Nasza wesoła apokalipsa: Wybór najważniejszych esejów

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-240-1330-2
filozofia, esej
Snoopy

„Książka ta zawiera dwadzieścia dwa eseje i artykuły wybrane z całego, zamkniętego już, niestety, dorobku Leszka Kołakowskiego. Ułożyliśmy je w kolejności zgodnej z chronologią powstawania: najpóźniejszy dzieli od najwcześniejszego bez mała pół wieku. Zamierzeniem naszym było zgromadzenie w jednym, nieprzesadnie opasłym tomie takich tekstów Autora, które jako najważniejsze i najbardziej...

Zamierzeniem naszym było zgromadzenie w jednym, nieprzesadnie opasłym tomie takich tekstów Autora, które jako najważniejsze i najbardziej reprezentatywne dla jego twórczości eseistycznej pomagają zrozumieć, czym w historii myśli polskiej i światowej jest >>FENOMEN: KOŁAKOWSKI

Garubashi | 2015-01-20
Przeczytana: 2013 rok

Znakomite ! Jak o trudnych rozważaniach filozoficznych można pisać w mądry i przystępny sposób.
Znając tylko tą jedną książkę można godnie przeżyć swoje życie.

| 2016-03-22

"Przypuszczenie, że amatorzy strip-teasu szukają ekscytacji seksualnej i że to właśnie tłumaczy ich dostatecznie, jest zgoła prostackie.Nie ma bowiem żadnego „naturalnego” związku między nagością a ekscytacją seksualną; związek ten musi być każdorazowo współtworzony przez kulturę i nic nie wyjaśnia, lecz sam pozostaje przedmiotem pytania. (W epoce wiktoriańskiej każdy kawałek odsłoniętej skóry kobiecej był aluzją erotyczną; jeśli znów powiemy, że "moda się zmieniła", to raczej dajemy okazję do nowych pytań, niż tłumaczymy cokolwiek). Ponadto liczna obecność kobiet na tych widowiskach każe co najmniej szukać dodatkowych interpretacji, jeśli mamy uniknąć absurdalnego przypuszczenia, że chodzi o ciekawość lesbijską".
Ciekawe, co odczuwał Profesor płodząc córkę. Być może nie odczuwał naturalnego związku między „nagością” a ekscytacją seksualną. Myślę, że jednak coś w Profesorze musiało wówczas „drgnąć”!

Fox Mulder | 2011-08-03
Przeczytana: 2010 rok

Rewelacyjny wybór. Naprawdę najlepsze teksty z różnych dziedzin, jakimi zajmował się filozof. Przez układ chronologiczny można również obserwować rozwój formy i zainteresowań Kołakowskiego.

-ai- | 2011-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 lipca 2011

Swoisty "must-read" dla każdego, kto choć w minimalnym stopniu z filozofią sympatyzuje. Leszek Kołakowski tłumaczy, podaje w wątpliwość, inspiruje. Polecam w 100%.

Johny | 2018-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2018