Echo Man

Okładka książki Echo Man Sam Holland
Okładka książki Echo Man
Sam Holland Wydawnictwo: Muza Cykl: Major Crimes (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Major Crimes (tom 1)
The Echo Man
Muza
2022-04-27
2022-04-27
9788328720664
Radosław Madejski

Zrobić to jak „koledzy po fachu

Krwawy, mocny, obrzydliwy, wciągający - taki właśnie jest ten kryminał. Miałam swoje typy co do Echomana, które się sprawdziły po części, bo jednak autorce udało się mnie zaskoczyć.

Będzie krótko i bez ściemy. Ależ to było dobre, mroczne, brutalne, krwawe i pokręcone. Włosy stawały mi dęba kiedy czytałam o tym do czego zdolny jest człowiek gotowy zaspokoić swoje rządze.
Jak bardzo pokręcona musi być psychika człowieka zdolnego do tak makabrycznych zachowań? Reasumując świetna książka i chcę jeszcze.

📖🐲
DNF 238 str.

Tę niestety nieskończoną książkę najlepiej opisuje słowo chaos i prawdopodobnie to agent literacki autorki uczynił jej niedźwiedzią przysługę, każąc jej napisać coś mroczniejszego.

Krwawe opisy bestialskich zbrodni są moim zdaniem przesadzone i naprawdę robi się od tego niedobrze i w zasadzie wnoszą tylko to, bo na przykład dochodzenie przez ekipę śledczą do wniosku, że scena w bogatym domu przypomina zbrodnię gangu Mansona, trwa żałośnie długo, a i tak to cywil zwraca im na to uwagę 🙄. Niestety poszczególne wątki są poszatkowane i porozrzucane po książce w dziwnych miejscach i nie łączą się ze sobą na kartach powieści, a zapewne tylko w głowie autorki. Brakuje np. powiązania tego, co spotkało Griffina z całą resztą, bo ni z gruszki ni z pietruszki powiązanie odkrywa jakiś tam randomowy posterunkowy niemal w połowie książki. To czemu Griffin w ogóle zaczął to wszystko odkrywać, hę? No bo albo szuka powiązań, albo co, tak z tyłka wie, że pożar domu Jess to nie był wypadek? Na początku jest informacja, że dwie dziewczyny w aucie + inscenizację zbrodni Mansona dzieli chyba kilkanaście godzin albo maks. doba, a na str. 223 Cara na wieść o nowej zbrodni bez sensu myśli, że zabójca przyspiesza i zabija coraz częściej. No hello! To się kupy nie trzyma. Redakcja się nie popisała, a to co otrzymaliśmy, to w zasadzie zarys powieści albo raczej naprędce pozmieniany thriller, gdzie część wątków, powiedzmy, miłosnych jest zupełnie nie na miejscu. A na tekst, że profil sprawcy ma przygotować tenże randomowy posterunkowy, bo coś tam czytał, a na prawdziwego profilera nie ma kasy, jest tanim chwytem literackim, żeby jakoś to wszystko uprawdopodobnić.

W związku z tym były nieliczne momenty, które trochę bardziej mnie zaciekawiły, ale też mnóstwo wątków nużących albo wręcz drażniących, niezbyt zachęcających do dalszego czytania. Mam tu na myśli natrętne shipowanie Jess i Griffina oraz Cary i Noah. A dobry thriller nie jest mierzony w liczbie mililitrów krwi na stronę lub scenach seksu, ale w napięciu, ciekawej zagadce i chęci poznania prawdy. Tutaj zabrakło spójności i poczucia, że ktoś ma chociaż gram kontroli nad sytuacją. A nie: "Oto ja. Mega złol, nikt nie jest taki inteligentny jak ja. Biegajcie w kółko nędzne szczury". Nie, na serio to nie jest za grosz prawdopodobne tak samo jak tempo dokonywania tych zbrodni i pokonywania dokładnie każdego przeciwnika. Łącznie z piątką trupów a la Manson załatwionych przez jedną osobę. po prostu dla mnie kryminał, gdzie zabójca, ale także czytelnik są "mądrzejsi" niż śledczy jest irytujący, bo nie lubię czytać o bandzie niedomyślnych idiotów i jakimś "nadczłowieku", bo to trąci chorą fascynacją takim psycholem.

