Bractwo-piractwo. Przygoda przyrodnicza

Okładka książki Bractwo-piractwo. Przygoda przyrodnicza Natalia Usenko
Okładka książki Bractwo-piractwo. Przygoda przyrodnicza
Natalia Usenko Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Bractwo-piractwo (tom 2) literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Bractwo-piractwo (tom 2)
Nasza Księgarnia
2016-07-13
2016-07-13
48 min.
dziecko nauka przyroda przygoda Elżbieta Kidacka

Okładka książki Dzień dobry, maluszku. O wartości codziennych przyzwyczajeń, które dają poczucie bezpieczeństwa Joanna Bartosik, Natalia Usenko
Dzień dobry, m... Joanna Bartosik, Na...
Okładka książki Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13 Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Wierzbowa 13. ... Natalia Usenko, Dan...
Okładka książki Przytulanki Jan Brzechwa, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Przytulanki Jan Brzechwa, Józef...

Po przygodzie matematycznej przyszedł czas na przygodę przyrodniczą. Nie pisałam opinii do poprzedniego tomu, więc nadrobię tutaj. Dzieciaki uwielbiają Kaperka, Fifinkę i ich piracką rodzinkę! Dla mnie przygoda matematyczna była odrobinkę lepsza, dla moich dzieciaków też, ale to pewnie zależy od tematyki, jaką się preferuje. Chociaż i tutaj nie zabrakło liczenia.

Rodzinka piratów na swojej Krowie Morskiej odwiedza przeróżne wyspy, na których poznają ich florę i faunę. Jest wyspa wiosenna, letnia, jesienna, zimowa, skalista, słodkowodna, ptasia, zwierząt domowych, grzybowa, owadów i pajęczaków oraz zmiennej pogody. Każda interesująca, chociaż cztery pierwsze, na których spędzamy najwięcej czasu, najbardziej. Podobnie jak w poprzedniej części, są zadania do wykonania. Mamy różnych autorów pokładowego dziennika, co urozmaica książkę, a wszystko tak napisane, że dzieciaki słuchają z zaciekawieniem, mimo iż teksty długie. Najlepiej oczywiście wypada pradziad Demencjusz, który każdego rozbawi swoimi przygodami i dowcipem.

Świetna pozycja na rodzinne zabawy, wspólne spędzanie czasu, w dodatku efektywne, bo można dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy.

Rodzinka...

Natalia Usenko po raz kolejny zabiera nas w piracką przygodę. W ubiegłym roku razem z niezwykłą rodzinką oswajaliśmy się z matematyką. Akcja tam zaczęła się od powrotu dziadka po kolejnym długim, monotonnym dniu pracy w banku do domu. Żądny przygód staruszek pragnął zostać piratem i już nigdy więcej nie musieć zarabiać pieniędzy i marnować swojego cennego życia na nudne zajęcia. Rodzinka bardzo szybko podchwyciła pomysł, sprzedała cały dobytek, kupiła okręt i wszyscy ruszyli na fascynującą przygodę okrętem o nazwie „Krowa morska”. W opowieściach nie zabrakło odwołań do literatury dziecięcej. Każdą przygodę zakończono zagadką, która pozwalała na rozwijanie wielu umiejętności z naciskiem na matematyczne, ale nie brakowało też rozwijania koncentracji, spostrzegawczości.
Niedawno do naszego domu trafiła kolejna książka z serii „Bractwo-piractwo” i została przyjęta z wielkim entuzjazmem. Tym razem autorka i ilustratorka zabierają nas w niezwykłą podróż po przyrodzie. Dzięki niej dzieci poznają pory roku, morza i oceany, rzeki i stawy, grzyby, zwierzęta domowe, pająki, ptaki oraz czym jest i jaka może być pogoda. Podróż staje się pretekstem do zdobywania wiedzy, prowadzenia lekcji innych od tych nam znanych ze szkoły. Ty dzieci biegają, wąchają, zrywają, dotykają, skaczą wchodzą, wspinają się, tańczą, przyglądają się, słuchają, a na zakończenie dnia tylko jeden uczestnik w „Dzienniku lekcyjnym” relacjonuje przebieg dnia. Za każdym razem jest to inna osoba, więc i obowiązek codziennego, męczącego pisania jest podzielony.
Każda podwójna strona zawiera niedługi tekst, piękne, uzupełniające go ilustracje, pozwalające na rozwiązywanie zagadek. Nie zabraknie tam również pirackich rymowanek. Piracka szkoła różni się od znanych nam szkół tym, że uczestniczą w niej wszyscy członkowie rodziny: nawet pradziad Demencjusz (który ma pamięć dobrą, ale krótką) może się czegoś dowiedzieć lub sobie przypomnieć. Nie zabraknie tam też poczucia humoru i niezwykłych przyjaźni takich jak między żabą Agatą, a pradziadem, któremu uśmiech żaby przypomina uśmiech jego dawnej dziewczyny z młodości.
Jak na piracką rodzinę przystało bohaterowie wędrują od wyspy do wyspy i poszukują skarbów, poznają nowe tereny, odkrywają uroki przyrody. Skarby są tu jednak inne niż te znane z większości baśni. Bohaterowie „Bractwa-piractwa” cieszą się z nazbieranych owoców do przetworzenia na konfitury, które okażą się bardzo przydatne na wyspie zimowej.
Całość napisano bardzo przystępnym językiem, świetnie czyta się na głos (co u nas jest ważne) do tego wzbogacono interesującymi ilustracjami Elżbiety Kidackiej. Mnogość elementów pozwala na wyszukiwanie poszczególnych przedmiotów i ćwiczenie spostrzegawczości, poznawanie uroków przyrody. Na dole wielu stron znajdziemy kilka okazów (roślin i zwierząt) pozwalających na wzbogacanie słownictwa, zabawy polegające na wyszukiwaniu tych przedmiotów na ilustracji. Wielkim plusem książki jest jej piękna, przyciągająca dziecięcą uwagę okładka i ilustracje zachęcające do czytania. Kartonowa, matowa okładka, wielość kolorów, bardzo dobre klejenie – wszystko to sprawia, że książka posłuży dziecku bardzo długo.
Lekturę polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas. Będzie to interesujący materiał wprowadzający w wiedzę przekazywaną na lekcjach przyrody.

