Manifest codziennego bohatera

2022-02-23
2022-02-23
2021-01-01
Magda Witkowska
nawyki kreatywność duchowość sukces zwycięstwo przewaga siła klub 5 rano mnich nauki wschodu ambicja wizjonerstwo mistrzostwo

Tak, żeby uporządkować sobie mindset - uprościć drogę, myśli, cele.

Tak, żeby uporządkować sobie mindset - uprościć drogę, myśli, cele.

Dałam się złapać na chwytliwy tytuł, a może na promocję autora, który ostatnio stał się bardziej popularnym pisarzem. Książka nie jest dla mnie odkrywcza, nie dała mi nic nowego. Trochę mnie zmęczyła, ale to jest oczywiście skutek, że nie jest to pierwsza książka tego typu na moim koncie czytania. Może na pierwszą książkę o rozwoju jest to dobry krok zapoznawczy. Ale nie czuję potrzeby, aby wracać do tego autora (chociaż to chyba była druga książka z pod jego ręki).

Recenzja graficzna: https://tiny.pl/w26rg

Recenzja graficzna: https://tiny.pl/w26rg

Książka pełna motywacyjnych opowieści (również tych z doświadczeniami autora). Mimo iż jest dosyć długa, niemal każdy rozdział zachwyca swoją treścią i podejściem do życia. Jedna z lepszych książek o życiu jaką czytałam. Co prawda, sporo treści jest też kierowanej do wizjonerów, przedsiębiorców i osób "na górze", ale nadal można z niej czerpać i czerpać <3

Nie polecam

Nie polecam

Dobra książka o rozwoju osobistym, ciekawie napisana, dająca do myślenia.
Polecam

Dobra książka o rozwoju osobistym, ciekawie napisana, dająca do myślenia.
Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka dobra, ale gwiazdks w dół za żenujące tłumaczenie (serio, aż tak brakuje w Polsce dobrych tłumaczy?)

Bardzo dobra książka, opowiadająca jak najzwyczajniej w świecie być lepszym. Sporo jest tu mądrości, inspirujących cytatów, mocnych przekazów itp.
Początek książki jest niesamowicie motywujący do pracy - kiedy kończyłem czytać pierwsze rozdziały, od razu zabierałem się z werwą za swoje własne projekty. Końcówka też na wysokim poziomie, przy okazji przypomina o naukach podanych po drodze. Przyznam, że przy rozdziałach 60-80 czułem lekkie znużenie, ale na tyle niewielkie, że spokojnie kontynuowałem lekturę.
Rozdziały są zazwyczaj dość krótkie. Często odnoszą się to wcześniej wspomnianych cytatów czy anegdot z życia autora (niektóre są średnie, ale większość to prawdziwe diamenty). Można by napisać tę książkę krócej i bez niektórych opisów (np. autor często pisze, gdzie dany rozdział jest pisany). W polskiej wersji jest też całkiem sporo literówek, ale ogólnie pozycja naprawdę warta przeczytania. Jedna z ciekawszych książek samorozwojowych, do jakich miałem okazję zajrzeć.

Ciekawa książka i inspirujący twórca. Jak bywa w przypadku książek o tematyce rozwoju osobistego czasami przewija się coś niezwykle banalnego - jednakże w przypadku tej książki, nie ma tego za wiele. Jakbym miał podsumować tę książkę jednym zdaniem to napisałbym: “Praktyczne porady życiowe okraszone nietuzinkowymi anegdotami".

