Świat na nowo

Filia
2022-10-26
2022-10-26
literatura polska

To moja 3 książka autorki.
Świetnie napisana, ale chyba najsłabsza z dotychczas przeczytanych.
Mimo to polecam fanom talentu pani Barbary Wysoczańskiej. Historia budowania nowej rzeczywistości i nowego życia w powojennej Polsce ukazana poprzez historię jednej z rodzin, która została przymusowo przesiedlona do Nowej Soli.
Trudne emocje, ciężkie wybory, niezozumiałe decyzje, bezlitosne zasady...

To moja 3 książka autorki.
Świetnie napisana, ale chyba najsłabsza z dotychczas przeczytanych.
Trudne emocje, ciężkie wybory, niezozumiałe decyzje,...

Cudowna powieść! Przypominająca o tym, że okrucieństwa wojny nigdy nie kończą się wraz z jej zakończeniem. Straszne doświadczenia długo są wciąż żywe, a rany trudno się goją.

Świat na nowo opowiada historie jednej rodziny i kilku innych osób w czasie powojennym. Ciężki czas, ciężkie wybory pomimo wyzwolenia ludzie wciąż byli szykanowani. Książka nie przedstawia drastycznych scen ale daje zarys jak było.

"Świat na nowo" to kolejna książka Pani Barbary Wysoczańskiej którą poznałam.
Bardzo spodobała mi się twórczość tej autorki - ta książka również trafiła w mój gust, choć była trochę przewidywalna.
Mimo wszystko polecam, bo jest to ciekawa i wciągająca powieść, od której ciężko się oderwać!

"Świat na nowo" to kolejna książka Pani Barbary Wysoczańskiej którą poznałam.

Pierwsze strony powieści zapowiadały romansidło i z tego powodu nawet byłam trochę rozgoryczona. Rodzina Malczewskich, jak wiele innych w 1946 roku przyjeżdża na tereny ziem odzyskanych dokładnie do Nowej Soli, i od razu na peronie przystojny przystojny porucznik interesuje się jedną z córek Lidią.
Jednak im dalej w głąb powieści, tym ciekawiej autorka przedstawiła historię, jakich zapewne w tamtych czasach było wiele.
Czytając trzecią powieść pani Barbary Wysoczańskiej już wiem, że niezwykle cenię jej twórczość za delikatne tło historyczne i w niezwykle zrozumiały sposób wplatanie ważnych dla Polski i Świata wydarzeń z różnych okresów.
W tej książce, UB kontra żołnierze AK.
Doskonałe przypomnienie wcale nie odległej historii, ze zwykłym życiem wyrazistych bohaterów nie pozbawionych wad, słabości, strachu, złości... ja nie mogłam oderwać się od lektury i serdecznie ją polecam.

Jednak im dalej w głąb powieści, tym ciekawiej autorka przedstawiła...

Przyjemnie się czyta/słucha, o ile można nazwać przyjemnym trudne historie z początków powojenne Polski.

Pięknie pisze Pani Barbara. Jej książki są zawsze bardzo emocjonalne, a ich fabuła jest doskonale osadzona na fundamentach wydarzeń historycznych. Tym razem Autorka zabiera nas do powojennej Polski – czasów ogromnych zmian w naszej ojczyźnie, przede wszystkim związanych z wyznaczeniem nowych jej granic. Chociaż najcięższe lata wojny bohaterowie książki mają już za sobą, przed nimi długa droga do znalezienia nowego miejsca na ziemi i możliwości cieszenia się wolnością i spokojem.
Lidia Malczewska wraz z ojcem, wybitnym pianistą, zajmują w Drohobyczu w duże i piękne mieszkanie w kamienicy. Zarówno oni, jak i siostra Lidii - Zofia, wraz z mężem i dziećmi, po zakończeniu wojny, zmuszeni są do opuszczenia Drohobycza. Z innymi repatriantami wyruszają w długą i bardzo męczącą podróż na Ziemie Odzyskane. Los wskazał im ich nowe miejsce do życia – poniemiecką Nową Sól.
Ojciec Lidii podczas podróży ciężko się rozchorował, po przybyciu do Nowej Soli skierowano go do szpitala. Po wstawiennictwie porucznika Szczepana Andryszka, funkcjonariusza UB, w tym samym szpitalu Lidia została zatrudniona jako pielęgniarka. Porucznik również postarał się o przydział dla przybyłej rodziny mieszkania o wyjątkowo dobrym standardzie. Nie ukrywa on, że pomoc udzielana przez niego rodzinie Lidii spowodowana jest jego zauroczeniem pielęgniarką z Drohobycza. W szpitalu Lidia poznaje Janka, młodego mężczyznę z poważnymi obrażeniami ciała spowodowanymi pobiciem. Mimo, że ranny mężczyzna cierpi po niedawnej śmierci narzeczonej, Lidia i Janek zbliżają się do siebie.

Czyje losy splotą się ze sobą – Lidii i Szczepana? A może młoda pielęgniarka wybierze mniej stabilne i skromniejsze życie u boku Janka? Czy o wyborze partnera życiowego zadecyduje uczucie, czy może inne wartości?

Barbara Wysoczańska doskonale oddała opisane w powieści czasy historyczne, z empatią ukazała tragedie wielu milionów ludzi zmuszonych po wojnie do opuszczenia swoich rodzinnych domów. Przedstawiony jest tu zarówno dramat rodzin polskich, jak i niemieckich. Życie na Ziemiach Odzyskanych, nie było tak bezpieczne i bezproblemowe jak to przedstawiano to przekonywała o tym ówczesna władza . Było tu nadal niebezpiecznie, a stacjonujące wojska radzieckie wciąż przypominały o przeżytej przez przybyłych gehennie, którą przeżyli na rodzinnych Kresach oraz podczas podróży na zachód.

Zachęcam do przeczytania książki, jest tego warta!

Autorka ujęła mnie swoją życiową opowieścią budowaną wiernie na wydarzeniach historycznych.
Bez udziwnień i całkiem prosto a zarazem autentycznie.Polecam.Słucha się też przyjemnie.

Wojna się skończyła i ludzie powinni się cieszyć ale ze wszystkich stron tylko bieda,nienawisć ,donosy i władza idiotów ale wiernych partii,wrogiem nie były już Niemcy ale Polacy którzy razem z Rosjanami niszczyli tych którzy byli przeciwko nim, poprzedni rząd jakże tych idiotów przypominał,idioci dorwali się do władzy bo byli wierni prezesowi a prezes wiernym choć glupich szczerze nagradzał

Nie dotrwałam do połowy książki. Wyjątkowo nudna. Bardzo dużo się dzieje, ale niestety wszystko na siłę, męcząca akcja i bohaterowie. Nie polecam.

• Przeczytane 2023

Barbara Wysoczańska Świat na nowo Zobacz więcej