Turecka rozkosz

Okładka książki Turecka rozkosz Mira Hafif Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Turecka rozkosz
Mira Hafif Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Turecka rozkosz (tom 1) literatura piękna
Turecka rozkosz (tom 1)
Prószyński i S-ka
2021-04-29
2021-04-29
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Turecka rozkosz

przeczytanych książek 1979 napisanych opinii 175

„ Naprawdę nie warto rezygnować z własnego szczęścia tylko dlatego, że komuś, nawet najbliższemu, nie podobają się nasze wybory.” (str.238)

Jest to pierwsza część historii opisanej przez autorkę na bazie własnych doświadczeń. Jednocześnie książka jest przestrogą dla młodych kobiet poszukujących wrażeń w Turcji. Bohaterkami są dwie przyjaciółki znające się od szkoły podstawowej. Razem dzieliły radości i smutki. Magda podczas jednego z wyjazdów poznała w Turcji młodego, przystojnego Turka i szybko wyszła za niego za mąż. Miała szczęście, związek był bardzo udany.

Basia pracowała w agencji reklamowej, uwielbiała swoją pracę, lecz miała nie po drodze z szefem. Kiedy miarka się przebrała rzuciła pracę i udała się do przyjaciółki do Turcji. Jej dotychczasowe związki partnerskie nie były udane.
Poznaje turecką kulturę i zwyczaje, które były elementami codziennego życia i często narodowej tożsamości. Czasem była zdziwiona, czasem zachwycona. Zwiedza Antalyę, Błękitny Meczet, Haga Sophię, Pałac Topkapi. Wszystko robiło na niej niesamowite wrażenie.

Dotrzymuje jej towarzystwa i uczestniczy w wypadach przyjaciel rodziny, którym jest coraz bardziej oczarowana. Nie dosyć, że przystojny, zabawny i kulturalny, to jeszcze miał podejście do kobiet. Przy nim czuła się szczęśliwa i bezpieczna. Cały czas podczas pobytu tam otrzymuje prezenty od mężczyzny, którego poznała w samolocie, w drodze do Turcji. Był bogatym biznesmenem, ale też uwielbiał kobiety. Nie przyjmował odmowy i po jakimś czasie zdobył serce Basi. Między młodymi wszystko układało się pięknie, wręcz bajkowo. Wybranek był czarującym mężczyzna, kupującym piękne i drogie prezenty. Zanim się pobrali jej wybranek zachowywał się parę razy niewłaściwie, co powinno dać Basi do zrozumienia. Nie słuchała też rad przyjaciółki.

Zakochana kobieta nie dostrzegała prawdziwego oblicza ukochanego. Kiedy została zraniona opuszcza kochanka, lecz ten nieustannie zabiega o nią. Stara się dotrzeć do niej różnymi sposobami i drogami. Zabiegi te zaczynają robić na niej wrażenie, a emocje nasilać. Miłość i złość, rozpacz i wstyd, przerażenie, że mogła go stracić, a w końcu wybaczenie. Po wielu wahaniach podjęła życiową decyzję. Po fakcie dowiaduje się, że jej mąż był kłamcą i manipulatorem. Zdradzał i oszukiwał ją. Jego jedynym celem była zdobycie jej, a kiedy mu się to udało pokazał prawdziwą twarz.

Autorka przybliża nam codzienność życia w Turcji, kulturę i obyczaje. Odwiedzamy bazar na którym handel rządzi się swoimi prawami. Turcy bardzo cenią swoją rodzinę i chronią swoich członków. Dużo dobrego dla narodu zrobił jej przywódca Ataturk. Unowocześnił kraj, wprowadził szereg dobrych reform, wyciągając kraj z zacofania. Lektura warta uwagi.

Wszystkowiedząca Magda, głupiutka Basia która ciągle jest zaskoczona, zszokowana i zahipnotyzowana, a do tego kiepskiej jakości warsztat pisarski, liczne błędy stylistyczne i dramatycznie opisana turecka oraz polska rzeczywistość okraszona wieloma stereotypami - szkoda czasu.

