Opowiem ci bajkę

Okładka książki Opowiem ci bajkę Małgorzata Rogala
Okładka książki Opowiem ci bajkę
Małgorzata Rogala Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Weronika Nowacka (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Weronika Nowacka (tom 3)
Skarpa Warszawska
2022-09-07
2022-09-07

"Opowiem ci bajkę" Małgorzaty Rogali to bardzo dobrze skonstruowany kryminał. Bez wulgaryzmów i opisów krwawej zbrodni. Fabuła na czasie. Nastolatki i ich problemy. Chęć spróbowania więcej niż można by zaimponować koleżankom. Nieumiejętność przyjmowania porażki. Zemsta, która prowadzi do tragedii.
Początkowo wszystko wydaje się jasne. Brak intrygii? Jest trup. Wiadomo, że mordercą jest ten, a nie kto inny. Miał oczywisty powód by ukarać tego, który ośmielił się wykorzystać zaufanie jakim jako rodzice go obdarzyli.
Jednak to tylko sprytna zagrywka autorki. Udało jej się zmylić nie tylko śledczych, ale i czytelnika.
Małgorzata Rogala w swojej kryminalnej powieści "Opowiem ci bajkę" pokazuje świat nastolatków. Ich skomplikowane relacje z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami. Oni zdecydowanie powinni sięgnąć po tę książkę. GORĄCO POLECAM!

Początkowo wszystko wydaje się jasne. Brak intrygii? Jest trup. Wiadomo, że...

Kolejna świetna książka cyklu z Weroniką Nowacką. I tak jak poprzedni tom, powinna stanowić swoisty podręcznik dla rodziców nastolatków. Temat szkolny jest mi bardzo bliski gdyż całe swoje życie przepracowałam w oświacie i widzę zmiany (niestety na gorsze) w tym środowisku. Ile szkody może przysporzyć nastolatka jednym nieprzemyślanym kłamstwem? Ilu ludzi pogrążyć? W moim środowisku miało miejsce podobne zdarzenie, wiele lat temu, i wiem w jakim szoku byliśmy widząc do czego zdolne są dzieci gdy coś im stanie na przeszkodzie aby osiągnąć zamierzony cel. Polecam serdecznie!

Początek nieco toporniasty, potem zrobiło się ciekawie, a na koniec nie mogłam się oderwać! Niemniej jednak, dla mnie dużym minusem jest tendencja autorki do przedstawiania wszystkiego zbyt dosadnie i dokładnie. Trzeba też czytelnikowi zostawić przestrzeń do dopowiedzenia sobie niektórych rzeczy.

W tym przypadku odgadłam kto był zabójcą, jednak motywu nie trafiłam

W tym przypadku odgadłam kto był zabójcą, jednak motywu nie trafiłam

Dobrze się czyta, ciekawie i według mnie prawdziwie pokazuje środowisko szkolne.

Świetne się czyta. Dużo momentów, że nie można się oderwać. Nie dłuży się wcale. Trafnie przedstawione środowisko nauczycieli i życie szkolne od wewnątrz. Mimo zakończenia (gdzie sprawca wpada przez przypadek, a nie dzięki śledztwu) książkę bardzo polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

kolejna bardzo poruszająca część tej serii, to jest naprawdę podręcznik dla rodziców nastolatków polecam- nastolatkom również

Bardzo dobrze czyta mi się książki Rogali. Problemy nastolatków są mi obecnie bardzo bliskie i muszę przyznać, że autorka ma trafne spostrzeżenia.

Mam wrażenie, że autorka z każdą następną książką przechodzi sama siebie. Naprawdę ciężko jest wytypować przestępcę i to jest najbardziej wciągające. Kolejny plus jej książek jest taki, że oduczyłam się czytać zakończenie będąc w połowie książki. Po prostu chcę sobie zostawiać na koniec rozwiązanie zagadki. Naprawdę gorąco polecam.

Szkoła zarządzana przez dyrektora Biedrzyckiego przechodzi kryzys. Uczniowie stają się z roku na rok coraz mniej przystosowani społecznie, co niestety często nie jest jedynie objawem typowego dla wieku buntu, ale może być wręcz niebezpieczne w skutkach. Dodatkowo sytuację zaognia reforma szkolnictwa, która przyczynia się do braków kadrowych oraz rosnącego niezadowolenia zarówno uczniów, jak i ich rodziców.

Weronika, szkolna psycholog, która po trudnych przejściach zrezygnowała z pracy z dziećmi, dostaje propozycję powrotu do placówki. Taką samą ofertę otrzymuje emerytowana polonistka, pani Słowik. Decyzja o powrocie nie należy jednak do łatwych. Przez czas, kiedy kobiety nie pracowały w szkole, wiele się zmieniło i wielką niewiadomą jest, czy będą w stanie odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości.

Edyta Jesionowska pilnie szuka kogoś do opieki dla swojej ośmioletniej córki. Jak z nieba spada jej student pedagogiki, syn zaprzyjaźnionej fryzjerki Joanny Grabowicz. Sielanka jednak nie trwa długo. Obie rodziny spotyka niewyobrażalna tragedia. Konsekwencje nastoletniego wybryku zmienią na zawsze życie wielu osób.

Do czego zdolny jest skrzywdzony młody człowiek, który nie potrafi unieść ciężaru poczucia odrzucenia? Jak daleko jest w stanie posunąć się rodzic, którego dziecko zostało w podły sposób wykorzystane? Weronika stanie przed trudnym zadaniem zapewnienia wsparcia psychicznego ludziom, dźwigającym na barkach potężny ciężar. Stróże prawa, Pawelec i Szuba, będą musieli dotrzeć do sprawcy, co mimo pozorów oczywistości może okazać się nie takie łatwe.

Wprawdzie, jak się okazało po czasie, zabrałam się za czytanie serii od trzeciego tomu, jednak myślę, że nie wpłynęło to jakoś znacząco na odbiór książki. Zagmatwana sprawa, choć wydaje się, że będzie nudna i prosta, ostatecznie wciąga czytelnika i zmusza do poddania w wątpliwość pierwotnie wysnutych teorii na temat sprawcy. Wiarygodnie wykreowani bohaterowie sprawiają, że łatwo wczuć się w ich sytuację i spojrzeć na nich z empatią. Z pewnością nadrobię zaległości w lekturze pozostałych pozycji z Weroniką Nowacką w roli głównej.

• Audiobooki