Okładka książki Supernormalsi. Jak trudne doświadczenia w młodym wieku budują naszą odporność psychiczną Meg Jay
Meg Jay Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Supernormal: The Untold Story of Adversity and Resilience
Grupa Wydawnicza Relacja
2022-09-28
2022-09-28
Elżbieta Janota
młodzież odporność psychiczna adaptacja sukces trudne doświadczenia rezyliencja

Z jednej strony dużo ważnych informacji, z drugiej strony z tej książki wynika, że nic prostszego, a tylko wystarczy kochać i już osoby z traumami z dzieciństwa mają zagwarantowane szczęśliwe życie. Jeden problem - one nie potrafią kochać w zdrowy sposób.

Jedna z lepszych książek popularnonaukowych, które czytałam.

Każdy rozdział przedstawia inne historie ludzi, którzy od urodzenia doświadczali traumy poprzez trudne doświadczenia w ich życiu.

Autorka przedstawia zarys życia naszych Supernormalsów, trudnych sytuacji, którym musieli stawiać czoła.

Stara się przekazać nam ich emocje, odczucia itp. Pokazuje jakie mechanizmy wykształcili w sobie nasi bohaterowie, żeby przetrwać.

Ukazuje ich obecne życie, które wcale nie jest „usłane różami”. Doświadczenia z przeszłości ciagle kształtują ich obecne życie.

Książki tej nie czyta się szybko. To pozycja, nad którą trzeba się zastanowić, przyjąć jej emocje do siebie…
Znajdziemy tam osoby więzione we własnym domu, wykorzystywane seksualnie, żyjące z niepełnosprawnym rodzeństwem czy rodzicem uzależnionym od różnych substancji.

Znajdziemy tam wiele trudnych emocji. Poznamy różne mechanizmy przetrwania. Poznamy traumę i próby walki z nią.

Pozycja obowiązkowa dla psychologów, pedagogów i terapeutów.

„Supernormalsi” Meg Jay
@wydawnictworelacja

Jedna z lepszych książek popularnonaukowych, które czytałam.

Stara się przekazać nam ich emocje, odczucia itp. Pokazuje jakie...

Co wyróżnia „Supernormalsów” spośród innych tego typu pozycji? Mnie ujęła wielka kultura i empatia autorki. Wyważenie, uważność i ogromne poszanowanie drugiego człowieka wręcz biją z każdej karty książki. Jak rzetelnie i fachowo można opisać trudne doświadczenia, wykazując się zrozumieniem i troską, nie popadając jednocześnie w nadmierną ckliwość i patos. Bo Meg Jay podejmuje tematy bardzo dotkliwe, pisze o traumach, doświadczeniach przemocy, molestowania, opuszczenia, uzależnień. A podmiotem tych doświadczeń są... dzieci. A zatem waga tematu jest przeogromna. I po lekturze mogłabym się czuć przytłoczona i dotkliwie poobijana. Jednak tak nie jest. Bardzo poruszyła mnie tematyka, ale jednocześnie poczułam się wzmocniona i jakby mądrzejsza. Mam wiele tematów do przemyśleń, wiele „dokonałam” odkryć, a tematyka badań psychologicznych opisanych w książce przyprawiła mnie o zawrót głowy. Nie miała pojęcia jak tego wiele.

Czy czuję się Supernormalsem? Nie, ale pewną satysfakcję sprawia mi, że mogę tak o sobie powiedzieć.

Supernormalsi to ksiazka pokazujaca inne oblicze traumy. Uswiadamia ze przeciwnosci losu moga tez przyczynic sie do dobrego, poprzez ksztaltowanie rezyliencji. Kazdy rozdzial przedstawia doswiadczenie ktore ma konkretne odzwierciedlenie w przyszlosci. Autorka popiera wszystko licznymi przykladami. Czasami nawet mozna bylo odniesc wrazenie gubienia "fabuly", spowodowane mieszaniem watkow i przykladow. Jednak w ogolnej ocenie jest to niewatpliwie przelomowa pozycja. Pozwala odpuscic to co bylo i motywuje do wykorzystania bycia supernormalsem w terazniejszosci.

Opowieść psycholożki klinicznej o zjawisku odporności psychicznej i osobach, które przystosowały się w dzieciństwie do warunków życia w obliczu trudnych doświadczeń; do tego stopnia, że w dorosłym życiu radzą sobie "super" z jakimiś sprawami, przewyższając w tym innych. Odnoszą sukcesy, ale... pozory mylą. Noszą jednak w sobie ślady tego, przez co przeszły jako dzieci, i często na terapii, z pomocą specjalisty są w stanie rozpoznać konsekwencje urazów, jakich doznały w młodości. Autorka opowiada, jak jej klientki i klienci radzili sobie z tym wszystkim, co wiązało się z [TW:] rozwodem rodziców, ich śmixrcią; alkxholizmem i zażywaniem narkxtyków przez rodziców, chorobą psychiczną rodzica, odbywaniem przez rodzica kary więzienia; dręczeniem w szkole, przemocą w rodzeństwie, także sxksualną; molxstowaniem sxksualnym; przemocą domową. Jaki wpływ miały te doświadczenia na ich dorosłe życie, dlaczego czuli się samotni, tak w gronie rodziny, jak i przyjaciół. W zakończeniu możemy przeczytać, że - dobre życie jednak nie jest uzależnione od dobrych rodziców. "Trauma nigdy nie znika", ale do gry może wejść miłość, dzięki której można spróbować pokonać strach w kontaktach z ludźmi; ma ona też "potencjalnie niezrównaną moc leczenia wyczerpania i traumy, których zaznaliśmy we wcześniejszych okresach". Wskazują na to historie, jakie Autorka poznała w swoim gabinecie.
Niełatwa, lecz ciekawa lektura.

Zbiór historii o ludzkich problemach i ich genezie.

Dużo tej książce zawdzięczam i już nie pamiętam, żeby jakaś książka porwała mnie równie bardzo jak ta. Dzięki niej zrozumiałem dlaczego tak dobrze sobie radzę w życiu i jaka jest tego cena.

Zbiór historii o ludzkich problemach i ich genezie.

Książka zawiera bardzo dużo badań, odniesień do procesów terapeutycznych - świetna, ale trzeba brać pod uwagę, że treści jest bardzo dużo.

Świetnie napisana, uporządkowana, poszerzająca horyzonty! Polecam.

Świetnie napisana, uporządkowana, poszerzająca horyzonty! Polecam.

Książka, która świetnie tłumaczy, czym jest odporność psychiczna i że słabość może być naszą siłą.

O tym, jak ważne jest dzieciństwo. O sile. I o tym czym jest odporność psychiczna...to to znaczy

• Psychologia
  • Do kupienia