Przesilenie. Tom 2

Okładka książki Przesilenie. Tom 2 Dawid Adrian Ś.
Okładka książki Przesilenie. Tom 2
Dawid Adrian Ś. Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2022-12-13
2022-12-13
literatura polska Kraków artefakt tajemnica sens życia

"Przesilenie 2" Dawid Adrian Ś.

Ależ chciałam przeczytać tę książkę, na szczęście nie musiałam czekać zbyt długo, ponieważ otrzymałam ją razem z pierwszą częścią powieści.
Bardzo byłam ciekawa dalszych losów Sebastiana, jego dylematów i rozważań.

Teraz będzie bardziej dynamicznie, tak wiele się dzieje przede wszystkim w naszym bohaterze.
Sebastian znudzony nudnym i przewidywalnym do bólu życiem na nowo odkrywa siebie, swoją drogę i swoje marzenia.
Przypomina sobie co było i jest dla niego ważne. To samopoznanie nie jest proste.
Szukając sensu życia ma poczucie, że coś mu ucieka, umyka niezauważone.
Zaczyna zadawać się z niewłaściwymi ludźmi co nie ma dobrego wpływu dla niego i jego rodziny.

Gdy spotyka na swojej drodze tajemniczą kobietę. nic już nie jest takie samo.

Powieść daje do myślenia, zmusza do refleksji.
Pokazuje jak ważne jest bycie sobą i życie w zgodzie ze sobą.
Świadome życie, świadome wybory.
Niesamowita rola przyrody, która daje nam spokój, ukojenie, radość.
Wzmocni w nas uważność i zmysł obserwacji rzeczy, których na co dzień nie zauważamy.
Cudownie zostały wplecione metafizyczne symbole, które są niezwykle ważne.

Piękna, subtelna i mądra powieść o tym co w życiu najważniejsze.

Bardzo plastyczny język i styl powoduje, że wskoczyłam w wykreowany świat z wielką łatwością i z ogromnym zaciekawieniem chłonęłam, to wszystko czego doświadczałam.
Widziałam, słyszałam i czułam, to co nasz bohater.
Szukałam razem z nim, czując się coraz bardziej zagubiona.

Powieść ta jest inna, dziwna, nieoczywista, magiczna, piękna.
Wciąga, zaskakuje i pozostanie z Wami na dłużej.
Przyciąga swoją niesamowitością, zagadkowością, prawdą.

ABSOLUTNIE warto ją przeczytać.
Jestem pewna, ze będzie to dobry czas z dobrą książką.

"Przesilenie 2" Dawid Adrian Ś.

Bardzo byłam ciekawa dalszych losów Sebastiana, jego dylematów i rozważań.

Sebastian znudzony nudnym i...

„Twoje życie to twój największy biznes. Składa się na niego wszystko, co robisz.”

Od premiery pierwszej części „Przesilenia” minął ponad rok, zanim autor zdecydował się na zaspokojenie czytelniczej ciekawości dotyczącej losów bohaterów. Zakończenie zostało zaplanowane tak, że pojawienie się kontynuacji było tylko kwestią czasu. Poznaliśmy w niej Sebastiana Brzozowskiego, jego rodzinę, przyjaciół i pewnego tajemniczego osobnika o oryginalnym imieniu Patrycy i równie oryginalnym wyglądzie. Jego pojawienie się w życiu Sebastiana wprowadza wiele niezwykłych wydarzeń i skłania go do przyjrzenia się życiu, jakie prowadzi.

W drugiej części „Przesilenia” Sebastian nadal podąża za swymi marzeniami, dostrzega zmiany zarówno w sobie, jak i w otoczeniu, co prowadzi do dziwnych wydarzeń w jego życiu. Towarzyszy mu w tym jego żona, Klara, która pracuje, jako manager do spraw zarządzania eksponatami muzealnymi, więc zna wiele historii o różnych ciekawych znaleziskach, o których lubi opowiadać. W części pierwszej „Przesilenia” byliśmy świadkami spotkania, które miało miejsce w domu Brzozowskich, na którym Marek, partner przyjaciółki Klary, Roksany, opowiada o pewnej swojej przygodzie w rezerwacie Indian w USA. W trakcie archeologicznych badań został znaleziony niezwykły artefakt, który budzi ciekawość nie tylko Marka, ale też osób, które wiedzą, czym ten przedmiot jest. Jego tajemnicę próbuje rozwiązać Sebastian z żoną, ale też pewien Włoch Vincenzo i kobieta, która towarzyszyła Markowi w wyprawie. Wsparciem jest też Patrycy ze swoimi córkami, które mają niesamowite zdolności pozazmysłowe. Siostry Anastazja i Zuzia potrafią między innymi porozumiewać się telepatycznie, ale też widzą więcej niż inni.

