Turecka rozkosz

Okładka książki Turecka rozkosz Mira Hafif Patronat LC
Okładka książki Turecka rozkosz
Mira Hafif Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Turecka rozkosz (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Turecka rozkosz

przeczytanych książek 1731 napisanych opinii 146

Ten sam styl jak u Shukri czyli dno.

Ten sam styl jak u Shukri czyli dno.

Powieść Turecka rozkosz zrodziła się z autentycznych doznań Polki , Barbary, która opisywała je na początku na blogu ,zanim wydała książkę pod pseudonimem literackim .
Główna bohaterka Basia, pracuje w Warszawie , gdzie w jej fimie panuje nieciekawa atmosfera zawiśći i rywalizacji a szef stosuje mobbing.Młoda kobieta nie wytrzymuje presji i na zaproszenie swojej serdecznej przyjaciółki jedzie do nie do Turcji .
Już w czasie podrózy jest obiektem zaintersowania bogatego tureckiego biznessmena Buzgara, ale jest obojętna na zaloty mężczyzny, ten jednak jest nieustępliwy w swojej adoracji , nigdy bowiem nie spotkał się z odmową ze strony kobiet .
Barbara goszczona przez przyjaciółkę i jej męża jest wprowadzona w świat tureckich obyczajów które przeczą ogólnym stereotypom i zaczynają jej się podobać.
Poznaje Demira , który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia i prosi ją o rękę , jednak młoda kobieta jest nieprzyzwyczajona do tak szybkiego tempa i pozwala się uwodzić Buzgarowi , lokalnemu bogatemu i wpływowemu biznessmenowi , którego miała okazję poznąć w podróży.
Czy piękne , czułe słówka , bogactwo da szczęście w miłości Barbarze , czy również zrekompensuje zdradę i utratę nienarodzonego dziecka , na te pytania czytelnika znajdzie odpowiedz w tej pięknej powieści .
Dobry druk, wartka akcja wydarzeń , krótkie rozdziały są dodatkowym walorem książki ,dzięki czemu bardzo dobrze się czyta .
Ogólnie powieść moim zdaniem warta polecenia, szczególnie dla kobiet, bez względu na wiek .

Całkiem fajna opowieść o związku Polki z Turkiem, choć wielu rzeczy można się domyślić, bo i historii podobnych mamy na pęczki, to autorka ubrała całość w opowieść o tureckich zabytkach, zwyczajach i historii. To sprawiło, że cała historia nie jest tanim harlequinem a jednak czymś więcej.
Dobrze zanurzyć się na chwilę w opowieść o kopciuszku :)

Dobrze zanurzyć się na chwilę w opowieść o kopciuszku :)

Wakacje pod palmami, słońce, plaża, świat blichtru, pobyt u od dawna niewidzianej przyjaciółki i miłość. Wszystko niczym w tureckiej telenoweli tyle, że prawdziwe życie to nie serial i każda decyzja niesie z sobą określoną cenę. Oto historia, która wydarzyła się naprawdę - Turecka rozkosz Miry Hafif.

Basia od lat znosiła mobbing, bojąc się utraty pracy. Jej związki z mężczyznami były totalną porażką i w przeciwieństwie do matki, miłośniczki seriali znad Bosforu, dawno przestała wierzyć w księcia na białym koniu. Teraz po kolejnym bolesnym doświadczeniu, postanawia wziąść od życia coś miłego. Kontaktuje się z przyjaciółką z dzieciństwa Magdą, która od pięciu lat mieszka w Turcji i jest żoną zamożnego Turka, że chciałaby nareszcie ją odwiedzić. Pakuje walizki, odbiera przysłany przez przyjaciółkę bilet i leci do kraju sułtanów. Tu wszystko wydaje się inne, nieznane i każdego dnia dowiaduje się kolejnych rzeczy o tutejszych zwyczajach. Nie zdaje sobie sprawy tylko z tego, jak ta jedna podróż na zawsze odmieni jej życie. Przede wszystkim będzie musiała zmierzyć się z trudną przeszłością i własnymi obawami.

Mira Hafif to literacki pseudonim Polki, która od dawna mieszka w Turcji. W 2019 r. na jednym z internetowych forum postanowiła opowiedzieć swoją historię i obecnie doradza kobietom zamierzającym rzucić wszystko dla wakacyjnej miłości. W Tureckiej rozkoszy nie demonizuje związków rodaczek z cudzoziemcami. Sama ustami bohaterów stwierdza, że Turcja jest krajem o wysokim poziomie tolerancji. Pełna kontrastów, przeszłość Osmańskiego Imperium przeplata się z nowoczesną architekturą. Tradycja i ludowe zwyczaje z nowoczesnością, niemoralne bogactwo zapierające dech w piersiach z ubóstwem. Stanowi kolebkę chrześcijaństwa z masą ruin sięgających czasów Apostołów. Z drugiej strony Stambuł z bizantyjskimi zabytkami, sułtańskim pałacem Topkapi i meczetami. A w dodatku malownicze krajobrazy i sposób zachowania Turków sprawiają, że wcale nie ma się ochoty wracać do przytłaczającej rzeczywistości w domu. Od początku jesteśmy oczarowani uderzającą w nas ferią barw i smaków. Obala panujące powszechnie mity na temat tureckich żon, pokazując, że wszędzie może zdarzyć się niewiernych mąż stosujący przemoc domową. W prawdzie mężczyźni znad Bosforu różnią się między sobą, ale za to wszyscy są szarmanccy, romantyczni i uwodzicielscy, to mimo wszystko zanim podejmie się decyzję o ślubie, należy mieć oczy szeroko otwarte i zdawać sobie sprawę, że reprentują zupełnie inną kulturę i pewne zachowania mają w swoim DNA. Naiwne kobiety, które nie słuchają ostrzeżeń i nic nie wiedzą na temat obyczajów tego kraju, mogą zapłacić wysoką cenę.

