Moje ostatnie tchnienie

Mon dernier soupir
83-88612-97-2
biografia, film
Agnessa

"Moje ostatnie tchnienie" to nie tylko opowieść o życiu Luisa Bunuela (1900-1983). To także rozległe spojrzenie na historię kina, bogato ilustrowane anegdotami związanymi z filmem, nie brak tu również odniesień do realiów historycznych. Wspomnienia odsłaniają kulisy powstania najważniejszych dzieł reżysera, ale i z humorem opowiadają o jego drodze życiowej, od dzieciństwa w Hiszpanii, poprzez pobyt we Francji i epizod w Hollywood, po emigrację w Meksyku. Wszystko składa się na niezwykłą i barwną narrację, wprowadzającą czytelnika w świat jednej z największych postaci sztuki filmowej.

Adam | 2011-01-02
Przeczytana: 2006 rok

Przeczytane całe lata temu. Najpierw była fascynacja surrealizmem (Dali), a tego naturalną koleją rzeczy wynikły filmy Bunuela. Pozostało tylko zdobyć i przeczytać tę książkę. Dla mnie fascynująca (kurcze zostało kilka jego filmów których nie widziałem)
WARTO! Nie tylko dla fanów.
Pierwszy raz czytałem wydanie w lat bodaj 90tych

Johnnnieboi | 2015-11-15

Wszystko byłoby lepiej, gdyby Buñuel pisał mniej o polityce, a jednak więcej o filmach

Jan Smolarek | 2013-10-10

Nie jestem przekonany, że Bunuel jest w tej książce szczery.

Adrian Burz | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

W tej książce rządzi chaos i nieład. Bunuel gubi wątki, opowiada co mu na myśl przyjdzie, nie ma żadnej konsekwencji. Dzięki temu... tak dobrze się to czyta! To nie jest autobiografia człowieka w pełni swoich sił, a notatki starca, tuż przed śmiercią. Zresztą sam autor podkreśla to we wstępie i zakończeniu. Nie ma co oczekiwać że będzie przemyślana.

Luis Buñuel okazuje się być dużo bardziej interesującą postacią niż się spodziewałem. Oczywiście przyjmując, że jego pamięć nas nie okłamuje... Od małego erotoman, pasjonat broni, zawsze broniący swoich racji i w pewnym sensie męski szowinista. Niezwykłe że on sam, w ten sposób przedstawia swoją postać. Nie przemilczał nawet wstydliwych wspomnień oraz refleksji, które stawiają go w najgorszym świetle. Na kartach książki rysuje się nam jako buntownik, który budzi sympatię bardziej niepokornej części czytelników, ale prawdopodobnie w prawdziwym życiu nie znalazłbym z nim wspólnego języka. Ci którzy go nie polubią już po pierwszych...

ukasz531 | 2011-12-12
Przeczytana: grudzień 2011

Wspaniała historia wspaniałego człowieka, jednego z największych reżyserów w historii kinematografii. Książka przepełniona humorem, świetnymi anegdotami, zawierająca jednak także wiele faktów historycznych i dotyczących sztuki. Skarbnica wiedzy o surrealizmie i surrealistach; po prostu świetna lektura, szczególnie dla fanów Bunuela. Zdecydowanie polecam.

Medullita | 2011-05-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2011

Świetny prezent dla fanów Luis Buñuela. Te opowieść reżysera o nim samym czyta się rewelacyjnie. W książce można znaleźć mnóstwo ciekawych anegdotek z życia Buñuela oraz intelektualistów, surrealistów francuskich, meksykańskich oraz hiszpańskich. Gorąco polecam!

Bjorn | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017