Arabska zdrajczyni

Okładka książki Arabska zdrajczyni Tanya Valko
Okładka książki Arabska zdrajczyni
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 13) literatura piękna
Arabska saga (tom 13)
Arabska zdrajczyni
Prószyński i S-ka
2022-05-17
2022-05-17

Cały czas żyje nadzieja, ze Miriam wróci do Hamida, bo jego ślub z Darią to pomyłka.

" Dobrego człowieka nic nie jest w stanie zepsuć." (str.438)

Jest to 15 część " Sagi orientalnej". Akcja powieści toczy się w krajach Bliskiego Wschodu. W niektórych toczy się wojna domowa, inne dotknięte są klęską humanitarną czy bombardowaniem. W życiu kobiet Salimich jak zwykle wiele się dzieje. Tu nic nie jest proste ani szablonowe. Zawsze pakują się w kłopoty podejmując nieprzemyślane decyzje. Wychodząc z jednych opresji wpadają w drugie. Zawsze zdarza się im coś nieprzewidywalnego. Łączy je miłość, dzieli nieokiełznany charakter. W jednej chwili są gotowe wydrapać komuś oczy po to by po chwili paść sobie w ramiona.

Dorota cierpi na nieuleczalną chorobę i trafia na leczenie do byłej kochanki męża. Z czasem między kobietami rodzi się przyjacielska więź, która po czasie zostaje na zawsze zerwana. Marysia i Daria początkowo odnajduję się w nowych związkach, są szczęśliwe. Lecz z upływem czasu nabierają wątpliwości co do wyboru swoich partnerów. Daria postanawia włączyć się w działalność charytatywną wspomagając dzieci w Jemenie. Odwiedza ten kraj. To co tam zastała przerosło jej wyobrażenie.

Nadia córka Marysi i Hamida od najmłodszych lat musiała radzić sobie sama. Wychowywana przez babcię, bo rodzice ciągle brali udział w różnych misjach. Jej celem była walka z islamskim terroryzmem.

Początkowe rozdziały powieści są poświęcone są członkom rodziny Salimich i Goldmanów. Przybliżeniem ich przeszłości i nawiązaniem do teraźniejszości. Poznajemy też historię lekarki Wardy, która mimo wielu przeciwności i przeszkód doszła dzięki uporowi i wytrwałości do szanowanej pozycji, uwalniając się od męża alkoholika, narkomana i dziwkarza.

Obserwujemy jak powoli zmieniają się prawa i pozycja kobiet w Arabii Saudyjskiej na ich korzyść. Mimo iż nadal otacza je mur zakazów i nakazów, potrafią go obejść.
Konflikt między Palestyńczykami a Izraelitami trwa w umysłach starszego pokolenia. Młodsze pragnie zjednoczenia i pokoju. W izraelskich więzieniach siedziało wiele palestyńskich kobiet, jak również nieletni, często niewinnie skazani.
Autorka przybliża nam kulturę żydowską i arabską ich zwyczaje i obyczaje.

Dużo miejsca poświeciła ortodoksyjnych Żydom, jako że jeden z jego przedstawicieli zasilił kręgi rodziny Goldmanów.
Poznajemy losy kolejnego pokolenia obu rodzin. Ich życie nie jest nudne. Obfituje w niespodzianki, niebezpieczeństwa, radości i smutki. Musieli dokonywać wyborów, które nie zawsze były w smak innym.

Córki i wnuczka Doroty odziedziczyły po niej wredny charakter. Wszystkie były uparte, łatwo wpadające w szał i wybuchowe. Jednak od kłótni szybko dochodziły do porozumienia i zgody. Wszystkie działały w trybie szybkim, a wszelkie opóźnienia wyprowadzały je z równowagi. Często podejmowały nieprzemyślane decyzje narażając się na kłopoty. Nie brakuje tu mrożących krew w żyłach sytuacji, pochłaniającej wiele ofiar.

" Dobrego człowieka nic nie jest w stanie zepsuć." (str.438)

„Arabska Zdrajczyni”, trzynasty tom sagi arabskiej Tanyi Valko.

Trudno czytało mi się tę książkę… Od pewnego już czasu wiem doskonale czego można spodziewać się po Marysi, ale to już jest po prostu nudne... I po raz kolejni ci okropni, zazdrości o wszystko mężczyźni…
Może jakieś ziarnko nadziei obudzi się przy osobie Nadii... Może…

„Arabska Zdrajczyni”, trzynasty tom sagi arabskiej Tanyi Valko.

Kobiety niestabilne emocjonalnie, coraz częściej mam też wrażenie "ratujące" związki poprzez kolejne ciąże…...

Dostałam tą książkę na urodizny i bardzo się ucieszyłam, ponieważ ostatnio polubiłam tego typu tematykę. Jednak dawno tak długo nie czytałam książki, bardzo objętościowa powieść, gdzie totalnie idzie się pogubić przy samych bohaterach. Ciężko czyta się książkę o tylu wątkach. To jedna z gorszych pozycji jakie czytałam.

Dalsze losy kobiet z rodziny Salimi ,tym razem część sagi poświęcona najmłodszej ,wnuczce Nadii i Marysi.
Obie kobiety idą za miłością ,ale nie zawsze to dobry wybór i obie się o tym przekonają,los sprawi im niespodziankę.
Od początku czytam ową sagę i zżyłam się z bohaterkami,pomimo iż nie wciąga jak jedne z pierwszych tomów,im dalej tym słabiej.

