Jama

POTOP
2022-04-26
2022-04-26

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

5,5
Niestety opowiadanie to nie jest dokończone. Jednak morał jest dość oczywisty. Książka jest o tym jak sami potrafimy być swoimi wrogami, zafiksować się na czymś i unieszczęśliwić w ten sposób. Myślę, że opowiadanie mogłoby być krótsze.

5,5

Metaforyczne, otwarte, prowokujące opowiadanie choć mi wydało się lekko osaczające, może dziwne określenie ale chyba trafnie określa moje emocje w trakcie czytania.

Kiedy zamknięcie się w strefie komfortu wjedzie za mocno.

Kiedy zamknięcie się w strefie komfortu wjedzie za mocno.

Oto jak wygląda zaburzenie lękowe...

Oto jak wygląda zaburzenie lękowe...

Niby krótkie opowiadanie ale ile w tym było magii, dosłownie żyłem tym co czuje główny bohater i przeżywałem to tak samo jak on..... Niezwykła opowieść snuta przez Kafke z zakończeniem które moim zdaniem w swojej prostocie zmiażdżyło.....!
Moje pierwsze spotkanie z tym autorem uważam za niezwykle owocne, dawno nie odczuwałem takich emocji nad lekturą ☺️

Dobre opowiadanie, które napisane w formie monologu zwierzęcia przekazuje bardzo wiele problemów społecznych jakim jest izolacja przed światem zewnętrznym i zamykanie się w swojej bezpiecznej bańce/domu/jamie. Każdy z nas czasem czuje się nie swojo, wyobcowanie i niezrozumianie, ale dobrze jest posiadać swoje miejsce w którym czujemy się dobrze i możemy odpocząć

Wiem, że opowiadanie nie zostało przez autora dokończone, ale uważam, że to jest właśnie najlepsze zakończenie, jakie być mogło.

Kafka wielokrotnie posługiwał się zwierzętami by analizować całkiem ludzkie doświadczenia (Dociekania psa, Przemiana). Tym razem budowa domostwa przez zwierzaka, jest pretekstem do studium obsesji. Odczucia zwierza są tak bardzo ludzkie, że momentami współodczuwamy z głównym bohaterem nieokreślonego do końca gatunku. Jak kto Autora lubi będzie usatysfakcjonowany.

szkoda, że niedokończone. fajnie się słuchało, a w momencie gdy usłyszałam "opowiadanie nie zostało dokończone" posmutniałam

Ciekawa metafora obłędu, paranoi i odizolowania się od świata zewnętrznego w imię pozornego bezpieczeństwa. Zakończenie niespodziewane, które paradoksalnie jest najlepsze z wszystkich możliwych.
Co jest najgorsze w zadanym pytaniu? To, że nigdy nie otrzymasz na nie odpowiedzi a domysły będą się mnożyć jak wyżej wymieniona paranoja.

• Audiobooki
  • Audiobook 2023