Mira Hafif jest Polką ukrywającą się pod pseudonimem. Swoje życie dzieli między Polskę i Turcję. W 2019 roku, w trudnych dla siebie okolicznościach, postanowiła opisać swoją turecką historię na jednym z forów internetowych. Gdy tylko może udziela rad kobietom, które zastanawiają się nad porzuceniem dotychczasowego życia dla wakacyjnej miłości. 'Turecka rozkosz' jest jej debiutem powieściowym.
'Turecka rozkosz' powstała na prośbę czytelniczek, które prosiły, aby z jej zapisków i porad napisała książę. Gdy przyjaciółka Basi, Magda, wylatuje na wakacje do Turcji, żadna z nich nie spodziewa się jak to zmieni ich życie. Magda wyznaje przyjaciółce, że poznała mężczyznę, który ją oczarował. Na nic zdają się ostrzeżenia Basi. Zakochana kobieta planuje ślub i życie w obcym kraju o odmiennej kulturze. Barbara nie podziela entuzjazmu koleżanki. Gdy jej sytuacja zawodowa komplikuje się, kobieta postanawia spakować walizki i wyjechać do Stambułu.
'Tureckie nadzieje' są kontynuacją 'Tureckich rozkoszy'.
Książki napisane są pierwszoosobowo. Charakteryzuje je przystępny język. Autorka zawarła w nich opis tureckich obyczajów, o których opowiada z perspektywy osoby pochodzącej z innego kręgu kulturowego. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy kontakt Hafif z Turcją i jej szeroko pojętymi tradycjami sposobem bycia obywateli. Dla mnie najciekawszym aspektem było to, że zwiedzała zabytki związane z dynastią Osmańską. Kilka razy też zostało wspomniane moje ulubione 'Wspaniałe stulecie'. Jeżeli ktoś lubi takie klimaty w książkach, to serdecznie polecam.

OPINIA O TRZECH TOMACH

Barbara chcąc odreagować wpada na pomysł wyjazdu, w którym ostatecznie bierze udział tylko jej przyjaciółka Magda. Odkrywa piękno Turcji, a także znajduje męża, w którym zakochuje się od pierwszych chwil. Choć rodzice kobiety nie akceptują wybranka jej serca, ta jednak stawia wszystko na jedną kartę. Basia tymczasem wiedzie życie w Polsce, do czasu, aż korzystając z nieoczekiwanej zmiany sytuacji zawodowej pakuje walizki i leci do Turcji na wakacje. To tam poznaje Ruzgara, biznesmena, który robi wszystko, by jej zaimponować. Jego wysłannikiem jest kuzyn, który zakochuje się w Basi. Jak pokazuje Mira Hafif, Polka, ukrywająca się pod tym pseudonimem jest to naród bardzo kochliwy.

Barbara sama nie wie, co robić. Ma życie, pracę, rodzinę w Polsce. Ruzgar jednak nie ustaje w działaniu. Pociesza ją, wysyła czułe SMS, prezenty. Bohaterka godzi się wyjść za niego za mąż. Jest to jednocześnie początek i koniec jej pięknej tureckiej przygody. Autorka pokazuje nie tylko piękno Turcji, ale i zasady w niej rządzące. Dla mężczyzny najważniejsza jest jego mama i to jej zdanie jest decydujące we wszystkich kwestiach. Różnice etniczne, inne podejście do różnych spraw sprawiają, że, choć są szczęśliwe związki, zdarzają się i te pełne łez.

Do tej pory na rynku ukazały się trzy części - ,,Turecka rozkosz", ,,Tureckie nadzieje" i ,,Turecki honor". Mam nadzieję, że moje nadzieje nie zostaną bez pokrycia i powstanie co najmniej czwarty tom. Zakończenie ,,Tureckiego honoru" sprawia bowiem uczucie dużego niedosytu. Pochłonęłam tę trylogię praktycznie dzień za dniem. Nie mogłam wyjść z tureckich okowów, które przygotowała dla nas Mira Hafif. Szokuje, że musiała to przeżyć, ale jednocześnie napawa dumą, że postanowiła podzielić się swoją historią z innymi kobietami. Brawo!

