Turecki honor

Okładka książki Turecki honor Mira Hafif
Okładka książki Turecki honor
Mira Hafif Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Turecka rozkosz (tom 3) literatura piękna
Turecka rozkosz (tom 3)
Prószyński i S-ka
2022-08-23
2022-08-23
Literatura polska

„ Trzeba iść do przodu, wyposażonym w wiedzę i narzędzia, które pomogą nam funkcjonować w codziennym życiu.” (str.21)

Jest to trzecia i ostatnia część sagi tureckiej. Basia po raz kolejny musi się otrząsnąć z zawiedzionej miłości, choć mąż nie odpuszczał. Błagał o kolejną szansę. Ale ona to już przecież przeżyła z pierwszym mężem. Odniesione porażki źle wpłynęły na jej psychikę i skończyły się terapią. Smutek, przygnębienie, zawiedzione nadzieje, zdradzona miłość, z tym musiała żyć i było jej ciężko. Terapia odniosła pożądany skutek. Powoli odnajdywała siebie, układała sobie nową rzeczywistość, wychodziła na prostą. Spojrzała na siebie z dystansu i dostrzegła jakie popełniała błędy i jakie niemądre decyzje podejmowała.

Za namową przyjaciółki decyduje się na powrót do Turcji i podjęcie tam pracy. Jednak ciągle wspomina i cierpi. Pociesza ją przyjaciółka u której zamieszkała, która jednak z czasem okazuje się jej wrogiem. Mimo tylu przykrych doświadczeń, Basia dalej popełniała błędy w ocenie innych. Poznaje prawdę o swojej przyjaciółce i motywy jakie nią kierowały.

Basia musiała dokonać wyboru. Czy wybrać spokojne, samotne życie bez ukochanego człowieka, karmiąc się wspomnieniami, czy pełen uniesień, kłótni związek z porywczym Turkiem. Jej mąż robił wszystko by ją odzyskać, zerwał nawet kontakty z rodziną co było nie do pomyślenia w Turcji, gdzie rodzina stała na pierwszym miejscu.

Mimo iż tak długo była w Turcji, wciąż dowiadywała się nowych rzeczy o tym kraju. Czasem rzeczy, które brała za pewnik z bliska nabierały innego wymiaru.
Wszystkie trzy części były kopalnią wiadomości o Turcji, jej kulturze, zwyczajach i obyczajach. Polacy którzy przyjeżdżali do tego kraju byli zaszokowani tym co zobaczyli. Myśleli o pustyni, jeżdżących po niej wielbłądach a tu taki szok. Wschód kraju był biedny i zacofany. Tutaj wiele kobiet żyło w nieświadomości, jakie prawa im przysługują. Często nie chodziły do szkół a decyzje podejmowane przez rodziców, braci czy innych męskich członków rodziny traktowały jako świętość. Żyją pod dyktando rodziny i nie sprzeciwiają się temu.

Nie bronią zabijania w imię honoru, by tylko zachować dobre imię. Najgorsze było to, że kobiety były strażniczkami tych okropnych tradycji. Wszystko w imię honoru. Jeśli rodzina nie chciała by mężczyzna poszedł do więzienia za zabójstwo w imię honoru, zmuszało się ofiarę do popełnienia samobójstwa.

Z jednej strony okrutne obrzędy, z drugiej ciekawe opisy jak wygląda wieczór panieński, sam ślub czy pogrzeb. Jak cenną wartością jest rodzina, gdzie każdy staje w obronie innych członków rodziny. Znajdujemy też piękne opisy cennych zabytków kultury tureckiej, choć czasem miały greckie korzenie.

UWIELBIAM, NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ KOLEJNEJ CZĘŚCI

UWIELBIAM, NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ KOLEJNEJ CZĘŚCI

Po Tureckich rozkoszach oraz Tureckich nadziejach przyszedł czas na Turecki honor. Ponownie zostajemy wciągnięci w wir perypetii życiowych, a przede wszystkim miłosnych Basi.
Dziewczyna próbuje ułożyć sobie życie po rozstaniu z Demirem i ku mojemu zaskoczeniu znowu robi to w Turcji. Nie brakuje nam rollercoastera emocjonalnego.

Autorka pisze w bardzo przystępny sposób. Lawiruje fabułą oraz wplata mnóstwo ciekawostek dotyczących kultury, tradycji i obyczajów obowiązujących w Turcji. Niektóre zdecydowanie mogą zszokować. Najbardziej jednak są dla mnie fascynujące różnice pomiędzy kobietami żyjącymi w miastach a na wsi.

Miejsca, które odwiedzamy z główną bohaterką są magiczne, przesycone zapachem, dźwiękiem oraz słońcem. Oczami wyobraźni powracam do tureckich wakacji.

Czekam z niecierpliwością na czwartą część.

Autorka pisze w bardzo przystępny sposób....

Odnoszę wrażenie, że książki z tej serii są już pisane na siłę. Format książki, wielkość liter, a także ilość stron sprawia, że treści jest niewiele, a w momencie, gdy akcja oraz fabuła się rozkręca autorka urywa, aby było o czym pisać w następnym tomie.

Idealna dla fanów bezsensownych romansów. Nic nowego się z niej nie dowiadujemy odnośnie losów bohaterów.

Plusy: opisy zwyczajów oraz krajobrazów w Turcji.

Plusy: opisy...

Kiedy serce nie potrafi zapomnieć…
Basia próbuje zbudować w Turcji nowe życie bez Demira. Znajduje pracę z Samsunie i przeprowadza się nad Morze Czarne.
Dzieli mieszkanie z przyjaciółką i za jej radą ignoruje telefony od zdesperowanego mężczyzny.
Czy jednak zaufała właściwej osobie?
A może za niechęcią Arife do ukochanego Basi kryje się coś więcej?
Czy kochankowie jeszcze kiedyś będą razem?
Czy po niespodziewanym powrocie na wschód Turcji Basi uda się uchronić niewinną dziewczynę przed zabójstwem w imię honoru?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Ostatnimi czasy na polskim rynku wydawniczym ukazuje się sporo książek dotyczących krajów arabskich, obyczajów i zwyczajów tam panujacych, ale również pokazujących prawdę dotyczącą tego jak wygląda tam życie kobiet, ten temat ogromnie mnie intryguje dlatego postanowiłam sięgnąć po książkę Miry Hafif. "Turecki honor" jest trzecim tomem cyklu #tureckarozkosz i książki najlepiej czytać w odpowiedniej kolejności, ja co prawda nie czytałam poprzednich tomów, czyli "Tureckiej rozkoszy" i "Tureckich nadziei" jednak bardzo łatwo odnalazłam się fabule, która swoją drogą została bardzo ciekawie nakreślona i równie dobrze poprowadzona. Już od pierwszych stron bardzo się wciągnęłam w tą historię i byłam ogromnie ciekawa jak potoczą się losy bohaterów. Autorka w bardzo realny, mocny i intrygujący sposób przedstawia kulturę i obyczaje panujące w Turcji, o niektórych aspektach nigdy wcześniej nie słyszałam, a niektóre przyprawiały mnie o szok i niedowierzanie - mowa tutaj między innymi o honorowym zabójstwie. Na przykładzie bohaterów obserwujemy jak w krajach arabskich znaczący wpływ na życie mają różnice kulturowe, Basia i jej ukochany w zupełnie inny sposób postrzegali niektóre kwestie, co miało swoje konsekwencje. Książka w moim odczuciu jest bardzo emocjonująca i poruszająca, mam nadzieję, że będzie kolejny tom, ponieważ autorka pozostawiła mnie ze sporym niedosytem. Moja ocena 7/10.

Kiedy serce nie potrafi zapomnieć…
Czy jednak zaufała właściwej osobie?
A może za niechęcią Arife do ukochanego Basi kryje się coś więcej?
Czy kochankowie jeszcze...

"Turecki honor" to trzecia część rewelacyjnej serii tureckiej. Powieść co prawda nie jest zbyt obszerna, ale akcja toczy sie szybko i nie można oderwać się od czytania.
Basia po raz kolejny próbuje ułożyć sobie życie w Turcji. Pomimo złych doświadczeń z rodziną Demira udaje im się wyjaśnić nieporozumienia i na nowo tworzą szczęśliwy związek.
Autorka w barwny i interesujący sposób przedstawia też kulturę i zwyczaje jakie panują w Turcji. Niektóre z nich są przerażające i szokujące, tak jak zabójstwo w imię honoru rodziny.
Przyznam, że skończyłam tę książkę z uczuciem niedosytu i mam nadzieję że seria ta doczeka się kolejnego tomu.

Autorka w barwny i...

OPINIA O TRZECH TOMACH

Barbara chcąc odreagować wpada na pomysł wyjazdu, w którym ostatecznie bierze udział tylko jej przyjaciółka Magda. Odkrywa piękno Turcji, a także znajduje męża, w którym zakochuje się od pierwszych chwil. Choć rodzice kobiety nie akceptują wybranka jej serca, ta jednak stawia wszystko na jedną kartę. Basia tymczasem wiedzie życie w Polsce, do czasu, aż korzystając z nieoczekiwanej zmiany sytuacji zawodowej pakuje walizki i leci do Turcji na wakacje. To tam poznaje Ruzgara, biznesmena, który robi wszystko, by jej zaimponować. Jego wysłannikiem jest kuzyn, który zakochuje się w Basi. Jak pokazuje Mira Hafif, Polka, ukrywająca się pod tym pseudonimem jest to naród bardzo kochliwy.

Barbara sama nie wie, co robić. Ma życie, pracę, rodzinę w Polsce. Ruzgar jednak nie ustaje w działaniu. Pociesza ją, wysyła czułe SMS, prezenty. Bohaterka godzi się wyjść za niego za mąż. Jest to jednocześnie początek i koniec jej pięknej tureckiej przygody. Autorka pokazuje nie tylko piękno Turcji, ale i zasady w niej rządzące. Dla mężczyzny najważniejsza jest jego mama i to jej zdanie jest decydujące we wszystkich kwestiach. Różnice etniczne, inne podejście do różnych spraw sprawiają, że, choć są szczęśliwe związki, zdarzają się i te pełne łez.

Do tej pory na rynku ukazały się trzy części - ,,Turecka rozkosz", ,,Tureckie nadzieje" i ,,Turecki honor". Mam nadzieję, że moje nadzieje nie zostaną bez pokrycia i powstanie co najmniej czwarty tom. Zakończenie ,,Tureckiego honoru" sprawia bowiem uczucie dużego niedosytu. Pochłonęłam tę trylogię praktycznie dzień za dniem. Nie mogłam wyjść z tureckich okowów, które przygotowała dla nas Mira Hafif. Szokuje, że musiała to przeżyć, ale jednocześnie napawa dumą, że postanowiła podzielić się swoją historią z innymi kobietami. Brawo!

OPINIA O TRZECH TOMACH

Jak ja lubie tureckie, arabskie klimaty.

Basia po raz kolejny lokuje się w Turcji, tym razem bez Damira. Znajduje pracę i wyprowadza się nad Morze Czarne. Mieszkanie dzieli z przyjaciółką i za namową której odrzuca próby kontaktu z byłym mężem.

Czy Basia może zaufać Arife ? Co takiego łączy przyjaciółkę Basi z jej byłym mężem ?

"Turecki honor" to kontynuacja serii Tureckich nadziei. To nie tylko romans Polki z Turkami, ale również poznanie kultury, prawa w tym kraju. Honorowe zabójstwa na niewinnych kobietach to jest coś strasznego....nie do opisania. Wielu z nas wydaje się, że w całej Turcji kobiety zasłaniają włosy a to nieprawda. Kultura zależy od regionu. W kraju są takie regiony, gdzie jest to nowoczesne państwo oraz świeckie. Tam kobiety włosy mają odsłonięte i ubierają się jak Europejki.

Książkę bardzo polecam przeczytać i dziękuję, że miałam okazję też to zrobić. Czyta się ją jednym tchem z pełnymi emocjami. Oprócz zwykłego romansu mamy do czynienia z poznaniem prawa i kultury Turcji. Tu nie ma co tu pisać, to trzeba przeczytać.

Jak ja lubie tureckie, arabskie klimaty.

"Turecki honor" to kontynuacja serii...

