Wszyscy wiedzieli

reportaż
MANDO
2022-02-23
2022-02-23

Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki #wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł Karolina Korwin-Piotrowska, Grzegorz Kramer SJ
#wrzenie. Lewa... Karolina Korwin-Pio...

Wysłuchane w formie audiobooka. Polecam. Długo zastawiałam się czy nie powinnam kupić wersji papierowej książki, bo ze względu na tematykę audiobook może być trudny do wysłuchania- myliłam się.

Sama nie jestem feministką, aktywistką itp, ale sądzę że im więcej takich książek, wywiadów tym możemy bardziej liczyć na pozytywne zmiany w społeczeństwie.

Temat ciężki, niewygodny, wymagający odwagi.
Brawo dla Autorki jak i osób, które zgodziły się podzielić swoimi historiami! Dużo ryzykowali, wielki szacunek za to.

Im częściej temat będzie "na tapacie", tym rzadziej w przyszłości powinniśmy się spotykać z nim w codzienności.

Temat ciężki,...

Na początku nie podobał mi się ton autorki. Ciągłe nawiązywanie do "#metoo" było dla mnie strasznie frustrujące. Później było o wiele lepiej i skupiałam się głównie na sprawie, bo to ona jest najważniejsza. Temat ważny oraz uniwersalny, ponieważ dotyczy wielu branż.

Wnikliwy reportaż, szczególne wrażenie robią głosy wykładowców, ludzi "z drugiej strony". Wielkie brawa za bezkompromisowość.

Na początku bardzo ciekawa książka. Potem, gdy byłam już po połowie zaczęła robić się nudna bo w sumie każdy mówił dosłownie to samo. Wiem, że to książka o mobbingu i dziwne by było, żeby mówili o czymś innym, ale spokojnie może być o połowę krótsza. Ważna książka, polecam!

,, Wszyscy wiedzieli '' to książka Karoliny Korwin -Piotrowskiej nawiązująca do głośnej sprawy mobbingu w łódzkiej filmówce. Książka napisana jest w formie wywiadów z aktorami, którzy padli ofiarą mobbingu , z profesorami oraz z psychologami. Według mnie to dobry reportaż, pokazuje problem nadużywania kompetencji zawodowych aktorów -wykładowców z różnych punktów widzenia.Dobrze że w książce padają konkretne nazwiska, to że aktor ze starszego pokolenia jest uznanym artystą nie daje mu przyzwolenia na poniżanie, odbieranie wartości i upokarzanie studentów . Książka mnie zainteresowała i przybliżyła kulisy tej sprawy, warto przeczytać szczególnie że żyjemy w czasach kiedy mobbing (niestety) zdarza się często i spotyka wielu z nas.

Po lekturze, mam mieszane uczucia względem jej zawartości. Cieszę się, że powstała książka, która porusza tak ważny temat różnych form przemocy w szkołach filmowych. Głosy ludzi, którzy przez to przeszli i stanęli po stronie tej pierwszej, która powiedziała dość. Potrzebne też były głosy tych autorytetów, które starały się nie być częścią machiny przemocowej. Jednak czuję jakiś niedosyt, jakby czegoś tu zabrakło. Może rysu historycznego wprowadzającego czytelnika w temat szkół aktorskich i nadużyć mających w nich miejsce, a może głosu tych, którzy są tam teraz. Inicjatywa słuszna ale nie dopracowana.

To nie reportaż. Ale dobrze się czyta, temat ważny. Trochę więcej redakcji by się przydało może, ale generalnie dobra antologia wywiadów.

Ukazanie ważnego tematu trawiącego polską scenę artystyczną. Jednak książka się dłuży, do 2/3 bardzo dobrze się czytało, później to odgrzewanie tego samego kotleta. Autorka zadaje te same pytania, odpowiedzi kolejnych gości są zbieżne ze sobą.
Nie uważam, że jest to książka uniwersalna, ukazująca problem mobbingu, przemocy w różnych grupach zawodowych. To książka, która skupia się na jednym środowisku. Po wstępie sądziłam, że rozmowy będą prowadzone z gośćmi z różnych środowisk.

Temat niezwykle ważny. Forma, w tym pytania i reakcje Autorki, pozostawia wiele do życzenia.

Przemoc psychiczna i fizyczna, znęcanie się, molestowanie słowne, mobbing.... tak w skrócie wygladała normalność na jednej z najlepszych szkół aktorskich w Polsce. W 2021 roku dzięki wpisowi jednej ze studentek Łódzkiej Szkoły Filmowej, ujawnione zostały procedery rozgrywające się w murach tej szkoły. Wybuchł wielki skandal w środowisku filmowym i aktorskim. Pytanie dlaczego, skoro wszyscy od dawna wiedzieli?

"Wszyscy wiedzieli" to książka-reportaż nakreslajacy sytuacje które od wielu lat miały miejsce w gmachu Łódzkiej Filmówki. W książkce głos oddany został ofiarom tych nadużyć ( m.in. Joanna Koroniewska, Aleksandra Domańska, Weronika Rosati ) wykładowcom i specjalistom.
Dzięki tej książce zdarta została szata milczenia wokół tej wybitnej i nienaruszonej szkoły odsłaniając jej makabryczne oblicze. Czytając te relacje zastanawiałam się jakim cudem, przez tyle lat, te okrucieństwa nie wyszły na światlo dzienne?

Po dokładniejszym zagłębieniu się w sprawę, odpowiedź okazała się prosta. Ze strachu przed utratą miejsca w prestiżowej szkole, późniejszych problemów z dostaniem pracy i co najgorsze, z powodu poczucia, że zawód aktora jest czymś "magicznym" i tylko dzięki takim metodom można stać się aktorem pokroju Lindy czy Jandy.

Wszyscy wiedzieli to książka ciężka, nie tylko z powodu bagażu emocji które za sobą niesie, ale również z powodu stylu pisania autorki. Zdecydowanie dla mnie za dużo było
w tym wszystkim Autorki. W połowie lektury zaczęły męczyć mnie jej ciągłe pytania, dopowiedzenia i tezy które pragnęła udowodnić. Reportaż w swojej formie powinien mieć w sobie jak najmniej autora, tutaj to zdecydowanie nie wyszło.

Mimo swoich mankamentów, Wszyscy wiedzieli spełnia swoją rolę, czyli nagłaśnia bardzo ważny i kontrowersyjny temat mobbingu i przemocy w artystycznych szkołach wyższych, bo niestety wniosek z lektury jest jeden, takie procedery mają miejsce na większości artystycznych uczelni w kraju.

• Audiobooki

Karolina Korwin-Piotrowska Wszyscy wiedzieli Zobacz więcej