Gwiazdy nigdy nie gasną

Okładka książki Gwiazdy nigdy nie gasną Agnieszka Zakrzewska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Okładka książki Gwiazdy nigdy nie gasną
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo FLOW
2022-04-27
2022-04-27
historia II wojna światowa Holocaust Anne Frank
Inne

"Gwiazdy nigdy nie gasną"
Agnieszka Zakrzewska

W 1933 roku rodzina Frank przeprowadza się do Amsterdamu, uciekając przed widmem nadchodzącej wojny.
Tam nastoletnia Anne nawiązuje przyjaźń z Hannah Goslar.
W 1940 roku wojna dochodzi również do Holandii. Rodzina Anne znikają w tajemniczych okolicznościach, gdy rodzina Hannah trafiają do obozu koncentracyjnego.
Gdzie się podziewa rodzina Frank? Czy udało im się ocalić od wojny? I czy Hannah udaje się przetrwać koszmar obozu?

Powieść Agnieszki Zakrzewskiej opowiada o niesamowitej przyjaźni między Anne Frank a Hannah Goslar.
Dwóch młodych dziewczynkach, które razem dorastają i spędzają ze sobą dobre i te złe dni.
Powieść oparta na dziennikach młodziutkiej Anne znalezione w oficynie, w której chowała się jej cała rodzina.
Akcja lektury toczy się dwutorowo - wydarzenia przedstawione zostają za pomocą oczu Anne i Hannah.
Przedstawiają okrucieństwo Niemców w stosunku do Żydów. Katusze, bieda i głód spoglądający w oczy.
Jednakże mimo tych ciężkich czasów ukazany jest obraz pięknej i czystej przyjaźni, która jest w stanie przetrwać próbę czasu.
Jedyne do czego mogę się przyczepić to fakt, że w momencie gdy opowieść Hannah toczyła się dalej i jesteśmy świadkami oswobodzenia obozu (gdzie do końca książki został jeszcze spory kawałek),dostajemy informację o śmierci Anne.

Moja ocena : 9/10

#recenzja #book #booklover #bookstagrammer #bookstagram #bookstagrampl #czytambolubie #czytamkryminaly #czytamthrillery #thriller #kryminał #rybnik #rybnikczyta #pijackawe_czytam #lireraturaobozowa #wojnawtle #historiawtle #parabookstagrama

"Gwiazdy nigdy nie gasną"
Agnieszka Zakrzewska

Tam nastoletnia Anne nawiązuje przyjaźń z Hannah Goslar.
Gdzie się...

Powieść o przyjaźni, dzieciństwie, że ta dziecięca przyjaźń może wytrwać do końca. Nie była to moja pierwsza książka z tematyką obozową, więc wiedziałam czego się mogłam spodziewać jeżeli chodzi o więźniów i opis obozów koncentracyjnych. Szkoda, że jednak narracja nie była prowadzona chronologicznie.

Wzruszająca i poruszająca historia przyjaźni w czasach wojny. Anna Frank to symbol minionych czasów, jej dziennik to obowiązkowa lektura dla każdego. Bardzo podoba mi się to, że Anna nie została wybielona ani nie zrobiono z miej bohaterki. Zwykła dziewczyna, której przyszło żyć w niezwykłych czasach.

Boleśnie piękna! Brakuje mi słów, aby wyrazić więcej. Wzruszenie nie pozwala mi.
Polecam wszystkim!

Polecam wszystkim!

Całościowe wrażenie mam naprawdę dobre. Początkowo rozdziały o Anne trochę mnie irytowały, dużo różnych dziwnych fragmentów, kiedy 2-3 latka opisuje swoje doświadczenia. Wątpię czy w okresie nastoletnim człowiek pamięta tak drobiazgowo ten okres. Poźniej z kolei dość naiwnie. Lubiłam opisy rodziców, zwłaszcza Ottona.
Rozdziały o Hanneli od początku mnie wciągały i właściwie czekałam na nie przez większość czasu.
Końcówka bardzo emocjonalna. Po skończeniu książki szukałam jeszcze informacji o niektórych bohaterach, więc książka spełniła swoje zadanie, zainteresowała mnie tą konkretną historią.

Rozdziały o Hanneli od początku mnie wciągały i...

