Merci, Monsieur Dior

Anna Kierejewska
Christian Dior imperium moda

Bardzo słabiutka książka.
Dior-postać świetna.
Pomysł, by opowiedzieć o jego imperium poprzez postać panny z prowincji, która staje się prawą ręką mistrza-przedni. Ale wykonanie-okropne.
Źle napisana, masa powtórzeń, infantylna książka i taka sama jej główna bohaterka.
Autorka książki jest pisarką i dziennikarką. Nie czytałam innych jej "dzieł", ale to zdecydowanie jest nieudane. Nie polecam.
Jeśli kogoś fascynuje historia Diora, to niech poczyta inne książki na jego temat...

Bardzo słabiutka książka.
Dior-postać świetna.

Lekka, przyjemna powieść, nic więcej.

Lekka, przyjemna powieść, nic więcej.

6.5 ta ocena mnie zdziwiła jak można być tak krytycznym pod względem takiej osobistości jak Dior. Jak można tak słabo ocenić tą książkę?
I powiem wam... już wiem !
Zdecydowanie nie jest to książka która koniecznie musisz przeczytać przed śmiercią. A szkoda, bo zadatki ma.
Dior to taka persona, o której można czytać wiele i ten temat się nie wyczerpuje. Myślę że za dużo było tam dodatków, które spowodowały mieszane odczucia. Z kolei z drugiej strony to opowiada to kobieta która go poznała i u niego pracowała więc jej życie w tym wszystkim też było dla niej ważne pomimo takiego wielkiego szefa jakiego miała nie mogła skupić się na nim w 100%. Czy polecam ? Sama nie wiem, ciężko stwierdzić czy warto czytać.
Dobrze ze ją skończyłam, napewno sięgnę po kolejną inną książkę o Diorze.

I powiem wam... już wiem !

Przeczytałam kilka recenzji, że nie warto czytać, trochę mnie to zasmuciło, ale ponieważ uwielbiam Diora to stwierdziłam, że przeczytam i wyrobię sobie opinię. Wyszło na to, że nie taki diabeł straszny jak go malują, bo czytało mi się świetnie i szybko. Fakt, trochę zbyt cukierkowa, ale rzadko który czytany romans taki nie jest. Podsumowując: jak ktoś nie czytał biografii Diora - można zacząć od tej, która sprawi, że ktoś się jego postacią zainteresuje.

Czytadło, na które szkoda czasu, bo nic dosłownie nic nie wnosi do naszego życia. Nic mądrego nas nie uczy. Akcja się toczy jak "flaki z olejem". Wiem, ze są książki rozrywkowe, które służą uprzyjemnieniu naszego życia, ale ta niestety tego nie zrobi. Nie wiem co by na to powiedział Christian Dior. Gdyby nie bohaterka tej książki to zapewne dzisiaj wszyscy zapomnieliby o tym kreatorze mody... Błagam!

Takie sobie czytadełko, nic specjalnego. Można przeczytać,ale ta książka niczego nie wnosi do naszej życia. Słaba.

Czytając opinie innych czytelników czuję się trochę zażenowana. Ileż jadu się wylewa i nienawiści na autorkę za to, że nie napisała książki, która spełniłaby oczekiwania "wyrafinowanych" czytelniczek. Fakt, blurb wprowadza w błąd, ale nie jest to niczym nowym. Ma być tak sformułowany, żeby chwycił marketingowo. Sama rzadko czytam blurby, bo zdarzało mi się czytać z błędami rzeczowymi, na przykład z pomylonym imieniem bohatera. No ale do rzeczy.
"Merci, Monsieur Dior" to lekka, przyjemna, absolutnie niezobowiązująca powieść obyczajowa, taka dla relaksu (nie tylko kucharki potrzebują czasami odpocząć). Czyta się ją dobrze, przyjemnie, z uśmiechem. Ma w sobie pewnego rodzaju przytulność i ciepło, jest dobrze napisana, subtelnym, lekkim stylem. Gdyby próbować określić ją jednym słowem, to dla mnie najwłaściwszym określeniem byłaby kobiecość. Jeśli ktoś spodziewał się, że w zwyczajnej obyczajówce otrzyma biografię Christiana Diora tylko dlatego, że jego nazwisko wybrzmiewa na okładce, to cóż... Tym bardziej, że książka kwalifikuje się jako literatura piękna, beletrystyka, a nie biografia czy literatura faktu. Mnie się podobało. Lektura sprawiła mi przyjemność i od czasu do czasu lubię sięgać po takie książki. Ból d..., że trzeba czytać literaturę tylko z górnej półki mam już za sobą i teraz czytanie daje mi wolność, a nie spinę. Taka zostaje we mnie refleksja i dobrze mi z tym.

DNF 50%

DNF 50%

Ta ksiazka to tzw. paździerz.
Kompletna strata czasu.
Zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Ta ksiazka to tzw. paździerz.
Kompletna strata czasu.
Zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Komuś udało się nieoczekiwanie być bardzo blisko Monsieur Diora a to nie lada przygoda, wyzwanie ale też wiele cudnych wydarzeń. Moda, stroje przeplatane codziennością i podejmowaniem ważnych decyzji- jedna z moich ulubionych😉

• E-booki
  • Francja