Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda

Okładka książki Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda Michael Butter
Okładka książki Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda
Michael Butter Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: #nauka popularnonaukowa
popularnonaukowa
#nauka
Nichts ist, wie es scheint: Über Verschwörungstheorien
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2022-10-20
2022-10-20
Joanna Gilewicz

Książka pozostaje trochę w rozkroku pomiędzy tym co obiecuje, tym czego się spodziewamy, a tym co otrzymujemy. Z jednej strony otrzymujemy przegląd kształtowania się podejścia do teorii spiskowych i trochę porządku w terminologii. Z drugiej brakuje szerszego omówienia samych teorii spoza kręgu Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Autor bazuje na kilku przykładach i rozpatruje je z różnych perspektyw i przykłada do typowych cech teorii spiskowych w ogólności. Tak więc pozostaje niedosyt.

Książka - o czym pisze autor w przedmowie dla polskich czytelników - powstała jeszcze przed pandemią, która z pewnością stała się wylęgarnią kolejnych teorii spiskowych (co widać po działalności ruchu antyszczepionkowców),a Butter skupia się w niej przede wszystkim na tym, co działo się i dzieje w Niemczech oraz USA.
Teorie spiskowe istnieją od zawsze. Ludzie lubią mieć jakiegoś wroga, którego można obciążyć własnymi niepowodzeniami lub oskarżyć o wpływ (koniecznie zły!) na kondycję ich państwa czy wręcz świata. Do lat pięćdziesiątych XX wieku teorie spiskowe traktowano jako rzeczywistą wiedzę, na szczęście to się zmieniło. Do dziś przetrwała u wielu wiara w dziejowy spisek iluminatów, którzy ponoć przetrwali i dalej knują. Na podium staje też, odmieniamy przez wszystkie przypadki, Soros i tajemnicza grupa, w której skład wchodzi bliżej nieznana elita zamierzająca całkowicie zmienić porządek świata...

(cd recenzji na fb)

Teorie spiskowe istnieją od zawsze. Ludzie lubią mieć...

Wiele osób może pomyśleć, że pierwsze teorie spiskowe pojawiły się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, a niedawno dopiero zaczęły zdobywać popularność za sprawą Internetu. Nic bardziej mylnego. Teorie, a także pogłoski oraz superteorie spiskowe funkcjonują już od dawna, a obecnie zmienia się tylko podejście do nich. Michael Butter w książce „Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda” (nowość Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego z serii #nauka) podjął się analizy tego ciekawego zagadnienia.

Autor w liczącej ok. 200 stron publikacji omówił zagadnienie teorii spiskowych biorąc pod uwagę m.in. aspekty socjologiczne, historyczne, polityczne, kulturowe. Na przykładach zaczerpniętych z Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych wyjaśnił co sprawia, że przekazywane informacje stają się teoriami spiskowymi, jak rozwijały się one na przestrzeni lat i dlaczego ludzie w nie wierzą, pomimo dowodów, które w łatwy sposób mogłyby je obalić. Zwrócił uwagę na stygmatyzujące podejście wobec osób wierzących w określone teorie, jakie są podobieństwa między teoriami spiskowymi a twierdzeniami naukowymi, podjął temat niebezpieczeństwa wynikającego z głoszenia teorii spiskowych i jak można się przed nimi chronić.
Książka choć z gatunku literatury popularno-naukowej napisana jest w sposób prosty i zrozumiały, także dla osoby, która wcześniej nie miała większej styczności z tematem. Zdarzają się pewne powtórzenia, lecz był to świadomy zabieg autora, dzięki któremu czytelnik nie pogubi się w natłoku informacji. Także każdy rozdział zaczyna się od krótkiego omówienia, co znajduje się na kolejnych kartach. Polskie tłumaczenie zawiera krótkie słowo wstępu od autora.
Książka powstała w 2017 roku, dlatego autor nie podjął w niej tematu medycznych teorii spiskowych, których powstało bardzo dużo w okresie pandemii.

Publikacja jest bardzo dobrą pozycją dla osób, które chciałyby uporządkować swoją wiedzę na temat teorii spiskowych, choć ze względu na złożoność tematu, autor musiał ograniczyć informacje do konkretnych zagadnień.

Nowe narracje spiskowe pojawiają się każdego dnia. Jedni w nie wierzą, drudzy obawiają się fatalnych skutków konspiracjonizmu”.

„Mark Zuckerberg jest człekokształtną jaszczurką, amerykański rząd zlecił atak na World Trade Center, a lądowanie na Księżycu to kłamstwo”.