Pamiętacie książkę "Bractwo-piractwo", o której pisałam Wam rok temu? Była to książka o pewnej rodzice, która postanowiła rzucić wszystko i zostać rodziną piratów. Wtedy ich przygody były matematyczne, teraz poczytamy o przygodach przyrodniczych :) Jesteście ciekawi co tym razem spotka naszą nietypową, zwariowaną rodzinkę? To zapraszam do dalszej lektury ;)

Nasza piracka rodzinka mieszka już na swojej bezludnej wyspie tyle czasu, że zgodnie stwierdzili, że najmłodsze dzieciaki zaczynają coraz bardziej dziczeć. Konieczna jest im jakaś nauka, ale nie ma szkół więc muszą zająć się tym sami. Wyruszają więc na wyprawę poświęconą nauce o przyrodzie. Odwiedzają różne wyspy, na każdej z nich spędzają trzy dni ucząc się o tym co jest tam najważniejsze. Mamy wyspę Wiosenną, Letnią, Jesienną i Zimową. Kiedy wyruszyli w dalszą podróż spotkały ich kolejne przygody - morska i słodkowodna. A potem odwiedzili kolejne wspaniałe wyspy - Wyspę Ptasią, Wyspę Zwierząt Domowych, Wyspę Grzybową, Wyspę Owadów i Pajęczaków oraz Wyspę Zmiennej Pogody.

Na każdej z nich dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Jak i z czego rosną roślinki, co to jest słońce, jak powstaje tęcza, co się robi ze słoneczników, jak powstają motylki, jakie są skarby jesieni, z czego powstaje śnieg, szron, lód, jakie leki są dobre na przeziębienie, jak wygląda rafa koralowa, jakie są ssaki morskie, jaka jest różnica między morzem, a oceanem, co to są kijanki i jak rosną, jak żyją poszczególne ptaki, jakie są zwierzęta domowe, jak należy zbierać grzyby, jakie są rodzaje owadów, jak powstają pioruny, czego nie można robić podczas burzy.

To oczywiście nie wszystko, opisałam Wam to tylko tak ogólnikowo. Ale jak z pewnością zauważyliście wszystko to jest naprawdę bardzo ciekawe, bardzo przydatne, pouczające, warte poznania. Wszystkie zawarte w tej książce informacje przekazane są małemu czytelnikowi w fajny sposób. Nie ma tutaj żadnych długich nudnych tekstów, ani opisów. Rodzinka piratów prowadzi dziennik i opisuje w nim to co się działo i to czego się nauczyli danego dnia w danym miejscu. Właśnie w taki sposób zaprezentowane są te wszystkie wiadomości.

Na końcu każdego dnia z opisaną przygodą jest także "zadanie domowe" do odrobienia. Czytelnicy muszą pomóc bohaterom książki w odnajdywaniu różnych rzeczy na ilustracji. Poza tym są także rymowane zgadywanki, kropkowanki, nakrapianki, domalunki, poszukajki na przykład:

"Co rośliny robią wiosną?
Rosną... rosną... rosną... rosną!
Aż urosną wielkie tak,
że na grządce miejsca brak.
Co tu robić? Co poradzić?
Trzeba szybko je przesadzić!
Czym? Nie powiem!
Myśl na zdrowie!
Połącz kropki, to się dowiesz..."

"Tyle jest zwierzaków lesie,
każdy z nich chce napchać brzuch.
Po to właśnie przyszła jesień,
żeby najeść się za dwóch!
Tłuszczyk sobie wyhodować
i do ciepłej norki wleźć.
Zima strasznie jest surowa
i zwierzętom nie da jeść...
Teraz policz, jak należy -
ile widzisz w krzakach jeży?

