Zełenski. Poza scenariuszem

Okładka książki Zełenski. Poza scenariuszem Serhij Rudenko
Okładka książki Zełenski. Poza scenariuszem
Serhij Rudenko Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Зеленський. Поза сценарієм
Wydawnictwo Poznańskie
2022-06-29
2022-06-29
Katarzyna Losson, Marek Zapór
biografia literatura faktu non-fiction polityk polityka polityka międzynarodowa prezydent Rosja Ukraina Unia Europejska wojna wojna na Ukrainie 2022

Autor, wydaje się, że w miarę rzetelnie, przedstawia postać urzędującego prezydenta Ukrainy. W książce odnalazłem także, jako osoba mało zorientowana w temacie, arkana polityki wewnętrznej Ukrainy.

Bardzo uboga ilość informacji jak na książkę promowaną jako biografia.

Bardzo uboga ilość informacji jak na książkę promowaną jako biografia.

Nie jest to biografia, a typowy reportaż. Bez zbędnych emocji reportera, który tutaj bardzo ładnie stoi z boku i wytęża swój reporterski wzrok. Ciekawa książka.

Prezydent nieprzypadkowy: Sługa Narodu

Rodak charyzmatycznego przywódcy ukraińskiego popełnił biografię. Czy raczej, jak pisze we wstępie Paweł Pieniążek, jest to: ,,Wstęp do biografii wciąż urzędującego prezydenta Ukrainy''.

Sergiej Rudenko jest krytyczny wobec swojego bohatera, przynajmniej jeśli chodzi o początkową jego aktywność (niezrealizowane obietnice wyborcze, etc.). Nie szczędzi mu gorzkich słów (ale dostrzega też jego dobre strony, sumienność, pracowitość, oddanie rodzinie). Publicysta przyznaje się do swojego sceptycyzmu względem: ,,Komika, który nie rozumiał procesów politycznych''. Dobrze, dzięki temu otrzymujemy żywy, plastyczny i nielukrowany portret człowieka z krwi i kości.

Autor nadmienia o próbach zamachu na Zełenskiego, wyliczył, że było ich dziesięć (wykonawcami była grupa Wagnera). Niecny plan agresora Putina spełzł na niczym. Zabrakło mi jednak ukazania złożonych relacji ukraińsko-rosyjskich z naciskiem na działania hybrydowe gospodarza Kremla. Dziennikarz koncentruje się na polityce wewnętrznej.

Rudenko analizuje blaski cienie przywództwa Zełenskiego, brak doświadczenia politycznego nie stał się przysłowiowym ''gwoździem" do trumny. Wręcz przeciwnie, szósty prezydent Ukrainy uczynił z tego faktu atut. Niesłusznie dawny producent filmowy został zlekceważony przez politycznych przeciwników, w tym głównie przez Petra Poroszenkę. W trakcie kampanii wyborczej były prezydent dostał solidną, srogą lekcję patriotyzmu, zamiast dbania o własne, partykularne interesy.

Na rynku wydawniczym ukazało się jak dotąd kilka prac próbujących oddać życiorys Zełenskiego, ta jest wiarygodniejsza i ciekawsza i sprawniej napisana. Znajdziemy tu całą masę interesujących informacji, np. czy w środowisku prezydenta znajdował się rosyjski kret? Najprawdopodobniej tak, chociaż Rudenko utrzymuje, że winnego nie znaleziono. Ostatnie rozdziały tej opowieści powstały w schronie, gdy trwały rosyjskie naloty na niepodległą Ukrainę.

Historia nadal będzie wystawiać oceny temu politykowi, jakie to będą noty? Czas z pewnością przyniesie odpowiedź. Jedno jest pewne: Wołodymyr Zełenski od 24 lutego 2022 roku, czyli z chwilą inwazji Rosji na Ukrainę, udowadnia, że nie jest prezydentem z przypadku. To rzeczywisty Sługa Narodu.

Prezydent nieprzypadkowy: Sługa Narodu

Książka ma prostą konstrukcję i dobrze się ją czyta. Nie jest wybitna, ale jest ciekawa. Na pewno jest to coś więcej niż wiele kioskowych biografii celebrytów.

Wołodymyr Zełenski – przywódca, który natchnął swój naród do walki.

Świat przywykł już do wojny w Ukrainie. Gwiazdy fotografują się na czerwonym dywanie, piłkarze grają w świetle reflektorów. Życie toczy się dalej. W Polsce szaleje inflacja, cały świat odczuwa poważny kryzys – pokłosie wojny, w której cieniu wiedziemy swoje codzienne szare życie. Ale gdybyśmy choć na chwilę odwrócili głowy od swoich własnych spraw, zobaczylibyśmy śmierć. Mordowanie kobiet i dzieci, bombardowanie obiektów cywilnych. Ucieczki z jednym plecakiem, rodzinne rozstania – dramatyczne historie, które dzieją się każdego dnia.