Teorie spiskowe towarzyszą ludzkości niemal od zarania dziejów, rozpalały wyobraźnie, kreowały rzeczywistość, wypaczały fakty, wpłynęły na życie i funkcjonowanie niezliczonych ludzkich mas. Tłumaczyły tajemnicze wydarzenia, niepokojące zjawiska, zagadki przeszłości, skrzętnie skrywane sekrety wielkich, sławnych postaci i rządów.

Mimo upływu lat nadal funkcjonują gdzieś w naszej świadomości (pojawiają się zresztą nowe),sposobie myślenia, wypływając i dając o sobie znać przy różnych politycznych czy dziejowych okolicznościach.
Jedne, opierają się na pewnych historycznych, naukowych czy choćby pseudonaukowych przesłankach i pewnej dozie prawdopodobieństwa , inne wydają się być zupełnie absurdalne i oderwane od jakiejkolwiek rzeczywistości.

Jakby jednak nie było, niepodzielnie karmią się odwieczną ludzką ciekawością, pragnieniem odkrywania tajemnic, pogonią za sensacją, bardzo tendencyjnym tłumaczeniem zachodzących w świecie wydarzeń i zmian.
 Michael Butter podjął się próby spojrzenia na to fascynujące (bądź, co bądź) zjawisko w sposób bardzo analityczny, rozbierając je niemal na czynniki pierwsze i spoglądając na nie przez szeroki pryzmat: historyczny, kulturowy, polityczny, socjologiczny, społeczny oraz psychologiczny, tworząc szerokie spektrum, mające na celu przybliżenie czytelnikom wymiaru tego wielowiekowego fenomenu.

To czym są, w swojej istocie, teorie spiskowe ? Co leży u podstaw ich powstania? Jak rozwijały sie i rozwijają nadal, na przestrzeni dekad i lat. Jak ewoluują w zależności od epok oraz  czynników wewnętrznych i zewnętrznych? Jaki wpływ w wymiarze dziejowym ale i współczesnym, mają na nasze życie i postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości? Dlaczego tak wiele z nich przetrwało i nadal funkcjonuje w świadomości społecznej? Kim są wreszcie ludzie, którzy wierzą w zawarte w teoriach spiskowych (często zupełnie fantastycznych) treści?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w prezentowanej tu lekturze.

Bardzo ciekawie prezentują się wątki dotyczące czasów dzisiejszych oraz łatwości rozpowszechnienia się tego zjawisko (również wzrostu jego atrakcyjności) poprzez globalną sieć internetową oraz niebezpieczeństw, które rozmaite teorie spiskowe za sobą niosą, zarówno dla samych wyznawców jak i konkretnych społeczeństw (przykład Stanów Zjednoczonych czy Niemiec).

Autor ma naprawdę dobre pióro, piesze lekko, swobodnie (miejscami ociera się wręcz o gawędziarstwo) z wyraźnym ( i to zdecydowanie na plus) dziennikarskim zacięciem nie przytłaczając, przy tym, czytelnika ciężarem czy nadmiarem informacji.

Książka Michaela Buttera „Teorie spiskowe” jest lekturą, która z całą pewnością pozwoli nam na chwilę oderwać się od codziennych spraw i na chwile zagłębić się w intrygujący świat tajemnic, niewyjaśnionych zagadek i spiskowych teorii dziejów, dawnych i obecnych.

Gorąco polecam.

A ONI WCIĄŻ PRAGNĄ PRZEJĄĆ WŁADZĘ NAD ŚWIATEM...

Teorie spiskowe to ostatnimi czasy bardzo nośny temat. Ciężko chyba znaleźć osobę, która nie spotkała się z powyższym zagadnieniem. Równocześnie jasne i przejrzyste zdefiniowanie problemu w świecie, gdzie odbiorca zasypywany jest z wszech stron sprzecznymi komunikatami może okazać się nie lada wyzwaniem. Nic dziwnego, że z wielką chęcią sięgnęłam po książkę Michaela Buttera, pragnąc lepiej zrozumieć, dlaczego w naszym świecie w ogóle teorie spiskowe się pojawiają.

Ta licząca niecałe 200 stron pozycja siłą rzeczy nie może obejmować wszelkich zagadnień, związanych z tematem. Już we wstępie zaznaczone zostaje, że śledztwo prowadzone przez autora obejmuje jedynie Niemcy i USA. Jest to zarazem mocna, jak i słaba strona książki, ponieważ pozostaje ona spójna i zwięzła, ale nie do końca może zadowolić rodzimego odbiorcę, pragnącego przeanalizować znane mu z własnego podwórka zjawiska.