Jak widzicie są tu nie tylko ciekawe i mądre informacje, ale także trochę zabawy. A wiadomo, że nauka poprzez zabawę zawsze jest najlepsza :) Dziecko spędza mile czas przy słuchaniu jak czyta mama czy też tata, albo może przy samodzielnym czytaniu, a jednocześnie dowiaduje się wielu ciekawostek, które opisane są w tak fajny sposób, że z pewnością nie znudzą małych słuchaczy. Do tego głównymi bohaterami książki jest rodzinka zwariowanych piratów! Nie da się ich nie lubić :) Mega zabawa i mega nauka i to wszystko w jednej książeczce :) Jak najbardziej polecam! Jestem pewna, że kolejne przygody bractwa-piractwa będą równie fajne jak te dotychczasowe i już nie mogę się ich doczekać :)

Nasza piracka...

Książka Bractwo-piractwo… to ciekawa propozycja dla małych czytelników, którzy są ciekawi otaczającego ich świata. Wiedza przyrodnicza została tutaj przemycona w bardzo ciekawy sposób. Autorka przygotowała interesującą fabułę, w której przygoda goni przygodę. Całość uzupełniają zabawne ilustracje autorstwa Elżbiety Kidackiej.

Przygoda przyrodnicza to druga książka, która przedstawia przygody zwariowanej rodzinki piratów. W pierwszej części mogliśmy z nimi uczyć się matematyki. Tym razem publikacja skupia się na zagadnieniach związanych z przyrodą. Na każdej karcie omówione są podstawowe zagadnienia, a na dzieci czekają różnorodne zadania. W książce mowa jest między innymi o ptakach, porach roku, owadach, grzybach, płazach i rybach. Tematów jest naprawdę wiele.

Wiedza przekazana w taki sposób zachęca do dalszych, samodzielnych poszukiwań.

Przygoda przyrodnicza to druga książka, która...

Absolutnie fantastyczny pomysł autorki Natalii Usenko na fabułę książki. Zwykła rodzina, wiadomo, czasem się nudzi. A wystarczy tak niewiele, by szarość dnia zamienić w aktywną, miłą przygodę. Przy okazji zmusić bohaterów do pisania i odkrywania świata, a odbiorców do zaktywizowania, wciągnięcia w świat przyrody, do zaangażowania w liczenie, szukanie, poznawanie.

Na pewnej bezludnej wyspie, mieszkała sobie rodzinka piratów, która dawniej była zwykłą rodziną, ale to zwykłe życie im się znudziło. Pewnego razu Mama Piratka stwierdziła, że dzieci bez szkoły zdziczały. Po rozmowie z pozostałymi dorosłymi piratami, mama postanowiła zorganizować dla nich niebieską szkołę. Od pomysłu do jego realizacji czasu nie minęło wiele. Uczestnicy wyprawy spakowali prowiant, książki, mapy i okrętem zwanym Krową Morską ruszyli w nieznane, ku przygodzie i nauce.

"Bractwo-piractwo. Przygoda przyrodnicza" zawiera 20 opowieści o treści przygodowo-przyrodniczej. Jej bohaterowie zwiedzają kolejne wyspy i na każdej dowiadują się czegoś nowego. Śledząc ich przygody poznamy rodzaje grzybów, drzew i krzewów oraz nauczymy się rozpoznawać kwiaty. Poznamy cykl życia motyli i dowiemy się jakie są naturalne sposoby na przeziębienie. Dowiemy się również, co można zrobić z nasion słoneczników i wiele innych ciekawych rzeczy. A żeby nie było zbyt podręcznikowo, autorka wplotła wiedzę w przyjemną opowieść i nadała książce ciekawą formę.

Na wewnętrznej stronie okładki znajduje się mapka odwiedzanych wysp. Takie mapki były w książkach przygodowych, które czytałam w dzieciństwie i do tej pory mam do nich sentyment, dlatego "Bractwo-piractwo. Przygoda przyrodnicza" już na wstępie dostała ode mnie dużego plusa. Na kolejnych stronach jest album rodzinny Piratów, żeby od początku było wiadomo, kto jest kim. Dalej pojawiają się kolejne opowieści, a w nich dziennik lekcyjny prowadzony przez uczestników wyprawy, tabelka pierwszej pomocy, zadania typu policz, znajdź, dorysuj, połącz kropki oraz często przedstawione w formie wierszy zagadki. Przyznam szczerze, że wierszyki są tak fajne, że aż chce się człowiek ich nauczyć na pamięć. Zadania to też fajna sprawa, ale cóż, ja jestem przeciwko rysowaniu w książce, dlatego wszelkie domalunki, nakrapianki i rysowanki wykonywałyśmy z córką tylko palcem po papierze (przeciw czemu początkowo się buntowała). Tabelka pierwszej pomocy to niezła ściągawka, która przypomni młodemu czytelnikowi ważne informacje i skorzysta z niej nawet dziecko nieumiejące jeszcze czytać. Wszystko jest pięknie, ładnie tylko w książce brak spisu treści. Czy jest to duża wada, w niegrubej książce? Oceńcie sami.

Na blogu prezentuję zdjęcia książki, zapraszam

• C2) Opowiadania
  • Dla dziecka