rozwińzwiń

Pomniejsze bóstwa

Okładka książki Pomniejsze bóstwa Terry Pratchett
Okładka książki Pomniejsze bóstwa
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 13) fantasy, science fiction
295 str. 4 godz. 55 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Świat Dysku (tom 13)
Tytuł oryginału:
Small Gods
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
295
Czas czytania
4 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376488561
Tłumacz:
Piotr W. Cholewa
Tagi:
bogowie Om Omnianie Babcia Weatherwax
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" Stephen Briggs, Terry Pratchett
Ocena 7,4
Żółw przypomni... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Długa wojna Stephen Baxter, Terry Pratchett
Ocena 6,4
Długa wojna Stephen Baxter, Ter...
Okładka książki Sztuka Świata Dysku Paul Kidby, Terry Pratchett
Ocena 8,2
Sztuka Świata ... Paul Kidby, Terry P...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Ocena 7,4
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...
Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Ocena 6,2
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
246
50

Na półkach:

Zaczęło się interesująco, ale w trakcie posuwania się fabuły okazała się dla mnie chyba najsłabszą częścią "Świata Dysku".

Zaczęło się interesująco, ale w trakcie posuwania się fabuły okazała się dla mnie chyba najsłabszą częścią "Świata Dysku".

Pokaż mimo to

avatar
339
197

Na półkach: , ,

Świata Dysku Pratchetta ciąg dalszy, tym razem bez żadnych kontynuacji cyklów a z niezależną historią. Wcześniejsze tomy zaliczały w dużej mierze jakością tendencję spadkową, Pratchett dosłownie kalkował jedną i to samą historię zmieniając tylko bohaterów, lokacje i powód do literackiego rozgardiaszu świata przedstawionego, w którym oprócz ciętej satyry brakowało mu przenikliwego humoru. Tym razem pisarz wychodzi ze strefy komfortu i serwuje nam dość oryginalną historyjkę o religijnym kontraście pełnym zabawnych uwag i rozpasanego humoru, którego odbiorcą głównie będzie ktoś, kto nie wierzy „na ślepo” w instytucje religijne, a nie ukrywajmy zwłaszcza dzisiaj takich ludzi jest najwięcej. Pod płaszczykiem konwersacji nowicjusza Bruthy w korporacyjnym świecie kościelnym ze sprowadzonym do parteru miejscowym bogiem Omem, kryje się fantastyczna krytyka skorumpowanego i okrutnego Kościoła katolickiego i Buddyzmu, gorzka historii Inkwizycji i wyszukiwania prawdy poprzez doświadczanie bólu fizycznego, a także krucjat i najazdów religijnych na inne „pogańskie” i „nieoświecone” narody. Opowieść o kontraście zesztywniałych dogmatów religijnych Kwizycji pod wodzą konserwatywnego w poglądach Vorbisa a postępowej i nieokiełznanej wierze w płaską ziemię przyjmuje tutaj niemalże odcień historyczny, w którym to Watykan prześladował Galileusza, Kopernika i domniemanych Illuminatów w odwrotnych poglądach. Vorbis niczym kolejny fałszywy prorok, a innych tutaj nie odnajdziecie, chce dorzucić do listy wymyślanych dogmatów własną nienawiść i szerzyć doktrynę korporacji na cały świat, zwłaszcza w hellenistyczny Efeb, który wprowadzony został już we wcześniejszych książkowych Piramidach. Ojczyzna stukniętych filozofów, demokracji która sama narzuca sobie Tyrana wodza, którego będzie nienawidzić za jego własną profesję i dysputy na temat różnicy między pracą wolnego człowieka a wolnym czasem niewolnika to perły tego tomu. Powieść doskonale bawi się tematem i żartami dopóki ten kontrast jest ciągnięty, wraz z ucięciem Efebu i przeniesieniem finału w domowe strony książka traci na klimacie, a rozwiązanie zmierza w trywialne regiony i pozostawia w nas pewną dozę rozczarowania, iż można było to lepiej pociągnąć i zakończyć.

