Późny bohater. Winston Churchill

Bellona
2018-02-01
2018-02-01
Winston Churchill biografia

1 Raczej hagiografia niż biografia. Każda kontrowersyjna decyzja Churchilla jest opisana jako wymuszona przez kogoś - Amerykanów, Stalina, generałów, rząd.
2 Wszystkie pasjonujące rozgrywki polityczne są tu mega spłycone (polecam ksiażkę "Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill. Tajne rozgrywki zwycięzców II wojny światowej")
3 Typowa Niemiecka narracja - źli naziści, dobrzy niemcy. Autor zdziwiony że Churchill nie wspierał opozycji antyhitlerowskiej, i nie chiał z nią rozmawiać, a przecież do rewizji traktatu Wersalskiego dążyły Niemcy na długo prze dojściem nsdap do władzy
4 Masa dziwnych przemyślenń - np. zdziwenie że bohater brał ze sobą ksiażki w podróż ( co w tym dziwnego, szczególnie na poczatku XX wieku kiedy podróże dłużej trwały niż dziś) albo zdziwnie że w wieku 20 lat Churchill był już wykazywał oznaki swojego talenty politycznego (dla mnie jeśli ktoś jest mega wybitną postacią , nic dziwnego ze już wybija się w młodym wieku, nie wiem co by to było za zdziwnienie jak by Kielinger pisał biogragfię Aleksanddra Macedońskiego ;-)

3 Typowa Niemiecka narracja - źli naziści, dobrzy...

Książka jest bardzo zwięzła jeśli chodzi o czytanie ma bardzo krótkie rozdziały, zajmujące podrozdziały które mają od 1-4 stron czasami. Książka oddaje w streszczonej wersji osobę Winstona Churchilla. Generalnie długo ją czytałem bo jest to w zasadzie pierwsza z biografii jaką przeczytałem dotąd i mnie momentami nudziła.

Autor bardzo dobrze opisał książkę i też nie będąc osobą pochodząca z Polski, bardzo ciekawie opisuje temat stosunku Churchilla na spotkaniach w Teheranie, Jałcie, Poczdamie do Polaków i to jest chyba kluczowe na końcu książki. Ale co do samych wydarzeń i rządów Churchilla po wojnie jest nieco po macoszemu opisany.

Lata młodzieńcze, okres I i II wojny światowej są świetnie opisane, a tak samo okres zmiany partii i inne rozdział z życia bez zastrzeżeń.

Autor bardzo dobrze opisał książkę i też nie będąc...

Krótka biografia Sir Winstona Churchilla. Naprawdę dobrze napisana, świetnie przetłumaczona (plus za pozostawienie wybitnych cytatów w oryginale !), czyta się jednym tchem. To nie jest szczegółowy obraz życia ale wybór tego co ważne w życiu tego wybitnego polityka. Czego nowego się dowiedziałem o nim - największe zaskoczenie, że malował (amatorsko) i to nie najgorzej. Autor kilkukrotnie wspomina o zainteresowaniu Churchilla Polską - ostatecznie to z naszego "powodu" Zjednoczone Królestwo włączyło się do wojny. I ciekawe spojrzenie na pozycję UK i jej patrzenie na kontynentalną Europę - nie są ani nią, ani nie są za Oceanem tylko są pomiędzy. Kanał La Manche/Kanał Angielski to pewien symbol odseparowania się. Polecam.

Kolejna biografia Churchilla, która, sam sam autor wspomina, niczym się nie wyróżnia. Po prostu jest "świeża".
Przyjemnie się czyta i ma się to wrażenie, że autor wycisnął dużo z tej postaci, ale z drugiej strony mogłoby być tego więcej.

Książkę serdecznie polecam, jako "szkic" do biografii W. Churchilla. Książka bardzo przyjemnie napisana, więc bardzo dobrze się ją czyta. Jest to dobre dzieło, które dla mnie będzie początkiem do głębszego poznania samej postaci Churchilla, ale także jest zachętą do poznawania pozostałych dzieł Winstona.

Na wstępie warto zaznaczyć jedną rzecz, takich polityków jak W.S.Churchill już nie ma i nie będzie.
Książka której nie czyta się "szybko" , na próżno szukać w niej dialogów czy długich rozwinięć. Jednak napisana w sposób niezwykły, porywający. Autor perfekcyjnie pokazuje nam każde oblicze tego niezwykłego przywódcy. Dlaczego więc tylko (lub aż ) 7 gwiazdek? Ze względu na trudny początek w którym Thomas Kielinger zasypuje nas datami, miejscami i różnymi osobistościami z historii, szczęśliwie dla czytelników szybko się to zmienia.
Późny bohater- to pozycja warta polecenia dla czytelników poszukujących ogólnej wiedzy na temat nie tylko politycznej, również artystycznej oraz osobistej historii głównego bohatera.

Książka nie tak wielka jak człowiek o którym opowiada. Ten "wielki człowiek" to: tytan pracy, polityczne zwierzę, orędownik demokracji. Choć często pojmowanej europocentrycznie, ale w końcu był dzieckiem największego imperium w historii. Nawet jego przywary nie zrażały do niego tak mocno, a to dzięki sporej dozie autoironii i momentom samokrytyki. Choć uroczy, ale to nadal megalomanią, dbający o swój wizerunek. Zaskoczyła mnie jego pracowitość i osiągnięcia na niwie literackiej. O tym, że w młodości był odważnym wojskowym, walczącym na pierwszej linii to wiedziałem. I zapewne te doświadczenia sprawiły, że nie był bezmyślnym militarystą. Krótko - Winston Spenser Churchill.

„Nie ma ludzi niezastąpionych, ale Ci nieliczni, którzy jednak istnieją są wielcy”. Wielki jest Churchill – jako człowiek, polityk, mąż stanu. Wielki dzięki swej niespożytej energii, sile woli i jasny celom do których zmierzał i przewodził innym.
Książka ma świetny podtytuł: „Późny bohater” bo takim właściwie było jego życie. Od początku twkiła w nim wielka siła ale dała się zobaczyć dopiero w 1940 kiedy samodzielnie przejął stery brytyjskiej polityki i w zasadzie poprowadził swój kraj ku zwycięstwu, no może połowicznemu bo nie zapobiegł zdominowaniu kontynentu przez Sowiety.
Książka Thomasa Kielingera jest biografią Churchilla, pisaną chronologicznie. Pokazuje całe jego życie zarówno prywatne jak i polityczne, choć tego drugiego jest zdecydowanie więcej. Czytając nie tonie się w szczegółach. Jeśli zna się historię II wojny światowej to ten odcinek będzie tylko ogólnym powtórzeniem tego co już wcześniej zostało przyswojone. Dla mnie osobiście wielką wartością tej książki są opisy jego młodzieńczych lat i jego funkcjonowania jako polityk brytyjski między wojnami.
Warto ją przeczytać, z wielu względów. Swoją osobą reprezentował cały długi okres imperium, aż po jego zmierzch. Nie miał programu ale miał wizję, walczył jak lew ale potrafił być miłosierny. Potrafił zwyciężyć ale nie niszczył. Na koniec zdanie z łacińskiego klasyka, które świetnie podsumowuje jego osobowość i styl: „Oszczędzaj pokonanych, a zwalczaj pyszałków”.

6,5/10

6,5/10

„Wygrałem wojnę, przegrałem pokój”

„Wygrałem wojnę, przegrałem pokój”

Thomas Kielinger Późny bohater. Winston Churchill Zobacz więcej
Thomas Kielinger Późny bohater. Winston Churchill Zobacz więcej