Ubierz się z literaturą, czyli przegląd książek o modzie

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.01.2020

Trwający właśnie karnawał to dobra okazja, by przyjrzeć się bliżej ubraniom z naszej szafy. Jeśli brakuje nam pomysłów na to, w co się ubrać, warto zajrzeć do książek, które opisują największe ikony stylu oraz wyjaśniają zasady, jakie rządzą ubiorem. Oto książki o modzie, w których coś dla siebie znajdą osoby zainteresowane trendami i historią ubioru, a także mężczyźni stający przed wyzwaniem skompletowania swojej garderoby.

Ubierz się z literaturą, czyli przegląd książek o modzie

Jeśli często stajemy przed otwartymi drzwiami szafy i zadajemy sobie pytanie: „co dzisiaj założyć?”, odpowiedzi najlepiej poszukać w książkach, które rozwieją wątpliwości i przy okazji zapewnią garść inspiracji. Dowiemy się z nich, jak dobrać strój do okazji (jaka jest różnica między strojem wieczorowym a strojem formalnym wieczorowym?, kiedy wypada założyć trampki do marynarki?) i jaką rolę spełniają w modzie takie dodatki, jak torebka, biżuteria, poszetka, mucha czy buty. Poniższe publikacje pomogą zgłębić tajniki mody, dzięki czemu nie popełnimy towarzyskiego faux pas. A zatem – niech żyje bal!

Ikony stylu, które inspirują

Zachwycają, inspirują, wyznaczają trendy. Co na temat swojego podejścia do mody zdradzają ikony stylu? Natalia Hołownia w wydanej niedawno książce „Modna Polka” rozmawia z aktorkami, modelkami, artystkami i blogerkami, takimi jak Lidia Popiel, Aneta Kręglicka, Magdalena Boczarska, Julia „Maffashion” Kuczyńska, Jessica Mercedes Kirschner, Zuzanna Bijoch czy Danuta Stenka. Ich rozmowy wykraczają jednak daleko poza ubiór. W efekcie powstał zbiór wywiadów o życiu, kobiecości, samoakceptacji i dojrzałości. We wszystkich tych aspektach przejawia się bowiem moda, która jest sposobem na wyrażenie siebie i ukazanie swojego podejścia do świata. Jak zauważyła sama autorka, do rozmowy o stylu zaprosiła Polki, które są nie tylko piękne i dobrze ubrane, ale przede wszystkim – obdarzone niezwykłą osobowością. 

Nie tylko dla pań, czyli moda dla mężczyzn

Moda męska przeżywa swój renesans, a mężczyźni coraz częściej zaczynają z namysłem dobierać garderobę i dbać o swój wygląd. Jeśli jednak chcemy wyjść poza jeansy i T-shirt, łatwo pogubić się w zasadach rządzących garniturami i frakami, dobieraniem muszki i krawatu do odpowiedniej koszuli oraz wytycznymi odnośnie do tak z pozoru błahych spraw, jak zapinanie lub rozpinanie marynarki. Z pomocą przybywa Michał Kędziora (polski bloger modowy, znany w sieci jako Mr. Vintage). Na 280 stronach kompendium męskiego ubioru o tytule „Rzeczowo o modzie męskiej” Kędziora tłumaczy, czym różni się brustasza od poszetki, w jaki sposób można zestawiać z pozoru niepasujące do siebie kolorystycznie spodnie, koszule i marynarki oraz dlaczego należy dbać o buty. „Rzeczowo o modzie męskiej” można z powodzeniem traktować jako przewodnik, z którym warto wybrać się na zakupy i rozpocząć budowanie własnego stylu. Ten poradnik powinien znaleźć się na półce każdego mężczyzny… zaraz obok nienagannie wyprasowanych koszul.

W stronę mody skandynawskiej

Na całym świecie coraz popularniejszy staje się minimalizm. Widać to zarówno w projektowaniu wnętrz czy ograniczaniu się w wyborach konsumpcyjnych, jak i w modzie, do której ten kojarzący się ze Skandynawią styl życia wkracza coraz śmielej. Jak przekonuje Pernille Teisbæk w książce Dress Scandinavianmoda rodem z północnych krajów to idealny sposób na podkreślenie swojej osobowości ubiorem i stylizacją w popularnym nurcie slow fashion. Teisbæk uważa, że prosty strój nie musi być nudny, a w przypadku mody obowiązuje zasada mówiąca, że mniej znaczy więcej. Pochodząca z Danii autorka namawia do łączenia nieoczywistych wzorów i materiałów oraz do zabawy wyróżniającymi się detalami. A wszystko to w zgodzie z filozofią hygge, odnoszącą się do takich pojęć, jak „dom”, „natura”, „komfort”, „bezpieczeństwo” i „proste przyjemności”. Jak zapewnia Teisbæk, ze skandynawskim wyczuciem stylu zażegnamy każdy kryzys modowy.