Świata Dysku Pratchetta ciąg dalszy, tym razem bez żadnych kontynuacji cyklów a z niezależną historią. Wcześniejsze tomy zaliczały w dużej mierze jakością tendencję spadkową, Pratchett dosłownie kalkował jedną i to samą historię zmieniając tylko bohaterów, lokacje i powód do literackiego rozgardiaszu świata przedstawionego, w którym oprócz ciętej satyry brakowało mu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
10232
611

Na półkach:

Ten tom jest jedyny w swoim rodzaju i chyba raczej nie przypadnie wszystkim do gustu. A bo to dlatego, że jest satyrą (dość łagodną ale jednak) dotyczącą religii jako takiej. Dowiadujemy się trochę o życiu bóstw i co się z nimi dzieje gdy ludzie przestają w nie wierzyć. Zabrakło mi moich ulubionych bohaterów z poprzednich tomów ale Brutha też mi przypadł do gustu. A Om pod postacią żółwia nauczył się trochę pokory.

Ten tom jest jedyny w swoim rodzaju i chyba raczej nie przypadnie wszystkim do gustu. A bo to dlatego, że jest satyrą (dość łagodną ale jednak) dotyczącą religii jako takiej. Dowiadujemy się trochę o życiu bóstw i co się z nimi dzieje gdy ludzie przestają w nie wierzyć. Zabrakło mi moich ulubionych bohaterów z poprzednich tomów ale Brutha też mi przypadł do gustu. A...

więcej Pokaż mimo to

avatar
325
325

Na półkach: ,

Książka w bardzo przystępny i zabawny sposób pokazuje, jak tworzą się religie oraz co się dzieje z zapomnianymi bogami. Bo jest ich na Świecie Dysku mnóstwo, jedna lepsza od drugiej, a nawet ktoś ośmiela się głosić herezje, że Ziemia jest kulą.

Część, w której filozofia ściera się z religią, czy ateizm to rzeczywiście brak wiary i czy można być nadal ateistą, widząc boga przed sobą.

Sama postać Bruthy bardzo mi się podobała. Chłopiec o bardzo prostym sposobie myślenia, nagle zaczyna kwestionować to, co całe życie mu wpajano. Jak na tym wyjdzie?

Nie zabrakło ulubionej postaci Śmierci, która dodaje jeszcze więcej smaku każdej części.

Książka w bardzo przystępny i zabawny sposób pokazuje, jak tworzą się religie oraz co się dzieje z zapomnianymi bogami. Bo jest ich na Świecie Dysku mnóstwo, jedna lepsza od drugiej, a nawet ktoś ośmiela się głosić herezje, że Ziemia jest kulą.

Część, w której filozofia ściera się z religią, czy ateizm to rzeczywiście brak wiary i czy można być nadal ateistą, widząc boga...

więcej Pokaż mimo to

avatar
29
29

Na półkach:

Pomniejsze Bóstwa Terry’ego Prachetta to jedna z dwóch (obok „Piramid”) samodzielnych historii ze „Świata Dysku”. Przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych książek związanych z uniwersum Prachetta. Przyznam, że nigdy nie czytałem żadnej z książek ww. autora. Powodów ku temu było kilka. Po pierwsze wolę raczej „twardsze” fantasy, a po drugie, często wspominany przez czytelników „montypythonowski” humor ciężko przełożyć na karty książki. Czy eksperyment z Prachettem okazał się udany? Muszę przyznać, że niestety nie bardzo.

