Taisteluni

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Super ksiązka, to o zydach sie przydalo reszta do wywalenia

Super ksiązka, to o zydach sie przydalo reszta do wywalenia

1 września 1939r. niemieckie wojskie wtargnęły do Polski, a wszystko zaczęło się nie od Westerplatte, ale od zbombardowania Wielunia. Za całym złem jakie spotkało Europę i cały świat, a przede wszystkim Polskę stał jeden człowiek: Adolf Hitler - diabeł, demon, antychryst. Lecz czy można go nadal nazywać człowiekiem?
Po wielu lata, kiedy "dzieło" Hitlera było zakazane, zostało wydane w Polsce w roku 2020 przez wydawnictwo Belladona. Oczywiście nie zostało wznowione ku fascynacji, pomimo że postać Hitlera obrosła już niemalże legendą, ale ku przestrodze.
Jako osoba interesująca się tym okresem historycznym dziejów Polski i świata postanowiłem to przeczytać. Nie jest to jednak literatura prosta, ale jest pewnym fenomenem, złym fenomenem rzecz jasna. Mnie zajęło zapoznanie się z nią 11 miesięcy, zacząłem w styczniu skończyłem całkiem niedawno.
Pozycja która przeraża, ale też pokazuje demoniczny geniusz człowieka, który niemalże doprowadził do zagłady ludzkości. Jednak aby choć w części zrozumieć co "autor" chciał przekazać należy zapoznać się z filozofią Nietzschego i oczywiście mieć jaki taki pogląd o sytuacji politycznej w ówczesnych Niemczech.
Książka nie jest łatwa w odbiorze, ale na pewno skłania do myślenia i wyciągania wniosków.

Po wielu lata, kiedy "dzieło" Hitlera było zakazane,...

Książka, która nie powinna podlegać ocenie słaba - bardzo dobra, tak jak powieść czy inny gatunek literacki. Prowadzi do do wypaczenia. Co najlepiej widać po widocznych tutaj ocenach i uzasadnieniach. Ocena autora i jego "dokonań" nie jest tożsama z oceną konkretnego "dzieła". Ocena wystawiona postaci, to nie ocena tego co napisał. A już totalnym nieporozumieniem jest wystawianie jakiejkolwiek oceny z komentarzem "nie mam zamiaru przeczytać". Co jednak świadczy tylko i wyłącznie o autorze oceny i komentarza, jak jak powyższa książka daje świadectwo jej twórcy. Abstrahując od tez w niej zawartych, których ocena powinna być jednoznaczna, jest to książka po prostu słaba. Wbrew legendą narosłym wokół niej. I jej autora. Początek, zawierający wątki biograficzne jest w miarę ciekawy. Im dalej jednak, tym trudniej czytać. Ze względu na język, konstrukcję, samą treść. Tym niemniej warto przeczytać. Właśnie po to, by mieć opinię popartą własnymi przemyśleniami, a nie optyką ogółu. Hitler bazował właśnie na takich jednostkach, które łatwo poddawały się jego wpływowi, aktualnym nastrojom i stając się częścią masy, bezwolnie podążały torem wytyczanym przez innych.

Spora część opinii, to opinie ludzi ze śmiesznym podejściem oceniających bardziej autora i jego "dokonania" historyczne niż samą książkę lub czytający książkę tylko dla potwierdzenia jedynej słusznej, czyli surowej oceny autora. Tak czy tak, to bezsens i spam.
Sama książka jest taka sobie, ale dość dobrze pokazuje stosunek Hitlera do Niemiec i sytuacji polityczno-gospodarczej po pierwszej wojnie światowej. Całkiem ciekawe jest, że nie wychodzi on w poglądach od antysemityzmu, ale tak naprawdę od marksizmu, a dopiero potem wiąże go z syjonizmem i potężną rolą "międzynarodowego Żyda", którą uzasadnia całe zło świata. Hitler jest więc kimś w rodzaju rewolucjonisty marksistowskiego, który do poglądów "doczepił" sobie na pewnym etapie antysemityzm, by odciąć się od marksizmu. Bez tego byłby "tylko" marksistą i musiałby porzucić kluczowy dla niego wątek narodowy (wielkość Niemiec, krzywda Niemiec itd.). W książce interesujące jest też jak chwali Anglików i planuje z nimi sojusz, a także jak bardzo podkreśla znaczenie i formę potrzebnej propagandy. Chwalenie chrześcijaństwa też jest bardzo ciekawe.
Mein kampf należy czytać nie jako poradnik życiowy ani literaturę piękną czy jakakolwiek beletrystykę; również nie jako pamiętnik, ale coś w rodzaju historycznego źródła. Dość dobrze przybliża poglądy Hitlera z lat 20', zatem jako taka pozycja jest książką wartościową. Niestety nie każdy potrafi czytać literaturę inaczej niż pochwała poglądów w niej zawartych, stąd nonsensowny spam idiotów typu "1/10 i nie czytałem" czy "bełkot nie da się czytać" itd. Forma i język są dość proste i sprawne; nie nazwałbym tego bełkotem. Nie ma też dłużyzn. Piszę o wersji, która wg przedmowy ma skróty; być może całość bez redakcji (nie wiem czy taka jest dostępna w j. polskim) jest mniej zwarta.

Wypociny szaleńca. Dotrwałem do połowy i stwierdziłem, że szkoda mi życia na te bzdury. Jeden wielki bełkot.

