Mikołowski kalejdoskop - antologia opowiadań

Mikołów to miasto położone w południowej Polsce , w województwie śląskim. Mieszka tam ponad 40 000 tysięcy obywateli. Zapewne osoby pochodzące ze Śląska doskonale znają to miasto 😊
Zanim zaczęłam czytać książkę to chciałam najpierw dowiedzieć się trochę więcej o tym mieście. Z pomocą oczywiście przyszła Wikipedia 😊 I okazało się ,że Mikołów to przepiękne miasto ze starymi kamienicami , cudownym Rynkiem i kilkoma zabytkowymi kościołami. I dosyć ciekawą historią jego powstania 😊
" Mikołowski kalejdoskop..." jest to zbiór opowiadań o historiach, które się wydarzyły lub mogły się wydarzyć. Mimo ,że znajdziemy tu szeroki przekrój gatunków literackich ( obyczaj, horror , fantasy) to wszystko łączy jedno miejsce... Apteka...
Przyznaję, że jest to świetny pomysł na stworzenie książki, której historie bohaterów ( prawdziwych lub nie ) dzieją się na Twoim " podwórku ". Od niektórych opowiadań ciężko było mi się oderwać i czułam smutek kończąc przygodę z bohaterami po kilku kartkach. Niestety były również takie, które mnie nużyły i zawierały bardzo dużo błędów stylistycznych 😔
Mimo wszystko polecam książkę osobom ,które pochodzą ze Śląska 😊 Myślę, że znając dane miejsce, będziecie bawić się lepiej niż ja 🌷

Uważam, że każde miasto/wieś ma swoją duszę i ciekawą historię do opowiedzenia 🌷

Miłego dnia 🌷

Mikołów - miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Pierwsza historyczna wzmianka o tym mieście pochodzi z 1222 roku. W 2022 roku miasto obchodziło swoje 800-lecie. "Mikołowski kalejdoskop - antologia opowiadań" to projekt Magdaleny Lytek- Dehiles @ rodowitej mikołowianki, która choć od kilkunastu lat związana jest z Wielką Brytanią, to serce i duszę pozostawiła w Mikołowie.
Magdalena zebrała kilkunastu zaprzyjaźnionych autorów, żyjących w różnych zakątkach Polski i na emigracji, i zainspirowała ich do napisania opowiadań, których akcja dzieje się właśnie w tym mieście.
Opowiadania są różnorodne, nieoczywiste, wykraczające poza oczekiwanie, które czytelnik spodziewa się czytając tego typu zbiorek.
Większość autorów nie jest związana z tym miastem, więc tym bardziej był to rodzaj wyzwania.
Niektóre opowiadania łączą w sobie historię Mikołowa, inne miejsca i ludzi, niektóre są wynikiem "fantastycznej" wyobraźni autorów. To mix gatunków i stylów.
Przyznam, że ja w tych opowiadaniach szukałam przede wszystkim Mikołowa i te przemówiły do mnie najbardziej.
Jednym z takich opowiadań jest "Cud", Jacka Fleiszfresera, które nawiązuje do starego podania o początkach tego miasta. Podanie to opowiada o handlarzach bydłem, którzy zatrzymali się na odpoczynek. W trakcie nocy bydło się rozchorowało i handlarze wznieśli modły do Świętego Mikołaja, obiecując wybudowanie kaplicy. Bydło faktycznie wyzdrowiało, a handlarze zbudowali kaplicę ku czci św. Mikołaja.
Autor opowiadania odchodzi od oryginału, wprowadzając nutę przewrotności i to mi się ogromnie podobało.
Ważne miejsce w dziejach miasta zajmowała drukarnia, to właśnie w Mikołowie powstała pierwsza polska drukarnia. Wspomina o tym
Magdalena Lytek - Dehiles w opowiadaniu "Syn swojego ojca".
Karol Miarka młodszy, który otrzymał w spadku po ojcu kilka maszyn drukarskich wybudował nowoczesną drukarnię. Zakład ten istniej do dziś. Wątki patriotyczne to coś, co charakteryzuje opowiadania Magdy, przynajmniej te, które udało mi się do tej pory przeczytać.
W emocjonalnym i enigmatycznym opowiadaniu "Siła" Alina Staneczek ukryła postać Jana Koja "złotego" burmistrza Mikołowa.
Mikołów to ludzie, śląska gwara, śląskie realia, kultura i tradycja.
Marta Kopacz w opowiadaniu "Ciąża na kartki" doskonale uchwyciła ludzi i klimat czasów PRL, potencjalnych mieszkańców Mikołowa. Ze Śląskiem niewiele mam wspólnego, ale czuję, że Marta doskonale poradziła sobie z gwarą i stworzyła bardzo wiarygodne postaci.
Ważną rolę odgrywają też ludzie w opowiadaniu Ady Johnson "Wszystkie sprawy Juraszowej", która zabiera nas w podróż do XIXw. na teren pierwszej szkoły, która powstała w Mikołowie.
W opowiadaniu "Kuba" R.A.Olek poznajemy chłopaka, który chce zostać górnikiem. To historia o poszukiwaniu lepszego miejsca i oczywiście miłości.
Mikołów to kultura.
Co roku w maju odbywają się Mikołowskie Dni Muzyki. Tym wydarzeniem zainspirowała się Anna Partyka- Judge, której pasją, oprócz pisania jest właśnie muzyka. W jej opowiadaniu "Mikołowska Carmina" pojawia się postać Mieczysława Dzieńdziela, artysty muzyka i dyrygenta.