"Teorie spiskowe" można potraktować jako wprowadzenie do bardzo zawiłego tematu oraz próbę uporządkowania go. Jeśli spotykamy się z poglądami, że Mark Zuckerberg to człekokształtna jaszczurka, mało kto uwierzy swemu rozmówcy. Niestety niektóre teorie, głoszone również przez ludzi u władzy, trudniej zdemaskować. I chyba nie pozostaje nam nic innego, jak tylko włączyć krytyczne myślenie.

Czy najbardziej podatni na teorie spiskowe są mężczyźni po czterdziestym roku życia? Czy kobiety częściej wierzą w spiski producentów szczepionek? Wprawdzie Michael Butter twierdzi, że nie ma jednej grupy społecznej, która byłaby odporna na podobne twierdzenia (może z wyjątkiem absolwentów studiów socjologicznych, co kilkakrotnie podkreśla),lecz podsuwa czytelnikowi pewne wskazówki, pozwalające uzyskać odpowiedź na pytanie, kim są osoby najbardziej podatne na wiarę w teorie spiskowe.

Czy warto sięgnąć po "Teorie spiskowe" bądź podsunąć je osobie, która w podobne teorie wierzy? Na pewno poleciłabym ją czytelnikowi, zainteresowanemu powyższym zagadnieniem, tym bardziej, że dość ciekawie prezentuje się rys historyczny, nakreślony przez autora. Dowiemy się z niego, że teorie spiskowe towarzyszyły ludzkości prawie od zawsze, ale nie zawsze w podobnej nam formie oraz, co oczywista, rozwój Internetu sprzyja ich rozwojowi.

Autor nakłania również do tego, aby nie demonizować teorii spiskowych. Na pewno piętnowanie osób, które wierzą w teorie spiskowe, nie jest dobrym wyjściem. Dużo szkód może uczynić również ciągle doszukiwanie się wszędzie teorii spiskowych. Ale czy w dzisiejszym świecie możemy przejść obok podobnego zjawiska obojętnie? Oczywiście nie i dlatego dobrze, że podobna pozycja powstała.

A ONI WCIĄŻ PRAGNĄ PRZEJĄĆ WŁADZĘ NAD ŚWIATEM...

