Mała księga stoicyzmu

2021-12-08
2021-12-08
Dominika Czekaj
stoicyzm rozwój osobisty poradnik

Lekka, krotka i prosta - dobre wprowadzenie w tematykę stoicyzmu. Według mojego odczucia, napisana jest nie po to, żeby przekazać jak największą ilość informacji, ale żeby podnieść czytelnika na duchu, co autorowi zdecydowanie się udało :)

Każdy kojarzy czym jest stoicyzm, spokój i opanowanie w każdej sytuacji, a jednak autor w przystępny sposób przedstawia jak stoicy powinny podchodzić do życia aby osiągnąć arete czyli najlepsza wersję siebie. Książka jest zbiorem "porad" jak z każdym dniem i każdym momentem życia stawać się lepszą wersją siebie. Obrazuje też jak można radzić sobie w sytuacjach skrajnie przytłaczających życiowo. Polecam każdemu.

Autor w łatwy i przystępny sposób przedstawia czytelnikowi praktyczne sposoby zastosowania stoicyzmu w codziennym życiu. Polecam!

Rewelacja!!!!

Rewelacja!!!!

Bardzo dobra pozycja na początek. Łatwo, lekko i przyjemnie wprowadza nas w świat filozofii stoickiej. Jeśli szukasz jednej z pierwszych swoich pozycji dotyczących tematu, chcesz zweryfikować czy jest to dla Ciebie, to ta książka jest dobrym wyborem.

Książka jest praktycznym podręcznikiem stoicyzmu jako praktycznej filozofii życia. Dobra dla osób, które dopiero poznają stoicyzm. Napisana w prosty sposób. Wada tej książki jest podobna do wad kilu innych książek o stoicyzmie. Autor próbuje tłumaczyć zasady stoicyzmu startując od cytatów z Marka Aureliusza, Epikteta czy Seneki. Problem w tym, że starożytni filozofowie stoiccy twardo stąpali po ziemi i pisali o tak prostych i podstawowych prawdach, że nie ma potrzeby ich wyjaśniać. Oni najczęściej jednym zdaniem trafiali w sedno sprawy - nic dodać nic ująć. Ale mimo tej wady książkę polecam tym, którzy chcą dowiedzieć się o stoicyzmie bez sięgania do źródeł.

To nie jest kolejny poradnik z cyklu "jak żyć", z którego może coś tam się i wyciągnie żeby za chwilę o wszystkim zapomnieć. Dostajemy raczej ogólny zarys filozofii stoickiej a zaraz po tym przechodzimy do części praktycznej z konkretnymi wyzwaniami. Inspiruje, daje do myślenia; na pewno będę do niej wracać

#892 - Mała księga stoicyzmu - Jonas Salzgeber - Wydawnictwo Aktywa
#42/52/2022

Książka ma 244 strony. Swoją premierę miała dnia 08.12.2021 roku. Składa się ona z dwóch części.

Część 1 - Czym jest stoicyzm ? To zbiór definicji i pojęć, ale także ciekawych historii.
"Odbyłem pomyślny rejs, kiedy rozbił mi się statek." - Zenon z Kition

Część 2 składa się z 55 praktyk stoickich. Autor uczy w niej czytelników jak zaakceptować wszystko to, co nas spotyka na naszej drodze i nie fundować sobie samemu emocji, które nie będą nas wspierały w naszym życiu.

Doskonałą metodą według autora na drodze do odzyskiwania spokoju jest także zwiększanie pewności siebie.

Moja ulubiona praktyka to 35 - To te same stare rzeczy:
"Wszystko, co się dzieje, jest tak proste i znajome jak róża na wiosnę i owoce latem: choroba, śmierć, bluźnierstwo, spisek..... wszystko, co sprawia, że głupi ludzie są szczęśliwi lub gniewni." - Marek Aureliusz

Jest to bardzo dobry poradnik dla osób, które chcą panować nad swoimi emocjami, lub potrzebują panować nad nimi w jeszcze bardziej świadomy sposób.

Dziękuję za ten egzemplarz książki do recenzji Wydawnictwo Aktywa. <3 <3 <3

#892 - Mała księga stoicyzmu - Jonas Salzgeber - Wydawnictwo Aktywa
#42/52/2022

"Odbyłem pomyślny rejs, kiedy rozbił mi się statek." - Zenon z Kition

Część 2 składa się z 55 praktyk...