Zacznę od plusów książki, bo było ich kilka.
- Bohaterowie.
Każda z postaci jest jakaś. Część to cynicy, których z reguły uwielbiam. Część to optymiści, którzy dadzą się lubić. Jeszcze inni to wariaci i Ci spodobali mi się najmniej.
Główny bohater Brutha, to „wioskowy głupek”, który na skutek swoich doświadczeń zyskuje życiową mądrość. Jest dobry i w tę dobroć można uwierzyć. Czasem ma szczęście, czasem ma pecha, a jednak nigdy się nie poddaje. Koniec jego historii może nawet chwycić za serce co wrażliwszych czytelników.
Następnie jest Om. Jego podejście do świata to czyste złoto. Cynik, który staje się walczakiem. Potrafi wkurzyć, ale nie zawsze robi, to co mówi. Postępuję nawet na przekór swoim poglądom, a jest to o tyle istotne, że Om jest Bogiem! W końcówce książki Om wręcz wymiata.
Na wyróżnienie zasługują także Vorbis, Didactylos, Śmierć, Lu-Tze i sierżant Symonia. Ogółem postaci ciekawych jest wiele. Robi to wrażenie zwłaszcza w utworze, który ma mniej niż 300 stron.

- Dialogi (te dobre).
Kilka rozmów pomiędzy bohaterami to prawdziwe perełki. Dotyczą one m. in. tzw „mądrości życiowych”. Najlepsze jednak są dialogi uwypuklające humor sytuacyjny. W tym autor jest świetny. Nie raz i nie dwa można się uśmiechnąć.

- Zakończenie.
Nieoczekiwane. Wielowątkowe. Jego część może być odebrana jako emocjonalna.

I jeśli chodzi o plusy, to niestety tyle. Teraz minusy.

Fabuła
- Najsłabszy element utworu. Prosta, choć nie zawsze przewidywalna. Bywało, że mnie nudziła, a to wyczyn, przy objętości książki.
- Dialogi (te słabe).
Czytając część dialogów miałem wrażenie rozmowy pomiędzy wariatami. O ile jednorazowo byłoby to akceptowalne, o tyle co druga „wariacka” rozmowa wybijała mnie z immersji z utworem.
- Humor.
Niestety „żarty” nie zawsze do mnie przemawiały. Obawiam się nawet, że nie przemawiały do mnie w znacznej większości. Lubię suchary, ale ich zatłoczenie, często wpakowane na siłę, bardziej rozpraszało niż śmieszyło.
- Mądrości.
Ile to naczytałem się pochwał rozpływających się nad mądrością i celnymi uwagami Prachetta o świecie i życiu. Tu zawiodłem się najbardziej. Większość to czarno-białe „prawidła” dot. religii, natury ludzkiej i wojny. Czy było w nich coś odkrywczego? Nie. Oczywiście nie były pozbawione prawdy, ale świat nie jest tylko dobry albo zły, a większość powiedzonek ma z reguły swoje przeciwieństwa (np.: kto pyta nie błądzi i ciekawość to pierwszy stopień do piekła itp.). W ogólnym rozrachunku liczyłem na więcej.

Prachetta nie skreślam, bo książkę warto przeczytać. Jednak liczyłem na coś więcej. Mimo wszystko, jeśli ktoś lubi lekkie historie podszyte drugim dnem, odrobiną cynizmu i wariackim humorem to po Prachetta może śmiało sięgać.

Pomniejsze Bóstwa Terry’ego Prachetta to jedna z dwóch (obok „Piramid”) samodzielnych historii ze „Świata Dysku”. Przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych książek związanych z uniwersum Prachetta. Przyznam, że nigdy nie czytałem żadnej z książek ww. autora. Powodów ku temu było kilka. Po pierwsze wolę raczej „twardsze” fantasy, a po drugie, często wspominany przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
495
325

Na półkach: , , ,

Wyobraź sobie że bóg nagle staje się żółwiem i ma ostatniego wyznawcę. 0 tym jest ta książka . Fajny praczetowy humor ,rozważania o religii wierze , bogach,filozofii i kościele jako instytucji . Czytałem już kilka ksiązek praczeta i nie wszystkie mi się podobały ale ta do mnie trafiła i była fajna

Wyobraź sobie że bóg nagle staje się żółwiem i ma ostatniego wyznawcę. 0 tym jest ta książka . Fajny praczetowy humor ,rozważania o religii wierze , bogach,filozofii i kościele jako instytucji . Czytałem już kilka ksiązek praczeta i nie wszystkie mi się podobały ale ta do mnie trafiła i była fajna