Mikołów to ważne miejsca: rynek, kościoły, park- Planty, Apteka Stara, a nawet kwiaciarnia. To kwiaciarnia jest ważnym miejscem w czułym opowiadaniu Dominiki Caddick pt. "Magnolia".
Natomiast Apteka Stara ma w sobie coś inspirującego, że jako miejsce pojawia się w kilku opowiadaniach, m.in. u Magdaleny Anny Sakowskiej w opowiadaniu "Podarunek z serca".
Jest trochę fantastyki, tak jak w
uroczym opowiadaniu Magdaleny Krok "Koci głos". Autorka zabiera nas na mikołowski cmentarz, przewija się tu szczypta legendy i magia baśni.
Mikołów może inspirować i o tym można przekonać się w opowiadaniu Kasi Godefroy "W poszukiwaniu natchnienia".
Ale w Mikołowie powiało też grozą, a to za sprawą "Delirium" Andrzeja Konefała i "Podjadka" Jacka Fleiszfresera.

Antologia zaczyna się i kończy narodzinami nowego życia.
Mikołów to historia, kultura, tradycja, miejsca i ludzie.
Przyznam, że mam lekki niedosyt i chciałabym lepiej poznać to miasto, antologia to tylko namiastka tego, co w sobie skrywa. Nie znam Mikołowa, ale mam chęć poznać i kto wie może nogi mnie kiedyś tam poniosą.

Antologia została wydana dzięki Instytutowi Mikołowskiemu im. Rafała Wojaczka, a na okładce wykorzystano obraz Stanisława Stacha " Impresje z Mikołowa II" 💗

Książka powstała z inicjatywy jednej z autorek Magdaleny Lytek - Dehiles, która zaraziła swoim pomysłem inne autorki i autorów. W taki oto sposób książka uświetniła obchody osiemsetlecia śląskiego miasta Mikołów. Prawda że zacna idea?
Sama pochodzę ze Śląska i zawsze chętnie sięgam po wszelkie literackie dzieła śląskich artystów czy rzeczy, które o Śląsku traktują.

W mikołowskiej antologii znajdują się teksty różnych autorów, tym samym są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem stylu jak i gatunku.
Wszystkie jednak łączy to, że w jakimś stopniu łączą się z Mikołowem, nawiązują do miejsc i osób, które istniały naprawdę, oraz do prawdziwych wydarzeń.

Przeczytać można o delirium w trzech aktach, o pewnej aptece, o kopalni, kwiaciarni, o śpiewakach pewnego chóru, o miłości, narodzinach, o woli walki, o zgubnych skutkach podjadania, o kotach, krowach, o pewnym cudzie, o bezcennym darze, o miłości do książek i do pisania, ale też o pewnej drukarni.

Mam ostatnio szczęście do zbiorów opowiadań, a zdarzyło mi się ich przeczytać ostatnio wyjątkowo sporo.
W tej antologii znalazłam opowiadania autorów, które nazwiska już znam z innych książek lub opowiadań, ale też i takie z którymi nie spotkałam się wcześniej.
Jedno mogę powiedzieć, żadne z opowiadań nie było słabe.
Szczerze polecam wam tę książkę.

Poniżej pełna lista tytułów opowiadań i ich autorów :
Marta Kopacz "Ciąża na kartki",
Jacek Fleiszfreser "Podjadek",
Alina Staneczek "Siła",
Magdalena Lytek - Dehiles "Syn swojego ojca",
Kasia Godefroy "W poszukiwaniu natchnienia",
Ada Johnson "Wszystkie sprawy Juraszowej".

W...

• Książki przeczytane w 2022