Piernik z wróżbą

Filia
2022-10-05
2022-10-05
literatura polska Kraków

Przesłuchałam podczas robienia różnych domowych sprawunków i napiszę wam tak że fabuła jest tak nudna i przewidywalna, ze aż człowieka skreca. Autorka stworzyła dwie strasznie nudne postacie. Agata, wiecznie podejrzliwa i snująca negatywne scenariusze w swojej głowie jest okropnie męczącą osobą. W trakcie miesiąca znajomości z Przemkiem zachowuje się jakby byli parą dwa lata albo więcej. Okropna opowieść napewno nie świąteczna. Szczerze napiszę to po raz pierwszy ale nie polecam.

Przeczytałam trochę się przymuszajac... Zakończenie już od momentu spotkania się bohaterów było przewidywalne. Główni bohaterowie raczej nieciekawie... Zarówno w kwestii ich charakterów (facet to kobieciarz, który mimo 31 lat nigdy nie był zakochany),jak i tego jak postępują. Dziewczyna całą książkę zastanawia się czy mu zaufać i gdy czytałam o tym w kolejnych rozdziałach, miałam już serdecznie dość ich obojga. Jedyne, co moim zdaniem ratuje tą pozycję, jest historia z przeszłości, ale i ona zostaje spłycona do bardzo przewidywalnego zakończenia. Raczej nie polecam...

Pochłonęłam w dwa wieczory, więc z całą pewnością mogę stwierdzić, że czyta się ją dobrze :) Fajna, świąteczna, klimatyczna powieść. Nie było w niej nic odkrywczego, ale miło spędziłam czas z bohaterami :)

Kolejna świąteczna książka za mną ❄️🎄
Tym razem padło na Piernik z wróżba od @sandra_pisze.
I to była prawdziwie świąteczna książka. Fantastycznie oddany klimat świątecznego Krakowa, błyszczącego światełkami i pachnącego piernikiem i grzanym winem.

Bardzo spodobał mi się pomysł z podziałem książki na dwie historie, które w końcu się ze sobą połączyły. Wręcz nie mogłam się doczekać, aby poznać dalsze losy Kazi i jej córki ❤️

Sama historia Agaty i Przemka też bardzo ciekawa. Taka normalna, ciepła, ale niepozbawiona rozterek i przemyśleń. Spokojnie można się identyfikować z bohaterami. Ich problemu i emocje nie odbiegały od tego co towarzyszy nam na codzień.

Jedyny mankament, który lekko przeszkadzał mi w czytaniu to styl mówienia, którego użyła autorka w dialogach. Nikt raczej tak ze sobą nie rozmawia. Gdzieś zabrakło odrobiny luzu.

Ogólnie powieść czytało się bardzo przyjemnie 🎄

Kolejna świąteczna książka za mną ❄️🎄
Tym razem padło na Piernik z wróżba od @sandra_pisze.

Jak to debiut autorki, to jeszcze długa przed nią droga... Historia jest bardzo infantylna, reakcje bohaterów totalnie odrealnione. Facet reagujący na informacje o swojej byłej "ojejku to wspaniale" to gruba przesada. Ogólnie postać Przemka to dramat. Cyborg taki bez uczuć. Żaneta się z nim rozstaje a jego reakcja to "aha, ok". Niestety więcej książek pani Sandry nie planuję czytać. Ale okładka ładna.

„Piernik z wróżbą” nie jest typową świąteczną powieścią. Akcja książki toczy się bowiem dwutorowo, obecnie w Krakowie oraz w okresie II wojny światowej w małej, podkrakowskiej wsi.

W czasach współczesnych poznajemy Agatę, młodą fotografkę, która z pasją oddaje się swoim zajęciom, wyszukując coraz to nowe pomysły na przyciągnięcie klientów. To zaangażowanie stawia na jej drodze starszą panią, która na krakowskim jarmarku bożonarodzeniowym sprzedaje własnoręcznie wypiekane, rozmaite rodzaje pierników. Skuszona ich niebywałym wyglądem i aromatem, dziewczyna kupuje cały słój smakołyków, których dodatkowym atutem są dołączone do każdego ciasteczka karteczki z wróżbą.

Przemysław to przebojowy, młody właściciel wypożyczalni samochodów, który skupia się w życiu na tu i teraz. Kontakty z kobietami są dla niego niezmiennie krótką przygodą. Nie w głowie mu stały związek i zobowiązania.

Drogi tych dwojga spotykają się w szalonym pędzie codziennych obowiązków. Choć tak odmienni, postanawiają poświęcić sobie nawzajem chwilę na pogłębienie znajomości. Przemek nie wiąże z nowo poznaną dziewczyną żadnych dalekosiężnych planów. Agata, mając na uwadze ostrzeżenia znającej podejście do życia Przemka przyjaciółki, również postanawia zachować dystans.