1978

To historia znanej świetnie Anny Frank i jej przyjaciółki Hanny. To książka o pięknej przyjaźni, której nie zdołały rozdzielić obozowe mury.
Wydaje mi się, że to mniej opowieść o wojnie, a bardziej o tym, jak ludzie są nam potrzebni. A szczególnie w tak trudnych czasach, jakim jest wojna. Hanna i Anna, to przyjaciółki, przeżywały takie same rozterki jak ich rówieśnicy. Zaczęły dorastać w okropnym momencie, w chwili wybuchu wojny. Nie mogły skupić się na sobie, musiały radzić sobie z dramatycznymi wiadomościami, i prześladowaniami Żydów.
To cudowne, że w takiej chwili miały siebie!
Wydaje mi się, że książka jest celowana do młodszych czytelników, przez swój prosty język, ale i ja dobrze się w niej odnalazłam i mogę ją polecić każdemu.

Historia Anne Frank i jej rodziny. Urodzona w Berlinie Anne na skutek represji wobec Żydów wraz z rodziną udają się do Holandii. Początki są dobre jednak po wybuchu wojny i tu dotykają ich represje.
Anne spotyka tutaj Hannah. Rodzi się między nimi przyjaźń na dobre i złe. Kiedy Hitler wypowiada w 1940 roku wojnę przeciwko Holandii, rodzina Franków ukrywa się przez 2 i pół roku. Odkryci, trafiają do obozu. Hannah wraz z małą siostrą też przebywają w obozie w Bergen-Belsen. Okazuje się, że obie przyjaciółki trafiły w to samo miejsce.
Anne chciała być pisarką i choć nie doczekała końca wojny jej pamiętniki przeczytał cały świat.. Hannah z siostrą ocalały.

Ciekawe podejście do tematu Holocaustu, choć określenie tej książki jako literatury historycznej nie wydaje mi się właściwe.

Anne Frank...symbol Holokaustu. 15- letnia ofiara reżimu stworzonego przez fanatyka opętanego chorą wizją. Żydówka. Jej dzienniki stały się najbardziej znanym zapisem okresu wojnym okupacji i zagłady.
🔹️Z powodu nasilających się prześladowań Żydów, Otto Franck postanawia opuścić Niemcy i przenieść się do neutralnej Holandii. Tutaj Anne Frank poznaje swoją rówieśniczkę, Hannah( Hannali) Gosler, z którą się zaprzyjaźnia. Niestety, działania wojenne przybierają na sile i Niemcy atakują Holandi.
Hannah trafia do obozu a rodzina Frank postanawia się ukrywaćw oficynie. Będą tam 2 lata, aż do momentu aresztowania. Trafią do obozu Auschwitz a potem Bergen Belsen.
🔹️W obozie obie przyjaciółki znów się spotykają jednak nie dla każdej z nich los będzie łaskawy.
Niestety Anne oraz jej siostra Margot umierają w obozie.
🔹️Jest to piękna i bardzo wzruszająca powieść o przyjaźni oraz chęci przetrwania.Mimo trudnego okresu wojny i prześladowań, mimo wizji śmierci, znajdziemy tu również wiele radosnych i zabawnych sytuacji. Poznajemy Anne jako typową nastolatkę z problemami jak każdy w jej wieku. Jej głowę zaprzątają chłopcy, psoty oraz niechęć do nauki. Jej największym marzeniem jest zostać sławna pisarką co jak wiemy się udaje.
🔹️Otto Frank, ojciec Anne, wydaje jej Dzienniki, które stają się symbolem okresu Holokaustu.
🔹️Autorka wykonała niesamowitą pracę. Książka opiera się na prawdziwych wydarzeniach oraz dotyczy prawdziwych osób, nie tylko Anne Frank. Autorka w piękny sposób przelewa na papier emocje, nie tylko smutek czy współczucie ale również radości i śmiech.
🔹️Przyjaźń obu dziewczynek jest filarem tej książki ale ta powieść to również nadzieja. Mimo trudnego okresu, żadna z dziewczynek nie przestała marzyć i nie przestała wierzyć. Każdy dzień był walką o jutro i nadzieją, że wojna się kiedyś skończy.
🔹️Powieść prowadzona jest dwutorowo. Opowiada Anne oraz Hannah.
🔹️Część książki odsłuchałam w formie audiobooka, co było niezwykła uczą. Anna Dereszowska robiła to mistrzowsko !!!
Bardzo,bardzo polecam!!!

Lubię powieści historyczne a w szczególności te dotyczące zarówno pierwszej jak i drugiej wojny światowej. Lubię czytać wartościowe książki, Wnoszące coś do mojego życia. Niestety tej książki nie mogę zaliczyć do tej kategorii. Bo bardziej od powieści historycznej jest to pamiętnik nastolatki. Kapryśnej, rozpieszczonej młodej panny, która uważa, że świat powinien się przed nią kłaniać i dziękować za taką wspaniałą postać.
Jakoś to wszystko się nie kleiło na tle wojny.

• Audiobooki