Kościuszko. Książę chłopów

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Peasant Prince. Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution
Kościuszko, bohater, insurekcja
gall21

Jest w Polsce wielu bohaterów, a z niektórymi - wielki kłopot. Albo dezawuuje się ich działalność, albo zostają wciągnięci w tryby mechanizmów legendotwórczych. Tadeusz Kościuszko, kojarzony głównie z insurekcją - a ściślej biorąc, z obrazami Michała Stachowicza czy Jana Matejki - bardzo szybko został ubrązowiony i postawiony na piedestale. Książka Alexa Storozynskiego daje szansę innego spojrzenia na człowieka, o którym trzeci prezydent USA Thomas Jefferson powiedział: „Najczystszy spośród synów wolności, jakiego znałem". Autor nie dał się uwieść ani polskiej, ani amerykańskiej wersji legendy, co pozwoliło mu na obiektywne wykorzystanie źródeł, pochodzących i z jednej, i z drugiej strony oceanu. Storozynski przypomina nie tylko szereg osobistych zalet i umiejętności Kościuszki, m.in. jego pracowitość, doskonałą znajomość taktyki i strategii wojskowej, zdolności i wykształcenie inżynieryjne oraz niebywałą pomysłowość w tej dziedzinie (zwycięstwo w kluczowej dla historii USA bitwie pod Saratogą zawdzięczają Amerykanie w dużej mierze zbudowanym przez Kościuszkę fortyfikacjom), ale także wskazuje, jak dalece jego poglądy polityczne i społeczne wykraczały poza epokę: „Zdumiewający był jego dobrze znany testament, w którym [...] pisał do Thomasa Jeffersona, że afrykańscy niewolnicy zasługują na wolność i powinni «poznać obowiązek obywatela w wolnym państwie» oraz że każdy z nich powinien otrzymać wykształcenie i «czynić siebie samego możliwie najszczęśliwszym». [...] Kościuszko walczył jednak także o prawa chłopów, Żydów, amerykańskich Indian, kobiet i wszystkich innych ofiar dyskryminacji. Był prawdziwym księciem tolerancji". Storozynski podkreśla, że pilnował się, by książka nie miała charakteru hagiografii. Właśnie dzięki temu można lepiej i bliżej poznać Kościuszkę wraz z jego (rozlicznymi) zaletami oraz (nielicznymi) wadami, by w portrecie tego człowieka dostrzec rysy wielkiego dowódcy, wybitnego męża stanu i gorącego orędownika wolności.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

wiking | 2012-05-17

Autor posługuje się prostym językiem, który zrozumie nawet uczeń szkoły gimnazialnej, nawet ten któremu odmówiono lekcji historii. Historia Polski od czasów konfederacji barskiej opowiedziana jest wraz z perypetiami głównego bohatera Kościuszki. W tym przypadku autor nie uniknął błędów, głównie interpretacyjnych co do wybranych faktów, które historycy z łatwością zauważą, a przeciętnemu czytelnikowi nie sprawią problemów. II narracją, prowadzoną na przemian jest historia USA, w którj Kościuszko czynem i słowem uczestniczył, jako pułkownik i generał oraz uciekinier. Sama postać Kościuszki przywraca naszej kulturze wykpione przez cyników wielkie słowa, takie jak: Bóg, prawda, dobro, honor, ojczyzna. Pozwala odzyskać pasję, odwagę, zdolność do ponoszenia krwawych ofiar, eschatologiczną wyobraźnię. Pozwala również zacząć naprawdę kochać Polskę, a nie traktować ją jak miejsce do mieszkania. Tak właśnie traktował Ojczyznę Kościuszko. Nie wiem czy takie były intencje autora, ale odebrałem...

grace | 2017-11-12

Ciekawa biografia Kościuszki, dużo można się dowiedzieć zwłaszcza o okresie służby Kościuszki w Ameryce. Książka dobrze też pokazuje polskie społeczeństwo doby końca XVIII wieku: to że Kościuszko sprawdzał umocnienia na wschodniej granicy, podczas gdy książę Poniatowski balował w Warszawie, problemy z aprowizacją armii, zdradę arystokratów. Ciekawie też opisana przemiana Kościuszki, który po pobycie w niewoli rosyjskiej stał się nieufny. Ciekawa biografia dająca do myślenia.

Dotka76 | 2013-08-27
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Już sam tytuł powinien mnie ostrzec "książę chłopów", no jasne.
Dość szybko ugrzęzłam.
Poczekam jednak na biografię z prawdziwego zdarzenia.

LittleHistorian | 2016-08-28

Niezwykle kocham postać Tadeusza Kościuszki i była to pierwsza biografia tej osoby jaką przeczytałam. Zgadzam się z opisem na okładce, iż jest ,,barwna" lecz momentami aż za bardzo. Mam wrażenie, że niektóre z opisanych historii mogły nie być w 100% prawdziwe. Poza tym książkę polecam, można się z niej dowiedzieć wiele o naszym Naczelniku, zarówno o Jego zasługach jak i życiu osobistym. Ładne wydanie, uporządkowane rozdziały i ciekawa treść zostaje w pamięci.

Hubert | 2018-03-25
Mikołaj Henklewski | 2017-08-10