Rozstania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03105-6
pamiętnik, autobiografia, dygat
Magda

Ksiąka Magdy Dygat - córki pisarza i aktorki Władysławy Nawrockiej - to przejmująca opowieśc o narodzinach, dorastaniu, codziennym życiu w domu i w otoczeniu artystów, z bagażem ich namiętności, racji, napięc i decyzji. To opowieśc o wrzuceniu w świat pełen uroku, ale także bólu i tęsknoty, i zarazem historia wychodzenia z tego świata. To wreszcie odważna i piękna opowieśc dojrzałej kobiety o...

To wreszcie odważna i piękna opowieśc dojrzałej kobiety o uczuciach trudnych do nazwania i opisania: o uczuciach małego człowieka - dziecka - do rodziców.

książek: 2077
onika | 2016-03-07
Na półkach: Portrety, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2016

„Rozstania” to chaotyczny miszmasz fragmentów prozy Dygata, listów jego autorstwa i tych do niego pisanych, przeplatany rodzinnymi historiami oraz przemyśleniami i gorzkimi komentarzami jego córki, Magdy. Stworzyła ona bardzo subiektywny, przepełniony ogromną miłością i równie wielkimi pretensjami obraz ojca i swojego dzieciństwa. Choć rozrachunek z przeszłością prowadzi dojrzała kobieta, to ja cały czas miałam przed oczyma tę dziewczynkę z kucykami, którą można zobaczyć na jednym ze zdjęć zamieszczonych w książce.

Relacje, jakie łączą nas z rodzicami, są szalenie skomplikowane. W każdym układzie znajdzie się coś, o co dziecko może mieć rzeczywisty bądź urojony żal. Magda Dygat jest córką aktorki i pisarza. Dynamika emocji w takim zestawieniu była ogromna. Ciężkie już na wstępie dla dziecka związki rodzinne pokomplikowało jeszcze bardziej pojawienie się w ich świecie Kaliny Jędrusik. Rozwód, nowe związki rodziców i w tym wszystkim dziewczynka, której świat się zawalił. Na kim bym...

kajsa | 2011-07-29

Szczera aż do bólu, o niełatwych relacjach między córką, ojcem i sławną macochą.

Katherina87 | 2012-11-21

Wśród wielu pojawiających się na rynku książek wspomnieniowych Rozstania Magdy Dygat są pozycją wyjątkową i oryginalną. Autorka - córka zmarłego w 1978 roku znanego pisarza Stanisława Dygata - opowiada bowiem niełatwą historię rodzinną, układając ją nie tylko z własnych przeżyć i przemyśleń, ale także z bezpośrednich świadectw osób, które w tej historii brały udział. Bohaterowie dramatu - Dygat, matka Magdy - aktorka Władysława Nawrocka i druga żona pisarza - Kalina Jędrusik - żyją na kartach książki w dużej mierze dzięki swoim słowom. Obszerne fragmenty bardzo nieraz osobistych i zaskakujących listów krążących między Stanisławem Dygatem, a jego rodzicami, pierwszą żoną, córką, przyjaciółmi, mówią tak dużo, że powierzchowna warstwa książki - opowieść o dorastaniu małej Magdy w domu dwojga zajętych sobą artystów, naznaczonym samotnością i brakiem zakorzenienia, potem o rozwodzie rodziców, małżeństwie ojca z Kaliną Jędrusik, jej zabiegach, by zniechęcić go do córki - to tylko pomost...

edi-bk | 2013-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Dziecko sławnych rodziców , które oskarża ich o zmarnowanie dzieciństwa. I drugą żonę ojca ( Kalinę Jędrusik) o zmarnowanie młodości i separację od tegoż ojca. Jak dla mnie kolejne dziecko-nieudacznik, które nie zawahało się wywlec wszystkich tajemnic żeby pokazać jaka to ona jest biedna. A przy okazji zarobić na tym .

Lina | 2012-09-18
Przeczytana: 17 września 2012

Rozstania to "dokument subiektywny", rozliczający, który wzbudził we mnie mieszane uczucia. Książka składa ze wspomnień autorki oraz wspomnień przyjaciół Stanisława Dygata. Z tych wspomnień wyłania się człowiek pełen dobroci, łagodny i delikatny, ale w oczach córki jest człowiekiem słabym, bezwolnym, sterownym. Bronią się ostatnie strony. Właściwie od nich warto zacząć.Pojawia się tam nuta autentycznego doświadczenia, cicha intymność autorki, głębia. To co niewątpliwie stanowi o wartości książki to fotografie oraz pełne czułości listy Stanisława Dygata do pierwszej żony, potem byłej żony. Mimo rozstania z nią traktował ją z dużym ciepłem i tęsknotą. Zupełnie jakby nigdy się z nią nie rozstał.Co jeszcze? Przychodzi taki czas, że rehabilituje się rodziców, ale autorka jest jeszcze w fazie pełnego pretensji osądzania ich. Książka okraszona sporą dozą goryczą autorki jako córki i pasierbicy. Moja refleksja z Rozstań? Kiedy szukamy spełnienia poprzez innych łatwo jest popaść w...

Lilith | 2011-01-05

Zazdrosna,zakompleksiona,złośliwa.

Magda | 2010-03-22

Mimo iż nie znam twórczosci Stanisława Dygata książka okazała się bardzo ciekawa bo tak naprawdę opowiada, nie o Stanisławie Dygacie jako takim, ale o relacjach ojciec-artysta i córka.

Bardzo subiektywna książka.Głód miłości ojca, jego brak na codzień.Całkowity brak akceptacji Kaliny Jędrusik .Nie dziwota , Kalina nie lubiła dzieci, a i kobiet też nie.

Ania | 2011-11-07

niełatwa historia rodzinna, zawierająca własne przeżycia autorki, przemyślenia, anegdoty i opinie innych osób.
czyta się dobrze i szybko.

Iwona | 2011-03-03
Przeczytana: 2009 rok

Subiektywne wspomnienia córki, która nigdy nie pogodziła się z drugą żoną sławnego ojca. Godne polecenia.