Historia mody

2022-03-16
2016-09-28
Ewa Romkowska
historia mody

HISTORIA MODY to niesamowite, liczące ponad 500 stron kompedium wiedzy o modzie. Od pierwszych dostępnych zapisków i klasycznych strojów greckich i rzymskich z czasów sprzed naszej ery, przez stroje średniowieczne, czasy wojny, aż po obecne trendy - w tym opracowaniu znajdziemy wszystko.
Dlaczego tak bardzo podobała mi się lektura? Już tłumaczę.
* Całość jest podzielona na przedziały czasowe, w obrębie których omówiono najważniejsze motywy, trendy, składowe determinujące sposób ubierania się ludzi. Dzięki temu łatwo możemy odnaleźć interesujący nas okres. Każdy rozdział również ma określenie datowe.
* Osie czasu z najważniejszymi wydarzeniami z danego okresu. Może nam się to kojarzyć z podręcznikami, ale moim zdaniem świetnie pomagają nam utrzymać chronologię i lubię na nie zerkać.
* Przemyślane wykorzystanie grafik i zdjęć. W tego typu książkach często jest napakowane dużo przypadkowych zdjęć, byle zapchać strony. Tutaj wszystko składa się w logiczną całość, grafiki są idealnie dobrane, często pojawia się rozłożenie ich na części pierwsze, by dokładnie omówić wszystkie charakterystyczne elementy stroju.
Podsumowując, widać, że ta książka powstała z miłości do mody i została świetnie przemyślana. Dla miłośników to lektura obowiązkowa!

IG: @Amanda.Says

Dlaczego tak bardzo podobała mi się lektura? Już tłumaczę.
* Całość jest podzielona na...

Dobra książka o modzie, dużo zdjęć.

Kilka zastrzeżeń: Azja reprezentowana tylko przez Japonię i Chiny. Kilka wzmianek o Afryce, prawie nic o Ameryce Południowej, nic o Australii.

Niektóre tematy potraktowane bardzo wybiórczo, np. przy robe à la polonaise (polonesce) ani słowa o pochodzeniu nazwy sukni, przy niektórych przełomowych strojach mamy tylko wzmiankę o nich, bez fotografii.

Brakowało mi także, choćby od czasu do czasu, wzmianki o ubiorach dziecięcych.

Największy minus - książka bardzo anglocentryczna. Poczytamy także o Włoszech, Francji, czasem Hiszpanii, ewentualnie Rosji, inne kraje europejskie prawie nie istnieją.
Mało o zrównoważonej modzie - jest kilka stron. Nic prawie o "szwalniach" w Azji i konsekwentnie nic o ubiorach indyjskich.

Dobra książka o modzie, dużo zdjęć.

Nie dodam oceny, ponieważ książki nie przeczytałem w całości i być może nigdy nie przeczytam (kupiłem ją komuś na prezent). Natomiast muszę wspomnieć o pewnym fakcie i zarazem uprzedzić potencjalnych czytelników. Jak można sprawdzić w internecie: pierwsze angielskie wydanie z 2013 roku przy tej samej ilości stron, tym samym układzie ilustracji i tekstu na każdej stronie, miało format 30x25 cm. Polskie wydanie z 2022 roku ma format 25x18 cm. Różnica niby niewielka a jednak. Zgadnijcie na czym odbiła się ta zamiana. Otóż na wielkości czcionki. Dla mnie czytanie tej książki jest po prostu męczące. Jest tu mnóstwo fantastycznych ilustracji i dużo bardzo ciekawego tekstu, w zasadzie książka jest wręcz nabita tekstem (rozmiar czcionki potęguje to wrażenie). Jednak literki wysokości 2mm to nie na moje siły. Sorry, za dużo książek przeczytały moje oczy ;)

"Historia mody", to świetna książka po którą powinien sięgnąć każdy, zainteresowany dziejami naszych ubrań. Książka jest bardzo dokładna i mieści w sobie wszystko co tylko da się powiedzieć na temat mody kiedyś i dzisiaj. Z przyjemnością dowiedziałam się o wielu ciekawych faktach. Książka jest bardzo szczegółowa, kilkaset stron pisanych dość drobnym drukiem, poprzetykana wieloma fotografiami stanowi nie lada wyzwanie, ale muszę przyznać że lektura sprawiła mi wielką przyjemność. Bardzo polecam.

