Prolegomena

Tłumaczenie: Artur Banaszkiewicz
Seria: Wielkie dzieła filozoficzne
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Prolegomena zu einer jeden künftigen Metaphysik die als Wissenschaft wird auftreten können
837435030X
filozofia i etyka
Oceansoul

Inne wydania

"Prolegomena" te nie są przeznaczone dla uczniów, lecz dla przyszłych nauczycieli, tym zaś służyć mają bynajmniej nie do uporządkowania wykładu jakiejś już istniejącej nauki, lecz do tego, by samą tę naukę dopiero wynaleźć. (...) Wszystkich tych, którzy uważają, iż warto zajmować się metafizyką, zamierzam przekonać, że nieuniknioną koniecznością jest przerwanie pracy, uznanie za niebyłe wszystkiego, co zaszło dotychczas, a nade wszystko postawienie pytania: "Czy coś takiego jak metafizyka jest w ogóle możliwe?".

źródło opisu: Zielona Sowa 2005

źródło okładki: Zielona Sowa 2005

loobeensky | 2014-07-14

Miałam w gimnazjum taką tendencyjną, ale dla niektórych niezbędną fazę, w czasie której planowałam być pesymistyczna, ateistyczna, nihilistyczna, pogardzająca i czytająca filozofię. Kupiłam sobie w związku z tym dwa Kanty oraz Hume'a. Projekt Pesymista rozpoczął się od "Prolegomenów" właśnie; to było niezwykłe doświadczenie, jedyne w swoim rodzaju, bo chociaż doskonale rozumiałam znaczenie pojedynczych słów, to sklejone w zdania magicznym sposobem stawały się bezsensowne. Nigdy wcześniej, ani później nie spotkałam się z czymś takim: czytałam fragment, stwierdzałam "Zaraz, zaraz!", wracałam, czytałam jeszcze raz, wracałam, rozpaczliwie czytałam ponownie, potem rozkładałam na zdania nadrzędne i podrzędne, starałam się pojąć każde osobno, po czym nic z tego nie wychodziło. Wymiękłam po kilkunastu stronach. Kiedy ktoś pyta mnie, dlaczego przeprowadziłam się do Warszawy, to odpowiadam, że z miłości, ale podejrzewam, że po prostu starałam się znaleźć jak najdalej od mojego...

krypt | 2014-05-16
Przeczytana: 2008 rok

w przypadku problemów z rozumieniem sensu, warto zaznajomić się z krytyką czystego rozumu, wtedy prolegomena stają się o wiele jaśniejsze. bez znajomości powyższego dzieła trzeba się nieco nad tą książeczką zastanowić, co nie zmienia faktu, że jest znakomita.

Filinka | 2011-12-02

jeśli to miałoby być wyjaśnieniem, to ja poproszę tekst ;]

Byrandon | 2016-10-11
Zobraiblack | 2016-03-21