Proszę się nie rozłączać

Nezavěšsujte se
978-83-08-03997-7
Proszę, się, nie, rozłączać
alga

Dwie rozwódki i stary kawaler, czyli jak zrobić biznes, zakładając sekstelefon. O kobietach, dla kobiet i przez stuprocentową kobietę lekko i dowcipnie napisana, przezabawna powieść obyczajowa z dużą dawką erotyki i magiczną Pragą w tle. Irena Obermannova, nazywana czeską Katarzyną Grocholą, udowadnia, że supermenki znowu górą! Praga, 2005 rok. Dwie koleżanki, kobiety „po przejściach”...

Dwie rozwódki i stary kawaler, czyli jak zrobić biznes, zakładając sekstelefon.

Praga, 2005 rok. Dwie koleżanki, kobiety „po przejściach” usiłują na nowo ułożyć sobie życie. Postanawiają wspólnie zamieszkać. Ich towarzyszem stanie się dawny kolega z liceum – stary kawaler. Zdesperowane kiepską sytuacją finansową, zakładają „erotyczny telefon zaufania”… To początek ich nieprawdopodobnie zwariowanych perypetii zawodowych i „sercowych”.

tsantsara | 2015-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Ciekawa i ironicznie dowcipna historia dwóch kobiet, które starają się znaleźć swe miejsce w życiu po rozstaniu z mężami. Obermannová nie przypadkiem bywa porównywana do Grocholi, ponieważ obie zaczęły pisać po rozwodzie, który ciężko przeżyły, dla obu pisanie było rodzajem terapii, obie też pisały scenariusze dla seriali. Poza tym wszelkie inne analogie są chyba chybione? Czeska autorka, wydaje mi się, uczciwiej przygląda się życiu, jest odważniejsza i dowcipniejsza. Może to praski genius loci, a może po prostu w Czechach na więcej można sobie (obyczajowo) pozwolić? Nie znam czeskich seriali - być może są tak samo bezbarwne i nudne jak polskie - zmora inteligentnego scenarzysty, którego ogranicza ograniczony wirtualny odbiorca. Scenarzystka z powieści ma z tym problem i mam wrażenie, że w powieści znalazło się to, co nigdy nie zostałoby zaakceptowane w serialu... Bo byłoby to tam zbyt dowcipne, zbyt swobodne. Autorka oczytanemu mężczyźnie, choć ofermie i gadule, wkłada w usta...

haust | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 06 marca 2014

Płytkie czytadło z licznymi pseudointelektualnymi dialogami na temat relacji damsko-męskich. Autorka zaledwie prześlizguje się po temacie rozwodów, odrobinę wspomina o dojrzewaniu córki jednej z bohaterek, tylko trochę czytamy o chorobach kobiecych i związanych z tym traumach. A szkoda, bowiem pomysł na fabułę wcale nie jest taki banalny i gdyby pogłębić wątki oraz charaktery postaci i wyzbyć się pseudofilozoficznego tonu, mogłoby powstać coś znacznie lepszego. Mówiąc krótko: jest potencjał, ale wykonanie marne.

Joanna | 2010-07-25

Świetna lektura na lato i nie tylko, może też być na poprawę humoru. Powod nie istotny, przeczytać warto bo książka jest świetna, jak komedia.

Natalia | 2016-05-09
Przeczytana: 08 maja 2016

Książka całkiem fajna. Trochę nie rozumiem do końca jej puenty, ale niektóre teksty były całkiem pożyteczne. Ogólnie historia trochę nie skład na. Mimo to lekka, zupełnie bez stresu i zaskoczenia. Może być.

karola | 2010-04-18
Przeczytana: 28 kwietnia 2010

świetna, zabawna, dobrze napisana.
przyjemnie się czyta.
niebanalna :-)
polecam.

Kasia | 2012-05-05
Przeczytana: 04 maja 2012

słaba, choć da się czytać, ale to nie mój typ humoru

corbeau | 2016-07-05
książek: 1995