Świetna pozycja uwzględniająca podłoże historyczne oddziałujące na modę. Było to moje pierwsze zetknięcie z terminologią wykorzystywaną w modzie/przez projektantów - dowiedziałam się mnóstwo szczegółów, ale nad każdym z przyjemnością się pochyliłam. Książka jest bardzo dopracowana.

"Historia mody" pod redakcją M. Fogg to istny detektyw. Śledzi i wyjaśnia. Tutaj zapoznamy się z ubiorem od czasów starożytnych po współczesność i to w każdym zakątku świata. Strój ukazany został jako aspekt mający wpływ praktycznie na każdą dziedzinę życia (reklamę, biznes, technologię, środowisko i politykę). Moda to przemysł wart miliony. Poznamy świat projektantów, jej prawa oraz najwybitniejsze i najdroższe kreacje. Książka śledzi modę wszędzie, jej rytuały, zasady, smak, status i seksualność. A wszystko to poparte genialnymi rysunkami i fotografiami.
. ✂️ .

Pamiętam czasy kiedy czasopismo Burda było biblią, a zdobycie materiału graniczyło z cudem. Pamiętam jak nosiło się płaszcze do krawca do "nicowania" ( kto jeszcze wie o co chodzi?). A dzisiaj mamy internet, w którym wiadomości czasem są mocno rozrzucone. A tutaj taka książka. Kompendium wiedzy i historii. Od klasycznych strojów greckich i rzymskich, poprzez chińskie dynastie, czasy średniowiecza, demokrację, surrealizm aż do...no właśnie... Współcześnie moda ma pole do popisu. Różnorodność stylów, materiałów, tolerancja i wielokulturowość to genialne miejsce do działania. Dla nas jej bogactwo może być super inspiracją. . 👗 . Każda z modowych stron opatrzona została kalendarium z najważniejszymi wydarzeniami, co pozwala łatwiej zrozumieć i wyobrazić sobie przestrzeń historyczną danego ubioru. Znajdziemy również wyjaśnienia dotyczące rozwoju przemysłu tekstylnego i opisy sylwetek projektantów. To przeszło pięciuset stronnicowe tomiszcze zachwyca również fotografiami strojów tymi dawnymi i współczesnymi. Wydana na pięknym papierze stanowi zbiór wiedzy nie tylko dla zainteresowanych i znawców tematu, ale i ze względu na gammę wiadomości może być gratką dla laika. Jestem nią zachwycona i na pewno będę do niej wracać bardzo często. Powiem Wam, że wspaniale nadaje się na prezent. . 👒 .

jestem fotografem modowym, ale w życiu prywatnym nigdy nie brałem sobie do serca stylów, trendów i modowych porad. Postanowiłem jednak prześwietlić historię mody, czytając chociaż jedną książkę o tej tematyce.
traf chciał, że był to akurat ten tytuł. Muszę przyznać, że jest to świetna pozycja dla projektantów i ludzi bezpośrednio zajmujących się modą, dla mnie była to strasznie ciężka lektura.

Masa technicznego języka, czytają zdania traciłem wątek w połowie. Jest to jednak książka napisana bardzo solidnie i z pewnością ktoś bardziej "w temacie" wyciągnie z niej znacznie więcej.

Ja nauczyłem się, aby nie oceniać zbyt pochopnie mody, nawet jeśli zobaczę modela przechadzającego się po wybiegu w szpilkach i z torebką pod pachą.