Sagę czytam od początku i choć lubię styl Autorki i pewnie sięgnę po kolejną pozycję, to już straszna Moda na Sukces się z tej serii zrobiła. Sypia tu każdy z każdym, wymiana mężem między siostrami i przyklaśnięcie temu ich matki... trochę to ponad moje ramy etyki.

Im dalej w las tym coraz bardziej wydumane przetasowania rodzinne. W dodatku pisane coraz gorszym, potocznym językiem.

Kolejny tom przygód Doroty i jej córek. Jak zwykle dużo się dzieje, przemieszczamy się po różnych krajach, ale podobnych kulturach. Przeczytałam wszystkie tomy i zawsze mam problem z narracją autorki, jak dla mnie trochę toporna, ale wciąż czekam na następny. Z każdym tomem utwierdzam się w przekonaniu, że my Europejczycy nie jesteśmy w stanie do końca zrozumieć świata Islamu. Przeraża mnie ciągła walka, nierówność społeczna, honorowe zabójstwa. Jeśli ktoś interesuje się innymi kulturami, gorąco polecam. Autorka żyła tam przez wiele lat, więc chyba wie, o czym pisze.

"Arabska zdrajczyni" to jedna z książek w serii o tej tematyce, którą bardzo chciałam przeczytać, ponieważ jakiś czas temu pochłaniałam jedną za drugą, a każda była wstrząsająca i jednocześnie niezwykle ciekawa. Kiedy jednak do mnie przyjechała i spojrzałam na jej objętość... kurczę, zdziwiłam się, że ma aż tyle stron i postanowiłam, że jednak będę czytać w e-book'u aby nie połamać grzbietu. Nie wspominając o bolącym nadgarstku...

Ale do rzeczy. Arabska Saga, w której skład wchodzi również ta książka liczy sobie już czternaście tomów. Wydawałoby się, że może się w końcu ten temat znudzić, ale szczerze? To, co jest w nich opisywane jest dla nas tak szokujące, wpływające na nasze myślenie i burzące spokój, że czeka się na każdy kolejny tom. Czy ten również jest taki, że nie da się od niego oderwać?

Tym razem Tanya Valko porusza temat, który chyba dla każdej kobiety będącej w związku jest poruszający. Zadaje wiele pytań o to czy flirtowanie z zajętym mężczyzną jest zdradą kobiecego rodu, a to się dzieje wszędzie na świecie. Tylko, że u nas podchodzimy do tego zupełnie inaczej niż mieszkańcy Arabii Saudyjskiej. Wyobraźcie sobie, że cierpicie na chorobę, śmiertelną i z Waszym mężem zaczyna nawiązywać więź kobieta, która się Wami opiekuje. To nie tylko kwestia sumienia, ale też tego, jak to będzie potraktowane. A poza tym, czy można ufać, że taki człowiek nie zachowa się drugi raz tak samo? Czy można mu ufać? Jak zawiłe potrafią być relacje międzyludzkie?

I zupełnie inna, a może właśnie identyczna sytuacja, gdy jedna z sióstr odbija drugiej mężczyznę. A później zaczyna się, przynajmniej według mnie, lekka komedia pomyłek, a mężczyzna w tym przypadku przedstawiony jest jako osoba, która nie ma absolutnie nic do powiedzenia, bo to kobiety decydują o tym czy go chcą jedna drugiej zwrócić, czy przyjąć go z powrotem.

Dla mnie ta książka to ogromny zgrzyt, ponieważ z jednej strony bardzo szybko czytałam, chcąc poznać losy bohaterów, a z drugiej wplecione pomiędzy te wątki opisy tego, co się faktycznie dzieje w Arabii mnie pochłonęły bez reszty. I w sumie gdyby wyciąć wątek o zdradzie podobałaby mi się bardziej.

Mam wrażenie, że to przez to, iż autorka zwróciła uwagę na to, jak katastrofalne mogą być skutki odbijania sobie partnerów, to jest to opisane tak, że w moim odczuciu umniejszała mężczyznom i traktowała ich jak marionetki w rękach kobiet. Niby zupełne przeciwieństwo tego, jak w ortodoksyjnych krajach obchodzi się właśnie z płcią piękną, a jednak poczułam ogromny niesmak w związku z takim usilnym umniejszaniem drugiej osobie. Do tanga trzeba dwojga i to, że ktoś nas uwodzi wcale nie oznacza, że musimy mu ulec i nie mamy własnej woli. A w tym przypadku tak zostało to ukazane.

Bardzo lubię tę serię i nie powiem, że i tym razem z ogromną ciekawością nie czytałam każdej strony, ale zabrakło mi podejścia do tematu bardziej rzeczowego. Co nie zmienia faktu, że kolejne tomy na pewno przeczytam i znajdą się na mojej półce, ponieważ warto poznawać inne kultury.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka.

Mniej porywający tom od poprzednich, ale nadal bardzo dobra rozrywka.

Mniej porywający tom od poprzednich, ale nadal bardzo dobra rozrywka.

• Obyczajowe
  • Egzemplarz recenzencki
  • Biblioteka
  • Tanya Valko

Dodaj cytat z książki Arabska zdrajczyni