Rozstania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03105-6
pamiętnik, autobiografia, dygat
Magda

Ksiąka Magdy Dygat - córki pisarza i aktorki Władysławy Nawrockiej - to przejmująca opowieśc o narodzinach, dorastaniu, codziennym życiu w domu i w otoczeniu artystów, z bagażem ich namiętności, racji, napięc i decyzji. To opowieśc o wrzuceniu w świat pełen uroku, ale także bólu i tęsknoty, i zarazem historia wychodzenia z tego świata. To wreszcie odważna i piękna opowieśc dojrzałej kobiety o...

To wreszcie odważna i piękna opowieśc dojrzałej kobiety o uczuciach trudnych do nazwania i opisania: o uczuciach małego człowieka - dziecka - do rodziców.

onika | 2016-03-07
Na półkach: Portrety, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2016

„Rozstania” to chaotyczny miszmasz fragmentów prozy Dygata, listów jego autorstwa i tych do niego pisanych, przeplatany rodzinnymi historiami oraz przemyśleniami i gorzkimi komentarzami jego córki, Magdy. Stworzyła ona bardzo subiektywny, przepełniony ogromną miłością i równie wielkimi pretensjami obraz ojca i swojego dzieciństwa. Choć rozrachunek z przeszłością prowadzi dojrzała kobieta, to ja cały czas miałam przed oczyma tę dziewczynkę z kucykami, którą można zobaczyć na jednym ze zdjęć zamieszczonych w książce.

Relacje, jakie łączą nas z rodzicami, są szalenie skomplikowane. W każdym układzie znajdzie się coś, o co dziecko może mieć rzeczywisty bądź urojony żal. Magda Dygat jest córką aktorki i pisarza. Dynamika emocji w takim zestawieniu była ogromna. Ciężkie już na wstępie dla dziecka związki rodzinne pokomplikowało jeszcze bardziej pojawienie się w ich świecie Kaliny Jędrusik. Rozwód, nowe związki rodziców i w tym wszystkim dziewczynka, której świat się zawalił. Na kim bym...

kajsa | 2011-07-29

Szczera aż do bólu, o niełatwych relacjach między córką, ojcem i sławną macochą.

Katherina87 | 2012-11-21

Wśród wielu pojawiających się na rynku książek wspomnieniowych Rozstania Magdy Dygat są pozycją wyjątkową i oryginalną. Autorka - córka zmarłego w 1978 roku znanego pisarza Stanisława Dygata - opowiada bowiem niełatwą historię rodzinną, układając ją nie tylko z własnych przeżyć i przemyśleń, ale także z bezpośrednich świadectw osób, które w tej historii brały udział. Bohaterowie dramatu - Dygat, matka Magdy - aktorka Władysława Nawrocka i druga żona pisarza - Kalina Jędrusik - żyją na kartach książki w dużej mierze dzięki swoim słowom. Obszerne fragmenty bardzo nieraz osobistych i zaskakujących listów krążących między Stanisławem Dygatem, a jego rodzicami, pierwszą żoną, córką, przyjaciółmi, mówią tak dużo, że powierzchowna warstwa książki - opowieść o dorastaniu małej Magdy w domu dwojga zajętych sobą artystów, naznaczonym samotnością i brakiem zakorzenienia, potem o rozwodzie rodziców, małżeństwie ojca z Kaliną Jędrusik, jej zabiegach, by zniechęcić go do córki - to tylko pomost...

tilia | 2016-12-25
Na półkach: Dygat, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2016

Bardzo często czytając książkę, czuję się tak jakbym pod wydrukowanym tekstem odkrywała autentyczną postać jej autora. Kolejne utwory tych samych autorów sprawiają, że odkrywany obraz jest coraz bardziej wyraźny. Mam frajdę, ponieważ poznawanie nowych ludzi, ich sposobu postrzegania rzeczywistości w jakiś sposób wzbogaca mnie o wiedzę o ludzkich motywacjach, namiętnościach, sposobach radzenia sobie z życiem. Magda Dygat w "Rozstaniach" nie tylko bardzo dużo opowiedziała o sobie ale również o swoim tacie. Wizerunek Stanisława Dygata pięknie mi się domknął.

edi-bk | 2013-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Dziecko sławnych rodziców , które oskarża ich o zmarnowanie dzieciństwa. I drugą żonę ojca ( Kalinę Jędrusik) o zmarnowanie młodości i separację od tegoż ojca. Jak dla mnie kolejne dziecko-nieudacznik, które nie zawahało się wywlec wszystkich tajemnic żeby pokazać jaka to ona jest biedna. A przy okazji zarobić na tym .

Lina | 2012-09-18
Przeczytana: 17 września 2012

Rozstania to "dokument subiektywny", rozliczający, który wzbudził we mnie mieszane uczucia. Książka składa ze wspomnień autorki oraz wspomnień przyjaciół Stanisława Dygata. Z tych wspomnień wyłania się człowiek pełen dobroci, łagodny i delikatny, ale w oczach córki jest człowiekiem słabym, bezwolnym, sterownym. Bronią się ostatnie strony. Właściwie od nich warto zacząć.Pojawia się tam nuta autentycznego doświadczenia, cicha intymność autorki, głębia. To co niewątpliwie stanowi o wartości książki to fotografie oraz pełne czułości listy Stanisława Dygata do pierwszej żony, potem byłej żony. Mimo rozstania z nią traktował ją z dużym ciepłem i tęsknotą. Zupełnie jakby nigdy się z nią nie rozstał.Co jeszcze? Przychodzi taki czas, że rehabilituje się rodziców, ale autorka jest jeszcze w fazie pełnego pretensji osądzania ich. Książka okraszona sporą dozą goryczą autorki jako córki i pasierbicy. Moja refleksja z Rozstań? Kiedy szukamy spełnienia poprzez innych łatwo jest popaść w...

Lilith | 2011-01-05

Zazdrosna,zakompleksiona,złośliwa.

Magda | 2010-03-22

Mimo iż nie znam twórczosci Stanisława Dygata książka okazała się bardzo ciekawa bo tak naprawdę opowiada, nie o Stanisławie Dygacie jako takim, ale o relacjach ojciec-artysta i córka.

Bardzo subiektywna książka.Głód miłości ojca, jego brak na codzień.Całkowity brak akceptacji Kaliny Jędrusik .Nie dziwota , Kalina nie lubiła dzieci, a i kobiet też nie.

Ania | 2011-11-07

niełatwa historia rodzinna, zawierająca własne przeżycia autorki, przemyślenia, anegdoty i opinie innych osób.
czyta się dobrze i szybko.