Słońce, morze, gwiazdy. Kojąca podróż przez starożytne prawdy

Okładka książki Słońce, morze, gwiazdy. Kojąca podróż przez starożytne prawdy Iulia Bochis
Okładka książki Słońce, morze, gwiazdy. Kojąca podróż przez starożytne prawdy
Iulia Bochis Wydawnictwo: Insignis inne
inne
The Sun, the Sea and the Stars. Ancient wisdom as a healing journey
Insignis
2022-11-23
2022-11-23
Aleksandra Pieńkosz

Ładnie wydana i ilustrowana książka okraszona banałami.

Ładnie wydana i ilustrowana książka okraszona banałami.

🌊Kojąca podróż przez starożytne prawdy - taka właśnie jest ta książka.

✨Kojąca, pokrzepiająca, otulająca, po prostu pełna wsparcia i dająca spokój ducha✨

🌊Okraszona ujmującymi ilustracjami autorki @iuliastration , które jeszcze bardziej podbijają przekaz.

☀️Każdy czasem potrzebuje „motywacyjnej i pełnej wsparcia gadki” i to właśnie tu znajdziemy. Jestem pewna, że wielokrotnie będę wracała do myśli zawartych w tej książce.

🌊Kojąca podróż przez starożytne prawdy - taka właśnie jest ta książka.

„Słońce, morze, gwiazdy. Kojąca podróż przez starożytne prawdy” to bardziej album niż książka i w sumie nie wiadomo, do jakiego odbiorcy jest skierowana. Najbezpieczniej umieścić ją w dziale poradników, tylko taka kategoryzacja może znacząco ograniczyć krąg czytelników.

W moim odczuciu uniwersalne prawdy, którymi ozdobione są poszczególne ilustracje, są tylko motorem napędowym do głębszych przemyśleń a przede wszystkim dyskusji, takiej szczerej rozmowy o emocjach. Przestrzeń, jaką oferują obrazy Iulii Bochis pozwala się wyciszyć i uwolnić od natłoku myśli. Emocje uwolnione tworzą wolne miejsce w głowie, a to pozwala na dalszy, swobodny rozwój. Jeżeli więc macie umiejętność wyrażania emocji słowami (co wbrew pozorom nie jest takie powszechne),to ta książka jest dla Was. Można ją spokojnie wykorzystać do rozmów zarówno z dzieckiem, jak i dorosłym. Głównie po to została stworzona. Zachęcam do zapoznania się z nią, zwłaszcza że wydanie zwala z nóg :)

Książka piękna w swej prostocie. Autorka zabiera nas w metaforyczną podróż poprzez etapy naszego życia, porównując je do pór roku: zmiana - jesień, samotność - zima, miłość - wiosna, radość - lato. Zwraca uwagę na rzeczy często przez nas niedostrzegane i niedoceniane.
Niemniej jednak po książce spodziewałam się czegoś więcej. Rzadko decyduję się na tego typu pozycje - często brakuje mi w nich czegoś głębszego...
Czy znalazłam w niej coś, co do mnie przemówiło? Otóż tak:
"Myślę, że trzeba iść dalej, choćby po to, by zobaczyć, co się stanie".
"Czasami być silnym oznacza odpuścić".
"Dziś jest idealny dzień, aby czuć dumę z tego, jak daleko udało Ci się zajść".

Doskonała na prezent. Piękne wydanie. Jest to ten typ książki, który ostatnio stał się bardzo popularny na rynku. Oznacza to: bardzo mało tekstu, a wręcz jedno zdanie na stronę; bardzo dużo obrazków (tutaj są to obrazki z Instagrama ponieważ to właśnie tam one się zrodziły); głębokie refleksje/przekazy do dłuższego zastanowienia się; estetyczna i bardzo elegancka okładka (często też wstążka w środku, skrzydełka etc). Rozumiem, że wiele osób może poczuć rozczarowanie, jednak ta pozycja wpisuje się w swój kanon i jest bardzo doskonała w nim. Ja na ten typ książek mówię "nie do czytania lecz do zastanowienia".

Książka ładna, bardzo piękne ilustracje, lecz do przejrzenia w kilka minut. Część cytatów głęboka, część banalna ale ciągle motywująca do rozważań.