Zaczynamy poznawać dalszą część tej niecodziennej historii od momentu, gdy skończyła się część pierwsza. Druga część „Przesilenia” ma trochę inny charakter. Jest bardziej dynamiczna, mniej refleksyjna i filozoficzna, a w związku z tym więcej się w niej dzieje, a to z kolei przekłada się na szybkość czytania. Kontynuacja jest też bardziej wciągająca, ekspresyjna, zaskakująca, ma więcej elementów sensacyjnych, tajemniczych, niebezpiecznych, ale nie brakuje też refleksyjnych, ale jest ich znacznie mniej.

Autor bardziej wyeksponował w niej osoby, które w poprzedniej części były tłem dla wydarzeń, a teraz poznajemy bliżej ich osobowości i zamiary. Prowadzi swoją opowieść, żonglując epizodami, różnymi kwestiami, niczym magik, który tworzy pewną iluzję rzeczywistości, by na koniec ukazać to, co najważniejsze. Skłania do wyławiania duchowych smaczków i wyciągania dla siebie nauk. Pośród szerokiego wachlarza wydarzeń, sytuacji i rozmów przekazuje wiele wskazówek, które wskazują kierunek, w jakim powinien podążać nasz umysł i nasza uwaga. Na plan pierwszy wychodzi wątek związany z opowiadaniem Marka, który w pewnym momencie znika i okazuje się, że jest zupełnie kimś innym, niż się przedstawiał.

Bardzo podobał mi się wątek paranormalny, który był już obecny w pierwszym tomie, ale tutaj został bardziej wyeksponowany, gdyż zarówno Patrycy, jak i jego dzieci oraz Vincent wykazują zdolności wykraczające poza znane, rzeczywiste i realne zdolności. W tym momencie autor zaznacza, że są w naszym społeczeństwie osoby z umiejętnościami paranormalnymi, ale często ich zdolności nie są doceniane i traktowane poważnie. Często uważa się ich za niezrównoważonych psychicznie, czy też dotkniętych jakąś chorobą, opowiadających bzdury i wymyślone historie. Tymczasem nasz świat jest wielowymiarowy, co uwidacznia się właśnie w tej powieści, w której świat realny miesza się ze światem spoza naszej znanej rzeczywistości.
„Rób to, co robisz, i nie przestawaj. Nie zwracaj uwagi na opinię innych osób, tym bardziej tych, które cię mało znają. Ty znasz siebie najlepiej i to jest najważniejsze.”
W trakcie fabuły wyłania się też kwestia rozwoju duchowego, którego nie da się przyspieszyć. Idąc ścieżką poszerzania swojej percepcji i świadomości, wszystko powinno dziać się w swoim tempie, bez pomijania jakiegokolwiek etapu. Wszystko, co dzieje się w naszym życiu ma zawsze głębszy sens, więc kolejne kroki poznawania siebie i szukania sensu istnienia ma znaczenie. Głównym przesłaniem towarzyszące działaniom głównego bohatera jest cieszenie się życiem, każdą chwilą, ale też podążanie za marzeniami, które są istotną kwestią naszej ziemskiej drogi.

Ogromnie byłam ciekawa, jak ta historia się zakończy, gdyż nic do końca nie jest w niej pewne. Ostatnie sceny pokazuję, że nie można uciec przed przeznaczeniem, jedynie się z nim pogodzić.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

Ostatnie zdania jeszcze trochę po skończonej lekturze wybrzmiewają mi w umyśle.
O ile pierwszy tom był jakby wstępem do historii, tak drugi od pierwszych rozdziałów zaczął poczynać sobie coraz śmielej. Sebastian dalej stara się zrozumieć mechanizmy świata i swoją przemianę. W tym czasie na jego drodze pojawiają się kolejne osoby dzierżące przy sobie miecz tajemnicy, zagadka artefaktu zbiera swój plon, a nieujarzmione ścieżki losu zaczynają wymykać się spod kontroli...