Pokaż mimo to

avatar
297
297

Na półkach:

Zaczęła się z takim przytupem, że o rany, i jeszcze ta tematyka. A potem powietrze trochę zeszło, niemniej ogólnie jakość falowała. Nie obyło się, jak to u Autora, bez paru bardzo trafnych spostrzeżeń, bez szczerego uśmiechu uskutecznianego razy kilka, no i szczęśliwie nie obyło się bez NIEGO. Tego który w tym tomie miał rolę wręcz trzecioplanową a i tak nie ustrzegł się oskarowej kreacji. Co pojawienie się na scenie to sztos. Naprawdę przyjemna to była lektura, z pewnością nie najlepsza w karierze Autora, niemniej jedna z tych, które budują Jego pomnik w moim oczach. Polecam, a nawet POLECAM! ;)

Zaczęła się z takim przytupem, że o rany, i jeszcze ta tematyka. A potem powietrze trochę zeszło, niemniej ogólnie jakość falowała. Nie obyło się, jak to u Autora, bez paru bardzo trafnych spostrzeżeń, bez szczerego uśmiechu uskutecznianego razy kilka, no i szczęśliwie nie obyło się bez NIEGO. Tego który w tym tomie miał rolę wręcz trzecioplanową a i tak nie ustrzegł się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2339
807

Na półkach: , , , , , ,

W 13. tomie Świata Dysku autor przeszedł samego siebie. Kiedy porównuję tematykę i ton pierwszych dzieł opisujących przygody Rincewinda i Dwukwiata do dopiero co skończonych „Pomniejszych bóstw”, widzę przepaść w stylu, poruszanych problemach, a także w głębi, jaką prezentuje Pratchett. Jedyne, co się nie zmieniło, to humor (choć czasami jest on słodko-gorzki) i nawiązania do powszechnie znanych tworów kultury i cywilizacji, a także historii – w tym przypadku do czasów Inkwizycji – oraz filozofii starożytnej Grecji. To była też pierwsza książka (może poza „Kosiarzem”),która wzbudziła mnie tak dużo emocji, bo autentycznie bałam się o bohaterów.

Temat książki jest daleki od błahych, a wydarzenia, jakie się w niej rozgrywają, są często przerażające. Autor, poprzez działania i przemyślenia bohaterów, odnosi się do powiązań między religią a polityką, sensu prawdziwej wiary, konsekwencji fanatyzmu religijnego i roli wolności myśli. Jest to dzieło bardzo humanistyczne i mam wrażenie, że wyraża wartości wyznawane przez samego Pratchetta, które w kolejnych książkach zajmują coraz więcej miejsca. Podążanie za przemyśleniami Bruthy, który przechodzi przyspieszoną naukę od ślepej wiary po świadomą, zmieniając w konsekwencji otaczający go świat, było naprawdę fascynujące, a zakończenie jest po prostu fenomenalne.

Jest to też powieść całkowicie oddzielona fabularnie od pozostałych dzieł umiejscowionych w tym uniwersum, dlatego też można je spokojnie czytać bez znajomości poprzednich tomów. A że prezentuje już kunszt najwyższej próby, jest chyba dobra w przypadku rozpoczęcia przygody z Terrym Pratchettem. Ogromnie polecam!

W 13. tomie Świata Dysku autor przeszedł samego siebie. Kiedy porównuję tematykę i ton pierwszych dzieł opisujących przygody Rincewinda i Dwukwiata do dopiero co skończonych „Pomniejszych bóstw”, widzę przepaść w stylu, poruszanych problemach, a także w głębi, jaką prezentuje Pratchett. Jedyne, co się nie zmieniło, to humor (choć czasami jest on słodko-gorzki) i nawiązania...

więcej Pokaż mimo to

avatar
296
129

Na półkach:

Brutha jest mało inteligentnym nowicjuszem o świetnej pamięci, który żyje w Omni, kraju rządzonym przez religię oddaną jedynemu bóstwu Omowi. Niespodziewanie młody chłopak na swojej drodze spotyka… samego boga i to pod postacią żółwia. Przemawia do niego i potrzebuje jego pomocy. Nagle, dla młodego wyznawcy, wszystko okazuje się nie takie, jak wiara to malowała, a Brutha musi zmierzyć się z kwizycją, ateizmem i filozofią.

