Dziewczyna z Paryża

Okładka książki Dziewczyna z Paryża Kristy Cambron
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dziewczyna z Paryża
Kristy Cambron Wydawnictwo: Znak Cykl: Ukryte arcydzieło (tom 3) literatura piękna
Ukryte arcydzieło (tom 3)
Znak
2022-01-17
2022-01-17
Aleksandra Gietka-Ostrowska

Wyróżniona opinia i

Dziewczyna z Paryża

przeczytanych książek 162 napisanych opinii 150

Trudno mi zrozumieć zachwyt nad tą książką , który, jak dla mnie jest mocno przesadzony . W ostatnich latach jest wysyp powieści niby historycznych, w których nie chodzi stricte o historię II wojny światowej , ani o działania na froncie. Wojna stanowi tylko kanwę, reszta to miłość, przede wszystkim miłość, przetrwanie, radości i smutki, śmierć i narodziny.
I dobrze, że o tym się pisze, no bo jest sposobność zajrzenia do codzienności naszych dziadków.
Tej modzie uległa tez Kristy Cambron . Dwie pierwsze jej książki przeczytałam dość dawno i trudno mi się do nich odnieść , natomiast Dziewczyna z Paryża ….. ufff , myślałam, że nie przebrnę, nudna, bez emocji, bez akcji, bez najmniejszego chociażby rysu historycznego. W dwie minuty można opowiedzieć całą treść.
Zastanawia mnie tez fakt, skąd się bierze tyle tego ruchu oporu we Francji (????)
Nie tylko u Kristy Cambron, ale u sporej ilości pisarzy amerykańskich. Może myślą , że jak Paryż to miasto świateł , mody i miłość, to i waleczność tez mieli na wysokim poziomie, hehe.
Nie , nie jest to książka, którą bym poleciła, nie warto, szkoda czasu.

I dobrze, że o...

Za manifesty religijne autorki, słaby research i odgrzewanie fabuły z drugiej wojny światowej należy się jedna gwiazdka. Pozostałe dwie za dobrą kreację niektórych postaci, które niestety zaginęły w słabej fabule.

Zabrakło mi w tej książce gwałtowności i namiętności. Gdy nie masz pewności, że jutro będziesz żyła kochasz tak mocno jak tylko się da. Przedstawione w tej książce chaotyczne historie dwóch miłości były nudnawe, nie zaangażowały mnie emocjonalnie. Nie wierzyłam w nie, były sprzeczne z tym co działo się w Paryżu. Wojna odciska piętno na emocjach, skrajnie je rozstrajając.

Dobrze napisana wojenna historia dwóch paryżanek, działaczek francuskiego ruchu oporu. Myślę, że zbyt mało wiemy na ten temat, a samo hasło od razu przywodzi mi na myśl świetne skądinąd "Allo, allo" ;-) Tym bardziej pozycja godna polecenia.

Wciągająca powieść. Historia dwóch różnych kobiet i ich cichego bohaterstwa w czasie wojny. Powieść ukazuje, że od kobiet zawsze więcej się wymaga i surowiej ocenia. Gorąco polecam.

Książka mi się bardzo podobała. Nie czytałam ksiazki o historii Paryża podczas wojny do tej pory. Za każdym razem czytając opowieści z czasów wolny widać jaka dużą cenę ponosiły kobiety, jak dużo musiały znieść a potem na koniec jeszcze zostały ocenione przez innych którzy nie mieli pojęcia co się na prawdę dzieje. Ocenianie po okładce trwa ciągle 😏. Ale mylenie imion głównych bohaterek w treści czyli momentami zamiast Sandrine było imię Lili, pogubione ostatnie litery słów było słabe. Co prawda czytając odnajdowałam wątek ale sporo było pomyłek.

Christy Cambron jest cenioną, amerykańską Autorką powieści historycznych.
Pod zwykłym tytułem Dziewczyny z Paryża kryje się niezwyczajna, mroczna historia z II wojny światowej w
klimacie francuskim. Rzecz jest o zaangażowaniu kobiet w ruch oporu przeciwko niemieckim nazistom podczas kilku
lat okupacji.y
"Niektóre kobiety ugięły się przed groźbą i wybrały wygodne życie za cenę godności. Inne postanowiły walczyć gotowe poświęcić wszystko."
Akcja nabiera tempa w miarę rozwoju fabuły - emocjonalne sytuację i sceny w różnych miejscach Paryża; wątek sukni projektu Chanel i wątek skradzionych dzieł sztuki, i przede wszystkim piękny wątek niezwykłej miłości (!)
Powstanie paryskie (19-25.08.1944) nasunęło mi na myśl Warszawę, której Los w porównaniu z Paryżem był tragiczny!
Pozostaję pod dużym wrażeniem tej lektury, zwłaszcza na wyjątkową scenę z upokorzona Sabrine i genialną rolą jej synka, w którego oczach dostrzegła dowód na istnienie Boga ❤️ Niekłamane wzruszenie... Lubię książki z pierwiastkiem mistycyzmu wiary!

Christy Cambron jest cenioną, amerykańską Autorką powieści historycznych.
lat okupacji.y
"Niektóre kobiety ugięły się przed groźbą i wybrały wygodne życie za...

Kolejna, bardzo dobra książka o czasie okupacji Paryża, Miasta Świateł, albo jak kto woli Miasta Miłości, podczas II wojny...
Tym razem, to Paryżanki i ich olbrzymi wkład w walkę z okupantem stały się bohaterkami tej książki. Nie mogły tak jak mężczyźni bronić ojczyzny z bronią w ręku, ale znajdowały sposoby, by w inny sposób przysłużyć się swojemu narodowi, chroniąc dziedzictwo kulturowe, katalogując zagrabiane przez Niemców instytucjom i osobom prywatnym dzieła sztuki, współpracując z ruchem oporu, przekazując cenne informacje, pozyskiwane od niemieckich oficerów...
Narażały siebie i swoje rodziny i choć czyniły wiele dobrego, posądzano ich o kolaborację z Niemcami.
Książka ciekawa, obfitująca w wiele zwrotów akcji, a jeśli miałabym sie do czegoś doczepić, to jej konstrukcja i częste przemieszczanie akcji w czasie i w przestrzeni... Mimo wszystko polecam

Ciekawa pozycja, lecz nie jestem fanką zakończenia ( brakło mi wyjaśnienia niektórych kwestii, losów poszczególnych bohaterów)

Moje pierwsze, pozytywne, spotkanie z autorką
"Dziewczyna z Paryża" opowiada o kobietach, które musiały się zmienić by przetrwać. Sandrine wojna wyrwała miłość życia z rąk, a jej osobowość i delikatność zostawały poddane próbie każdego dnia. Lila... tej dziewczynie wkraczającej w świat pełen marzeń już na wstępie odebrano pracę u znanej projektantki, a następnie złamano poprzez szycie dla osób, którymi gardziła by przeżyć.

Sandrine, żyła w strachu, by chronić najbliższych, Lila pracowała dla tych, którymi się brzydziła, po to by przetrwać... Ile jeszcze było takich kobiet?

Lubię książki o silnych bohaterkach i kocham te które rozdzierają płachtę wyobrażeń o tym, że wojna odbywała się tylko na froncie... Nie! Walka odbywała się w każdym domu każdego dnia, bo czasem bywały trudne wybory... Chronić swoją godność, czy chronić najbliższych? Jednak osąd po wojnie był szybki i bezwzględny...

Moje pierwsze, pozytywne, spotkanie z autorką

• Przeczytane 2022