Książka "Turecki honor" która jest kontynuacją "Tureckich nadziei". Nie czytałam niestety poprzedniej części ale i bez tego łatwo było się zorientować o co chodzi, kto z kim i dlaczego, więc jeśli wy też nie mieliście okazji czytać wcześniejszego tomu to bez obaw możecie sięgnąć po "Turecki honor". Do czego zachęcam bo książka jest wciągająca, szybko się czyta, i jakoś tak gładko przez nią przeszłam.

Basia za namową przyjaciółki Arife, wraca do Turcji, po tym jak rozstała się z ukochanym, na którym bardzo się zawiodła. Kobiety zamieszkują razem w Samsunie i tam też podejmują pracę. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie częste telefony i wiadomości od Demira. Mężczyzna nie chce odpuścić ponieważ kocha Basię i pragnie jej to udowodnić, wynagrodzić wcześniejsze zachowanie. Niestety, jak się niedługo okazuje, Arife, która okazuje jawną niechęć do Demira, ma swoje plany co do jego osoby.
Czy pomimo tych wszystkich przeciwności Basia i Demir znów będą razem? Czy powrót kobiety na wschód Turcji uratuje młodą dziewczynę przed zabójstwem w imię honoru?

Autorka przenosi nas w piękną, pełną słońca i pachnących potraw podróż do Turcji. Zwiedzamy niezwykle urokliwe miejsca wraz z główną bohaterką ale niestety poznajemy też drugie oblicze, to okrutne, tak pięknego kraju. Szczególnie odczuwają to kobiety, których los pomimo upływu lat, zatrzymał się w miejscu i nie daje im szans a często i odwagi na walkę z brutalną tradycją.

@book.moodpl

„Turecki honor” @proszynski_wydawnictwo to trzeci tom serii „Turecka rozkosz”. Książki z tej serii pisane są przez Polkę, która wyjechała do Turcji, a teraz pisze pod pseudonimem. Autorka zaczęła pisać historie na górach internetowych, gdzie doradzała innym kobietom i tak powstała książka „Turecka rozkosz”, a później jej kontynuacje.
W „Tureckim honorze” główną bohaterką jest Basia, ktora próbuje zbudować swoje życie na nowo bez Demira. Już raz sparzyła się związkiem z Turkiem, drugi raz nie popełni tego błędu. Ale co zrobić, gdy rozum swoje, serce swoje ? No właśnie. Nasza główna bohaterka jest na rozstaju dróg i próbuje żyć bez Demira, ale czy jej się uda ? Z pomocą przychodzi przyjaciółka Basi, gdzie razem mieszkają, pracują itd., co prawda nadal w Turcji, ale w innej części, dalekiej od Demira. Kolejny raz autorka zabiera Nas to pięknej, malowniczej Turcji. Poznajemy kulturę, obyczaje, kuchnie, ale też widzimy tą ciemną stronę Turcji. Jak nie raz mogliśmy słyszeć panowie z taj kultury, z muzułmanizmu, mają inne przekonania niż kobiety, mogą więcej, a kobieta ma się podporządkować. To najlżejsze słowa jakie można napisać. Ja osobiście nie potrafię tego zrozumieć i nie wyobrażam sobie, aby mój mąż traktował mnie jak mężczyźni ukazani w literaturze obyczajowej z motywem kultury muzułmańskiej. Pomimo, że książkę czytało mi się bardzo dobrze, to przez większość książki miałam ochotę pozbyć się wszystkich mężczyzn 🙈 Najgorsze jest to, że Polki, decydują się na takie życie. Tzn. najgorsze, może dla nich to jest cudowne życie, bo znalazły miłość ? Miłość nie zna granic, kocha się za nic i pomimo wszystko. Główna bohaterka Basia także nie ma łatwego życia. Musi zmierzyć się z przeciwnościami losu oraz z odrzuceniem przez rodzine ukochanego. Ale to nie wszystko. Musicie sięgnąć sami po tę książkę i przekonać się co spotkało Basię oraz jak zakończy się jej historia.

@book.moodpl

W „Tureckim honorze”...

• Literatura piękna
  • KNDL
  • Turcja
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Turecki honor