Z wielką przykrością stwierdzam, że nie była to książka dla mnie. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego, czegoś bardziej naukowego, podpartego mocnymi argumentami, a nie czegoś... cóż... silnie stronniczego i w konsekwencji politycznego. (książkę tę można przeczytać w jeden dzień, ma niecałe 200 storn i jest napisana językiem lekkim)
Oczywiście książka TEORIE SPISKOWE jest pełna ciekawych historii, są one podane w lekki i przyjemny sposób, autor pisze zgrabnie, ale... Cały czas miałam wrażenie, że występuje w roli wszechwiedzącego, którego zdanie jest jedynym prawdziwym i o ile zgadzam się co do wielu przedstawionych opowieści (bo są mocno udokumentowane historycznie),to były też tu takie wycieczki powiedzmy "na czuja".
Moim głównym zarzutem jest fakt, że autor "wszystko wie", a wiedzieć wszystkiego nie może. Gdyby to była dłuższa książka, to może tego typu podejście by mniej drażniło, ale jeśli mamy do czynienia z niecałymi 200 stronicami, to ów postawa mocno razi w oczy. Ponadto sprawy o których pisze ja wcześniej dobrze znałam, a ich wyszukanie i poznanie nie było trudną sztuką, wystarczy wpisać w google TEORIE SPISKOWE. I oczywiście, nie mam wątpliwości, co do sedna tychże spraw, co do tego, że obok każdej z poruszanych kwestii narosły TEORIE SPISKOWE, sam kwiat sprawy więc się zgadza, tylko dlaczego autor (taki mądry) głaszcze jedynie taflę, a nie sięga głębiej? U źródeł każdego problemu jest powód, a powód zmienia kontekst i już nie mamy z czego się śmieć - raczej powinniśmy przestać drwić i zacząć myśleć. Wytrych, jakim jest w niektórych przypadkach (niektórych - ponieważ wiele z podanych zdarzeń jest jawną farsą, co do czego nikt nie potrzebuje tłumacza, by to pojąć) określenie TEORIA SPISKOWA nic nie zmienia, z wyjątkiem oczernienia jednej grupy, na rzecz grupy oczerniającej.
Jest też pewien problem z przedmową, w której Butter stwierdza, że Niemcy inaczej wierzą w TEORIE SPISKOWE niż Polacy - och zdecydowanie inaczej, Niemcy np. wierzyli w demokratę Putina (pytanie czy wierzyli? jeśli tak, to oznacza, że byli głupcami, jeśli nie, to oznacza, że.... może dyplomatycznie napiszę po prostu, że WIEDZIELI i...).
Postawa na "nadczłowieka" nie budzi mego zaufania. Myślę, że wielka rzesza ludzi doceni tę pozycję, bo to sprytnie napisana książka, która kusi i nie wymaga wiele od czytelnika. Wszystko jest podane na tacy i nie trzeba myśleć, wystarczy tylko przyjąć za pewnik to, co autor nam sprzedaje.
Podkreślę, że nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, wszystko poddaję w wątpliwość, a zwłaszcza to, co pokazują nam media. Informacje sprawdzam w wielu miejscach, a i to czasem nie wystarcza. Uważam, że jesteśmy dzisiaj ogłupiani do granic możliwości... ale ta książka akurat nie pomaga w myśleniu. Pewne rzeczy zbiera w całość, ale ten wybitnie osobisty pogląd autora, ta jego krucjata przeciw "wariatom" czasem jest słuszna, czasem jednak czysto polityczna (pewnie widziałby w trym teorię spiskową - tak najłatwiej obalić każdy argument i ośmieszyć każdego, kto ma nieco inny punkt widzenia).
Pamiętajmy, że najskuteczniejszą bronią walczącą z racjonalnymi argumentami jest ich wyśmianie. Jeśli ośmieszymy kogoś, to cokolwiek dana osoba potem powie, będzie tylko potwierdzało jej śmieszność. Autor ośmiesza więc wszystko i wszystkich z czym i z kim się nie zgadza. Nie oznacza to, że wszystko jest w tej książce pod jego dyktando. Większość jest napisana rzetelnie i słusznie, ale to nie znaczy, że zapomnę autorowi jego zuchwałość, arogancję i działanie czysto polityczne. Pięknie wpisuje się w jeden nurt - oczywiście ten "właściwy"... naprawdę nie wiem, kto ma tu wyprany mózg. Ja jednak pozostanę przy zadawaniu pytań, choćby były najgłupsze - uważam, że szukanie odpowiedzi zawsze jest lepsze niż bezkrytyczne przyjmowanie czyichś teorii (o ironio). Niestety, jeśli ktoś (w tym wypadku autor) przekazuje za pewnik informację, której nie jest w stanie dokładnie sprawdzić, ponieważ nie dysponuje wszystkimi danymi, lub chociaż nie był świadkiem danego wydarzenia - to szerzy własną "teorię spiskową"... i tak oto TEORIE SPISKOWE zataczają koło, a ich podtytuł powinien być wskazówką w jaki sposób tę książkę należy czytać, a brzmi tak: NIC NIE JEST TAKIE, NA JAKIE WYGLĄDA.
Tak jak napisałam na początku - niestety nie dla mnie i jest to moje pierwsze prawdziwe rozczarowanie serią #nauka od bo.wiem Wydawnictwa UJ. Szkoda... ale oczywiście należy sobie samemu zdanie wyrobić - zwłaszcza, że wiele ciekawych rzeczy w tej książce znajdziecie - co do tego nie mam wątpliwości. Jednak nie zapominajmy sprawdzać, czytać, szukać, myśleć - samodzielnie.

nie tym razem
seria #nauka
bo.wiem
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Oczywiście książka TEORIE SPISKOWE...

„(Teorie spiskowe to) drobiazgowe scenariusze rzekomych tajnych machinacji, rozbudowane do tego stopnia, że trudno w nie uwierzyć.” Ale czy na pewno?

Wchodząc w książkę nie zagłębiamy w opisy konkretnych teorii spiskowych, ale przyglądamy się im od zaplecza. Poznajemy mechanizmy funkcjonowania, rozkładamy na czynniki pierwsze, wnikamy w fundamenty pojawienia się, odnotowujemy konsekwencje, spoglądamy na historię spiskowego myślenia. Michael Butter przejrzyście prezentuje materiał, oprowadza po tajemnicach nauki i teorii spiskowych, wyjaśnia, czy faktycznie znajdują się ostatnio w centrum zainteresowań opinii publicznej, zyskują szeroki zakres wśród miłośników zaprzeczania rzeczywistości, w jakim stopniu współczesne kanały komunikacji przyczyniają się do nagłośnienia denialistycznych informacji. Autor podaje wiele przykładów, jednak bazują one głównie na Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Czasami pojawiają się wzmianki z innych krajów europejskich, ale mało ich, wolałabym obracać się w bliższej mi rzeczywistości. Wiadomo że można nieco uogólnić mechanizmy funkcjonowania idei spiskowych, jednak przy konkretyzowaniu miejsc można dostrzec nawet znaczące różnice.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/11/teorie-spiskowe.html

• Popularnonaukowe
  • Brak Legimi A
  • Proza

Dodaj cytat z książki Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda