Późny bohater. Winston Churchill

2022-03-23
Jadwiga Wolska-Stefanowicz
Winston Churchill biografia

Niczym robaczek świętojański. Winston S. Churchill

Jedna z wielu... bardzo wielu biografii Winstona Leonarda Spencera Churchilla, wybitnego brytyjskiego polityka (dwukrotnie był premierem),męża stanu, stratega, pisarza. Churchill, poza tym, że wygrał II wojnę światową, zdobył literacką Nagrodę Nobla. W tym przypadku intrygujące się to, że autorem jest historyk niemiecki.
Biografię, jak najbardziej wiarygodną, nie czyta się tak lekko, jak miałem nadzieję.

Biografię, jak najbardziej wiarygodną, nie czyta się...

Ciekawe życie samo pisze ciekawą książkę, choć to tłumaczenie jest fatalne i ma mnóstwo błędów.

Jednostronna i hagiograficzna. Autor baardzo stara się wybielić premiera nawet tam gdzie ewidetnie ponosi winę jak Gallipoli i Norwegia

1 Raczej hagiografia niż biografia. Każda kontrowersyjna decyzja Churchilla jest opisana jako wymuszona przez kogoś - Amerykanów, Stalina, generałów, rząd.
2 Wszystkie pasjonujące rozgrywki polityczne są tu mega spłycone (polecam ksiażkę "Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill. Tajne rozgrywki zwycięzców II wojny światowej")
3 Typowa Niemiecka narracja - źli naziści, dobrzy niemcy. Autor zdziwiony że Churchill nie wspierał opozycji antyhitlerowskiej, i nie chiał z nią rozmawiać, a przecież do rewizji traktatu Wersalskiego dążyły Niemcy na długo prze dojściem nsdap do władzy
4 Masa dziwnych przemyślenń - np. zdziwenie że bohater brał ze sobą ksiażki w podróż ( co w tym dziwnego, szczególnie na poczatku XX wieku kiedy podróże dłużej trwały niż dziś) albo zdziwnie że w wieku 20 lat Churchill był już wykazywał oznaki swojego talenty politycznego (dla mnie jeśli ktoś jest mega wybitną postacią , nic dziwnego ze już wybija się w młodym wieku, nie wiem co by to było za zdziwnienie jak by Kielinger pisał biogragfię Aleksanddra Macedońskiego ;-)

3 Typowa Niemiecka narracja - źli naziści, dobrzy...

Książka jest bardzo zwięzła jeśli chodzi o czytanie ma bardzo krótkie rozdziały, zajmujące podrozdziały które mają od 1-4 stron czasami. Książka oddaje w streszczonej wersji osobę Winstona Churchilla. Generalnie długo ją czytałem bo jest to w zasadzie pierwsza z biografii jaką przeczytałem dotąd i mnie momentami nudziła.

Autor bardzo dobrze opisał książkę i też nie będąc osobą pochodząca z Polski, bardzo ciekawie opisuje temat stosunku Churchilla na spotkaniach w Teheranie, Jałcie, Poczdamie do Polaków i to jest chyba kluczowe na końcu książki. Ale co do samych wydarzeń i rządów Churchilla po wojnie jest nieco po macoszemu opisany.

Lata młodzieńcze, okres I i II wojny światowej są świetnie opisane, a tak samo okres zmiany partii i inne rozdział z życia bez zastrzeżeń.

Autor bardzo dobrze opisał książkę i też nie będąc...

Krótka biografia Sir Winstona Churchilla. Naprawdę dobrze napisana, świetnie przetłumaczona (plus za pozostawienie wybitnych cytatów w oryginale !),czyta się jednym tchem. To nie jest szczegółowy obraz życia ale wybór tego co ważne w życiu tego wybitnego polityka. Czego nowego się dowiedziałem o nim - największe zaskoczenie, że malował (amatorsko) i to nie najgorzej. Autor kilkukrotnie wspomina o zainteresowaniu Churchilla Polską - ostatecznie to z naszego "powodu" Zjednoczone Królestwo włączyło się do wojny. I ciekawe spojrzenie na pozycję UK i jej patrzenie na kontynentalną Europę - nie są ani nią, ani nie są za Oceanem tylko są pomiędzy. Kanał La Manche/Kanał Angielski to pewien symbol odseparowania się. Polecam.

Kolejna biografia Churchilla, która, sam sam autor wspomina, niczym się nie wyróżnia. Po prostu jest "świeża".
Przyjemnie się czyta i ma się to wrażenie, że autor wycisnął dużo z tej postaci, ale z drugiej strony mogłoby być tego więcej.

6,5/10

6,5/10

Książkę serdecznie polecam, jako "szkic" do biografii W. Churchilla. Książka bardzo przyjemnie napisana, więc bardzo dobrze się ją czyta. Jest to dobre dzieło, które dla mnie będzie początkiem do głębszego poznania samej postaci Churchilla, ale także jest zachętą do poznawania pozostałych dzieł Winstona.

„Wygrałem wojnę, przegrałem pokój”

„Wygrałem wojnę, przegrałem pokój”

• Biografie
  • Biografia