Tureckie nadzieje

Okładka książki Tureckie nadzieje Mira Hafif
Okładka książki Tureckie nadzieje
Mira Hafif Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Turecka rozkosz (tom 2) literatura piękna
Turecka rozkosz (tom 2)
Prószyński i S-ka
2022-02-17
2022-02-17
literatura polska

Książka Tureckie nadzieję opowiada o losach Basi. Nie czytałam pierwszej części tylko tą jednak w jakieś zapoznanie więc mniej więcej wiadomo o czym była część pierwsza. Tutaj Basia rozwodzi się i zaraz powtórnie wychodzi za mąż. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, ale bardzo denerwuje mnie traktowanie jej przez Turka, obwinianie jej o wszystko, a ona czuje się ta zła i winna. Po prostu nie mogę patrzeć na takie traktowanie kobiet i na to jak kobiety pozwalają się tak traktować. Bez tego dałabym nawet osiem gwiazek, ale za dużo się złościłam.

„ Ból i zawiedzione nadzieje oto co mi zostało po płomiennym romansie i ślubie jak z bajki.” (str.7)

Jest to druga część sagi tureckiej. Po odkryciu prawdy o mężu i stracie dziecka Basia wraca do Polski. Jest załamana. Jej sen o bajkowym życiu uleciał, a plany i marzenia legły w gruzach. Zamierzała się rozwieść, lecz nie było to łatwą sprawą ze względu na wpływy jakie miała rodzina męża. Pociesza ją poprzedni turecki kochanek, a ona odwzajemnia uczucia. Wierzyła, że dostała od losu nową szansę.

Mimo otrzymanego rozwodu wiedziała, że w osobie byłego męża zyskała wroga, który uprzykrzy jej życie. Nie wyciągała wniosków z przykrej przeszłości. Dzień po otrzymaniu rozwodu zaręczyła się. Uważała, że dostała przepustkę do nowego, pięknego, pełnego miłości życia. W tym związku czuła się kochana i doceniana. Jednak przeszłość nie dawała o sobie zapomnieć i wracała często psując to co było dobre. Zemsta smakowała gorzko i miała przykre konsekwencje.

Basia poznaje rodzinę ukochanego, w której nie wszyscy są jej chętni i jawnie okazują jej to. Jej partner w rodzinnym gronie jawi się zupełnie innym mężczyzną. Do wielu rzeczy musiała się przyzwyczaić, wiele zaakceptować. Z pobytu u rodziny męża nie ma najlepszych wspomnień. Kolejny związek, kolejna wielka miłość zakończyła się rozczarowaniem. W Turcji okazano jej wiele życzliwości i zainteresowania, ale też zazdrości i nienawiści.

Rodzina partnera mieszkała na wschodzie Turcji, który był konserwatywny. Tam głową rodziny był mężczyzna i kobiety musiały słuchać poleceń męskich członków rodziny i nie wolno im było podejmować samodzielnych decyzji. Basia poznaje kolejne zwyczaje i obrzędy tureckie. Niektóre jej się podobają, inne szokują, lecz coraz bardziej wrasta w turecką kulturę.

Poznaje ciemną stronę Turcji, biedę, handlujące dzieci i honorowe morderstwa. Luksus w jakim żyła z ex mężem i jej przyjaciółka i ich bogactwo przesłoniły jej rzeczywistość. Zainteresowała ją też sytuacja kobiet. Dane na które się natknęła nie napawały optymizmem. Niby panuje równouprawnienie, lecz w większości przypadków, kobiety są traktowane podrzędnie na usługach mężczyzn. Często nie mogą pracować, zamykane są w domu i nim się zajmują, również wychowując dzieci.

Zwiedzając kolejne rejony kraju Izmir i jego okolice, bajeczny, antyczny Efez, Pergamon i turecką wieś otrzymujemy porcję informacji o tym kraju. Autorka na każdym kroku podkreśla jak ważne są dla Turków więzi rodzinne.
Lektura ciekawa warta uwagi.

Bardzo czekałam na kolejną część i nie zawiodłam się.
Książkę czyta się na jednym wdechu, gdyż jest bardzo wciągająca
Polecam!

Bardzo czekałam na kolejną część i nie zawiodłam się.
Książkę czyta się na jednym wdechu, gdyż jest bardzo wciągająca
Polecam!

"Tureckie Nadzieje" to dalsze losy Basi, która po nieudanym małżeństwie i stracie ciąży, chce ułożyć sobie życie na nowo w Turcji. Czy to się uda?, czy Demir będzie odpowiednim mężczyzną dla niej? warto przeczytać polecam

Polecam. warto przeczytać

Polecam. warto przeczytać

Książka jest kontynuacją 'Tureckich rozkoszy'.
Opowiada dalsze losy Basi i jej przygodę z Turcją.

Książka jest kontynuacją 'Tureckich rozkoszy'.
Opowiada dalsze losy Basi i jej przygodę z Turcją.

OPINIA O TRZECH TOMACH

Barbara chcąc odreagować wpada na pomysł wyjazdu, w którym ostatecznie bierze udział tylko jej przyjaciółka Magda. Odkrywa piękno Turcji, a także znajduje męża, w którym zakochuje się od pierwszych chwil. Choć rodzice kobiety nie akceptują wybranka jej serca, ta jednak stawia wszystko na jedną kartę. Basia tymczasem wiedzie życie w Polsce, do czasu, aż korzystając z nieoczekiwanej zmiany sytuacji zawodowej pakuje walizki i leci do Turcji na wakacje. To tam poznaje Ruzgara, biznesmena, który robi wszystko, by jej zaimponować. Jego wysłannikiem jest kuzyn, który zakochuje się w Basi. Jak pokazuje Mira Hafif, Polka, ukrywająca się pod tym pseudonimem jest to naród bardzo kochliwy.

Barbara sama nie wie, co robić. Ma życie, pracę, rodzinę w Polsce. Ruzgar jednak nie ustaje w działaniu. Pociesza ją, wysyła czułe SMS, prezenty. Bohaterka godzi się wyjść za niego za mąż. Jest to jednocześnie początek i koniec jej pięknej tureckiej przygody. Autorka pokazuje nie tylko piękno Turcji, ale i zasady w niej rządzące. Dla mężczyzny najważniejsza jest jego mama i to jej zdanie jest decydujące we wszystkich kwestiach. Różnice etniczne, inne podejście do różnych spraw sprawiają, że, choć są szczęśliwe związki, zdarzają się i te pełne łez.

Do tej pory na rynku ukazały się trzy części - ,,Turecka rozkosz", ,,Tureckie nadzieje" i ,,Turecki honor". Mam nadzieję, że moje nadzieje nie zostaną bez pokrycia i powstanie co najmniej czwarty tom. Zakończenie ,,Tureckiego honoru" sprawia bowiem uczucie dużego niedosytu. Pochłonęłam tę trylogię praktycznie dzień za dniem. Nie mogłam wyjść z tureckich okowów, które przygotowała dla nas Mira Hafif. Szokuje, że musiała to przeżyć, ale jednocześnie napawa dumą, że postanowiła podzielić się swoją historią z innymi kobietami. Brawo!