Znalezione przez Agatę w słoju z piernikami zdjęcie staje się dla czytelnika swego rodzaju machiną czasu. Przenosimy się bowiem wraz z nim w lata 40 XX wieku, gdzie poznajemy Kazimierę oraz jej małą córeczkę Helenkę, które próbują przetrwać w trudnych historycznie i społecznie czasach.
Co może łączyć tych jakże różnych bohaterów, których życia dzieli niemal wiek?

Muszę przyznać, że z tych dwóch równolegle snutych historii zdecydowanie bardziej zaciekawiła mnie ta wojenna. Agata raczej irytowała mnie jako bohaterka, przedstawiona niczym skrzywdzona mimoza, oczekująca, że świat nagle padnie do jej stóp, a wszyscy wokół domyślą się, w czym tkwią jej problemy i przybędą z pomocą. Nie przekonała mnie kompletnie i nie wzbudziła mojej sympatii. Być może prosty język powieści miał dać poczucie swojskości. Dla mnie ta „zwyczajność” była nieco na siłę, przez co niestety książka straciła dla mnie na wartości. Z przyjemnością za to czytałam opowieść o Kazi, Helence i Janku. Te postaci były bardziej wiarygodne i choć odległe w czasie, przekonały mnie swą prostodusznością, ale i tragizmem. Nie będę Wam odradzać lektury, bo jak wiadomo, co czytelnik, to opinia. Na mnie niestety, w porównaniu z innymi przeczytanymi dotąd pozycjami z gatunku, ta powieść nie zrobiła szczególnego wrażenia.

Sandrę obserwuje na IG już od dłuższego czasu, a trafiam do niej za sprawą pięknych zdjęć na łódce. Kto nie zna, zachęcam by zajrzeć.
Jednak profil Sandry to nie tylko piękne zdjęcia, Sandra również pisze, a tak się składa, że jestem świeżo po przeczytaniu jej debiutu „Piernik z wróżbą”.

Książka opowiada historie Agaty - fotografki, która spełnia się zawodowo wykonując niepowtarzalne sesje oraz Przemka „casanowy”, który prowadzi wypożyczalnie aut. Tych dwoje, dosłownie, wpada na siebie na Krakowskim rynku.

Może i się nie znam, ale jak dla mnie to bardzo udany debiut. Książkę czyta się ją bardzo szybko, a to za sprawą języka i fabuły, która sprawiała, że nie mogłam się od niej oderwać. Co więcej, oprócz losów Agaty, dzięki zdjęciu znalezionemu w słoiku z piernikami, poznajemy bliżej panią Helę, która przenosi nas do czasów II Wojny Światowej i opowiada historię Kazi.

„Piernik z wróżbą” to lektura dla fanek motywu slow burn. To lekka, przyjemna, ciepła i otulająca historia, która uświadamia, że warto słuchać swojego serca i szczerze rozmawiać, a nie wierzyć w plotki...
Idealna na zimowy wieczór pod kocem. Ja szczerze polecam!
I tak się składa, że już sięgałam po koleją książkę autorki.

Irytuje mnie to, że największą idiotką w tym związku jest Agata, a to i tak Przemek musiał łagodzić sytuację. Dialogi płytkie, opisy scen czasami tak gnały, że nie trzymało się to kupy. W jednej chwili zamawiali kawę, a po dwóch słowach tą kawą się krztusili. Połowę książki przewracałam oczami. Miała dobre momenty, ale dla mnie nie warto.

Odpowiednia książka na święta.Dająca dużo pozytywnej energii.Jak na debiut to p.Sandra ma lekkie pióro,ciekawy pomysł na fabułę i bohateów których lubi się od pierwszego przeczytanego zdania. POLECAM!!!

Historia świąteczna, jakich wiele. Ona — fotografka i On — właściciel firmy wypożyczającej auta. Poznają się przez przypadek, ale oboje mają za sobą nieudane związki, które kładą cień na nowe doświadczenia w miłości. Tutaj po drodze też nie jest cukierkowo. Muszą przejść przez wiele przeszkód. Akcja dzieje się w Krakowie. Zadziwiająco dużo książek świątecznych ma właśnie Kraków w tle. Drugą historią jest opowieść z czasów wojny ze wsi Bronowice Małe. Słuchamy opowieści Pani ze straganu o wielkiej miłości jej matki i o tym jaki morał z tej opowieści wynikł. Książka trochę nadmuchana. Najciekawszy motyw jak dla mnie, dotyczył upierdliwych klientów z sesji fotograficznej.

• Świąteczne