Deficyt niebieskich migdałów

Okładka książki Deficyt niebieskich migdałów Agnieszka Zakrzewska
Okładka książki Deficyt niebieskich migdałów
Agnieszka Zakrzewska Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW Seria: Seria kobieca literatura piękna
Seria kobieca
Wydawnictwo FLOW
2023-02-22
2023-02-22
literatura polska

Udany obraz epoki i Kossakówien. Udało się autorce wejść w styl, rodzinną atmosferę i język tej niezwykłej rodziny. Ładna i ładnie opowiedziana historia. Baaardzo przyjemna lektura.

Niestety książka mnie rozczarowała. I męczyłam ja kilka dobrych tygodni. Miałam wrażenie, że takich opowieści już było sporo..
Nie gustuję w romansach, a ta historia trochę takowym była.
Duży plus za opisanie siostrzanych relacji.

Nie gustuję w romansach, a ta historia trochę takowym była.
Duży plus za opisanie siostrzanych relacji.

Jestem mocno rozczarowana książką Agnieszki Zakrzewskiej .Jako kossakofilka przeczytałam sporo książek i artykułów o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i sławnej rodzinie Kossaków, ale ,,Deficyt niebieskich migdałów '' jest zdecydowanie najsłabszą z nich. Liczyłam na biografię, tymczasem jest to zbeletryzowana opowieść o poetce, co więcej autorka bazowała na książkach Magdaleny Samozwaniec ,,Maria i Magdalena '' i ,,Zalotnica niebieska'' , ewidentnie zaczerpnięte są teksty z tych książek. Nie podobała mi się również fikcja stworzona przez autorkę, całość jest naiwna , płytka i w żaden sposób nie oddaje prawdziwego oblicza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Tej książki nie mogę polecić .🙁

Która z nas nie marzyła kiedyś, żeby pisać jak Pawlikowska-Jasnorzewska? “Gdy się miało szczęście, które się nie trafia…”

“Deficyt niebieskich migdałów”, choć oparta na faktach, a zwłaszcza na wspomnieniach Magdaleny Samozwaniec, jest fikcją literacką przedstawiającą wyobrażenie o życiu sióstr Kossak.

Jakie było to życie? Pełne kolorów, przepychu, podróży i przewijających się przez krakowską willę wielkich artystów. Mury Kossakówki z pewnością wypełniała twórczość, ciepło ogniska domowego i miłość, co autorka pięknie zamknęła na kartach swojej powieści. Słowa, niczym wiersze Marii, są tutaj jak misternie utkane koronki. Jeśli już porywać się na pisanie o wielkiej poetce, to tylko tak. Jest pięknie.

Życie sióstr raczej nie obfitowało w przyziemne zmartwienia, a same Kossakówny były frywolne i beztroskie aż do przesady. W “Deficycie” mocno uderza, że są one nieprzyjemne w obyciu, przekonane o własnej wyjątkowości, rozpieszczone i, mimo niepodważalnego intelektu, płytkie.

Gwoli ścisłości, biografia poetki nie była mi obca, jako że czytałam m.in. wspomnienia Samozwaniec. A jednak po lekturze trudno nie zadumać się w refleksji, że być może pisarka wyrażała się o Marii z czułością i przychylnością właściwą dla siostry, lecz nie dla biografki.

Wyobrażenie, z którym pozostawił mnie “Deficyt” było odległe od sympatii dla Marii. Irytowała mnie jej głupota, samozachwyt i brak refleksji nad popełniamy błędami. Wyczekiwałam, aż wreszcie rozdział się skończy, a wtedy… Bez chwili na zaczerpnięcie oddechu, wskakiwałam w kolejny. Taka to książka.

Tutaj historię napisało życie, a cała sztuka polegała na jej (ponownym) zamknięciu w formę. Co więcej, dla mnie to życie nie było życiem przez wielkie Ż, bogatym we wszystkie kolory tęczy, mimo że twórczość Marii bezdyskusyjnie pozostaje twórczością przez wielkie T. Poetka nawet miłość, oprócz tej ostatniej, często myliła z niemiłością.

Czy się udało? Zważywszy na to, że na chwilę zapomniałam się i znielubiłam książkę za antypatyczną bohaterkę, myślę, że tak. Zachęcam, żebyście przekonały się same. 🩵

Moja ocena: 8/10

Jakie było to życie? Pełne kolorów, przepychu, podróży i...

Audiobook💙

Fadastyczyna powieść "Deficyt niebieskich migdałów"
Agnieszki Zakrzewskiej. Jest to pierwsza książka z serii kobieciej.

Kiedy finezyjna la belle époque powoli odchodzi w zapomnienie, w pełnej zakamarków i tajemnych skrytek willi przy placu Latarnia przychodzi na świat niezwykła dziewczynka o imieniu Maria. Kocha przyrodę, uwielbia książki, wiersze i psikusy. Wszyscy nazywają ją Lilką, twierdząc, że to imię bardziej pasuje do jej melancholijnej natury. Jej najlepszą przyjaciółką staje się młodsza siostra Madzia, z którą dzielą dziewczyńskie tajemnice i słabość do przystojnych młodzieńców. Ich tatko jest znanym malarzem, nasiąkają więc nie tylko zapachem farb i werniksów, ale też atmosferą artystycznego domu, pełnego wybitnych indywidualności. Obie wyrastają na ekscentryczne młode damy, wyróżniające się na tle mieszczańskiego, spętanego obyczajowymi kajdanami Krakowa.
Lilka, zlepek kontrastów i stek niekonsekwencji, niepowtarzalna, bezwstydna, piekielnie zdolna i przejmująco wrażliwa, opowiada o ukochanym domu, krakowskiej Kossakówce, barwnej codzienności międzywojnia, artystycznej bohemie tamtych dni i o sile napędowej całego wszechświata – wielkiej miłości. Jaka naprawdę była kobieta, którą nazywano czarownicą, barwnym ptakiem, wróżką i egzotycznym kwiatem? Co było jej największym życiowym dramatem i skąd czerpała inspiracje i energię do tworzenia? Dlaczego nie chciała mieć dzieci, komu ufała bezgranicznie i co sprawiało, że tak kochała życie?
Razem z tą książką przeniosłam się do niezwykłej epoki, w której królowały poezja, brydż i jazz, skandale i wielkie namiętności. Poznałam opartą na faktach, pełną humoru i zaskakującą opowieść o życiu, pasjach i miłościach jednej z najbardziej intrygujących i uzdolnionych polskich poetek dwudziestolecia międzywojennego – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Powieść rewelacyjnie przeczytała lektorka Adrianna Biedrzyńska. Serdeczne polecam💙

Audiobook💙

Fadastyczyna powieść "Deficyt niebieskich migdałów"
Agnieszki Zakrzewskiej. Jest to pierwsza książka z serii kobieciej.

Hahaaa, dziewczyny rozkapryszone i rozpuszczone jak dziadowskie bicze :) Cały czas na garnuszku ojca, nieważne czy mają lat 15 czy też są już grubo po czterdziestce, ojca który łapie się najbardziej tandetnych i poniżających zajęć malarskich :D byleby zaspokoić zachcianki córeczek i oraz tabunu kochanek ;) Czyta się zabawnie o tej sióstr sielance :)

Piękna i pouczająca książka. Przy okazji lektury warto odświeżyć i poszerzyć wiedzę o historii rodziny Kossaków. Początek jest trochę nudny, ale pózniej wsiąkasz w ten dziwny świat. Polecam.

Wciągająca, lekko napisana. Najważniejsze Tematyka mistrzowska

Wciągająca, lekko napisana. Najważniejsze Tematyka mistrzowska

Recenzja graficzna: https://www.instagram.com/p/CxFR-LMNowL/

Recenzja graficzna: https://www.instagram.com/p/CxFR-LMNowL/

Po kilku przeczytanych stronach chciałam zrezygnować z dalszego czytania ale dzięki tej historii poznałam historię rodziny Kossaków,ich życie-życie ich córek,znanych pisarek-byłam nieświadoma ich pochodzenia :) W czasie czytania "dokształcałam " się sprawdzając w internecie życiorysy, zdjęcia, historie bohaterów tej książki ...teraz wiem jak wyglądali i jak wyglądało ich życie.

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2023
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Deficyt niebieskich migdałów