Idealny tata

Okładka książki Idealny tata
John Glatt Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach reportaż
reportaż
Filia na faktach
The Perfect Father: The True Story of Chris Watts, His All-American Family, and a Shocking Murder
Filia
2022-10-26
2022-10-26
2020-07-21
Adrian Napieralski
Reportaż Rodzina Wattsów Tragedia rodziny Wattsów Zabójca John Glatt Morderca True crime True story

Historia oddana z dużą dokładnością. Czegoś tam jednak zabrakło...

Historia oddana z dużą dokładnością. Czegoś tam jednak zabrakło...

Wciągająca książka do momentu procesu. Potem zrobiło się zbyt ckliwie i pompatycznie.

Shannon i Chris Watts idealne małżeństwo, idealna amerykańska rodzina. Piękny dom, dwie piękne córeczki Bella i Celeste. Rankiem w połowie sierpnia 2018, Shannon wraca do domu z podróży służbowej. Ostatnie nagranie żywej jeszcze kobiety, nagrywa kamera umiejscowiona nad drzwiami ich domu. Kobieta ma ze sobą walizkę i jest też w ciąży ze swoim trzecim dzieckiem. Następnego dnia zgłoszono zaginięcie Shannon I jej dwóch córeczek. Co wydarzyło się tamtego ranka, w ich domu, tak naprawdę nie wiadomo do końca. Skazany za morderstwo swojej rodziny Chris odsiaduje wyrok dożywocia. Całe amerykańskie społeczeństwo jest wstrząsniete do dzisiaj tą potworną sprawą. Widać to szczególnie w mediach społecznościowych. Czy Chris naprawdę jest najniebezpiecznym mężczyzną Ameryki ? Ano jest i to dlatego, że nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Chris był uważany za idealnego ojca, idealnego męża, faceta , który chce Ci nieba uchylić. Jest spokojny, zamknięty w sobie, kocha wyścigi samochodowe i samochody. Oddany i posłuszny, bez przeciwu wykonuje wszystkie polecenia żony. To ona w tym małżeństwie gra pierwsze skrzypce. Jest przebojowa i energiczna, przeciwieństwo nieśmiałego męża. Shannon żyje w sieci, ciągle wrzuca jakieś filmiki, nagrania, posty . Ich życie miesza się z wirtualnym życiem jak na jakiejś karuzeli wyzwań. Shannon jest zaangażowana w sprzedaż plastrów odchudzających i ciągle próbuje wskoczyć na wyższy lewel by ich sytuacja finansowa była lepsza. W końcu kobieta lubi wszystko co najlepsze i najdroższe. Niby wszystko jest piękne, te ich życie jak z przysłowiowej bajki, jednak fasada opada kiedy Chris poznaje młodszą od siebie kobietę , w miejscu swojej pracy i zauroczenie nią, a potem fascynacja wpływa na zachowanie mężczyzny i tragedię jaka się potem wydarzyła. John Glatt próbuje krok po kroku opisać co się wydarzyło tamtego lata , jakie wiedli życie i jaki wpływ na Chrisa miało postępowanie żony i zaureczenie kochanką. Kim właściwie była ? Z pewnością Chris pod władaniem Shannon czuł się stłamszony, na pewno chciał się uwolnić z nieszczęśliwego małżeństwa, kolejne dziecko w drodze komplikowało wszystko, ale nic nie tłumaczy tego co zrobił. Od tego są przecież rozwody. Nie można całej swojej rodziny wymazać gumką ze zdjęcia , zrobić delate, wyrzucić na śmietnik tylko dlatego, że się zakochał. To się zdarza. To się może przytrafić każdemu, takie jest życie, ale nikt nikogo nie powinien mordorwać. Dlaczego z idealnego ojca, kochającego męża Chris zamienia się w niebezpiecznego potwora? Czy może był taki od zawsze tylko ukrywał przed światem swoją drugą naturę? A może to wpływ jego matki, która nie lubiła swojej synowej, w końcu były w jednym, ciągłym konflikcie . Na te wszystkie pytania próbuje odpowiedzieć autor w swojej reporterskiej pracy, ale myślę, że nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo wnikliwy i ciekawy reportaż, o tym, że nie wszystko to co widzimy na insta jest prawdą . Że pod kolorowymi filtrami ukrywa się inną prawdę. Prawdę o kłamstwie, narastającym żalu czy złości. O zdradzie, samotności, o egoizmie i braku miłości. Ci dwoje ludzi nigdy nie powinni być razem. Byli tak różni jak ogień i woda.

Dzieci go kochały, wręcz szalały za nim. W stosunku do żony był posłuszny i uległy. Sąsiedzi i fani śledzący życie tej rodziny marzyli o kimś takim. Idealnym tata! I wszystko byłoby okej gdyby nie to, że dokonał strasznej rzeczy. Zamordował swoją ciężarną żonę i dwie przeurocze słodkie córeczki. Nikt nie chciał temu dać wiary, aż w końcu nastąpiła spowiedź potwora. Co doprowadziło do takiej decyzji? Jak wyglądała ta sprawa od zaplecza? Ten fabularyzowany reportaż True Crime podejmuje tenże temat. Niejednokrotnie będziesz przecierał oczy ze zdziwienia i z niedowierzaniem pochłaniał kolejne strony. Jak z ideału można upaść tak nisko? Jak można pod wpływem impulsu zostać potworem?

Przerażająca historia. Na pewno sięgnę po inne pozycje autora.

Przerażająca historia. Na pewno sięgnę po inne pozycje autora.

Bardzo sprawnie napisany reportaż true crime, choć raczej dla koneserów tej tematyki. Rodzicom będzie się go raczej ciężko czytało.

Książki z gatunku true crime to jeden z moich ulubionych gatunków. Tą pozycję nabyłam ze względu na tytuł i opis. Nie słyszałam wcześniej o sprawie, która porusza. Autor ma lekkie pióro. Napisał o ciężkim temacie, a mimo to czyta się szybko. Zbrodnia, która została popełniona jest okropna i do samego końca tak naprawdę nie dowiemy się, co kierowało głównym bohaterem. Przerażające jest przede wszystkim to, że zdarzyło się to naprawdę. Ładne wydanie, wygodna czcionka. Polecam, jeżeli ktoś lubi gatunek true crime i chce poznać szczegóły tej sprawy.

Interesująca historia. Jednak im głębiej się w nią wczytuje, tym mniej jednoznaczny jest obraz jej głównych bohaterów.

John Glatt ma swój sposób przedstawienia prawdziwych historii. Jest w nim dużo powtarzających się opisów wydarzeń co nie raz sprawiało, że gubiłam się w czasie.
"Idealny tata" to historia rodziny Wattsów o której zrobiło się głośno w 2018 za sprawą tragedii która się w niej wydarzyła.
Chris Watts 13 sierpnia 2018 zamordował swoją żonę Shannon oraz dwie córeczki czteroletnią Bellę i trzyletnią CeCe. Jest to jedna z okrutniejszych zbrodni XXI wieku jaka wydarzyła się wobec najbliższej rodziny. Niesprawiedliwe i nielogiczne są pobudki którymi kierował się Chris Watts dokonując zbrodni. Zrobił to bo nie widział innej drogi, aby móc stworzyć nowy związek z Nikki Kessinger. Nieważne czy powodem była inna kobieta czy problemy rodzinne ta zbrodnia nie miała prawa się wydarzyć. Nie ma wytłumaczenia dla śmierci dwóch małych, niewinnych dziewczynek.
Nie jest to książka dla każdego ponieważ dotyczy śmierci dzieci. Oczywiście w reportażach nie da się ocenić zawartej w nich historii. Jeżeli chodzi o samą książkę jako książkę to nie mam jej wiele do zarzucenia oprócz wspomnianych powtórzeń. John Glatt przedstawia nam fakty bez swoich subiektywnych ocen i wniosków, daje nam możliwość własnej analizy psychiki psychopaty bo inaczej nie mogę nazwać Chrisa Wattsa.

Słuchałam w audiobooku i w pewnym momencie miałam wrażenie, że dużo informacji i kwestii uległa zapętleniu co chwilę się pojawiając. Wydłużało to treść, ale nic ze sobą nie niosło.
Mimo to, książka ciekawa - zebrano chyba wszystkie informacje, jakie wyszły w tej sprawie. Sama spowiedź na końcu daje dużo do myślenia o stanie „idealnego taty”.

• Reportaż

Dodaj cytat z książki Idealny tata