Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei

Okładka książki Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Okładka książki Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Dagmara Leszkowicz-Zaluska Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) Cykl: Dziewczyna z kamienicy (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Dziewczyna z kamienicy (tom 1)
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-05-18
2022-05-18

Historia ludzi, którzy w przededniu Powstania Wielkopolskiego żyli, kochali i budowali podwaliny rodzącej się Drugiej Rzeczpospolitej. Sporo tu patriotyzmu, oporu wobec germanizacji, mowie o ojczyźnie wyzwalającej się ze 123-letniej niewoli a tym co podoba mi się najbardziej to przekrój kamienicy - miejsca akcji - ówczesnego społeczeństwa wielkopolskiego - są bogaci właściciele kamienicy, zubożała ziemianka, rodzina żydowska, aspirujący aplikant radcowski i szewc z rodziną. Wszystko na tle toczącej się Wielkiej Wojny.

Świetna, nienachalna gwara, klimatyczna, dla mnie także bardzo ciekawe potrawy, zwyczaje, powiedzonka.
Zakończenie zaś nieoczekiwane i fajne - z przyjemnością zabrałam się bez zbędnej zwłoki za kolejny tom. Żałuję, że są (na razie) tylko 2.

1972

Powieść zapowiadała się dobrze-kamienica przy Gnieźnieńskiej ,a w niej mieszanka ludzi z różnych sfer i stylów życia,to jest to co lubię,intrygi,sekrety,kłótnie...
Niestety nie dostałam tego ,czego się spodziewałam.
Po przeczytaniu został niedosyt.
Poznajemy Henrykę,bogatą właścicielkę kamienicy,zubożałą ziemiankę Stefanię i żydówkę Esterę, włąścicielkę sklepu. Jednak główną bohaterką jest tu 5 letnia Helenka,która wraz z babcią Adelą zamieszkuje w owej kamienicy .Losy wszystkich tych bohaterów śledzimy oczami Helenki,która nie do końca pojmuje otaczający ją świat.Wszystko to może i było by ciekawe, gdyby można było pominąć dużo niepotrzebnych , prozaicznych opisów.

Niestety nie dostałam tego ,czego się spodziewałam.
Po przeczytaniu został niedosyt.

Audiobook🥰

,,Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" to pierwszy tom sagi o mieszkańcach kamienicy mieszczącej się przy ulicy Gnieźnieńskiej 10 w Pleschen. Na świecie trwa wojna. To czas pełen niepewności. Mieszkańcy kamienicy starają się wieść względnie normalne życie, które jest nieustanną walką o przetrwanie. Rodzinne problemy i codzienne zmartwienia przeplatają się z chwilami radości i nadziei na lepsze jutro. Mieszkańcy kamienicy reprezentują szeroki przekrój społeczeństwa. Na pierwszym planie obserujemy hisotrię rodzinę Kałużów. Babka Adela - ceniona prasowaczka, córka Irena, która wyjechała do Westfalii do pracy oraz wnuczka Helena, która została pod opieką babci. Poznajemy wielu drugoplanowych bohaterów pełniących znaczącą rolę w przedstawionej historii. Panna Stefania bardzo pomaga w wychowaniu małej Heli. Jest pracowita oraz zaangażowana w sprawy kobiet. Pani Szewczynska to właścicielka kamienicy. Jej mąż wyjechał na wojnę, ona natomiast została z synem w Pleschen. Państwo Gellertowie to żydowska rodzina prowadząca karczmę w kamienicy. Choć każdy z nich jest inny dążą się sasiedzką życzliwością i wsparciem. Przedstawiona historia pozwoliła mi przenieść się do przeszłości. Styl pisania, kreacja postaci, różnorodność i złożoność wątków pozwoliły poczuć niepowta,rzalny klimat. Był on przytłaczający i pełen niepewności, tak jak sama wojna i nastoje mieszkańców. Akcja książki jest powolna, jest jak opowieść snuta przez człowieka, który doświadczył podobnych zdarzeń. To książka pokazująca zwykle życie ludzi próbujących jakoś sobie poradzić w trudnych czasach. Cały sektret tej historii jest zawarty w wyjątkowym przedstawiniu zwyczajności. Ogromną niespodzianką był dla mnie fakt, że inspiracją do książki były prawdziwe wydarzenia. Jestem ogromnie ciekawa jak potoczą się losy małej Heli a także panny Stefanii. Myślę, że obie mają przed sobą ciekawe życie. Serdeczne polecam książkę 🥰

Audiobook🥰

1965

Ciekawa saga, chociaż trochę nie mogłam się połapać w natłoku postaci.

Ciekawa saga, chociaż trochę nie mogłam się połapać w natłoku postaci.

