Spark

Okładka książki Spark Monika Rutka
Okładka książki Spark
Monika Rutka Wydawnictwo: BeYa Cykl: The Chain (tom 1) Seria: Editio Red literatura obyczajowa, romans
The Chain (tom 1)
Editio Red
BeYa
2022-04-13
2022-04-13

Przyjemna - nieskomplikowana, wywołująca różne emocje.
Zdecydowanie warta wydania. Nie czuć w niej wattpada

Przyjemna - nieskomplikowana, wywołująca różne emocje.
Zdecydowanie warta wydania. Nie czuć w niej wattpada

Powiem tak, książka była niesamowita!
Bawiłam się świetnie czytając, zwroty akcji, nutka niepokoju, mroczne sekrety, grupka przyjaciół, coś co poprostu uwielbiam.
Chase Shaw zostaje moim kolejnym mężem i drugim po Chasie Sandersonie.
Od trylogi Flawless nie trafiłam jeszcze na tak świetną młodzieżówkę.
Fakt nie można ich do siebie jakoś bardzo porównywać bo to zupełnie inne historie aczkolwiek równie fantastyczne!

Chase miał obsesję na punkcie bezpieczeństwa kobiet, był dupkiem ale uroczym dupkiem.

Spojler:
Końcówka, o mój Boże była nieziemska! Czytając miałam wielkie the fuck, co sie odpierdziela. W życiu bym się nie spodziewała ze Lizzy (Claire) znała się z Chasem tak naprawdę już od małego dzieciaka, on już wtedy był wobec niej opiekuńczy i mega uroczy a fakt że Aiden jest tak naprawdę bratem Chase zwaliło mnie po prostu z nóg.
A dodatkowo że Omar jest mężem Elizabeth no błagam! Myślałam o wielu rzeczach o co z nim chodzi ale tego się zupełnie nie spodziewałam..
Żal mi potwornie Chasa tylko on nic nie wiedział.
Zastanawia mnie też co łączyło Margaret z Dominicem to ze byli przyjaciółmi i bratnimi duszami to wiem ale czy było jednak pomiędzy nimi coś więcej skoro Omar powiedział "Teraz to ty oddałaś się młodemu Werrenowi, dokładnie tak, jak Margaret osiemnaście lat temu Dominicowi(•••)"

Przepadłam dla tej książki!

Powiem tak, książka była niesamowita!
Chase Shaw zostaje moim kolejnym mężem i drugim po Chasie Sandersonie.
Od trylogi Flawless nie trafiłam jeszcze na tak świetną młodzieżówkę.
Fakt nie można ich do siebie jakoś bardzo porównywać bo to zupełnie...

Musicie zrozumieć mój strach gdy zabierałam się za Spark. Legendarna już Monika Rutka i trylogia the Chain, która podobno rozrywa serca, a bohaterowie padają tam jak muchy. Z właśnie takim podejściem zaczęłam czytać i muszę przyznać ,że pierwsze dwieście może trzysta stron to była czysta konsternacja, bo nie rozumiałam dlaczego ludzie tak to lubią ,ale stwierdziłam dobra nie poddaje się.

Po skończeniu Spark wiedziałam, że już po mnie. Gdy skończyłam Flame nie mogłam się pozbierać, bo tak się zżyłam z tymi bohaterami, że odbierałam ich ból jak własny. Aby przeczytać ostatnie sto stron Ashes potrzebowałam tygodnia zbierania sił i przygotowywania się na najgorsze. Złamane serce, bo Monika nie oszczędzała ani bohaterów ani czytelników.

Elizabeth Parker przyjeżdża do Crosby aby zamieszkać u całkowicie obcej rodziny. Dziewczyna planowała skończyć tutaj ten rok a potem wrócić do domu. Jednak los postanowił jeszcze bardziej z niej zadrwić i to był początek prawdziwego chaosu.

Dostajemy całą gamę przeróżnych bohaterów, którzy w żadnym stopniu nie są idealni, wydaje mi się że określenie szarzy moralnie będzie pasować najbardziej. Pomimo tylu wad, kłamstw i intryg nie da się im nie kibicować. Ja po prostu pragnęłam aby wreszcie byli szczęśliwi.

Mimo, że wątek romantyczny to niezwykle istotna kwestia w tej historii i siła napędowa do działania to i tak uważam, że nie jest to pierwsza myśl jaka przychodzi mi do głowy gdy myślę o tej trylogii. Smutek, żal, gniew, rozpacz i strach to najbardziej pasuję.

Monika Rutka stworzyła historie, która pochłania czytelnika. To nie jest przyjemna historia, na ogrzanie serca. Ci bohaterowie przechodzą istne piekło w szczególności Lizzie. Dziewczyna jest naprawdę silną postacią, która dla swoich bliskich zrobi wszystko, zrobiła dla nich wszystko mimo, że na każdym kroku ją zdradzali i ranili.