„Pomniejsze bóstwa” w całym swoim geniuszu nie były dla mnie łatwą lekturą. Wtargnął do nich pewien chaos i momentami stał się on męczący. Mimo to nadal uważam, że jest to całkiem dobra powieść. Pratchett w sposób okrutny obnaża hipokryzję dużych, znanych nam religii i teokracji. Oczywiście znajdziemy tu wiele nawiązań do katolicyzmu i chrześcijaństwa, które będą nam się same nasuwać.

Podejrzewam, że wielu osobom mogło się to nie spodobać, bowiem tematyka, mimo zabawnej oprawy, jest dość poważna, a nikt nie lubi, kiedy burzy się jego porządek świata. Wszystko oczywiście jest obudowane w świetnie znany nam humor autora, a satyra wycieka dosłownie z każdej strony. A jednak, momentami ciężko było się zaśmiać, kiedy człowiek sobie pomyślał, jak blisko tej śmieszności się znajdował.

Moim głównym zarzutem wobec tej pozycji jest brak wyrazistych bohaterów, co było zawsze bardzo charakterystyczne dla tego autora. Tutaj jakoś bohaterowie zaginęli mi w odmętach chaosu wydarzeń.

Na pewno nie jest to moja ulubiona pozycja autora (ta ciągle przede mną, coraz bliżej!),ani jedna z lepszych książek, ale to nie oznacza, że jest zła. Powiedzmy, że są dwie skale: jedna ogólna obejmująca całość księgozbiorów i na tej skali książka jest wysoko. Jest też druga skala, która obejmuje tylko twórczość Pratchetta i tam ta książka jest tak pośrodku. Dalej warta polecenia!

Brutha jest mało inteligentnym nowicjuszem o świetnej pamięci, który żyje w Omni, kraju rządzonym przez religię oddaną jedynemu bóstwu Omowi. Niespodziewanie młody chłopak na swojej drodze spotyka… samego boga i to pod postacią żółwia. Przemawia do niego i potrzebuje jego pomocy. Nagle, dla młodego wyznawcy, wszystko okazuje się nie takie, jak wiara to malowała, a Brutha...

więcej Pokaż mimo to

avatar
671
250

Na półkach:

To nie jest najlepsza część świata dysku jaką czytałam. Jednak sam temat i podejście do niego bardzo ciekawe. Wiele odniesień do naszych religii. Daje to do myślenia.
Nie czytało mi się tej książki łatwo. Dużo czasu minęło zanim się połapałam w osobach i o czym właściwie ma być ta książka.
Jak dla mnie początek strasznie chaotyczny. Na szczęście od wyprawy do Efebu akcja znacznie przyspiesza i książka zaczyna wciągać.
Jestem ciekawa co autor wymyśli w kolejnej części.

To nie jest najlepsza część świata dysku jaką czytałam. Jednak sam temat i podejście do niego bardzo ciekawe. Wiele odniesień do naszych religii. Daje to do myślenia.
Nie czytało mi się tej książki łatwo. Dużo czasu minęło zanim się połapałam w osobach i o czym właściwie ma być ta książka.
Jak dla mnie początek strasznie chaotyczny. Na szczęście od wyprawy do Efebu akcja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 004
  • Chcę przeczytać
    1 782
  • Posiadam
    1 277
  • Ulubione
    295
  • Fantastyka
    177
  • Terry Pratchett
    107
  • Fantasy
    105
  • Świat Dysku
    87
  • Chcę w prezencie
    63
  • Teraz czytam
    54

Cytaty

Więcej
Terry Pratchett Pomniejsze bóstwa Zobacz więcej
Terry Pratchett Pomniejsze bóstwa Zobacz więcej
Terry Pratchett Pomniejsze bóstwa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także