Rezonans czasu

Okładka książki Rezonans czasu Anna Partyka-Judge
Okładka książki Rezonans czasu
Anna Partyka-Judge Wydawnictwo: Wydawnictwo Feniks literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Feniks
2021-10-13
2021-10-13

Okładka książki Mikołowski kalejdoskop - antologia opowiadań Dominika Caddick, Jacek Fleiszfreser, Katarzyna Godefroy, Ada Johnson, Andrzej Konefał, Marta Kopacz, Magdalena Krok, Magdalena Lytek-Dehiles, Radosław Olek, Anna Partyka-Judge, Magdalena Anna Sakowska, Alina Staneczek
Mikołowski kal... Dominika Caddick, J...
Okładka książki NieOCZYwista antologia Olga Bartnik, Dominika Caddick, Jacek Fleiszfreser, Ada Johnson, Bruno Kadyna, Andrzej Konefał, Marta Kopacz, Marcin Korcbuch, Magdalena Krok, Magdalena Lytek-Dehiles, Radosław Olek, Anna Partyka-Judge, Kamil Prabucki
NieOCZYwista a... Olga Bartnik, Domin...

Czytało się ciekawie choć momentami odnosiłam wrażenie, że historia jest zbyt mocno naciągana.

Pamięć ciała

Kto zna „fejsbukową” Anię Judge ten wie, że na co dzień przekonuje nas ona o tym, że życie może być cudem, jeśli tylko odważymy się na nie otworzyć. W swojej książce, nasza admiratorka szczęścia i pozytywnego myślenia, pozwala sobie pójść nawet o krok dalej i stawia przed czytelnikiem kolejne pytania: co by było gdyby ta energia, która nas otacza, miała większą moc tworzenia i formowania niż nam się wydaje? Co jeśli Intuicja naprawdę ocala, a wewnętrzny głos daje siłę na czas kryzysu? Co jeśli w genach mamy zapisaną mądrość naszych przodków, musimy „tylko” nauczyć się ją czytać?

Pomysł na „Rezonans czasu” jest naprawdę zaskakujący. Główną bohaterką powieści jest Zuzanna, kobieta na skraju dojrzałości – dojrzałości rozumianej jednak w dosyć, dla zwykłego zjadacza chleba, enigmatyczny sposób – która próbuje za wszelką cenę dowiedzieć się czegoś o sobie i zrozumieć dziwne zjawiska, których doświadcza. Zaczyna więc grzebać w przeszłości, szukać swoich przodków, a także studiować biofizykę. Dopiero, o dziwo, połączenie tych dwóch tak różnych dróg, pozwala zbliżyć jej się do wyznaczonego celu. Niemałą rolę w tej niezwykłej podróży odegra także pewien przystojny pracownik uniwersytetu. Nie dajcie się jednak zwieść, nie jest to kolejna historia o miłości z „i żyli długo i szczęśliwie” na końcu. Życie z rzadka bowiem pisze takowe scenariusze…

W swojej książce Anna opowiada nam przede wszystkim o życiu, które mimo całej swojej zwyczajności i przyziemności, możne otulać się – niekoniecznie dającą o sobie znać w spektakularny sposób – magią. A także o świecie, który, wbrew temu co nam się wydaje, wcale nie jest miejscem, jakie dobrze znamy. Znajdziecie tutaj także delikatnie wyczuwalną – bardziej w domyśle niż dominującą – nutkę sensacji i przygody. Trudno odmówić atrakcyjności mieszance tak różnych elementów. Zwłaszcza jeśli dodać do tego plany licznych retrospekcji, które łączą losy bohaterów w zaskakujących konfiguracjach z tkanką rzeczywistości.

Podczas lektury „Rezonansu czasu” wciąż łapałam się na tym, że myślę o nim jak o literaturze młodzieżowej. Szczególnie ze względu na nieco uproszczone kreacje postaci i ich niefrasobliwy sposób komunikowania się. Nie myślcie jednak, że skoro powieść wpisuje się w nurt New Adult, to nie wymaga skupienia i można czytać ją na pół gwizdka. Przemyślenia bohaterów (i chociażby opisy eksperymentów) są dosyć wymagające, a chwila nieuwagi może spowodować, że przez wspomniane już, bardzo liczne retrospekcje odczujcie konsternację i chaos: kto, kiedy, gdzie i dlaczego. Taka hiperbolizacja i zapętlone prowadzenie fabuły nie są raczej zabiegami przypadkowymi. Rzeczywistość wykreowana w powieści nie jest bowiem uporządkowana ani przewidywalna. Jej idea ujawnia się w szkatułkowości istnienia i fasadowości naszego postrzegania. Tutaj czas poniekąd nie ma prawa być linearny. I to jest piękne.

Szczególnie doceniam ten aspekt opowieści, który uświadamia nam w dosyć dobitny sposób, że nasza wiedza nie jest ostateczna, że jako gatunek wciąż się uczymy, tworzymy kolejne definicje i obalamy poprzednie – bo to przecież daje nadzieję na lepszy świat. Podziwiam także wykonany przez autorkę reserach i jej wiedzę z zakresu fizyki i biofizyki. Podczas czytania tych „naukowych” fragmentów – a jest ich naprawdę sporo – dosłownie kopciło mi się z uszu, nie da się ukryć, że przedmioty ścisłe nigdy nie były moim konikiem…

Jeśli potrzebujecie wiary w to, że nic w życiu nie dzieje się przypadkowo, że żadna śmierć nie jest pozbawiona sensu i że nasze postrzeganie świata jest bardzo ograniczone. Jeśli nie boicie się smutku zaskoczenia, wytrącenia ze strefy komfortu i trwogi, która ostatecznie niesie otuchę. Jeśli w powieści cenicie wyżej ideę nad formą, to powinniście się w tej nieoczywistej lekturze odnaleźć.

Pamięć ciała

Jestem zachwycona historią głównych bohaterów. Książka nie zawiodła i polecam wszystkim ciekawskim zaczytanym.

"Rezonans czasu", Anna Partka-Judge

"Miej odwagę podążać za sercem i intuicją. One już wiedzą kim naprawdę chcesz się stać."

A czy Ty masz odwagę być tak naprawdę sobą?

"Rezonans czasu" to historia, która zaskakuje nas swoją oryginalnością. Nietuzinkowi bohaterowie osadzeni w naukowym środowisku, terminy i wyrażenia językowe charakterystyczne dla niego, współistnienie świata nadprzyrodzonego i naukowego, to elementy raczej rzadko spotykane w literaturze. Przynajmniej, ja nie mam z nimi zbyt często styczności.

Tematem przewodnim powieści są dążenia młodych umysłów do znalezienia odpowiedzi na nurtujące je pytania. Zuzanna pragnie odkryć swoje korzenie, bo bez tego czuje się niepełna i niepewna tego, jaką drogę powinna obrać. Adam spogląda w niebo nie po to, by marzyć, lecz odkryć to, co do tej pory znajdowało się poza ludzkim pojmowaniem.
Dwoje różnych ludzi, indywidualistów, którzy uparcie dążą do celu.
Czy uda im się znaleźć wspólny język?

Jeśli ktoś szuka w tej książce romantycznych uniesień, to nie znajdzie tego tutaj. Wątek miłosny został tu potraktowany naprawdę marginalnie. Zdecydowanie więcej uwagi autorka poświęca historii Majów, która znajduje swoje rozwinięcie na ziemiach Inowłodza. Niezwykle ciekawy wątek, dodatkowo frapujący czytelnika pragnieniem odkrycia ile prawdy jest w poczynionych przez autorkę dywagacjach. W uwagach końcowych Anna Partyka-Judge pisze:
"W powieści eksponuję autentyczną rzeczywistość, ale ubieram ją w zdarzenia, które są wytworem mojej wyobraźni." Takie sformułowania zawsze działają na mnie pobudzająco.

Na uwagę zasługuje język autorki, który nosi znamiona indywidualizmu. Próżno szukać drugiego autora, który pisałby choćby w odrobinę zbliżony sposób do Anny Partyki-Judge. Myślę, że to świadczy o oryginalnej osobowości autorki, co zresztą da się zauważyć w jej wypowiedziach w mediach społecznościowych.

Przyznam, że choć książka wyjątkowa i oryginalna, to nie do końca spełniła moje oczekiwania czytelnicze. Częste przeskoki w czasie, zmiany narratorów odbywały się, moim zdaniem, nieco chaotycznie, przez co niejednokrotnie miałam problemy z określeniem kiedy dane zdarzenie miało miejsce: teraz czy w przeszłości. Wydaje mi się, że ta część powinna zostać jeszcze dopracowana.

Moja ocena 7/10.

"Rezonans czasu", Anna Partka-Judge

A czy Ty masz odwagę być tak naprawdę sobą?

