Miniatury Rzymskie. Krótkie opowieści o rzymskim micie.

Okładka książki Miniatury Rzymskie. Krótkie opowieści o rzymskim micie. Juliusz Gałkowski
Okładka książki Miniatury Rzymskie. Krótkie opowieści o rzymskim micie.
Juliusz Gałkowski Wydawnictwo: Pewne Wydawnictwo historia
historia
Pewne Wydawnictwo
2022-01-01
2022-01-01
Adam Cedro Cyceron Janusz Muzyczyszyn Juliusz Gałkowski kultura legiony Miniatury rzymskie republika Rzym Rzym antyczny starożytność Teologia Polityczna

Okładka książki Politeja. Vol. 49 (2017) Ina Alber-Armenat, Jean F. Crombois, Wojciech Gagatek, Juliusz Gałkowski, Dagmara Głuszek-Szafraniec, Chris Hann, Anna Kaganiec-Kamieńska, Jacek H. Kołodziej, Paweł Krężołek, Stanisław Łojek, Maciej Miżejewski, Olga Nadskakuła-Kaczmarczyk, Joanna Nowicki, Joanna Orzechowska-Wacławska, Lidia Pokrzycka, Agnieszka Polończyk, Arkadiusz Radwan, Hans-Bernd Schäfer, Anna-Lena Sender, Przemysław Sołga, Joanna Sondel-Cedarmas, Maciek Stępka, Janusz Józef Węc, Marcin Zubek
Politeja. Vol.... Ina Alber-Armenat, ...

Nieczęsto się zdarza, aby publikacja w jednym opracowaniu zbiorowym tekstów wcześniej drukowanych, nie traciła swoich walorów. No, chyba że są to teksty Juliusza Gałkowskiego o micie Rzymu. Nie miałem wcześniej okazji czytać tych miniaturek (tym łatwiej mi się nimi zachwycać),bowiem systematyczna lektura Tygodnika Powszechnego wystarcza mi jeśli chodzi o przedstawicieli "oświeconego chrześcijaństwa". Cudzysłów bez kpiny. Ale w przypadku Juliusza Głowackiego mógłbym złamać tę zasadę. Wszystko to zasługa wspomnianych opowieści. Może łatwiejszy byłem do utonięcia w tej lekturze, jako ubiegłowieczny absolwent historii UW. Ale było nie było, historia Grecji i Rzymu, to nie była moja bajka. Chciałem się jednak podzielić wrażeniami z lektury, a nie z mojej fascynacji międzywojniem. Miniatury Gałkowskiego, to uczta, rozkosz intelektualna, wietrzenie głowy zatrutej smogiem codziennych banałów. To erudycja Autora tak przyswajalna i smakowita, jak najlepsze danie kuchni włoskiej okraszone czerwonym winem z Abruzji. Nie ma co rozwodzić się o tych perełkach, bo każdy krótki tekst skrzy się samodzielnie. na koniec nieco parafrazując Witolda G.: kto nie przeczyta ... ten niech o sobie się dowie na końcu Ferdydurki.

Dodaj cytat z książki Miniatury Rzymskie. Krótkie opowieści o rzymskim micie.