To książka, która chwyta za serce.
Opowiada o losach mieszkańców kamienicy w trudnych czasach.
O stosunkach międzyludzkich, przyjaźni sąsiedzkiej, wzajemnej pomocy i dzieciach, które nie patrząc na pochodzenie, świetnie się ze sobą bawiły.
Moje serce skradła Helenka , rezolutna dziewczynka wychowywana przez babcię, główna bohaterka książki.
Bardzo ciekawi mnie, jak potoczą się jej dalsze losy, więc sięgam po drugą część cyklu.

To książka, która chwyta za serce.
Opowiada o losach mieszkańców kamienicy w trudnych czasach.
Bardzo ciekawi mnie, jak potoczą...

Książka ,,Dziewczyna z kamienicy" ukazuje nam, jak żyło się mieszkańcom Wielkopolski w tym trudnym czasie przed Powstaniem Wielkopolskim. Podziwiam ogrom pracy , jaki autorka włożyła , pokazując nam życie różnych grup społecznych z początku XX wieku. Czytałam książkę z wielkim zainteresowaniem , nie mogąc się oderwać i z wielką przyjemnością sięgam po drugi tom.

Gratuluję autorce Pani Dagmarze Leszkowicz -Zaluskiej ładnego pióra, pietyzmu, dbałości o szczegóły, wiedzy historycznej, wyczucia tematycznego. Ciekawie prowadzonej narracji, wyrazistych postaci. Książkę czyta się dobrze, autorka aksamitnie wprowadza w klimat dziejów i zdarzeń. Polecam.

Wielkoposkie Pleschen, kamienica przy ulicy Gnieźnieńskiej, to miejsce akcji pierwszego tomu sagi historycznej. Poznajemy tu Irenę, która wyjeżdza za chlebem do Westfalii, pozostawiając pod opieką swojej matki małą córeczkę Helenę. Pozostali mieszkańcy stanowią niezwykłą mieszankę zarówno stylów życia, jak i wyznawanych wartości.
Widzimy także świat oczami Helenki, która ze względu na swoj wiek, nie rozumie tego co dzieje się wokół, a zwłaszcza tego gdzie zniknęła jej mama.
W tle życiowych wyborów mieszkańców toczy się wyjątkowo krwawa wojna, króra dotyka poszczególne rodziny, bowiem na wojnę idą ojcowie i synowie.
Niezwykłe w tej powieści jest na pewno to, że autorka często wplata słowa lub całe wyrażenia z gwary z tamtego regionu. Początkowo jest to spore utrudnienie podczas czytania, bo są one dosyć oryginalne, ale z upływem kartek daje to specyficzny koloryt i smaczek.

Widzimy także świat oczami Helenki, która ze...

Dziewczyna z kamienicy- Czas nadziei jest powieścią, a raczej saga opowiadająca o życiu ludzi z kamienicy na ul. Gnieźnieńskiej 10 w Pleschen. Jest to oda do ludzi zwykłych którym przyszło żyć w trudnych historycznie czasach. W tytułowej kamienicy łącza się i przeplatają religie, statusy społeczne jak i problemy oraz radości książkowych bohaterów.
„ w pudełku pod łóżkiem czekały „bombki”, czyli pomalowane glinką skorupki jajek, gwiazdki zrobione z pociętych słomek nanizanych na czerwona nitkę, a nawet dwa aniołki z krepiny i kawałka błyszczącego papieru”
Czytając książkę w czasach gdzie mamy wszytko na wyciągnięcie ręki, nie martwimy się o jedzenie, a polki sklepy uginają się od ozdób choinkowych człowiek czuje zadumę nad swoim życiem i światem w którym żyje. Ta książka jest tak realna w opisywanej brutalności dnia codziennego sprzed stu lat, ze w pewnym momencie miałam ochotę wyciągnąć rękę do bohaterów i pokrzepic dobrym słowem. Jest to zupełna fikcja literacka oparta na pewnych wydarzeniach z życia babci autorki. Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego- jest za to ciężkie życie ludzi pomiędzy dwoma wojnami, życie w odradzającej się Polsce, życie tak zwyczaje gdzie ludzie każdego dnia walczyli o przetrwanie. Zwykle życie opisane tak dosadnie ze zapiera dech w piersiach z podziwu dla siły naszych bohaterów.
Książka porównywana do Stulecia Winnych- obie opowiadają o czasach ciężkich ale różnią się energia. Winni maja charyzmę, porywaja od pierwszych stron. Natomiast Dziewczyna z kamienicy bardzo spokojnie rozwija przed nami swoje skrzydła. Obie sagi są godne uwagi. Napewno sięgnę po cześć druga.

„ w pudełku pod łóżkiem...

Niestety, książka jest nudna. Chyba tylko siłą woli dotrwałam do końca, bo byłam ciekawa dalszych losów Helenki. Zaczęłam czytać drugi tom i... zapowiada się ciekawiej.

• Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei