Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników

Okładka książki Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników Mariusz Niestrawski
Okładka książki Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników
Mariusz Niestrawski Wydawnictwo: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie historia
historia
Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie
2020-01-01
2020-01-01
9788364119712
CSS-13 PO-2 Lotnictwo Historia Historia lotnictwa Agrolotnictwo

Książka robi rewelacyjne wrażenie. Została przygotowana we wzorowy sposób od strony technicznej i merytorycznej a jakości oprawy może jej pozazdrościć większość znanych mi opracowań na tematy lotnicze. Treść książki stanowią głównie wspomnienia siedmiu lotników, którzy mieli przyjemność zetknąć się z CSS-13, a w przypadku sześciu z nich pilotować go - również w zadaniach agrolotniczych. Stanowi ona pewnego rodzaju hołd złożony maszynie, która wylatała na polskim niebie tysiące godzin w czasach kiedy lotnictwo miało jeszcze odczuwalnie pionierski charakter.

Książka Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników, jest cennym przyczynkiem do bliższego poznania i zachowania potomnym tego ciekawego samolotu i związanych z nim ludzi. Wydana została przez Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, które posiada wspaniałą, chyba największą w Europie kolekcję samolotów rolniczych, oczywiście z CSS-13 na specjalnym miejscu ekspozycji. Zbiór, opracowanie i wstęp są dziełem Mariusza Niestarwaskiego, dobrze znanego z publikacji dotyczących początków lotnictwa polskiego. W starannie wydanej książce znalazły się wspomnienia siedmiu lotników. Ich wspólnym mianownikiem jest samolot CSS-13. Agrolotnictwo nie jest w nich warunkiem koniecznym, a często nie występuje wcale. W tym świetle tytuł jest nieco mylący, zawężający tematykę w stosunku do zawartości. Zapewne na taki tytuł miały wpływ warunki formalne. Swoimi wspomnieniami dzielą się znani piloci, z których kilku zapisało się w historii lotnictwa Agro lub innych jego dziedzin. Jeżeli kogoś nie kojarzymy, pomaga tą zaległość nadrobić krótka notka biograficzna przed każdym wspomnieniem. Ze względu na bohatera książki, samolot powolny, mogący lądować praktycznie na każdym polu, z otwartymi kabinami i bez radiostacji, latanie nim należało jeszcze do klasyki romantycznego okresu lotnictwa. Jest więc o czym poczytać. Ciekawy język opowiadań sprawia, że choć przez chwilę można poczuć wiatr we włosach, a czasem nawet zapach i smak DDT. Uzupełnieniem części wspomnieniowej są rozdziały poświęcone: charakterystyce samolotu, eksponatowi ze szreniawskiego muzeum oraz CSS-13 na starych fotografiach. Na pochwałę zasługuje jakość opracowania graficznego oraz wydania.
...
Niezależnie od wspomnianych niedoskonałości książka jest godna polecenia. Więcej, dla sympatyków lotnictwa z okresu PRL powinna być lekturą obowiązkową.
więcej na: https://lot-nisko.blogspot.com/2022/02/kukuruznik-samolot-niezwyky.html

• Literatura lotnicza

Dodaj cytat z książki Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników