Wieniawski

Okładka książki Wieniawski Mateusz Borkowski
Okładka książki Wieniawski
Mateusz Borkowski Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne Seria: Małe Monografie (PWM) biografia, autobiografia, pamiętnik
Małe Monografie (PWM)
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
2022-09-21
2022-09-21
9788322451915
Wieniawski Henryk Wieniawski Biografia Muzyka Polscy kompozytorzy

Okładka książki Ten cały musical Mateusz Borkowski, Jacek Mikołajczyk, Marcin Zawada
Ten cały musical Mateusz Borkowski, ...
Okładka książki Złota klatka Michał Znaniecki w rozmowie z Mateuszem Borkowskim Mateusz Borkowski, Michał Znaniecki
Złota klatka M... Mateusz Borkowski, ...

Bardzo dobre wprowadzenie w temat, specjaliści z pewnością będą zawiedzeni brakiem tysięcy szczegółów, ale autor z powodu ograniczonej ilości stron musiał dokonać selekcji materiału. Mi podobało się wprowadzenie czytelnika w świat muzyki skrzypcowej 19go wieku i jej bohaterów, natomiast brakowało mi osadzenia w wypadkach historycznych, jak np. powstanie styczniowe czy kolejne rewolucje we Francji lub na Węgrzech, wydarzenia które nie zostały w ogóle odnotowane, tak jakby zupelnie nie mialy żadnego wpływu na życie Henryka. Brakowało mi też choćby kilku zdań na temat losów Józefa. Wiele informacji których mi brakowało w czasie czytania (np. o instrumentach na jakich grał) znalazłem jednak w ostatnich rozdziałach książki. Szkoda że Wieniawski, mieszkający w tylu miejscach na mapie, nie ma swojego muzeum, tylko kilka tablic i pomników. Wiele jego utworów i dokumentów związanych z jego życiem zaginęło, mam nadzieję że czekają nas któregoś dnia ciekawe odkrycia. Jego muzyka to naprawdę olśniewający, wzruszający muzyczny świat 19go wieku, muzyka która w kilka sekund przenosi nas w inną rzeczywistość. Podejrzewam że tak właśnie grał.

Dobra, choć nieco ciężko określić dla jakiego czytelnika. Przez ogólnikowość i "powierzchowne" podejście do niektórych rzeczy wydaje się być skierowana w stronę "laika". Natomiast niektóre zagadnienia, bądź wymieniane nazwiska wymagają pewnej wiedzy, aby zrozumieć wielkość Wieniawskiego. Pomysł na serię jest na prawdę wspaniały, można się dowiedzieć trochę o wielkich ludziach muzyki i zarazić do dalszego wnikania w ich życiorysy. Liczę teraz na Karola Lipińskiego i Józefa Wieniawskiego!

• Biografie
  • Z muzyką w tle