Uwagi na temat oceny:
1. Nie nawiązuję w ocenie de tego konkretnego wydania tylko do samej treści, jako że czytałem ją w innym języku;
2. Oceniłem ten bełkot na dwie gwiazdki tylko dlatego, że teoretycznie zakładam możliwość istnienia książek literacko i merytorycznie jeszcze gorszych.
3. Zaskoczyło mnie, że ktoś ocenia to "dzieło" 10ma gwiazdkami jakby to byl Shakespeare lub García Márquez. Potem się okazało że nie jest to ocena treści tylko ocena "tego co się działo w głowie człowieka który dokonał tyle zła". No zgoda, ale ta ocena będzie już teraz uwzględniona w algorytmie tego Portalu i wyjdzie na to, że polscy czytelnicy nadzwyczaj wysoko oceniają tę pozycję 🤷‍♂️

Uwagi na temat oceny:

10/10 nie z faktu że to jakieś dzieło literackie ale dlatego że warto przeczytać żeby wiedzieć co się działo w głowie człowieka który dokonał tyle zła. Każdy kiedy słyszy hasło "Hitler" to się wzdryga jak społeczność w świecie J.K Rowling kiedy słyszy hasło "Voldemort". Można się wzdrygać oczywiście ale warto też wiedzieć co za tym stoi.

O ile nie ma wątpliwości co do postaci Adolfa Hitlera o tyle tym ciekawiej sprawdzić samemu u źródła co proklamował i co myślał jeszcze na długo przed bestialskimi czynami. Ciekawa może się wydawać zwłaszcza początkowa wątpliwość Hitlera co do Żydów i dopiero stopniowe rozwijanie w sobie nienawiści do tej nacji. Jednak Hitler nadmienia w książce że początkowo nawet się sprzeciwiał szkalowaniu Żydów bo nie widział w czym mieliby być winni wobec narodu niemieckiego. Innym wyraźnym rysem Hitlera był Machiawelizm w przypadku interesów Niemiec. Dla niego było porządane i usprawiedliwione żeby dokonywać ekspansji terytorialnej w celu zapewnienia zasobów Niemcom kosztem innych narodów.

Co jednak szczególnie mnie zainteresowało to idea według której trzeba się przeciwstawiać międzynarodowemu kapitałowi i finansjerze. Zainteresowało mnie to zwłaszcza dlatego że ten problem jest w dzisiejszych czasach obecny bardziej niż kiedykolwiek. A jeśli wyrwać to zdanie z kontekstu to nie wydaje się ono złe co może trochę szokować. W dzisiejszym świecie już nawet ślepy i głuchy rozumie że politycy to tylko pacynki które totalnie o niczym nie decydują a zatem większość się domyśla że zmiany na świecie dokonuje tzw międzynarodowy kapitał, globaliści, czy jakkolwiek inaczej tego nie nazwać. Jest to siła ponad politykami.

Chyba też nie ma konieczności żebym pisał o oczywistym upośledzeniu rasowym Hitlera który wierzył że Niemcy są najlepszą rasą na świecie i nie mogą się mieszać z innymi. W swojej książce pisał bardzo dosadnie o lepszym i gorszym materiale ludzkim. Co nie dziwi bardzo częstymi słowami używanymi w książce są “bezwzględność”, “fanatyzm” i “rasa”. Już same te trzy słowa są w stanie zobrazować dość dokładnie całość.

Uderza poczucie jak bardzo dobrze Hitler rozumiał mechanizmy działające w społeczeństwie. Był bezwzględnie skuteczny i wiedział dokładnie co trzeba zrobić żeby zbudować organizację i żeby ta organizacja wygrała serca ludzi. Miał do tego niewątpliwy talent.

Rzecz niezwiązana z książką ale związana z Hitlerem to narkotyki. Żeby mieć lepszy obraz Hitlera warto zgłębić również ten obszar jego życia. Prawie przez cały okres drugiej wojny światowej Hitler był nieustannie nafaszerowany narkotykami a zaczęło się to od niewinnych witamin. Podawał mu je w strzykawkach jego prywatny lekarz Theodor Morell. Później doszły wszelkiego rodzaju hormony i narkotyki typu metamfetamina. Znanym faktem jest również to że tak samo żołnierzom niemieckim były podawane narkotyki. Może wojna byłaby choć odrobinę bardziej humanitarna gdyby nie udział narkotyków. Jak bardzo narkotyki są w stanie zmienić zachowanie człowieka wystarczy zaobserwować osobę pod ich wpływem na dyskotece czy w innym miejscu. Taki człowiek może być bardzo agresywny i pozbawiony zahamowań pomimo że nie jest na wojnie.

To wszystko nie zmienia faktu że warto się zapoznać z książką. Warto wiedzieć co się działo w głowie człowieka który odpowiada za tyle śmierci.

O ile nie ma wątpliwości co do...

Jak na książkę która miała taką wręcz "mistyczną" opinie, jest ona słaba... Nic nowego nie wnosi... Na plus tylko fakt, jakiego ma autora. :)

Polecam jedynie jako ciekawostkę. Treść nijaka oraz wiele powtórzeń. Według mnie książka na te czasy zbyt zdemonizowana przez co stworzyła wokół siebie niezasłużoną legendę. Jest to zwykłe przelanie własnych niepowodzeń oraz gniewu na kartkę papieru.

Nie zamierzam czytać tych wysrywów. Byliśmy świadkami w latach 30 XX wieku w Niemczech i w pierwszej połowie lat 40 XX wieku w Europie, do czego prowadzi czytanie tej książki. Ocena 1/10 jest jak najbardziej sprawiedliwa. Niestety 0/10 nie ma.

• Historyczne

Adolf Hitler Mein Kampf Zobacz więcej