Fantastyczne pióra 2010-2017

Okładka książki Nowa Fantastyka 486 (03/2023) Daria Bobylowa, Paulina Klimentowska, Olga Niziołek, Eleonora Ratkiewicz, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Francis Stevens, Jordan Taylor
Nowa Fantastyk... Daria Bobylowa, Pau...
Okładka książki Gruzy. Antologia postapo Aleksandra Bednarska, Jarosław Dobrowolski, Feranos, Agata Francik, Lidia Gręda, Roland Hensoldt, Natalia Klimaszewska, Paulina Klimentowska, Jarosław Klimentowski, Michał Korzun, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Wiktor Matyszkiewicz, Kornel Mikołajczyk, Artur Olchowy, Radek Puchała, Łukasz Rzadkowski, Magdalena Anna Sakowska, Edward Strun, Agata Suchocka, Magdalena Świerczek-Gryboś, Dominika Vicente
Gruzy. Antolog... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Stojąc po kostki w zapachu ryb Aleksandra Bednarska, Sandra Dąbrowska, Lidia Gręda, Piotr Gruchalski, Grzegorz Kałużny, Natalia Klimaszewska, Paulina Klimentowska, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Krzysztof Marciński, Pawlak Mateusz, Wiktor Matyszkiewicz, Mika Modrzyńska, Radek Puchała, Marcin Ścibura, Iwona Serej
Stojąc po kost... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Tu był las Michał Antosiewicz, Aleksandra Bednarska, Grzegorz Czapski, Piotr M. Drożdżał, Monika Fenc, Adrianna Filimonowicz, Sylwester Gdela, Lidia Gręda, Adam Groth, Małgorzata Gwara, Merida Holmes, Natalia Kędra, Aleksandra Kleśta, Natalia Klimaszewska, Paulina Klimentowska, Anna Klotz, Marek Kolenda, Magdalena Kopała, Tomasz J. Kowalski, Jakub Kubal, Rafał Łoboda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Irka Luz, Małgorzata Maj, Jacek Małas, Wiktor Matyszkiewicz, Hela Motyl, Marcin Opolski, Aneta Pazdan, Radek Puchała, Jakub Rewiuk, Iwona Serej, Anna Sikorska, Tomasz Skowroński, Kalina Sucharska, Szymon Szymański, Paweł Wącławski, Patryk Wieczorek
Tu był las Michał Antosiewicz,...

Miało być najlepsze z najlepszych, pojedyncze perełki wyłowione z każdego roku, a niestety jest to jak dla mnie najsłabszy tom serii. Może opowiadania się brzydko zestarzały, a może nie trafiam w gust ekipy, która je wybierała. Dość, że głównie wynudziłem się jak mops.

Najbardziej, choć nie bez zastrzeżeń, podobała mi się "Pierwsza żona" i z przyjemnością zauważam, że autorka (A. Osikowicz-Chwaja) z zaprezentowanych autorów zrobiła największą "karierę". Widaż też po jej niedawnych publikacjach, że się rozwinęła w dobrym kierunku.

Jeśli chodzi o pozostałe, to przy "Dzieci to lubią" miałem poczucie określane jako second-hand embarasment. "Boscy szaleńcy" mnie rozczarowali nieciekawym pomysłem na fabułę, choć setting sporo obiecywał i jest to sprawnie napisane czytadło. "Sparowanych" musiałem sobie przypomnieć, choć nadrabiałem te antologie w wakacje i nadal nie rozumiem, czym to opowiadanie zarobiło na jakiekolwiek wyróżnienie. "Duchy przyszłości..." to nawet nie jest złe opowiadanie, ale dla mnie jedno z tychm, które się źle zestarzały, może w 2014 robiło inn wrażenie. "Depresja stunożnego miasta" ma piękny pomysł światotwórczy, który wystarczyłby na miniaturkę, a nie rozwlekłą opowieść. "Encepholodus", który mnie głównie znużył monotonną narracją i sileniem się na oldskulowość, to drugi przypadek złego starzenia choć ma raptem sześć lat i pomysł na sf znośny.

Na osobny akapit zachowałem "Metody badania abominacji" - przedostatni tekst w zbiorze, który jak przeczytałem pierwszy kawałek natychmiast wskoczył na pierwsze miejsce w rankingu i pomyślałem, że to wreszcue ten, dla którego warto było przebrnąć przez pozostałe. Początek i pomysł na początku jest znakomity, tylko że dalej się rozmywa w nijakiej, nieciekawej fabule i z całkowcie niepotrzebnymi elementami erotycznymi. Wrażenie: autorka nie wierzyła, że znakomity pomysł udźwignie opowiadaie. Albo nie miała pomysłu jak go wykorzystać. W każdym razie to największe rozczarowanie.

Jakie były kryteria doboru tych opowiada? tego niestety nie dowiemy się ze wstępu ani posłowia. Notatka o jednym z autorów sugeruje, że ppularność w środowisku. Inna autorka jest redaktorką prowadzącą. Może by więc wydać kolejną antologię z szuflady tego portalu, albo kilka, dobieranych przez inne osoby niż pracujące nad tym tomem?

Uwielbiam antologię, a ta jednym z powodów, dlaczego tak cenie te formę.

Uwielbiam antologię, a ta jednym z powodów, dlaczego tak cenie te formę.

• E-Booki
  • Fantasy Horror SF