Manifest komunistyczny

Tłumaczenie: Edward Karolczuk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Myśli Społecznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Jirafa Roja
Grundsätze des Kommunismus
978-83-61154-29-7
manifest, komunizm, Marks, Engels, XIX wiek,
filozofia i etyka
Maciek

"Widmo krąży po Europie - widmo komunizmu" - tym słynnym zdaniem rozpoczyna się "Manifest komunistyczny", napisany wspólnie przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Nowe wydanie ukazuje się z uwspółcześnionym tłumaczeniem i obszernym wstępem dr Edwarda Karolczuka. "Manifest" został po raz pierwszy wydany drukiem w lutym 1848 roku w Londynie. "Czymś naprawdę niezwykłym w "Manifeście" jest to, że w ogóle ma jakiś oddźwięk współcześnie. W księgarni w Londynie doliczyłem się ostatnio ni mniej, ni więcej, tylko dziewięciu angielskich wydań. Nawet Karol Marks, który nigdy nie grzeszył przesadną skromnością, nie przypuszczałby, że pod koniec tysiąclecia jego nieduży traktat wciąż będzie bestsellerem" - napisał w jednej z najnowszych biografii Marksa Francis Wheel. Publikacja adresowana głównie do studentów nauk politycznych i osób zainteresowanych historią myśli społecznej.

źródło opisu: jirafaroja.pl

źródło okładki: jirafaroja.pl

Olaf | 2012-09-25
Przeczytana: 25 września 2012

Myślę, że jest to arcydzieło nie ze względu na wartość merytoryczną, czy ze względu na jakość treści. Myślę, że jest, to dzieło arcy ze względu na oddziaływanie i wpływ na sposób myślenia. Jednak nie oznacza to, że pod wszystkimi tezami podpisuje się obydwoma rękami. Komunizm upadł, bo nie zawarł wyczerpującej i całościowej koncepcji człowieka, dodając do tego Leninowski absolutyzm moralny pozwalający w imię realizacji haseł permanentnej rewolucji, na odstrzał niezliczonej ilości burżuazyjnego elementu, Stalinowskie masakry, 70 lat wyczerpującego totalitaryzmu i t d. można sądzić, że system upadł pod ciężarem swoich założeń. Treść tego dziełka warto znać, ze względu na współczesnych miłośników Marksa, Lenina i Stalina, których poglądy tępić mam misję.

Fox Mulder | 2012-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Nie mogę wystawić innej oceny manifestowi, który tak radykalnie zmienił oblicze świata. Świetne spostrzeżenia genialnych umysłów. Niewiele straciło na aktualności, wyjąwszy kilka ustępów dotyczących rewolucji i samego istnienia proletariatu oraz burżuazji, które to klasy zmieniły jedynie charakter. Twarda podstawa.

Wolnościowiec | 2012-11-12

Ludziom którzy tak sie podniecają Marksem prgane przypomnieć że jego teorie juz dawno zostały zaorane przez takie osoby jak Eugen von Böhm-Bawerk czy Ludvig von mises. Polecam ich poczytac!

Bartek | 2015-08-09

Ziarno komunizmu zostało już zasiane. Plon to kwestia czasu. Walka o komunizm będzie trwała do zwycięstwa. Pewnego dnia cały świat będzie komunistyczny.
Dziś burżuazyjna reakcja jest górą, zbrodniczy kapitalizm trzyma się mocno (mimo kryzysów), ale przyszłością świata jest komunizm. Manifest Marksa i Engelsa to wypowiedzenie wojny. Proletariat przegra jeszcze nie jedną bitwę, ale ostatecznie wygra wojnę. Kapitalizm doprowadzi ludzkość na skraj przepaści. Rewolucja komunistyczna stanie się kwestią przetrwania życia na Ziemi. Komunizm, albo zagłada ludzkości.