Silny przywódca
Pamiętam te wybory, z których wszyscy się śmiali. Jak to? Aktor? Komediant? On ma przewodzić Ukrainie? W książce „Zełenski. Poza scenariuszem” Serhija Rudenki możemy poznać prezydenta Ukrainy w nieco innej odsłonie. Kroczymy za nim i widzimy poszczególne potknięcia i błędy. Powszechna korupcja i droga do władzy. Początkowo możemy go nawet nie polubić. Nie jest to człowiek wolny od wad, a w tak trudnej rzeczywistości, każdy miałby problemy z podejmowaniem słusznych decyzji. Gdy dochodzi do władzy, Zełenski całkowicie przeorganizowuje rząd, obsadzając stanowiska ludźmi bez doświadczenia. Czytanie o tych początkach jest bardzo ciekawe i pokazuje nam, jaką drogę przeszedł przywódca, którym dzisiaj wszyscy się zachwycamy.

Niebanalna droga
Jednego nie da się powiedzieć o biografii Zełenskiego – że jest nudna i banalna. Jego życie wykracza poza wszelkie scenariusze, a w momencie największej próby, pokazał, jak wielką ma w sobie siłę. Serhij Rudenko to ukraiński dziennikarz, który wykonał ogromną pracę, by stworzyć portret niezwykłego człowieka, który z pewnością zapisze się na kartach historii naszego świata. Ostatnie rozdziały książki, Serhij Rudenko napisał, gdy zaczęły się bombardowania. Kończył ją w schronie, gdy Ukraina zaczęła płonąć. Koniecznie przeczytajcie.

„Ale duch Ukraińców pozostaje niezłomny, z Zełenskim na czele pokazują swoją determinację, by być narodem wolnym i niepodległym”.

Wołodymyr Zełenski – przywódca, który natchnął swój naród do walki.

5/10⭐ [69/10]

"Na scenie było mu coraz ciaśniej. Rozumiał zapewne, iż przekroczył już pewną granicę, a jego żarty i projekty wpływają nie na setki tysięcy, ale już na dziesiątki milionów Ukraińców".

Prawnik, komik, polityczny amator a może aktor wcielający się w rolę szóstego prezydenta Ukrainy? Kim tak naprawdę jest Wołodymyr Zełenski, mężczyzna który w wyborach zdobył zawrotne 73% poparcia, a na którego świat zwrócił oczy za sprawą wojny wypowiedzianej przez Rosję?

"Ironia losu sprawiła jednak, iż ten, którego prezydent Rosji nie chciał uznać za równego sobie, stał się grabarzem współczesnego rosyjskiego reżimu."

Serhij Rudenko, krajan Zełenskiego sięga za kulisy politycznej drogi obecnego prezydenta Ukrainy. Prześwietla jego zawodowe znajomości, popełnione gafy oraz kontrowersje, które narastały swego czasu wokół jego osoby. Posiłkując się wypowiedziami ekspertów czy byłych współpracowników Wołodymyra, wskazuje na niekompetencje w temacie ekonomii oraz nieznajomość funkcjonowania aparatów państwowych, w tym instytucji prawa, a także niesłowność w kwestii walki z korupcją oraz szeroko zakrojonym kolesiostwem. Dziennikarz daleki jest od wystawiania pochwalnej laurki, co może nieco zaburzyć medialny obraz Zełenskiego. Bogiem a prawdą, nie znajdziecie tutaj zbyt wielu faktów dotyczących życia osobistego prezydenta, a tym bardziej kontrargumentów przemawiających na jego korzyść. Nasuwa się więc pytanie na ile ta polityczna biografia - czy też wstęp do takowej - pozostaje bezstronna? Napisana prostym językiem nie trzyma się zbytnio chronologii czasu. Sporo miejsca poświęca na humorystyczny program KWN - na mój gust może nieco zbyt wiele. Niepochlebna narracja ulega zmianie w momencie, gdy jest mowa o wojnie z Rosją. Tak jakby Zełenski przed i w trakcie był zupełnie inną osobą. Nie ulega wątpliwości, że Wołodymyr nie o takiej prezydenturze marzył. Pragnął raczej być prezydentem pokoju i położyć kres wojnie toczącej się w Donbasie, tymczasem przyszło mu się mierzyć z wyrachowanym ludobójstwem i ogromem rozpaczy. Czas i historia pokażą jak zdał ten egzamin, jednak już dziś wyłania się oblicze niezłomnego człowieka, który wreszcie zaczął być traktowany poważnie na światowej scenie politycznej. Zdaje się, że bezpowrotnie minęła wystudiowana prezencja a na jej miejscu pojawił się nagi człowiek w całym swym zmęczonym obliczu. Lider nie ukrywający prawdziwych emocji, które nim targają. Zdzierający gardło by przypomnieć o wojnie wypowiedzianej przez Kreml.