No i lekcja dla mnie najważniejsza: Poszetkę umieszczamy w brustaszy a nie w butonierce ;-)

Moda czy styl życia
Moda jest przejściowym, szybko zmieniającym się w czasie sposobem ubierania, upiększania oraz prezentowania się. Zawsze jest wyrazem czasu, w którym panuje, istniejących gustów i podlega permanentnym zmianom. To, co jeszcze wczoraj było ostatnim krzykiem mody, dziś już może odejść do lamusa i odwrotnie – trendy sprzed lat wracają, pokazując swoje nowe oblicze. Przeszliśmy długą drogę od udrapowanych tunik i tog w starożytnej Grecji czy Rzymie, po haute couture, a moda dziś stała się siłą napędową dla potężnej gałęzi gospodarki. Oznacza ona nie tylko same stroje, z ich fizyczną formą, ale również projekty, pokazy mody, czasopisma, a także styl życia, który kreuje. Moda stała się sposobem na pokreślenie swojej wyjątkowości, wyróżnienie się z tłumu, stała się jednym z atrybutów władzy lub - przeciwnie – wyznacznikiem niskiej pozycji społecznej. Moda to wreszcie biznes i wielkie pieniądze, światowej sławy modelki i ekscentryczni projektanci.
Moda fascynuje, wabi barwami, obietnicami, ale by ją lepiej zrozumieć, warto poznać jej historię. I choć tak naprawdę nie sposób zgłębić wszystkich jej aspektów – jest pojęciem niezwykle złożonym – to warto sięgać po publikacje, które koncentrują się nie tylko na samych krojach czy materiałach, ale pokazują modę również w kontekście socjologicznym. Kamienie milowe w rozwoju mody związane są bowiem z przemianami społeczno-gospodarczymi, można się nawet spierać, czy to trendy modowe kreują zwyczaje i styl życia, czy jest odwrotnie. Szerokie ujęcie tematu przedstawia nam zespół ekspertów kierowany przez Marnie Fogg, w opublikowanej nakładem wydawnictwa ARKADY wspaniałej książce, której wartość merytoryczna idzie w parze z pięknym wydaniem i wyjątkowymi zdjęciami, pozwalającym śledzić wspomnianą ewolucję mody. Pozycja „Historia mody” to gratka nie tylko dla miłośników mody: ludzi związanych z nią zawodowo lub pasjonatów, którzy nie boją się modowych eksperymentów. To również fascynująca lektura dla socjologów, a także swojego rodzaju ABC mody i sposób, by w drodze zrozumienia mody, wykreować swój własny styl.
Książka została podzielona na sześć części, odpowiadających upływającym stuleciom. Pierwszy okres obejmuje lata od 500 p.n.e. do 1599 roku i znajdziemy tu fascynująca różnorodność, a także rosnącą dynamikę zmian i podejścia do mody. Prezentowane są klasyczne stroje greckie i rzymskie, czyli toga, tunika i palla (ubiory rzymskie) oraz ich doryckie odpowiedniki – chiton i peplos. Poznamy chińskie stroje z czasów dynastii Tang oraz japońskie z okresu Heian, stroje średniowieczne, renesansowe, a także stroje dworskie noszone na terytorium imperium osmańskiego i stroje indyjskie z okresu mongolskiego. Kolejna część obejmuje lata 1600 do 1799 i to właśnie w niej znajdziemy podwaliny współczesnej mody. Poznamy nie tylko wspaniałe i oszałamiające bogactwem zdobień suknie z okresu panowania Ludwika XV, a także te będące odbiciem zainteresowania wzorami azjatyckimi czy oddające w pełni skłonność do anglomanii. Poznamy historię szkockich tartanów, choć pełna jest ona niejasności, a także zachwycimy się rokokową elegancją.

(...)
Pełna treść recenzji znajduje się na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2017/03/marnie-fogg-rednauk-historia-mody.html

Moda czy styl życia

• Moda
  • Sztuka
  • Do kupienia
  • Moda/uroda

Dodaj cytat z książki Historia mody