OPINIA O TRZECH TOMACH

Ten sam styl jak u Shukri czyli dno.

Ten sam styl jak u Shukri czyli dno.

Powieść Turecka rozkosz zrodziła się z autentycznych doznań Polki , Barbary, która opisywała je na początku na blogu ,zanim wydała książkę pod pseudonimem literackim .
Główna bohaterka Basia, pracuje w Warszawie , gdzie w jej fimie panuje nieciekawa atmosfera zawiśći i rywalizacji a szef stosuje mobbing.Młoda kobieta nie wytrzymuje presji i na zaproszenie swojej serdecznej przyjaciółki jedzie do nie do Turcji .
Już w czasie podrózy jest obiektem zaintersowania bogatego tureckiego biznessmena Buzgara, ale jest obojętna na zaloty mężczyzny, ten jednak jest nieustępliwy w swojej adoracji , nigdy bowiem nie spotkał się z odmową ze strony kobiet .
Barbara goszczona przez przyjaciółkę i jej męża jest wprowadzona w świat tureckich obyczajów które przeczą ogólnym stereotypom i zaczynają jej się podobać.
Poznaje Demira , który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia i prosi ją o rękę , jednak młoda kobieta jest nieprzyzwyczajona do tak szybkiego tempa i pozwala się uwodzić Buzgarowi , lokalnemu bogatemu i wpływowemu biznessmenowi , którego miała okazję poznąć w podróży.
Czy piękne , czułe słówka , bogactwo da szczęście w miłości Barbarze , czy również zrekompensuje zdradę i utratę nienarodzonego dziecka , na te pytania czytelnika znajdzie odpowiedz w tej pięknej powieści .
Dobry druk, wartka akcja wydarzeń , krótkie rozdziały są dodatkowym walorem książki ,dzięki czemu bardzo dobrze się czyta .
Ogólnie powieść moim zdaniem warta polecenia, szczególnie dla kobiet, bez względu na wiek .

Całkiem fajna opowieść o związku Polki z Turkiem, choć wielu rzeczy można się domyślić, bo i historii podobnych mamy na pęczki, to autorka ubrała całość w opowieść o tureckich zabytkach, zwyczajach i historii. To sprawiło, że cała historia nie jest tanim harlequinem a jednak czymś więcej.
Dobrze zanurzyć się na chwilę w opowieść o kopciuszku :)

Dobrze zanurzyć się na chwilę w opowieść o kopciuszku :)

Może to surowa ocena, ale mnie nie porwała.

Może to surowa ocena, ale mnie nie porwała.

Wakacje pod palmami, słońce, plaża, świat blichtru, pobyt u od dawna niewidzianej przyjaciółki i miłość. Wszystko niczym w tureckiej telenoweli tyle, że prawdziwe życie to nie serial i każda decyzja niesie z sobą określoną cenę. Oto historia, która wydarzyła się naprawdę - Turecka rozkosz Miry Hafif.

Basia od lat znosiła mobbing, bojąc się utraty pracy. Jej związki z mężczyznami były totalną porażką i w przeciwieństwie do matki, miłośniczki seriali znad Bosforu, dawno przestała wierzyć w księcia na białym koniu. Teraz po kolejnym bolesnym doświadczeniu, postanawia wziąść od życia coś miłego. Kontaktuje się z przyjaciółką z dzieciństwa Magdą, która od pięciu lat mieszka w Turcji i jest żoną zamożnego Turka, że chciałaby nareszcie ją odwiedzić. Pakuje walizki, odbiera przysłany przez przyjaciółkę bilet i leci do kraju sułtanów. Tu wszystko wydaje się inne, nieznane i każdego dnia dowiaduje się kolejnych rzeczy o tutejszych zwyczajach. Nie zdaje sobie sprawy tylko z tego, jak ta jedna podróż na zawsze odmieni jej życie. Przede wszystkim będzie musiała zmierzyć się z trudną przeszłością i własnymi obawami.