Poza tym czas teraźniejszy jest koszmarnie męczący, a czasami w tłumaczeniu polskim w dialogach w ogóle nie wiadomo, kto akurat mówi, no bo mamy na końcu "- pyta." a nie "he asks".

Nie skończyłam. Za to przejrzałam epilog i załamałam ręce. Na tom drugi straciłam ochotę.

📖🐲
DNF 238 str.

Pierwszy raz spotkałam się z pomysłem, aby antybohater odtwarzał zbrodnie seryjnych morderców. Jeśli nie są Wam obce takie nazwiska jak Bundy, Dahmer, Gein czy Manson, to z łatwością odnajdziecie w tej książce wiele nawiązań do tych oraz innych kryminalnych “celebrytów”. ⭐️ Mi samej bardzo spodobał się ten koncept i byłam ciekawa, jak daleko posunął się tytułowy Echo Man w odtwarzaniu poszczególnych morderstw. Na docenienie zasługuje również sposób, w jaki autor buduje relacje między bohaterami. ✍️ Dzięki temu ujęcie sprawcy jest o wiele bardziej dramatyczne i niesie ze sobą dodatkowe konsekwencje, a cała historia zostaje z nami na dłużej.

Omg co to wydarzyło się w końcówce. Mimo, że moje małe podejrzenia co do mordercy sprawdziły się, to tak jestem w szoku z zakończenia. Ono jest wręcz nieprawdopodobne.

Trzeba przyznać, że jak debiutancką powieść autorki, to bardzo dobry thriller, który zaskoczy pozytywnie niejednego czytelnika.

Genialna książka, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Przeczytałam ja w 2 dni, bo nie mogłam się doczekać zakończenia. Wydawało się prawie wszystko jasne, a tu takie zaskoczenie na ostatniej stronie.
Nie mogę się doczekać kolejnej części.

Nie mogę się doczekać kolejnej części.

Książka, która antagonistą mocno próbuje nawiązywać do różnych seryjnych morderców (vide Zodiak),zatracając tym samym własny charakter. Gdzie próbuje być brutalna, wychodzi dość groteskowo. Nie była to dobra lektura.

koniec najlepszy

koniec najlepszy

Miałam ten tytuł na czytniku już naprawdę długo. Dopiero ruderecenzuje namówiła mnie, żebym w końcu przeczytała i tak się stało. Czy było warto?

'Z zewnątrz nikt nie zauważy, co kryje się w środku. I nikt się nie domyśli, że to dopiero początek koszmaru.'

W Anglii dochodzi do wielu pozornie niezwiązanych ze sobą morderstw. Detektywi zaczynają jednak przyglądać się sprawom i dostrzegają pewne podobieństwo do zbrodni wielu seryjnych morderstw sprzed lat. Czy uda im się odnaleźć naśladowcę zanim znajdą kolejne ofiary?

Od samego początku byłam niesamowicie wciągnięta w historię. Nie czytałam opisu książki przed jej rozpoczęciem, więc nie wiedziałam czego się spodziewać. I jednocześnie nie miałam oczekiwań, chociaż liczyłam na naprawdę dobrą historię. I taka się właśnie okazała. Prowadzone śledztwo, zagadki i obraz głównych bohaterów sprawiły, że nie chciałam odkładać jej na bok. Wciągające były dla mnie zarówno same zbrodnie, jak i losy głównych bohaterów.

'(...) wie, że kiedy detektywi wymyślą sobie jakąś teorię, nic im więcej nie potrzeba. Są ślepi i nie biorą pod uwagę żadnej innej możliwości.'

To była naprawdę dobra i wciągająca historia. Nigdy jakoś szczególnie nie interesowałam się seryjnymi mordercami, ale tutaj otrzymałam informację o wielu zbrodniach w jednym miejscu. Ilość okrucieństwa i brutalności była bardzo wysoka. A rozwiązanie? Myślałam, że udało mi się je przewidzieć, ale przez to, że jednak nie, zaskoczyło mnie podwójnie. Wiem już, dlaczego ta książka jest tak polecana i mam nadzieję, że również się o tym przekonacie! Polecam!

'Ten chory popapraniec odtwarza szokujące zbrodnie sprzed lat.'

Mroczny thriller z wątkiem kryminalno-psychologicznym w tle. Fabuła wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Pozycja godna polecenia.

• Kryminał