Manifest komunistyczny

Okładka książki Manifest komunistyczny Fryderyk Engels, Karol Marks
Okładka książki Manifest komunistyczny
Fryderyk EngelsKarol Marks Wydawnictwo: Jirafa Roja Seria: Biblioteka Myśli Społecznej filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Myśli Społecznej
Grundsätze des Kommunismus
Jirafa Roja
2009-01-01
1848-01-01
2014-11-06
Edward Karolczuk
manifest komunizm Marks Engels XIX wiek socjalizm antykapitalizm krytyka kapitalizmu

Treść ciężko dopasować do dzisiejszego świata i może dla tego ciężko się to czyta i jeszcze ciężej zrozumieć. Może w latach swojej świetności trafiała do ludzi ale dziś nikogo nie przekona.

Marksizm to XIX-wieczny zabobon, jedna z wielu pseudonauk jakie wtedy powstały, a które prawdziwa nauka obaliła. Oczywiście marksiści jako szury, foliarze i "ekonomiczni płaskoziemcy" są odporni na naukę i logikę, więc dalej wierzą w swoje gusła i baśnie socjalizmu. Szkoda czytać te wymysły szalonego umysłu. Lepiej zająć się poważną nauką.

„Proletariusze wszystkich krajów łączcie się” - to chyba jedno z najsłynniejszych zawołań w historii ludzkości. Manifest partii komunistycznej, napisany przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, to - moim zdaniem - pozycja obowiązkowa nie tylko dla zwolenników i przeciwników komunizmu. To także książka, którą powinien przeczytać każdy ciekawy świata, jego historii oraz historii społeczeństwa. Warto więc poznać idee i podwaliny, które stały za jednym z ustrojów, panujących na świecie. A o słuszności lub nie - to już każdy indywidualnie.

i zwolennicy, i przeciwnicy komunizmu powinni przeczytać manifest, aby wiedzieć, jakie idee kształtują ustrój, który krytykują, lub ubóstwiają. odnośnie słuszności idei zawartych w książce każdy musi się wypowiedzieć sam, bo zwolennicy będą zawsze twierdzić, że jest to książka aktualna, a przeciwnicy, że to brednie, i że już od czasu napisania ustrój nie bardzo miał sens

Trudno o inną książkę, która by została później tak opacznie zinterpretowana

Trudno o inną książkę, która by została później tak opacznie zinterpretowana

fuj burżuje prywaciarze

fuj burżuje prywaciarze

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ogólnie rzecz biorąc "dzieła" Marksa to niespójny, pseudointelektualny bełkot, często niezgodny z faktami historycznymi i zaorany przez ekonomistów jeszcze w XIX wieku (zresztą w ekonomii marksiści wraz z nacjonalistami pełnią rolę szurów, ot taki odpowiednik płaskoziemców). Poza tym wypociny Marksa nijak nie mają przełożenia na współczesny świat. Nie inaczej jest z Manifestem Komunistycznym. Durna propaganda napisana przez szarlatana ubrana w mądre słówka, na którą może nabrać się tylko naiwny ignorant, albo głupek. Na ideach Marksa i Engelsa społeczeństwo może jedynie stracić. Nie polecam.

Bardzo cieka w ocenie książka - z jednej strony uważam za każdy (zwłaszcza miłośnik komunizmu) powinien ja przeczytać (żeby mieć świadomość co miłuje). Z drugiej jest to gniot nieprzeciętny

fajnie przeczytać dla poszerzenia horyzontów, tym bardziej, że wiele rzeczy się nie zdezaktualizowało

Dla chcących wiedzieć.

Dla chcących wiedzieć.