(Prawie) wszystko dla zabieganych

Okładka książki (Prawie) wszystko dla zabieganych Jonn Elledge
Okładka książki (Prawie) wszystko dla zabieganych
Jonn Elledge Wydawnictwo: Insignis popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Compendium of (Not Quite) Everything: All the Facts You Didn't Know You Wanted to Know
Insignis
2022-11-09
2022-11-09
Katarzyna Dudzik

Okładka książki Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie Jonn Elledge, Tom Phillips
Spisek. Czyli ... Jonn Elledge, Tom P...

To nie jest zła książka, tylko strasznie przypadkowa. Mam też pewne wątpliwości co do researchu, w samej książce pada zdanie <tu parafraza, bo nie chcę mi sie szukać> : że nie ma tego na anglojęzycznym internecie, dlatego tego nie sprawdziłem.

Szału nie ma jak to mówią. Sporo ciekawostek, ale po jakimś czasie robi się nudna. Niestety część informacji szybko się przedawni.

Liczyłam na książkę pełną ciekawostek (którymi zabłysnę w towarzystwie 😎),a tymczasem ciekawostki w tej książce to tabelka z najdłuższymi rzekami, czy największymi krajami. No niestety, powrót do szkoły. Styl pisania, z żarcikami w stylu starszego nauczyciela, który chce być fajny też jej nie ratował. W ostatnich 20% zrobiło się trochę ciekawiej, ale jednak nie na tyle, żeby ocenić ją lepiej.

Ciekawostki: https://www.instagram.com/p/Czf2DflNqTf/

Ciekawostki: https://www.instagram.com/p/Czf2DflNqTf/

Tę książkę czytałam długo i na raty. Nie znaczy to, że nie była interesująca. Nie wciągnęła mnie tak jak powieść z racji swojej formy, ale ludzie ciekawi świata wyniosą z niej wiele mądrości. Niektóre działy interesowały mnie bardziej inne mniej. Najciekawsze wydały mi się ciekawostki o przyrodzie, kulturze i końcu świata. Katastrofa klimatyczna jest nieunikniona, o ile wcześniej nie zabiją nas bakterie odporne na antybiotyki.

Spodobał mi się sposób podania danych, okraszonych subtelnym humorem autora. W części o kosmosie przywołuje różne znane nam filmy i seriale science-fiction i objaśnia na ile prawdopodobne są zawarte w nich treści.

Dowiedziałam się jak powstały zabójcze afrykańskie pszczoły i mam nadzieję, że w swojej migracji nie dotrą do Polski.

Poznałam prawdziwe nazwiska znanych artystów, używających pseudonimów. Niektórzy mieli ich po kilka.

Może zaskakiwać na jak wiele naukowych pytań prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy. Autor tłumaczy od czego - sposób pomiaru, różnice w rozumieniu treści w innych krajach, różnice używanych miar. Książka pokazuje, że nie każdy tak samo rozumie słowa nawet w jednym języku. Podaje ciekawostki i skłania do myślenia.

Zbiór ciekawostek, lecz dużo z nich jest niezbyt ciekawe spodziewałem się na pewno więcej od tej książki.

O wszystkim i o niczym. Mnóstwo statystyk, porównań, zagadnień prowadzących do niczego. Zero kreatywnosci i brak polotu.

To jest książka, której potrzebowałam. Z natury jestem bardzo ciekawską osobą, interesuje mnie praktycznie wszystko. Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy z przeróżnych dziedzin, bez względu na to, czy są to głupiutkie ciekawostki, czy istotne dla historii i kultury fakty. Jeżeli również drzemie w Was dziecięca ciekawość świata, jest to pozycja dla Was.

Zagłębianie się w tę książkę przypomina buszowanie po Wikipedii. Wskakujecie z jednej ciekawostki w drugą, informacji jest cała masa, dlatego cieszę się, że autor dane liczbowe zamieszcza w tabelach, dzięki temu łatwiej jest ogarnąć umysłem, co tak naprawdę oznacza, że Droga Mleczna ma średnicę 200 000 lat świetlnych. Osobiście, jako wzrokowiec wolałabym, żeby niektóre informacje były przedstawione w sposób graficzny, a nie liczbowy.

Wiadomo, że jedne tematy była dla mnie bardziej interesujące niż drugie, a niektóre rozdziały uważam za całkowicie zbędne (rozdział o pingwinach - serio? czemu akurat te zwierzęta? czemu tylko niektóre gatunki? po co?). Niemniej, warto sięgnąć po książkę Jonna chociażby dla takich perełek, jak który tak naprawdę mamy rok? Jak można wygrać w szachoboksie? Jak smakują lody o podejrzanej nazwie Ogon tygrysa? I najważniejsze - o co chodzi z płonącymi kozłami?

Ogromna dawka wiedzy przekazana w bardzo przystępny sposób i brytyjski humor sprawiły, że nie raz zaśmiałam się pod nosem. Zdecydowanie polecam!

Zagłębianie się w...

Mydło i powidło, wszystko i nic. Zbiór ciekawostek (często nieciekawych) wyrwany z przedostatniej strony brukowca. Nie warto. Serio, nie próbuj.

Dużo o wszystkim i o niczym. Nie wiem, po co powstała ta książka.
Nie polecam

Dużo o wszystkim i o niczym. Nie wiem, po co powstała ta książka.
Nie polecam

• Popularnonaukowe
  • Różne

Dodaj cytat z książki (Prawie) wszystko dla zabieganych