Ciężko jest pisać o książce, w której tekstu jest tyle, że czyta się ją 15 minut. Po prostu powiem tyle, że uważam, że każdy powinien po nią sięgnąć, zwłaszcza, jeśli czuje że ostatnio coś go przytłacza. Piękna książka graficzna z prostymi, aczkolwiek trafiającymi do serca powiedzeniami, prawdami, zdaniami, cytatami. Wielki szacun dla autorki. Cudo.

"Słońce, morze, gwiazdy. Kojąca podróż przez starożytne prawdy" Iulii Bochis mnie rozczarowała. Książka jest wydana bardzo kolorowo i ładnie, ale to według mnie wszystko, co ma do zaproponowania. Starożytne prawdy są bardzo optymistyczne i momentami brzmią jak hasła coachów motywacyjnych, choć przyznam, że były też takie, które nawet przypadły mi do gustu, jednak zbytnio nie zostały mi w głowie, ani nie skłoniły mnie do żadnych przemyśleń.

Choć pewnie książka zdobędzie swoje grono fanów, to ja do nich z pewnością nie należę. Nie jestem fanem książek, które mają ponad 100 stron, choć całość możnaby zmieścić na 5 stronach. Zdecydowanie nie moja bajka.
Więcej moich recenzji znajdziecie na Instagramie @chomiczkowe.recenzje, gdzie serdecznie zapraszam

Taka trochę Rupi Kaur w wersji ilustrowanej. Książka bardzo instagramowa, według mnie również bardzo wtórna. Chyba spodziewałam się czegoś więcej.

Kompletnie nie wiedziałam czego można spodziewać się po pozycji słońce, morze, gwiazdy. Okładka na pewno przyciągnęła wzrok i pomyślałam, że nieważne co kryje się w środku, koniecznie chcę poznać treść. Przygotowując się na jakąś delikatną historię z bohaterami i fabułą, przeżyłam niemałe zaskoczenie, gdy okazało się, że nie mamy tutaj do czynienia z żadną z wyżej wymienionych rzeczy.

Tytuł podzielony jest na cztery części, a każda z nich odnosi się do pór roku i skupia się na konkretnym etapie życia. Wiosna to na przykład czas rozkwitania, gdzie wzrastamy każdego dnia.
Nowa pora jest rozpoczęta przez krótki wstęp w który wprowadza nas sama autorka - Julia Bochis.
Poza tym treść skupia się głównie na pięknych ilustracjach, cytatach i oczywistościach o których czasami zapominamy, a może nie zdajemy sobie sprawy - a są ważne. Przynajmniej względem własnego rozwoju i samopoczucia.

Uwielbiam tego rodzaju pozycje, ponieważ w ciężkie dni znajduje w nich motywację i energię, żeby coś zrobić. Uświadamiam sobie, że skoro zostało to wydane dla tysięcy ludzi na całym świecie to znaczy, że nie jest się odosobnionym w przeżywanych emocjach i trudnościach.
Coś jest w tym stwierdzeniu mniej znaczy więcej. Jakoś niewiele tu słów, jednak trafiają one celniej, aniżeli długie rozdziały o jednym problemie. Czasami nie chcemy przecież złotych rad, a odrobinę zrozumienia. Tak jest w tym przypadku. Autorka ukazuje nam wyjątkowość świata - nawet jeśli w jakimś okresie wydaje się nam od wyblakły lub przerażający, a nasze życie nie zmierza tam, gdzie chcielibyśmy, żeby poszło. Przede wszystkim możemy zwrócić uwagę na to, aby dbać o samych siebie, a także nie traktować życia jako wyścig w którym konkurencją są inni ludzie. Dostajemy tutaj coś innego - pełną akceptację bez względu na to jak bardzo sobie nie radzimy, a także zwrócenie uwagi, że mamy stawać się lepszą wersją samych siebie, a nie wszystkich dookoła.

Podoba mi się ta prostota wypowiedzi uzupełniona minimalistyczną i przykuwającą wzrok grafiką.
Wplecione cytaty uświadamiają, że samorozwój można zacząć od naprawdę podstawowych, a jednak trudnych rzeczy - pracy nad sobą.
Do tytułu na pewno będę powracać w chwilach kryzysowych. Mam już kilka takich pozycji, które koją różnego rodzaju emocjonalne bóle i to naprawdę działa. Być może komuś również przyda się odrobina natchnienia i przede wszystkim nadziei, zwłaszcza w trudnym dla nas czasie.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty

Dodaj cytat z książki Słońce, morze, gwiazdy. Kojąca podróż przez starożytne prawdy