Geografia szczęścia

tłumaczenie
Marcin Kowalczyk
The Geography of Bliss
Miss_Jacobs

W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania autor, wieloletni korespondent National Public Radio w Stanach Zjednoczonych, odwiedza kraje zaliczane do 10 najszczęśliwszych miejsc świata: Holandię, Katar, Mołdawię, Tajlandię, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Indie, Bhutan, Szwajcarię i Islandię. W trakcie swojej światowej wyprawy w poszukiwaniu szczęścia Weiner czerpie z mądrości filozofów, pisarzy oraz innych podróżników - ich odkrycia i przenikliwość służą mu jako mapa drogowa na trasie. Reportaże z jego pobytu w poszczególnych krajach są napisane z niezwykłym poczuciem humoru, a ironia i łagodna zgryźliwość dominujące w opowieściach Weinera sprzyjają celnym obserwacjom i trafnym charakterystykom.

Wyobraź sobie Don Kichota z czarnym poczuciem humoru i apetytem na haszysz, a zaczniesz rozumieć Erica Weinera, współczesnego rycerza, na tej szalonej, smutnej, mądrej i inteligentnej wyprawie przez cztery kontynenty. Nie zepsuję nikomu zabawy, zdradzając, czy odniesie sukces, ale powiem tylko, że szczęściem jest możliwość czytania tak zabawnej książki jak ta. Tony Horwitz, autor książki Błękitne przestrzenie.

Wyprawa śladami kapitana Cooka Bieguny to książki o podróżach i poznawaniu świata. Relacje z wypraw do najbardziej niebezpiecznych i zapomnianych terytoriów na kuli ziemskiej i fascynujące historie z miejsc pozornie dobrze znanych. Opowieści o ludziach i ich losach, zaskakujące przemyślenia na tematy kulturowe i obyczajowe, a także poruszające przygody.
Bieguny to próba spojrzenia na świat oczyma wytrawnych podróżników, dziennikarzy i korespondentów. Poważnie i humorystycznie. Na tle historycznym i z przymrużeniem oka.

źródło okładki: www.cartablanca.pl

Cztery rzęsy nietoperza
Hanna Kowalewska

8,2 (5 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7 (27 ocen i opinii)

Koniec warty
Stephen King

7,2 (162 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Pojęcie szczęścia jest względne, dla każdego odczuwanie szczęśliwości może oznaczać inną sytuację, potrzebę zrealizowania innego celu. Poza tym czy pełnię szczęścia można doświadczać na okrągło? W naszym życiu zdarzają się chwile wspaniałe, które owszem chciałoby się przedłużać w nieskończoność, ale tak jak roczny urlop mógłby wymęczyć, tak stałe odczuwanie szczęścia mogłoby zdezaktualizować jego pojęcie. Jeśli jest przesyt jakiegoś składnika w życiu zaczynamy się czuć znużonym takim stanem, nawet jeśli będzie chodzić o pozytywne doświadczenie.

Weiner, z natury pesymista, wymyślił sobie, że byłoby dobrze zgłębić fenomen pojęcia szczęścia. Swój szlak rozpoczyna od podróży do Holandii, gdzie pragnie omówić ów temat z profesorem Veenhoven'em, prosząc o nakreślenie punktów swojej pracy naukowej. Dalej, uzbrojony w pewne wytyczne podąża przez wybrane kraje, zastanawiając się nad cechami ludzi zamieszkujących te tereny, całą geopolityką, co ma sprzyjać,że w niektórych miejscach...

Miss_Jacobs | 2010-03-14
Przeczytana: 30 marca 2010

Czym jest to owe szczęście. Czy są to pieniądze, a może miłość bądź zdrowie? To pytanie trapi wielu „szczęśliwców”, jeden z nich postanowił rozwiać wątpliwości i wybrał się w podróż do najszczęśliwszych i najsmutniejszych miejsc na kuli ziemskiej.
Książka zaskakuje od samego początku. Po pierwsze pomysł. Niby banalny, w końcu jest cała masa rozpraw naukowych a jednak przyciąga. Nie można nie zwrócić uwagi w księgarni, przecież właśnie szczęścia chcemy. Po drugie kraje, które odwiedza. Jak pewnie większość z Was, wyobrażam sobie raj jako tropikalną wyspę, gdzie mogę pić drinki z palemką podawane najlepiej przez jakiś przystojniaków. Kąpię się w słońcu, odpoczywam pod palmami, z których od czasu do czasu spadają kokosy i tak dalej... Właśnie w takich miejscach myślę, że „mogłabym tam zamieszkać na zawsze”. Jakże wielkie było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałam się, że jednym z najszczęśliwszych krajów świata jest... Islandia. Tak Islandia, dobrze przeczytaliście. Dokładnie tam gdzie...

joly_fh | 2012-05-27
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 27 maja 2012

Każdy z nas ma pewnie takie miejsce na ziemi, o którym myśli: "tu mógłbym być szczęśliwy". Oczywiście szczęście zależy od wielu różnych czynników, ale okazuje się, że czynniki zewnętrzne wcale nie są takie nieistotne, jak to usiłują przekonać nas różne poradniki, twierdzące, że szczęście jest w nas. Amerykański dziennikarz Eric Weiner, wychodząc z założenia, że miejsce, w którym się znajdujemy ma istotny wpływ na to, kim jesteśmy, wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu właśnie takich miejsc, gdzie ludzie są szczęśliwi. O dziwo trudno znaleźć między nimi jakiś wspólny mianownik, bo co może łączyć Bhutan, Katar i Islandię? Nie jest to poziom zamożności, ani klimat, ani religia, więc co? Na pewno o poziomie szczęścia nie decydują pieniądze, choć myśli tak wielu ludzi. Wbrew powszechnemu przekonaniu do szczęścia wcale nie jest konieczne słońce – kraje skandynawskie należą do najszczęśliwszych, a z kolei mieszkańcy tropików na nadmiar szczęścia nie narzekają. Zapewne szczęście...

kim | 2011-07-06
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 06 lipca 2011

„Geografia szczęścia” – już sam tytuł brzmi obiecująco. Nie ulega wątpliwości, że nazwa przyciąga, bo któżby nie chciał wiedzieć gdzie jest szczęście? Niestety, ten, kto oczekuje, że autor wskaże, na którym równoleżniku, bądź południku je odnajdziemy, będzie rozczarowany.