✨Kierując się razem z bohaterem tej powieści ku zmianom, poczułem się jakbym znowu pojawił się w długo nieodwiedzanym azylu, dzięki czemu dane mi było choć połowicznie skosztować nektaru zwanego wolnością, oddać się jakiemuś nieznanemu wcześniej czarowi oraz euforii rozrywającej rzeczywistość na strzępy. Spodobały mi się delikatne ukłony wobec realizmu magicznego jakimi onegdaj raczył mnie Murakami, przez co na kilka momentów mogłem uciec temu światu zatapiając się w tej lekkiej, ale też nie pozbawionej refleksji lekturze, która przeniosła mnie z szybkością agenta 007 do dumnej Barcelony, kończąc na portugalskiej Lizbonie, gdzie mogłem poczuć każdy skrawek plaży, ziarenka piasku, by później poddać się falom oceanu czy pięknu kobiecego ciała.

☀Powieść ta choć obyczajowa, balansuje na granicy kliku gatunków - począwszy od wspominanego realizmu magicznego po przygodową opowieść naznaczoną sensacją. Autor lubi prowokować i to doskonale widać w całej książce, gdzie są fragmenty mogące wywołać mieszane uczucia, lecz mnie zachęciły do polemiki z samym sobą, spojrzeniu ku innym horyzontom - krainom, które przyciągają i nie pozwalają zapomnieć. Nadal to również historia przejawiająca do mnie w sobie tylko znany sposób, kojąca urokiem natury, pożądaniem życia oraz pragnieniem wyzwolenia, a stąd już krótka droga do przebudzenia.

Ostatnie zdania jeszcze trochę po skończonej lekturze wybrzmiewają mi w umyśle.

„Gdy nie masz wpływu na zmiany wokół ciebie, zaakceptują i rusz dalej własną drogą.”

Sebastian odczuwa pustkę w życiu. Brakuje mu czegoś ekscytującego i sensu. Aby go odnaleźć próbuje na nowo zrozumieć zarówno siebie jak i świat dookoła niego. Jednym ze sposobów na to jest spędzanie czasu na łonie natury.

Dochodzi do tego pomóc od dawnego wroga, indiański artefakt i tajemnicze zagadki, które prowadzą do zupełnie niespodziewanych rzeczy.

Zwykła chęć zmiany i odkrycia siebie staje się nie tylko tajemnicza, ale nawet dziwna i niebezpieczna.

Jest to dość nietypowa książka, pełna zmiany, tajemnice, zagadek, a w tym wszystkim szukanie siebie.

Dochodzi do tego pomóc od dawnego wroga, indiański artefakt i...

Przyjemność w życiu każdego człowieka jest kwestią indywidualną. Co innego może sprawiać radość i dać uczucie życiowego spełnienia. Przyjemność to najwyższe dobro, ale nie wystarczy, by rzeczywiście czuć się szczęśliwym. Każdy z nas ma momenty, że wszystko przytłacza. Chwila, kiedy czujesz, że to już za wiele. Niezbędnym elementem jest przecież poczucie sensu istnienia. Zazwyczaj nie mamy wpływu na to co dzieje się wokół. Trzeba to zaakceptować i wyruszyć w wędrówkę swoimi ścieżkami, które doprowadzą do spełnienia. Dążenie do dobrego życia, gdzie możemy przeżyć coś przyjemnego. Niesamowitość chwil, która prowadzi do przełomu, gdy przytłacza cię świat. Kluczem do przełamania jest zdystansowanie się, bez udawania, że ból nie istnieje.

Sebastian ciągle poszukuje. Próbuje zrozumieć siebie i otaczający świat, odszukać właściwą drogę. Ciągle coś mu umyka. Ponownie pojawia się w jego życiu Patrycy, który intryguje swoją postawą i wzbudza niepokój. Sen z powiek spędza również artefakt mocy, który trzeba chronić, bo jeśli dostanie się w niepowołane ręce, świat może zmienić się w krainę światła albo dolinę ciemności.
A nieznana kobieta wprowadza chaos i pozwala zrozumieć drogę życia.

Powieść, która otuli skrzydłami nadziei i zrozumienia, wplecie nutę niepokoju i pożądania. Pozwoli spojrzeć poza wzburzoną przestrzeń świata. Odnaleźć siebie i cel. Przyniesie ulgę kiedy wszystko nabierze sensu.

