Psychologia pozytywna w pigułce

Okładka książki Psychologia pozytywna w pigułce Ilona Boniwell
Okładka książki Psychologia pozytywna w pigułce
Ilona Boniwell Wydawnictwo: Zwierciadło nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Zwierciadło
2022-08-10
2022-08-10
Agata Trzcińska-Hildebrandt

Książka wyjaśnia w oparciu o szereg przytaczanych książek i badań naukowych z różnych epok, a także poprzez porównanie do innych form pomocy (np. psychoterapii, coachingu) czym jest psychologia pozytywna i, że można się jej nauczyć!

Książka jest krótka. Każdy z rozdziałów kończy się odwołaniem do większej objętościowo książki np. "Inteligencji emocjonalnej". Wszystko to czyni ją dobrą, podręczną "ściągą" do prac naukowych. Jest wyważona i sensowna, nie ma tu wodolejstwa i celebryckiego coachingu.

Co znajdziemy tutaj? Możemy przepracować kwestionariusze i sprawdzić jak wygląda u nas poziom nadziei i zadowolenia z życia. Autorka wyjaśnia pojęcia współistniejące z pojęciem szczęścia tj. nadzieja, flow, tematyka odroczonej gratyfikacji, wartości i cele, perspektywy czasu (przyszłościowa, hedonistyczna, przeszłościowa itd.),mocne strony, talenty, miłość i relacje (teoria przywiązania, trójczynnikowa teoria miłości)...

Czytelnik znajdzie tutaj wyjaśnienie w oparciu o badania hipotez popularnych w social media tj. twierdzenia, że wdzięczność daje trwałe poczucie szczęscia (autorka świetnie to obaliła!),czy też szeroko omówiony temat hedonistycznego szczęścia, który na dłuższą metę szczęscia nie daje.

W książce ujęte są krótkie ćwiczenia poprawiające afekt pozytywny. Ja z niej zabieram sobie krótkie zdanie zmodyfikowane na moje potrzeby: "Badania mówią, że zdrowe szczęście jest w moim życiu gdy jest w skali 3:1 (do trudności),a nie w skali 2:1. Nie da się pozbyć nieszczęść i trudności z życia".

Co mnie drażniło w książce? "Wyżalenie się", że to nie dr Seligman jest pierwotnym autorem "Psychologii pozytywnej". Ja tak odebrałam ton wypowiedzi autorki.

Ja bardzo częste czytam książki o takiej tematyce, uważam, że wiele możemy się z nich dowiedzieć.
Tutaj mamy skupienie na psychologii pozytywnej. O tym jak poczuć szczęście i satysfakcję. O tym jak działa optymizm, motywacja, mocne strony charakteru czy miłość.

Wszystko to mamy dokładnie wyjaśnione zaczynając od samego tego czym jest psychologią pozytywna, oraz jak wykorzystać ja w praktyce. Dowiadujemy się tu tez jaka rolę mają pozytywne emocje i jak myśleć pozytywnie. A nawet jak ćwiczyć uważność, nadać życiu sens czy poprawić samopoczucie w prawym.

Nie da się być pozytywy cały czas, jednak motywacja czy doceniania uważność mogą bardzo zmienić nasze życie. Myślę że warto poznać różne metody aby znaleC dla nas najlepsza.

Treści mają wiele wiedzy, ale są przyziemne. Znajdziemy tu też liczne wskazówki czy ikonografiki. To ciekawa przygotowany poradnik, gdzie zachwyca okładka I miło się czyta.

• Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Nauki Społeczne - psychologia/pedagogika/socjologia
  • Psychologia dla amatora
  • 01. Epub+
  • Moje półkowniczki
  • Non-fiction

Dodaj cytat z książki Psychologia pozytywna w pigułce