Eric Weiner podjął trud rozwikłania zagadki: czym jest szczęście i gdzie je znaleźć? Poszukiwanie odpowiedzi doprowadziło go do przejechania tysięcy kilometrów, zetknięcia z codziennością ludzi, żyjących w różnorodnych zakątkach świata. Poznanie zwyczajów, kultury, czy na pozór błahe skosztowanie potraw, pomogły autorowi odczuć odrobine szczęścia, panującego w danym miejscu. Z drugiej strony, wcielanie się w postawę tubylca, zagłębianie się w wiele aspektów życia, komplikowały znalezienie jednoznacznej recepty na szczęście.

Ku mojemu zaskoczeniu istnieje instytucja, która w sposób naukowy usiłuje odkryć tę recepturę. Światowa Baza Danych na temat Szczęścia, bo o niej mowa, jest jedną z ciekawostek, które...

książek: 2092
JoAnna | 2012-09-01
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Ta niezwykle komiczna i jednocześnie inteligentnie prowadzona, momentami ironiczno-cyniczna niby-powieść zaprowadza nas w przeróżne ciekawe miejsca. Ukazuje nam miejsca pożądane przez turystów i takie, do których odwiedzenia niekoniecznie nam się śpieszy. Autor niezwykle ciekawie prowadzi nas przez przeróżne światy, zapoznając jednocześnie w podejściem do życia różnych narodów. Z iście reporterskim zacięciem pokazuje nam ludzi, którzy mają zupełnie inne życie. I w każdej osobie próbuje odszukać jego receptę na zadowolenie z życia.

Eric Weiner przedstawiając nam inne kultury, prowadzi jednocześnie przemyślenia nad własnym życiem. Im dalej prowadzą go podróżnicze ścieżki, tym więcej podsumowań i ciekawych spostrzeżeń."Geografię szczęścia" niekoniecznie można uznać za swoisty przewodnik z wypisaną receptą, gdzie mamy pojechać, gdy nie czujemy się dobrze. W gruncie rzeczy ten tytuł sprowadza się do paru mądrych tez, które wynikają z przeprowadzanych przez autora obserwacji i rozmów....

Bastet | 2012-10-22
Przeczytana: 22 października 2012

Bardzo ciekawa książka. Nakreśla ona zagadnienie szczęścia w różnych krajach. Niektóre rozdziały są naprawdę ciekawe. Mnie najbardziej zaciekawiła Islandia, oraz zadziwiło najbardziej nieszczęśliwe państwo na świecie,jakim jest Mołdawia.

Ponadto autor pisze wiele ciekawych spostrzeżeń na temat szczęścia, przytacza różne cytaty.

Polecam tę ciekawą lekturę.

Galicja | 2010-09-27
Przeczytana: 20 czerwca 2010

Książka pisana przez amerykańskiego dziennikarza. Temat potraktowany powierzchownie. Momentami odnosiło się wrażenie, że reporter w ogóle nie był w miejscach, o których pisze, ponieważ wiele zjawisk przedstawia poprzez stereotypy, posługuje się schematami. Za najciekawszy uznaję rozdział poświęcony Islandii.

lotosu_kwiat | 2015-08-31
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

W poszukiwaniu szczęścia autor odwiedza szereg zupełnie różnych państw chcąc zbadać jaki wpływ na nasze samopoczucie ma miejsce w którym żyjemy. Eric Weiner jest dziennikarzem, a wykorzystując znane temu zawodowi sposoby (jednocześnie częstując nas smaczkami specyfiki tego zawodu) próbuje uzyskać szereg informacji od tubylców. Pomimo iż połączenie powyższej profesji wraz z amerykańską mentalnością zdaje się nieco zniechęcać i świadczyć o ryzyku pretensjonalności, autor próbuje zdystansować się do tych stereotypów spoglądając szerzej na podjęty temat. Oczywiście nie zawsze mu się to udaje, co w pewnym sensie potwierdzałoby fakt wpływu zamieszkiwanego terytorium na człowieka :) Trzeba jednak przyznać iż w książce mamy do czynienia z próbą interpretowania różnorodnych kultur i perspektyw spojrzenia na świat w oparciu o zróżnicowaną ludzką mentalność. Pojawiają się liczne nawiązania zarówno do rozmów z tubylcami, jak i inspirującej, bogatej bibliografii zawierającej zarówno tytuły z z...

shpinac | 2012-03-24
Przeczytana: 23 marca 2012

Idiota za granicą. To szokujące, że dziennikarz, korespondent zagraniczny może wykazywać się taką ignorancją i brakiem zrozumienia dla innych kultur. Motyw przewodni słaby, klucz, według którego wybiera kraje niezrozumiały. Opinie autora oparte na stereotypach. Nie polecam

Nitroprusydek | 2014-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Temat na książkę ciekawy, jednak już wykonanie niekoniecznie, niestety zbyt płytko, zbyt po amerykańsku potraktowany. Może książka byłaby ciekawsza, gdyby autor na każdym kroku nie przypominał jakim to on nie jest zrzędą.