"Zełenski stanął przed najtrudniejszym sprawdzianem: musi przeprowadzić Ukraińców przez wojnę. Ze łzami rozpaczy, gniewu i nienawiści do okupantów, z wiarą w zwycięstwo, żałobą po tych, którzy zginęli. Nie o tym marzył, obejmując urząd prezydenta, ale właśnie to wyzwanie pokazało nam prawdziwego Zełenskiego.
Bez retuszu."

IG: mrs.daraya

5/10⭐ [69/10]

Sergiej postanowił prześledzić i opisać poczynania prezydenta Ukrainy za czasów pokoju. Kim był? Jak doszedł do władzy? Kto mu pomógł? Kto zaszkodził? Przeanalizował też skandale z jego udziałem, których było zaskakująco dużo.

Z książki dowiecie się o przebiegu kampanii prezydenckiej, reformach jakie wprowadził zaraz po objęciu stanowiska, poznacie genezę „Szalonej drukarki” dowiecie się też jaki udział miał Zełenski w Impeachmencie Trumpa i czy głowa państwa ma coś wspólnego z narkotykami. Informacji w tej książce jest tyle, że nie sposób je wszystkie wymienić.

Jestem świeżo po lekturze i wiem że tego potrzebowałam. Nie cukierkowego kadzenia i zachwycania się jego urodą i pewnością siebie tylko rzetelną i obiektywną relacją wydarzeń, jakie miały miejsce pod rządami Wołodymyra, bez oceniania i wybielania jego czynów. Co prawda byłam wielokrotnie zaskakiwana przez autora, poznałam parę faktów z życia, które mnie w jakiś sposób zmartwiły, a może i rozczarowały. Po prostu moje wyobrażenia i to co było nam dostarczane przez media zderzyło się z realiami.

Jedno jest pewne Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski w czasie pokoju, a Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski w czasie wojny to już nie jest to sama osoba i tak naprawdę tylko czas da nam odpowiedź, jak bardzo zmienił się głowa Państwa.

Książka jest super, jedno co mnie wkurzało to to, że w każdym prawie rozdziale było napisane o "Kwartał 95". Było to zupełnie niepotrzebne.

„Poza scenariuszem” nie jest biografią Wołodymyra Zełenskiego, o czym przekonałem się po przeczytaniu pierwszych słów Serhija Rudenko. Gdy tylko opadną tumany kurzu, ucichną bomby, a rosyjskie wojska opuszczą okupowaną Ukrainę, jej prezydent stanie się znaczącą częścią światowej historii. Do tego czasu należy uważnie przyglądać się mężczyźnie, który z estradowego showmana przeobraził się w prawdziwego męża stanu. Rudenko przybliża kulisy drogi Zełenskiego do fotelu prezydenckiego w skorumpowanej, wewnętrznie zdestabilizowanej i wątpliwej ekonomicznie Ukrainie. W dobie rosyjskiej agresji „Poza scenariuszem” nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ pozwala spojrzeć na postać Zełenskiego przez pryzmat wyborów prezydenckich oraz pierwszych miesięcy sprawowania objętego urzędu. W tym okresie część politycznego środowiska spoglądała na niego z lekkim przymrużeniem oka. Wielu nie traktowało poważnie człowieka niezaznajomionego z areną polityczną, gdzie zamiast skeczy, śpiewów i komizmu, dominują retoryka oraz wystudiowane przemówienia. Zełenski uświadomił im jednak, jak bardzo się mylili. Mimo licznych potknięć, których autor nie stara się tuszować, a niekiedy rozlicza z nich głowę państwa, Prezydent Ukrainy zjednoczył całe społeczeństwo, czego nie udało się dokonać jego poprzednikom. Należy o tym pamiętać w trakcie lektury załączonej pozycji. Rudenko nie trzyma się jednej linii czasowej i tematycznej, w związku z czym czytanie „Poza scenariuszem” wymaga dużego skupienia oraz podparcia się dodatkowymi źródłami informacji, tak aby doczytać o zdawkowo wspomnianych w tekście osobach i zdarzeniach. Książka Rudenko nie jest hołdem ani formą gloryfikacji Zełenskiego. To spojrzenie z innej strony, wyważone i świadome, skłaniające do zadawania pytań, na które Prezydent Ukrainy jeszcze nie udzielił odpowiedzi.

• Na mojej półce
  • Historie prawdziwe