rozwiń zwiń

Weź udział w akcji recenzenckiej i wygraj książkę „GOPR. Na każde wezwanie”!

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.09.2022

„GOPR. Na każde wezwanie” to wyjątkowa książka, z której dowiemy się o sposobie działania słynnej organizacji ratunkowej, jej historii i strukturach, jak również wyjątkowej misji, jaką jest praca w służbie ochrony ludzkiego życia. Z okacji premiery książki wydawnictwo Agora przygotowało dla użytkowników i użytkowniczek lubimyczytac.pl 30 egzemplarzy tej książki. Sprawdźcie, co trzeba zrobić, by móc otrzymać jeden z nich!

 Weź udział w akcji recenzenckiej i wygraj książkę „GOPR. Na każde wezwanie”! Materiały wydawnictwa

[Opis wydawcy] Góry zajmują ułamek powierzchni Polski, ale co roku odwiedzają je miliony urlopowiczów, turystów i sportowców. Nad ich bezpieczeństwem od 70 lat czuwa garstka ratowników. Ludzie w czerwonych polarach, z radiostacjami przy paskach budzą zaciekawienie, sympatię i podziw. Gdy pogoda lub noc zganiają turystów do schronisk albo w doliny, oni ruszają do góry po tych, którym nie udało się zejść. Świetni narciarze, wspinacze, mistrzowie jazdy śnieżnym skuterem i quadem, ale też medycy, piloci, przewodnicy. Czy wiemy o nich wszystko?

Jak są zorganizowani? Jak wygląda praca w Bieszczadach, a jak w Sudetach? Jak zostać ratownikiem i czy pies ma czego szukać w GOPR? Kto nigdy nie powinien zgłaszać się do służby? Oprócz mrożących krew w żyłach opisów akcji Wojciech Fusek i Jerzy Porębski dają czytelnikom poczucie obcowania z ratowniczą bracią twarzą w twarz.

„GOPR. Na każde wezwanie” to książka, która ukazuje się na rynku w jubileuszowym, 70 roku istnienia GOPRu i pokazuje fascynującą historię tej organizacji przez pryzmat osobistych doświadczeń ratowników i spektakularnych, czasem mniej znanych akcji ratunkowych w wielu polskich górach. Autorzy Wojtek Fusek i Jerzy Porębski ubarwili opowieść wieloma anegdotami, które osadzili na tle historycznym.

Książkę powinien przeczytać każdy, kto chodzi w góry, by wiedzieć, jak dbać i swoje bezpieczeństwo, popełniać mniej błędów, a ratowników spotykać tylko pod dachem schroniska. Ci, którzy wolą podziwiać góry z daleka znajdą tu rzetelną porcję faktów i wciągających opowieści, wykraczających daleko ponad 1000 m n.p.m.

Bycie ratownikiem wymaga szczególnych predyspozycji. „Wśród najważniejszych jest stała zdolność do odczuwania piękna i majestatu gór, bo ona daje potrzebę stałego w nich przebywania. Wielu ratowników ma rozwiniętą skłonność do idealizowania, a nawet mitologizowania gór. Tak więc elita ratownicza to ludzie łączący w sobie sprzeczne postawy: chłodny profesjonalizm – z czego są dumni, i wrażliwość romatycznego artysty – o czym nie chcą głośno mówić” – pisał Jagiełło w Wołaniu w górach

„GOPR. Na każde wezwanie”

O autorach

Wojtek Fusek przez 26 lat dziennikarz i redaktor „Gazety Wyborczej”. Zaczynał w dziale sportowym, którym kierował do połowy lat 90-tych. 9 lat szefował „Gazecie Stołecznej” i nadzorował redakcje lokalne. Był współtwórcą i dyrektorem serwisów Sport.pl, Off.sport.pl, dyrektorem wydawniczym „GW” oraz zastępcą redaktora naczelnego „GW”. Jest konsultantem ds. strategii sprzedaży prenumerat cyfrowych. Redaguje oraz pisze scenariusze oraz książki i artykuły o tematyce górskiej. Autor bloga „Pod górę, extremalne pisanie”. Miłośnik kultury górskiej. Ma liczący ponad 1000 tomów księgozbiór górski. W młodości wspinał się w Tatrach i Dolomitach. Uczestnik rajdów adventure. Przemierzył Spitsbergen, Góry Atlasu, Patagonię, wędrował przez Himalaje. Dziś pasjonat ski-turingu.

Jerzy Porębski agent literacki i współautor książek górskich, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pasjonat kultury górskiej, wspinaczki, a także historii, miłośnik literatury podróżniczej, interesuje się odkryciami i odkrywcami. Twórca filmów o alpinizmie oraz ratownictwie górskim. Pomysłodawca i producent wykonawczy wydanej przez Agorę serii książek i filmów z cyklu „Polskie Himalaje”. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach górskich. Członek jury na festiwalach filmów górskich w Hiszpanii, Peru, Czechach, czy Bułgarii. Silnie związany z Beskidami, wierny kibic Podbeskidzia Bielsko-Biała.)

Kim są ci, którzy przychodzą dzisiaj do Pogotowia? – Mamy właściwie dwa rodzaje chętnych – wyjaśnia naczelnik GOPR Jerzy Siodłak. – Czasem trafiają do nas studenci, którzy głównie szukają adrenaliny. Znacznie większą grupę kandydatów stanowią ludzie w okolicach trzydziestki, czyli już jakoś zawodowo i rodzinnie osadzeni. GOPR jest dla nich często etapem kariery górskiej. To przede wszystkim przewodnicy i doświadczeni turyści. Czasem wspinacze lub narciarze ekstremalni.

„GOPR. Na każde wezwanie”

Jak zostać recenzentem książki?

Wystarczy, że prześlecie zgłoszenie na mail: promocja@prart-media.pl, w którym podacie linki przykładowych recenzji na portalu lubimyczytac.pl, oraz linki do swoich miejsc w sieci (Instagram, Facebook, blog, Tiktok).  Aby ułatwić nam komunikację, w mailu możecie podać od razu swoje dane adresowe wraz z numerem telefonu dla kuriera.

Akcja rusza 13 września i trwać będzie do 20 września. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 30 osób, do których powędruje książka „GOPR, na każde wezwanie” i odezwiemy się do nich.

Życzymy powodzenia i zaczytanego tygodnia!

Książka „GOPR. Na każde wezwanie” jest dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bartosz 01.10.2022 20:52
Czytelnik

Mam pytanie do wybranych, dostaliście książkę? Dostałem e-maila, że wyłoniono mnie, a potem nic i nie ma też kontaktu z nimi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona 04.10.2022 14:46
Bibliotekarka

Mam podobnie :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bartosz 04.10.2022 15:38
Czytelnik

Dostałem e-maila powinny być w tym tygodniu ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona 04.10.2022 16:08
Bibliotekarka

Super. Dziekuję za informacje  😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 13.09.2022 15:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post