Jak to się dzieje, że jedni zdobywają szczyty Himalajów, inni szczyty wirtuozerii gry na instrumencie, a jeszcze inni odnoszą zawrotne sukcesy biznesowe?
Co leży u podstaw sukcesu?
Nie ma czegoś takiego jak gen sukcesu, nikt też nie rodzi się z gotowym pomysłem sukces.
Co zatem sprawia, że możemy efektywnie żyć i pracować z korzyścią dla siebie, swojej rodziny i całego społeczeństwa?
Spróbujmy poszukać odpowiedzi w książce Robina Sharmy: „Manifest codziennego bohatera”.
Autor na wstępie przybliża nam swoją osobistą historię, która jest egzemplifikacją klasycznego „American dream”.
Pochodzi z rodziny wykształconych emigrantów z Indii (lekarz i nauczycielka),którzy przeprowadzili się z całą rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdy autor książki miał kilka lat. Lata szkolne nie były dla autora pasmem sukcesów, a niewiele osób w tym czasie postawiło by na to, że odniesie on życiowy sukces. Dyrektor szkoły, poinformował nawet rodziców, że jego zdaniem ich dziecko nie ukończy nawet szkoły średniej. Jedynym pedagogiem który wierzył w potencjał chłopca była nauczycielka historii, którą wspomina on do dziś z wdzięcznością i serdecznością.
Przepowiednie większości nauczycieli nie spełniły się, bo Robin Sharma skończył szkołę średnia, następnie studia prawniczego i rozpoczął praktykę zawodową, w której odnosił spektakularne sukcesy.
W pewnym momencie postanowił podzielić się ze światem swoimi wskazówkami na to, jak prowadzić życie świadome, produktywne, prowadzące prosto do realizacji zamierzonego celu.
W tym momencie pisarz trafił po raz kolejny na mur, mur niewiary innych, krytyki, wątpliwości w wartość jego dzieła. Sytuacja żywo przypominająca to, co było jego udziałem w szkole: nikt nie wierzył, że mu się uda, nikt nie wierzył w jego sukces!
Wielu próbowało odwieść go od pomysłu wydania książki wskazując na jego dotychczasowe sukcesy jako prawnika i zachęcając go by poprzestał na tym co już osiągnął.
Oczywiście jak można się domyślić - nie posłuchał i dzięki temu możemy od lat sięgać po jego książki, które chyba zaskakująco nawet dla niego samego stały się światowymi hitami w kategorii poradników, osiągającymi milionowe nakłady.
Autor rozpoczyna książkę od przedstawienia czynników jakie mają wpływ na nasze działania czy zaniechania. Mówi o tym, że jesteśmy też otoczeni przez ludzi, którzy z jakiegoś powodu będą starać się zniechęcić nas z wejścia na drogę prowadzącą do wymarzonego celu. Wskazuje też, że często to my sami jesteśmy dla siebie największym wrogami i hamulcowymi zmian. Tkwiąc w pozycji ofiary, która szuka wymówek, żyje przeszłością, mówiąc „nie da się” jesteśmy tylko biorcami, bierzemy to co świat chce nam ofiarować. Sztuką zaś jest wejście w rolę bohatera, który uzyskuje rezultaty, buduje dla siebie przyszłość, mówi językiem „da się”, „mogę”, a swoimi działaniami obdarowuje świat. Ciekawie przedstawia jeszcze jedną kwestię: osoby w pozycji ofiary są zajęte tym, że są zajęte, czyli prezentują postawę, którą określilibyśmy jako „para w gwizdek”, bohaterowie zaś są po prostu produktywni.
W dalszej części książki dostajemy wiele cennych, praktycznych wskazówek, które mogą pomóc nam wejść na drogę bohatera, co wiąże się z podejmowaniem systematycznej codziennej pracy w czterech kluczowych obszarach życia każdego człowieka: emocjonalnym, psychologicznym, duchowym i fizycznym.

Książka interesująca, czerpiąca inspiracje z wielu źródeł: psychologii, filozofii i wielkich religii, biznesu i sportu wyczynowego. Napisana w sposób przejrzysty, czytelny i zrozumiały, okraszona została wieloma historiami i anegdotami, a także licznymi zdjęciami z prywatnego archiwum autora. Czy coś zostaje w nas po przeczytaniu tej książki? Sądzę, że to zależy od nas.
Możemy ją przekartkować - bo czyta się dobrze i szybko, a możemy podejść do niej z pełną uwagą, a wtedy z pewnością uda się nam odkryć coś wartościowego konkretnie dla nas.

Co leży u podstaw sukcesu?

• Audiobooki
  • Legimi rozwój
  • Audioteka

Dodaj cytat z książki Manifest codziennego bohatera