Teraz rozumiem skąd się mniej więcej biorą porównania do Hell. Te historie tak samo angażują, sprawiają że czujemy się jak w domu i mają silne bohaterki, które przeszły naprawdę wiele, ale na tym bym skończyła te porównania.

Jeśli jeszcze nie czytaliście tej trylogii to dajcie jej szanse. Mimo tego, że ta historia rozerwała mi serce wiele razy to i tak pokochałam ją całą sobą. To jak płynnie mi się ją czytało i jak Monika sprawiła, że nie mogłam się oderwać od tej historii to coś niesamowitego. Właśnie przez ten ból i niezwykły sposób w jaki została napisana wiem, że już nigdy nie zapomnę o tych książkach.

Nie rozumiem fenomenu tej pozycji... ( pewnie przez wzgląd na wiek) . Elizabeth zachowuje się jakby wymagana była wizyta u specjalisty ( minimum psycholog). Do tego ta częściowo przebijająca się gloryfikacja kłamstw... ( niby kłamać nie chce a ciągle to robi zaplątując się coraz bardziej). Nie moje klimaty. Poprzestanę na pierwszym tomie. Jednak nie chcę Was zniechęcać - są gusta i guściki.

Myślę że książka jak najbardziej warta uwagi. Bohaterowie są świetnie ucharakteryzowani i nadają lekko tajemniczy klimat całej książce. Relacja między bohaterami rozwija się stopniowo i niezbyt pochopnie. Dodatkowo wątki poboczne są świetne i ciekawość sprawiła, ze z niecierpliwością czekałam na rozpoczęcie kolejnej części.

Tak mnie wciągnęła ze jeszcze tego samego dnia pojechałam kupic kolejną część 💋📚

Cała trylogia zbierała kurz przez długi czas na półce, nie mogłam wziąć się za nią, zawsze było coś bardziej do przeczytania, watpadowe opowiadanie... Pomyślałam, że znowu dialogi będą przesiąknięte wulgaryzmami, jakże pozytywne było moje zaskoczenie, do pełnej dychy brakuje tylko spójności i może mocniejszych charakterów wśród bohaterów. Całość jest piękna, napięcie budowane przez całą książkę jest na odpowiednim poziomie, nie nudzi ale też nie pozwala domyśleć się od razu o chodzi.

Przyznaję, że pomysł na książkę był całkiem dobry, jest kilka dobrych momentów i zwrotów akcji, ale zawiodło mnie ich wykonanie i całościowy sposób napisania tej książki. Sceny urywają się w dziwnym momencie, dialogi są bardzo źle napisane - to takie rozmowy wręcz na poziomie dziecinnym. Za dużo opisów codziennych czynności, które niepotrzebnie nabijają strony. Mimo wszystko zajrzę do kolejnej części, bo jestem ciekawa rozwiązania sytuacji z końca książki. Może mi się poszczęści i poznam kilka wyjaśnień.

Kupiłam tę książkę, ponieważ chciałam przeczytać coś od tej autorki. Zaczęłam czytać ja od razu po zakupie z ciekawości na zasadzie „Tylko kilka stron”. W taki oto sposób z kilku stron przeczytałam całą książkę i sprawiło to że zamówiłam kolejną część.

Książka była bardzo bardzo ciekawa. Znalazło się tam wiele wątków, których się nie spodziewałam, a niesamowicie urozmaiciły książkę. Styl pisania autorki jest tak cudowny, że dzięki niemu książkę czytało się jeszcze przyjemniej. Natomiast potem mnie trochę przynudzała. Mimo to bardzo mi się podobała

Powieść o dziewczynie, która okazała się być bardziej skomplikowana niż się wydawało i o chłopaku okrytym maska bezczelności i arogancji.

Owiana tajemnicą. Nic w tej książce nie było takie jakie mogło się wydawać.

Szokowała mnie i doprowadzała do wielu sprzecznych emocji.

Koniec był strasznie szokujący, szczerze mówiąc nie bardzo mam pojęcie co tam się stało.
Ogólnie rzecz biorąc jeden wielki plot twist.
Uwielbiam ją i zdecydowanie muszę sięgnąć po kolejne tomy oraz czekającą na półce inną z powieści autorki czyli „The wave".

Na początku nie byłam do Spark szczególnie przekonana, czytało mi się je dość obojętnie. Potem jednak coraz bardziej zaczynało mi się podobać, coraz bardziej intrygowała mnie przeszłość głównej bohaterki oraz jej relacja z Chasem. Bardzo podobały mi się też nieco głębsze początki każdego rozdziału z przemyśleniami bohaterki. Nawet nie zauważyłam kiedy na jednym tchu przeczytałam pół książki. Zakończenie było niezłym zwrotem akcji, a nadal mam wrażenie, że nie rozumiem wszystkiego. Czekam niecierpliwie na przeczytanie 2 części.

• Romans