Mira Hafif to literacki pseudonim Polki, która od dawna mieszka w Turcji. W 2019 r. na jednym z internetowych forum postanowiła opowiedzieć swoją historię i obecnie doradza kobietom zamierzającym rzucić wszystko dla wakacyjnej miłości. W Tureckiej rozkoszy nie demonizuje związków rodaczek z cudzoziemcami. Sama ustami bohaterów stwierdza, że Turcja jest krajem o wysokim poziomie tolerancji. Pełna kontrastów, przeszłość Osmańskiego Imperium przeplata się z nowoczesną architekturą. Tradycja i ludowe zwyczaje z nowoczesnością, niemoralne bogactwo zapierające dech w piersiach z ubóstwem. Stanowi kolebkę chrześcijaństwa z masą ruin sięgających czasów Apostołów. Z drugiej strony Stambuł z bizantyjskimi zabytkami, sułtańskim pałacem Topkapi i meczetami. A w dodatku malownicze krajobrazy i sposób zachowania Turków sprawiają, że wcale nie ma się ochoty wracać do przytłaczającej rzeczywistości w domu. Od początku jesteśmy oczarowani uderzającą w nas ferią barw i smaków. Obala panujące powszechnie mity na temat tureckich żon, pokazując, że wszędzie może zdarzyć się niewiernych mąż stosujący przemoc domową. W prawdzie mężczyźni znad Bosforu różnią się między sobą, ale za to wszyscy są szarmanccy, romantyczni i uwodzicielscy, to mimo wszystko zanim podejmie się decyzję o ślubie, należy mieć oczy szeroko otwarte i zdawać sobie sprawę, że reprentują zupełnie inną kulturę i pewne zachowania mają w swoim DNA. Naiwne kobiety, które nie słuchają ostrzeżeń i nic nie wiedzą na temat obyczajów tego kraju, mogą zapłacić wysoką cenę.

Mira Hafif stosuje narrację pierwszej osoby, przez co mamy uczucie bycia słuchaczem historii. Zachwyca stylem i językiem, umiejętnie przeplata fabułę z ciekawostkami historycznymi i kulturowymi Turcji. Nie jest to robione nachalnie czy sztucznie lecz tak, że stanowią wręcz integralną część opowieści, dzięki którym lepiej rozumiemy decyzje Basi. Turecka rozkosz to opowieść o sztuce wyborów zawsze niosących konsekwencje, od niektórych niestety nie ma odwrotu. O miłości i szukaniu swojego szczęścia na ziemii. Będąc mimo wszystko ostrzeżeniem, na które nie należy zamykać oczu i uszu.

Basia od lat znosiła mobbing, bojąc się utraty pracy. Jej związki z...

2026
1962

„Turecka rozkosz” to debiut Miry Hafif, który uważam za udany. Książka z przesłaniem o miłości, złych decyzjach, naiwności, pułapce uczuć, relacjach, uczuciach polsko - tureckich i Turcji.
Historia przyjaciółek, których wakacje w Turcji zmieniają bieg życia. Magda wyjechała na wakacje, gdzie poznaje Murata, zakochuje się i zmienia swoje życie w bajkę. Trudna relacja z rodziną, brak akceptacji, sprawia, że wybiera drogę, którą chce iść sama. W Polsce przyjaciółka Basi traci pracę i postanawia wyjechać pod wpływem impulsu do Turcji. Już w drodze do Stambułu poznaje Ruzgara, który próbuje jej zaimponować. Ale to nie koniec zachwytów nad Basią. Na horyzoncie ukazuje się Demir. Niestety nie wszystkie historie usłane są różami. Po miesiącu wakacji wraca do Polski. Nawiązuje przyjaźń na odległość.
Czy wszystkie historie kończą się szczęśliwym zakończeniem?
Jak można wpaść w pułapkę uczuć?
Czy w Wigilię spełniają się życzenia?
Książkę czytało się lekko i przyjemnie. Polecam.

• Egzemplarz recenzencki
  • Polscy autorzy