Książka obyczajowa z nutą paranormal i bełkotem naukowym. Niby romans, ale wątek romantyczny nie istnieje. Dziwna narracja, czasem ciężko było się zorientować kto teraz myśli, czy jest głównym bohaterem. Całe badania, szukanie i rozmyślania w tej książce do niczego nie prowadzą. Jedyne co przekazuje autorka to, że wszystko dzieje się z woli Boga i trzeba mu zaufać ze swoim życiem. Trochę marna ta książka.

Prawda o naszych przodkach, o naszych korzeniach sięga daleko wstecz. Jak ją odkryć? Główna bohaterka Zuzanna wie że posiada swoisty dar, a jego źródło tkwi w jej podchodzeniu. Babka Zuzi przed swoją śmiercią próbuje dziewczynie przekazać rodzinną tajemnicę, ale spóźnia się. Kobieta za sprawą tajemniczego medalionu, majańskiego wisiora i wiedzy nabytej podczas studiów z zakresu biofizyki docieka jaka jest historia jej przodków. Jak się okazuje sięga aż po czasy Majów.
Przypadkowe spotkanie w pociągu ze znanym ze swoich publikacji młodym doktorantem Adamem jest początkiem czegoś ważnego dla kobiety nie tylko pod względem emocjonalnym, ale dopiero upływ czasu pokazuje jak bardzo. A zwyczajna rozmowa między dwoma pasażerami w pociągu otwiera dziewczynie oczy na wiele istotnych dla niej spraw. Przed przeznaczeniem nie da się uciec, ale należy poczekać aż o nas się upomni. Powieść czyta się"jednym tchem", a każdy kolejny rozdział powoduje że czytelnik jest coraz bardziej zaciekawiony co przyniesie kolejna strona... Momentami napięcie sięga zenitu, a finał... Powala! Polecam serdecznie! Każdy rozdział misternie skonstruowany, przez każde zdanie wyziera ogrom pracy włożony w autorkę! Uczta literacka! Mega! 😊

Kolejna książka podróżniczka, która trafiła w moje ręce i udowodniła, że okładkowe opisy nie oddają treści.
Starożytna cywilizacja Majów, poszukiwanie swoich korzeni, tajemnice i naukowe umysły chcące wiedzieć więcej to tylko wierzchołek tej literackiej góry. Historia opisana w książce początkowo wydawała mi się bardzo chaotyczna i jakby pozlepiana z różnych wątków, jednak z czasem ten chaos nabrał sensu i spójności a sama opowieść wciągnęła i dała wiele przyjemności.
Zuzanna i Adam, dwa ścisłe umysły, które połączy nie tylko miłość do nauki i badań. Oboje tak skupieni na odkrywaniu tego co nie odkryte, że prawie nie zauważają tego co jest w życiu równie ważne. Żeby nie było tak poważnie i sielankowo mamy tu również wątek kryminalny, nie zbyt rozbudowany ale jednak.
Książka to taka fantastyka ale czy do końca ? Przecież czas zatacza koło, więc może jest tu ziarno prawdy ?

Od początku, gdy tylko zobaczyłam zapowiedzi premier, a potem spojrzałam na okładkę tej powieści, wiedziałam, że chcę ją przeczytać.
Mocna dawka tajemnicy, sporo sekretów rodzinnych, niezwykłe i zupełnie nieprzypadkowe spotkania i bardzo ciekawy sposób prowadzenia całej opowieści sprawił, że odkrywałam tę historię jak sekretny labirynt, strona po stronie. I choć miałam wielką chęć potrząsnąć odrobinę Zuzanną i Adamem, szczególnie Adamem, to całość fabuły i charaktery postaci pięknie mi się ze sobą komponowały.
Polecam wszystkim miłośnikom tajemnic przeszłości oraz Wszechświata, fizyki i tego małego elementu naszego życia, jakim jest przeczucie i intuicja. Piękna opowieść o powiązaniach tego, co minęło z teraźniejszością, nauki z miłością i poświęcenia ze śmiercią. Absolutnie godna przeczytania.

Krótka rozmowa z autorką:

Krótka rozmowa z autorką:

Bardzo dziękuję za możliwość uczestnictwa w Book Tour z książką Rezonans Czasu.
Książka ma różne opinie i miałam wielkie obawy ,gdyż nie jestem fanem fantastyki. Po przeczytaniu jestem mile zaskoczona zakończenie jest rewelacyjne.Warto było poświęcić każdą chwilkę na przeczytanie .

Bardzo dziękuję za możliwość uczestnictwa w Book Tour z książką Rezonans Czasu.

• Egzemplarz recenzencki
  • Warto zapomnieć