Odbędziecie niesamowitą podróż z bohaterami, gdzie smagani letnim wiatrem, przyjrzycie się przeżyciom i poszukiwaniom. Trudności, upadki i olśnienie. Wybrana droga nie jest łatwą. Z każdą kolejną stroną zrozumiecie lepiej Sebastiana i jego niedopasowanie.

Opowieść o postrzeganiu świata i realizacji pragnień. Przemiana, która nadaje sens, a akceptacja jest etapem. "Przesilenie" prowadzi przez ścieżki samopoznania. Jest trochę jak przyjaciel, który pomoże w zrozumieniu siebie i z czułością wspiera w decyzji i niespokojnych myślach. Historia będąca afirmacją życia. Odnaleźć własny rytm i poddać się mu, zamiast dopasowywać do innych.
Tutaj każdy poszukuje swojego miejsca i zrozumienia. Umiłowanie do przyrody pozwala dostrzec ważne aspekty. Dobro i zło jest względne, istotne jest światło i ciemność.

Niezwykle przyjemna i sensualna powieść. @adriansdawid wplata w życie bohaterów metafizyczne symbole przez doświadczanie których odnajdują szczęśliwy byt i zauważają to co umyka w zwykłej codzienności.
Gorąco polecam.

"[...] zmieniłeś się i poszedłeś naprzód. Nie masz już marzeń, nie masz już po co żyć. Ja ci tylko pomogę, oszczędzę ci mąk na tym świecie."

Tym razem pora na kolejny tom "Przesilenia" Dawida Adriana Ś. Jeśli czytaliście moją recenzję poprzedniej części to na pewno już wiecie, że nie okazała się ona jakimś szczególnym zaskoczeniem. Niby wszystko zdawało się być w miarę ok, ale brakowało czegoś, co nadałoby tej książce swego rodzaju wyjątkowości. Z całą pewnością mogę już na początku powiedzieć, że ten tom okazał się w moim mniemaniu lepszy, ale o tym co o tym zadecydowało dowiecie się dopiero za chwilę.

Sebastian stara się rozwikłać zagadkę tajemniczego jaja, które niegdyś przedstawił mu Marek. Wszystko zdaje się być o wiele bardziej skomplikowane niż było na początku. Jak się okazuje, nie tylko jemu zależy na tym niezwykłym artefakcie. Mężczyzna zawiera wiele niebezpiecznych znajomości, które niekoniecznie mają dobry wpływ na jego dotychczasowe życie i rodzinę. Jakby tego było mało jego relacja z Patrycym zaczyna zmierzać w dość dziwnym kierunku.

Po przeczytaniu drugiego tomu zdecydowanie mogę powiedzieć, że tym razem działo się dużo więcej. Wciągnięcie Sebastiana w sprawę tajemniczego indiańskiego jaja okazało się być dość ciekawe. Szczerze mówiąc, nieco zdziwiło mnie to, w jaką stronę poszedł ten wątek i do czego może doprowadzić ten niezwykły artefakt w niepowołanych rękach. W pewnych momentach nie do końca rozumiałam zamysł autora z tym związany i nie bardzo podobało mi się to, że wszystko poszło w "sferę umysłu". Nie chce zdradzać Wam zbyt wiele, więc raczej na tym jak na razie poprzestanę.

Relacja Sebastiana z Patrycym z każdą kolejną stroną zdawała się być coraz bardziej dziwna i niepokojąca. Z jednej strony zdawało się, że mężczyźni się przyjaźnią, a potem okazywało się, że "Anioł Śmierci" ma niezbyt ciekawe plany co do głównego bohatera.

Tak jak i w poprzednim tomie, Sebastian nadal szuka sensu swojego życia i zastanawia się nad tym czego tak naprawdę pragnie. Tym razem los dostarcza mu wiele ciekawych doświadczeń i emocji, których nigdy wcześniej nie czuł. Czy wyszło mu to na dobre? Nie jestem co do tego w pełni przekonana. Mężczyzna, z każdym nowym dowiadczeniem zdaje się być coraz bardziej pogubiony i niepewny tego jak powinien dalej postępować.

Mimo tego, że ten tom okazał się o wiele lepszy od poprzedniego, to i tak nie jest to książka, do której po czasie bym wróciła.

• Lektury 2023
  • Polecam