Mira Hafif stosuje narrację pierwszej osoby, przez co mamy uczucie bycia słuchaczem historii. Zachwyca stylem i językiem, umiejętnie przeplata fabułę z ciekawostkami historycznymi i kulturowymi Turcji. Nie jest to robione nachalnie czy sztucznie lecz tak, że stanowią wręcz integralną część opowieści, dzięki którym lepiej rozumiemy decyzje Basi. Turecka rozkosz to opowieść o sztuce wyborów zawsze niosących konsekwencje, od niektórych niestety nie ma odwrotu. O miłości i szukaniu swojego szczęścia na ziemii. Będąc mimo wszystko ostrzeżeniem, na które nie należy zamykać oczu i uszu.

Basia od lat znosiła mobbing, bojąc się utraty pracy. Jej związki z...

„Turecka rozkosz” to debiut Miry Hafif, który uważam za udany. Książka z przesłaniem o miłości, złych decyzjach, naiwności, pułapce uczuć, relacjach, uczuciach polsko - tureckich i Turcji.
Historia przyjaciółek, których wakacje w Turcji zmieniają bieg życia. Magda wyjechała na wakacje, gdzie poznaje Murata, zakochuje się i zmienia swoje życie w bajkę. Trudna relacja z rodziną, brak akceptacji, sprawia, że wybiera drogę, którą chce iść sama. W Polsce przyjaciółka Basi traci pracę i postanawia wyjechać pod wpływem impulsu do Turcji. Już w drodze do Stambułu poznaje Ruzgara, który próbuje jej zaimponować. Ale to nie koniec zachwytów nad Basią. Na horyzoncie ukazuje się Demir. Niestety nie wszystkie historie usłane są różami. Po miesiącu wakacji wraca do Polski. Nawiązuje przyjaźń na odległość.
Czy wszystkie historie kończą się szczęśliwym zakończeniem?
Jak można wpaść w pułapkę uczuć?
Czy w Wigilię spełniają się życzenia?
Książkę czytało się lekko i przyjemnie. Polecam.

Turcja, morze, wspaniała pogoda, pyszne jedzenie, piękne widoki oraz...oni. Mężczyźni. Na każdym kroku napotykani, od pierwszego wejrzenia zakochani :D

Książka ta została napisana lekkim piórem i bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Ubarwiona kolorowymi, ciepłymi i egzotycznymi opisami pozwoliła mi na chwile zapomnienia w te jesienne dni.

Ta książka to przestroga dla wielu kobiet. Turcja to piękny kraj , który przyciąga urokiem a Turcy urodą i bogactwem tych miejsc .Basia przyjechała do przyjaciółki Magdy na urlop i wpadła w sidła niebezpiecznej miłości. Magda zakochała się i wiedzie szczęśliwe życie z Muratem .Basia poznaje tam Ruzgara oraz Demira. Książka ta opisuje mężczyzn i życie kobiet , które wybrały życie w bogatym kraju, czasami życie jest bajką ale zdarza się że jest koszmarem. Lubię taki rodzaj książek i oczywiście gorąco polecam ❤️.

Ta książka nauczyła mnie jednego - jeśli autor nie ma pojęcia, jakich emocji może w danej sytuacji doświadczać stworzony przez niego bohater to pisze "łzy napłynęły mi do oczu" albo "miałam oczy pełne łez" i wiele innych, byle były łzy. To już takie nudne i oklepane w książkach o tematyce "arabskiej".

Książka prosta, szybka i przyjemna. Opera mydlana pośród książek. Dobra pozycja na wakacje i taki odmóżdżczacz. Co tu więcej... trochę zaleciało wątkiem z 50 twarzy Greya. Jak ktoś lubi takie klimaty to się odnajdzie.

Autorka do przesady próbuje pokazać Turcję, jako raj na ziemi, a Polskę jako zimne, smutne miejsce, w którym człowieka czeka jedynie depresja. Tak bardzo stara się nie być stereotypowa, że jest stereotypowa do przesady. To nie jest książka "na poważnie" o małżeństwach mieszanych tylko taka lekka fikcja literacka. Zainteresowanym podobną tematyką polecam reportaże.

Książka prosta, szybka i przyjemna. Opera mydlana pośród książek. Dobra...

Czytając tę książkę, miałam nieodparte wrażenie, że to orientalna wersja "50 twarzy Greya"...

Niemniej, doceniam mnogość ciekawostek i informacji na temat Turcji.

Niemniej, doceniam mnogość ciekawostek i informacji na temat Turcji.

Może to surowa ocena, ale mnie nie porwała.

Może to surowa ocena, ale mnie nie porwała.