Historia mody

Dlaczego polecamy zajrzeć do książki traktującej o historii mody? Trendy, którymi kierują się najważniejsi dyktatorzy i projektanci mody, cyklicznie powracają, dlatego warto zobaczyć, co nosiły nasze matki i nasi dziadkowie w latach swojej młodości. Może stanie się to dla nas modową inspiracją?

Wydana w 2016 roku „Historia mody” to opracowana pod kierownictwem cenionej autorki Marnie Fogg encyklopedia ubioru. Na kolejnych stronach książki dowiadujemy się, jak zmieniała się moda w każdej z części świata. Autorka prowadzi czytelnika od antycznych drapowanych strojów, poprzez szaty królów i cesarzy, aż po ubrania sportowe i dzisiejszą modę uliczną, opowiadając przy tym o najważniejszych modowych arcydziełach. Aby umożliwić łatwiejsze zrozumienie kontekstu historycznego i społecznego ich powstawania, Fogg przypomina przy okazji o najważniejszych wydarzeniach z dziejów świata. W końcu, jak wiadomo, moda jest jedną ze składowych kultury.  

Zrób to sam!

Jeśli w żadnej z powyższych propozycji nie udało się znaleźć zakupowej inspiracji, to pozostaje ostatnia droga zaprojektować i uszyć coś samemu. Wystarczy wziąć ołówek i niczym Karl Lagerfeld naszkicować projekt na kartce papieru, a potem za pomocą igły, nitki, maszyny i drogich materiałów zamienić swoje wizje w najpiękniejsze stroje. Z pomocą w konstruowaniu własnych ubrań przyjdzie książka Jones Sue Jenkyn „Moda. Projektowanie”, będąca swego rodzaju wprowadzeniem do zawodu projektanta. Poradnik Jenkyn uczy, jak dobrać tkaninę i technikę szycia do zamierzonego projektu, jak przygotowywać szablony, które potem będzie można wykorzystać, a nawet jak rozplanować stworzenie własnej kolekcji. Nic, tylko czytać i podążyć szlakiem przetartym przez wielkich kreatorów mody.

Fotografia otwierająca: Burgess Milner / Unsplash


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
mieszka 24.01.2020 08:11
Czytelniczka

Z zainteresowaniem przeczytałam taką ramotkę Historia pięknej kobiety

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Historia pięknej kobiety
Róża_Bzowa 22.01.2020 21:08
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

A ja przekornie polecam:
- Historia stroju[/bookCover] [bookLink]49951, Historia nagości, [bookCover]4891677|Masz wszystko, czego potrzebujesz. Jak zachować równowagę w świecie zakupów i konsumpcji? [/bookLink],
Masz wszystko, czego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Historia stroju  Historia nagości  Masz wszystko, czego potrzebujesz. Jak zachować równowagę w świecie zakupów i konsumpcji?  Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo  Xymena  Barbara Hoff  Polskie piękno. Sto lat mody i stylu  Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka  Moda Polska Warszawa  Jak oni mają się ubierać?  To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL
Aguniolek 22.01.2020 22:28
Czytelniczka

Róża_Bzowa Wiesz patrząc na te tytuły stwierdzam, iż najtrafniejszą ripostą na: "Masz wszystko, czego potrzebujesz. Jak zachować równowagę w świecie zakupów i konsumpcji?" jest: 
 "Po co tyle tego? Skoro można, żyć i bez tego?", albo "A Mnie jest szkoda lasu, naprawdę lasu szkoda..."

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 22.01.2020 20:09
Czytelnik

Ja nie mogę trafić na podkoszulek z Warcraft

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lourdes 22.01.2020 19:20
Czytelniczka

Mnie jedynia jakaś pozycja o historii mody, ubiorów mogłaby zainteresować, ale bez wielkich nazwisk, ot ubiór jaki panował w tych czy innych latach w takiej czy innej sferze, takie bardziej naukowe niż celebrytystyczne podejście.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni 22.01.2020 17:31
Bibliotekarz

Takie książki nie są w kręgu moich zainteresowań, szkoda czasu. Jak coś chcę wiedzieć to mam internet, telewizję i gazety przeglądane u fryzjera.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Osnowa 22.01.2020 13:00
Czytelnik

Polecamy również książkę, która dokumentuje za pomocą ilustracji najbardziej różnorodny okres w historii mody: od roku 1900 do dziś. Odkrywa przed czytelnikiem tajniki haute couture, ubrania elit, a także stroje sportowe czy uniformy. Must have dla każdego, kto interesuje się modą i chce zgłębić wiedzę w tym obszarze, żeby świadomie korzystać z jej dorobku. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 22.01.2020 12:11
Czytelnik

Ja bym się ubrał jak Jakub Wedrowycz

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aguniolek 22.01.2020 12:11
Czytelniczka

Niestety nie znoszę tego typu książek.Według Mnie szkoda na nie makulatury i kasy. Jeśli czegoś takiego potrzebuje,to zerkam w internet.
Poza tym nie podążam za modą. Wolę klasykę i jak najmniej udziwnień...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 20.01.2020 10:07
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post