GOPR. Na każde wezwanie

reportaż
Agora
2022-09-07
2022-09-07

Okładka książki Kurczab. Szpej, szpada i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba Wojciech Fusek, Jerzy Porębski
Kurczab. Szpej... Wojciech Fusek, Jer...
Okładka książki Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu Wojciech Fusek, Jerzy Porębski
Lekarze w góra... Wojciech Fusek, Jer...
Okładka książki Polskie Himalaje Wojciech Fusek, Janusz Kurczab, Jerzy Porębski
Polskie Himalaje Wojciech Fusek, Jan...
Okładka książki Moje Miejsce Magiczne. Przewodnik po Warszawie Wojciech Fusek, Anna Gąsiorowska, Krystyna Pawłowska, praca zbiorowa
Moje Miejsce M... Wojciech Fusek, Ann...

Wyróżniona opinia i

GOPR. Na każde wezwanie

przeczytanych książek 2477 napisanych opinii 489

Spodziewałam się zupełnie innej książki i nie ukrywam, że trochę mnie to zmyliło. Bardziej adekwatny byłby tytuł "Historia GOPR".

Bardzo dobrze się to czyta. Liczyłem co prawda na więcej historii z akcji ratowniczych, ale i tak ciekawa lektura.

Prawdę mówiąc liczyłem na coś więcej.
Dużo dat, nazwisk i historii GOPR.
Dla mnie zbyt mało opisów akcji ratowniczych w górach. Zawsze przeraża mnie bezmyślność ludzi wychodzących w góry.

Prawdę mówiąc liczyłem na coś więcej.
Dużo dat, nazwisk i historii GOPR.

Po tytule spodziewałam się opisu codziennej pracy ratowników czy ciekawostek, a dostałam szczegółową kronikę historii GOPR. Książka zawiera mnóstwo dat, opisu struktury jednostki i jej zmian na przestrzeni lat, szczegółową listę nazwisk członków zarządu w poszczególnych latach itd. Miałam wrażenie jakbym czytała szczegółowe sprawozdanie, które ma zostać przedłożone do urzędu. Samych ciekawostek czy historii akcji ratowniczych jest tu niewiele. Jeśli szukacie czegoś podobnego do książek o TOPR Beaty Sabały-Zielińskiej to się rozczarujecie.

Książka nie tylko dla miłośników górskich wycieczek. To historia ludzi, którzy tworzą GOPR oraz geneza powstania tej organizacji, a także opis wielu dramatycznych akcji ratunkowych.

Mimo kilku powtórzeń tych samych informacji - jest super!

Mimo kilku powtórzeń tych samych informacji - jest super!

Bardzo ciekawa i fajna książka, no i wreszcie ktoś dokładnie i szczegółowo napisał dlaczego ratownicy nie chcą obowiązkowych ubezpieczeń dla turystów. Autorzy to wybitni znawcy gór świata i może dlatego nie ustrzegli się błędów o naszych górach zaliczając Ustrzyki Dolne a co za tym idzie wyciąg narciarski na zboczach Gromadzynia oraz Jezioro Solińskie do Bieszczadów, a jak wiadomo są to Góry Sanocko-Turczańskie, poza tym jest OK

Bardzo podobały mi się obie "toprowskie" książki i tym razem miałam nadzieję na podobne wrażenia z innych pasm polskich gór... No cóż, nie zawsze warto zakładać coś sobie przed lekturą książki... Jeśli szukacie tu Sabały-Zielińskiej niestety jej nie znajdziecie. Opowieść o GOPRze jest ważna i potrzebna, uświadamianie wybierających się w góry wszelkie także, jednak tu więcej jest wątków historyczno-kronikarskich niż opowieści z pracy ratowników.
Jak dla mnie za mało tu opisów akcji, brak rozmów z ratownikami, a jak już coś się pojawia, to kompletnie bez emocji i polotu... Strasznie się wynudziłam i bardzo, bardzo żałuję, że zmarnowano potencjał na świetną książkę...

Trochę książek już w tej tematyce czytałam i ta z pewnością nie zalicza się do moich ulubionych. Nie można jednak odmówić rzetelności autorów. Mniej reportażowa, bardziej kronikarska.

2049

Książka "GOPR. Na każde wezwanie" Jerzego Porębskiego i Wojciecha Fuska zabiera nas do ciekawej lektury poświęconej moim ukochanym górom, ratownikom niosącym pomoc i ludziom bezmyślnym, którzy narażają swoje zdrowie i życie oraz innym.
Autorzy ukazują blaski i cienie pracy w tym zawodzie na przestrzeni 70 lat. Książka uczy pokory, sprawia, że zwykła wędrówka górska może przerodzić się w tragedię, jeżeli nie zachowamy bezpieczeństwa i nie posiadamy zdrowego rozsądku.
Z przyjemnością odsłuchałam audiobooka, który był pełen anegdot, barwnych wspomnień, rysów historycznych i rzetelnej wiedzy.

• Góry
  • Przeczytane w 2023