Miguel_Patata | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Widmo komunizmu, walki klasowe pomiędzy dwoma wielkimi, wrogimi obozami: burżuazją i proletariatem. Wielokrotnie podkreślany jest tu złowieszczy wpływ burżuazji - ''Odegrała w historii rolę w najwyższym stopniu rewolucyjną. Burżuazja, tam gdzie doszła do władzy, zburzyła wszystkie feudalne, patriarchalne, idylliczne stosunki'' jak i ''nie pozostawiła między ludźmi żadnej innej więzi prócz nagiego interesu, prócz wyzutej z wszelkiego sentymentu „zapłaty gotówką”''. Wolność to egoistyczne wyrachowanie, zostaje bezmyślnie wyśmiana. Stosunki międzyludzkie są zbywane jak towar, wszystko oparte jest na wyzysku jawnym, bezwstydnym, bezpośrednim, nagim. Wolna konkurencja, wolny rynek to zło najwyższe, które należy zwalczyć rewolucją! Niewiarygodne jest to jak ta doktryna może wydawać się atrakcyjna dla zwykłego robotnika. Nie jestem zdziwiony czemu komunizm miał takie poparcie, jeżeli opierał się na tak górnolotnych frazesach, których w rzeczywistości nie zrealizował i w większości...

kiniol89 | 2011-09-11

Jestem szczerze zawiedziony tą pozycją, ale to być może, dlatego, że interesuje się tego rodzaju tematyką i nie znalazłem w sławnym "Manifeście" w zasadzie niczego, czego wcześniej bym nie wiedział. Trochę tam bełkotu antyreligijnego, trochę rzeczowych konstatacji na temat warunków życia proletariatu w czasach szybkiego postępu industrializacji po rewolucji przemysłowej, trochę o stosunkach społecznych nie tylko w wieku XIX, właściwie to wszystkiego tam po trochu. Z drugiej strony na usprawiedliwienie można dodać, że pozycja ta pisana była w 1847 roku, jako bardzo ogólny program partii komunistycznej, czy też ogólniej wszystkich partii komunistycznych, bo przecież internacjonalizm proletariacki to rzecz charakterystyczna, że przypomnę tylko powszechnie znane hasło "Proletariusze wszystkich, krajów łączcie się".

Jeżeli chodzi o konstrukcje to wolumin podzielony jest na cztery rozdziały. Pierwszy to burżuazja, a proletariusze, drugi proletariusze, a komuniści, trzeci literatura...

m_ght97 | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: listopad 2013

W jaki sposób można oceniać podstawowe dzieło jakiejkolwiek ideologii. Chyba tylko pod względem merytorycznym czy literackim (stricte!).
Daję połowę skali, będąc zdania, że nie wszystko powinno się brać dosłownie, a przenośnie. To, co rozpowszechniała ta książka było w pewien w sposób słuszne, ale nie chcę podejmować aspektu moralnego komunizmu. W niektórych momentach język "Manifestu" nie okazał się porywający.

endeiks | 2017-02-19

Książkę wcisnął mi kolega zafascynowany marksizmem, więc choć byłem do niej uprzedzony od samego początku, stwierdziłem, że zawsze trzeba sięgać do źródeł i że jest to niepowtarzalna okazja, żeby zmierzyć się z tą doktryną. Cóż... Na płaszczyźnie samej idei nie sposób się nie zgodzić z założeniami Marksa: świat byłby dużo przyjaźniejszym miejscem bez uprzywilejowanych panów, miło brzmi też dwugodzinny dzień pracy. Jednak to co uważam za przewrotne i niebezpieczne w tej niepozornej książeczce to jej maksymalne spłaszczenie rzeczywistości do prostych konstatacji i takich samych rozwiązań. Nic na świecie nie zmienia się na lepsze dzięki stosowaniu środków "od zewnątrz". Prawdziwa zmiana rodzi się w środku.

Adrian | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

7/10 za to, że w tak ogromnym stopniu wpłynął na kształtowanie się poglądów, filozofii, idei, polityki socjalistycznej/komunistycznej. Niektóre koncepcje są po dziś dzień aktualne i bliskie memu sercu. Lecz z większością zdecydowanie nie mogę zgodzić się. Śmiesznym jest fakt w jak dużym zakresie "wielcy" myśliciele tacy jak Lenin, Stalin, Castro itp. spaczyli całą ideologię i zmanipulowali ją, żeby osiągnąć władzę. Czy oni sami dochodząc do niej nie stali się burżuazją, wyzyskującą swój kraj z kapitału ludzkiego?

Marcin | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014