W tym pędzącym świecie, zatrzymajmy się i nauczmy sztuki stoicyzmu, która pozwoli Nam czerpać z życia pełnymi garściami, a trudne momenty nie będą już dla Nas aż tak przerażajace😌

Mimo, że temat stoizycmu (a przynajmniej teoria) może wydawać się nudna i ciężka do przebrnięcia, to pragnę wspomnieć, że Autor ma wspaniały styl pisania, który sprawia, że wszystko staje się przystępne i interesujące. ☺️

Czego nauczy Cię Mała Księga Stoicyzmu:
✔️ jak żyć szczęśliwie i płynnie
✔️ jak być odpornym emocjonalnie na pojawiające się przeciwności losu
✔️ aby skupiać się na tym, co jesteśmy w stanie kontrolować
✔️ skąd biorą się negatywne emocje i jak je zwalczać
✔️ jak przestać być marionetka i odzyskać kontrole
✔️ jak skupić się na danym momencie
✔️ jak praktykować wdzięczność
✔️ 55 praktyk, które sprawią że staniesz się bardziej odporny, spokojny, odważny i zdyscyplinowany

Należy pamiętać, że stoicyzm opiera się w głównej mierze na praktyce. Filozofowie stoiccy nie przepadali za teorią, a cała kwintesencja praktyczna, którą stosowali jest zawarta w tej książce 💪🏻

Stoicyzmu tak jak wszystkich innych rzeczy jesteśmy wstanie się nauczyć.

Jeśli Chcesz nauczyć się zachowywać spokój, radzić sobie z przeciwnościami losu i być niewzruszonym podczas burzy to niezawodny znak, że powinieneś sięgnąć po „Małą Księgę Stoicyzmu”🦁

🏺Mała księga stoicyzmu” Jonasa Salzgebera to pozycja bardzo ciekawa. Przyznam, że jest to moja pierwsza książka o stoicyzmie, ale od razu mogę stwierdzić, że wiele rad dawnych filozofów przypadło mi do gustu. Stoicy kładą nacisk na jakość życia, uczą jak „dobrze” żyć, a co za tym idzie jak nie dać się stłumić przykrym niespodziankom, niepowodzeniu, czy własnemu lenistwu, ale też jak żyć w zgodzie ze sobą, ludźmi, w sposób moralny i etyczny.

🏺To co najbardziej mi się spodobało, to chyba główne zasady stoików czyli:
- dążenie do najwyższej wersji siebie
- manifestowanie swojego „ja” w każdej, nawet najmniejszej decyzji
- świadomość, że złość jest tak naprawdę najprostszą drogą
- branie odpowiedzialności za każdą decyzję, ale też nie przejmowanie się tym na co nie mamy wpływu

🏺Kiedy złączy się wszystko razem, nie sposób nie dojść do wniosku, że faktycznie nie ma czym się martwić kiedy żyjemy świadomie i w zgodzie z własnym „ja”. Kluczem tutaj jest praca nad sobą, a raczej nad swoim myśleniem. Z pewnością książka pomoże „wskoczyć na właściwe tory” wszystkim zabieganym, przeciążonym obowiązkami, którzy potrzebują chwili wytchnienia od tego chaotycznego i wymagającego świata.

🏺O ile sama filozofia, jest bardzo interesująca i z chęcią wcielę ją w swoje życie, to książka jest odrobinę chaotyczna. Mamy tutaj dwie główne części: 1. Czym jest stoicyzm i 2. 55 praktyk stoickich. W tej pierwszej przedstawiona jest cała teoria, która dosyć często się powtarza i nie jest według mnie poukładana w przystępny sposób. W drugiej, praktycznej części znajdziemy wiele ciekawych ćwiczeń, ale też i takich, które są dla mnie kompletnie odrealnione, czy raczej po prostu przygnębiające. Przyznam, że nie mam ochoty kontemplować własnej śmierci, czy kiedy całuję ukochaną osobę myśleć, że ona odejdzie. Rozumiem ideę, ale odejmowanie sobie jakiegoś udogodnienia (np. mycie się tylko w zimnej wodzie),żeby nie bać się, że może kiedyś jej zabraknie to już przesada.

I zaproponujcie to np. matce z trójką dzieci, która i tak z trudem łapie każdą wolną chwilę. Widać, że te filozofie układali mężczyźni 😉

Nie zmienia to jednak faktu, że wartość merytoryczna jest na wysokim poziomie i z chęcią jeszcze sięgnę po tą tematykę.

• Może kiedyś
  • Do zdobycia

Dodaj cytat z książki Mała księga stoicyzmu