OPINIA O TRZECH TOMACH

Książka, którą czyta się jednym tchem.
W "Tureckich nadziejach" poznajemy dalsze losy Basi, która po nieudanym małżeństwie z Turkiem, po raz kolejny próbuje ułożyć sobie życie w Turcji.
Pomimo gehenny, jaką przeżyła w małżeństwie, Basia bardzo szybko związuje się z Demirem, kuzynem swojego byłego męża. Jeszcze przed uzyskaniem rozwodu wraca do Turcji, zamieszkuje u Demira i zaręcza się z nim.
Przyznam, że Basia irytowała mnie swoją naiwnością i trochę infantylnością. Na początku bardzo idealizuje swojego partnera i nie dostrzega w nim złych cech. Jest niepoprawną romantyczką i trudno jej zrozumieć niektóre zachowania tureckich mężczyzn. Drażni ją zazdrość męża i jego zaborczość. Dodatkowo sytuacja komplikuje się gdy poznaje jego rodzinę, która jej nie akceptuje. Wówczas przekonuje się, jak ważne w Turcji jest zdanie rodziny i jak ogromny ma wpływ na życie jej członków.
Kobieta poznaje również drugie oblicze Turcji, jakiego nie znała mieszkając w bogatym domu męża. Biedne dzielnice, dzieci handlujące na ulicy, brud i ubóstwo. Wszystko to bardzo szokuje Basię przyzwyczajoną do luksusowego życia.
Książkę czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Znajdziemy w niej całe bogactwo kulturowe, historyczne i religijne Turcji. Zwyczaje, obrzędy, tradycje i zachowania tak różne od naszych. Niektóre z nich zadziwiają, a nawet szokują czytelnika.

Książka, którą czyta się jednym tchem.

Jak ja czekałam na kolejną część!

"Tureckie nadzieje" to kontynuacja "Tureckiej Rozkoszy" Miry Haifif, którą czytałam w tamtym roku i pamiętam, że bardzo mi się spodobała.

Z ogromną radością sięgnęłam po druga część!

W kontynuacji poznajemy dalsze losy Basi, która po nieudanym małżeństwie z Ruzgarem i utracie dziecka, rozpoczyna nowy etap w swoim życiu.

Basia odnajduje spokój i wsparcie u boku Demira, który od dłuższego czasu jest w niej szaleńczo zakochany. Choć już raz został przez Basię odrzucony, wciąż nie traci nadziei, że w końcu będą razem.

Czy tym razem Basia odnajdzie prawdziwe szczęście i złe fatum odejdzie na dobre?

Byłam mocno zaintrygowana, jak potoczą się losy głównej bohaterki, bo zakończenie pierwszej części pozostawiło niedosyt!

Autorka prócz świetnie przedstawionej fabuły, ciekawie przedstawiła tradycje i kulturę Turcji. Mnóstwo interesujących rzeczy się dowiedziałem, o których wcześniej nie miałam zielonego pojęcia.

Historia Basia pokazuje, że życie nie jest usłane różami i, że los potrafi czasem wyjątkowo zakpić z naszych planów.

Główną bohaterkę od początku dążyłam sympatią i momentami bardzo jej współczułam. Życie Basi w Turcji zdecydowanie do łatwych nie należało, a szczególnie jeśli chodzi o jej małżeństwo.

Byłam czasami zaskoczona zachowaniem Demira, które niekiedy wzbudzało we mnie konsternację i coś czuję, że w tym wypadku również wydarzy się coś niepokojącego.

Jestem bardzo ciekawa kolejnej części i mam nadzieję, że szybko pojawi się kolejna część!

Polecam 😊

Jak ja czekałam na kolejną część!

Z ogromną radością sięgnęłam po druga część!

Basia...

Książka Tureckie nadzieje jest kontynuacją powieśći Turecka rozkosz, a główna bohaterka Basia , po nieudanym małżenstwie i rozwodzie z bogatym, wpływowym Turkiem Bazgarem leczy rany w związku ze swoją pierwszą miłością , Denirem , on pokazuje jej Turcję ze swojej strony , kraj sprzeczności , gdzie żyją bogaci obywatele ale również jest bieda , podziały społeczne .
Książka niesie odpowiedz czytelnikowi czytającemu tom poprzedni czy Barbara odnajdzie prawdziwą miłość ,w ramionach Denira , co jest potrzebne jej w związku do szczęścia , oraz odkrywa tajemnice rodzinne eks męża Bazgara .
Dowiemy się również jak ustosunkuje się rodzina Basi do nowego związku, ojciec realista od początku przeciwny, oraz matka znająca tureckie obyczaje i mentalność tego narodu głównie z telenowel .
Komu podobała się Turecka rozkosz serdecznie zapraszam do lektury .

Książka...

• Legimi🧸