Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.03.2022

Choć jeszcze jest dość mroźno, to za oknami zaczynają pojawiać się pierwsze promienie słońca. A to oznacza, że wiosna jest już za rogiem. A będzie to z pewnością bardzo zaczytana pora roku. Już teraz mamy dla Was aż 14 nowości wydawniczych. Wśród nich sporo pozycji dla najmłodszych moli książkowych i  dla wielbicieli powieści z gorącej Hiszpanii.

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie” Soman Chainani (wyd. Jaguar)

Dwanaście niebezpiecznych historii o tajemnicach, magii i zbuntowanych sercach. Ale też o rasizmie i wykluczeniu, o seksizmie i o pięknie, które może być… piętnem!

Kopciuszek. Królewna Śnieżka. Jaś i Małgosia. Wydaje ci się, że znasz te baśnie? Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz! Soman Chainani, autor bestsellerowego cyklu Akademia Dobra i Zła, postanowił napisać je całkiem na nowo. Niektóre to tylko kwestia zmiany perspektywy. Inne to całkowicie nowe opowieści na znanych motywach, za każdym razem okrutnie przewrotne.

Dwanaście baśni to dwanaście niebezpiecznych, drapieżnych opowieści o magii, tajemnicach i bohaterach, którzy nie obawiają się buntować przeciwko światu. Komu się powiedzie, a kto poniesie klęskę? Kto ulegnie konwenansom baśni, a kto uwolni się od nich raz na zawsze? Czy księżniczka musi czekać na swojego księcia? Czy piękna ma prawo walczyć jak bestia? Czy zagubioną drogę do szczęścia da się odnaleźć ponownie?
Oto przed tobą stare baśnie napisane w nowej erze!

Baśnie, które poruszą cię do głębi. Baśnie, które przypomną, że nie są i nigdy nie były tylko historyjkami dla dzieci. Baśnie, które odzwierciedlają nasze czasy, łączą stare i nowe.
Czy odważysz się je przeczytać?

Opowiedziane przez prawdziwego mistrza słowa klasyczne historie, które poruszą cię do głębi i przypomną, że nie są
i nigdy nie były wyłącznie opowiastkami dla dzieci.

„Sukienka z wody” Agnieszka Litorowicz-Siegert (wyd. W.A.B.)

Akcja rozgrywa się w Szczecinku, malowniczym, trochę tajemniczym, poniemieckim miasteczku nad jeziorem. Są tutaj ulice z klonami, ogródki z różami, przedwojenne wille. To rodzinne miasteczko Aliny, która wraca, by odwiedzić przyjaciółkę Edytę, która po wypadku jest w śpiączce.

Alicja spotyka się z mężem Edyty i kolejną przyjaciółką z paczki, a oni przekonują ją, by dokończyła książkę Edyty, która ma być przełomem w jej karierze i jeśli Alina nie spróbuje, to Edyta utraci życiową szansę.

Alina z zawodu jest z profilerką i właśnie to pomoże jej dokończyć powieść za przyjaciółkę i rozszyfrować, jakie fakty i osoby są ukryte pod postaciami niekończonej powieści.

Alina, samotna, trochę wypalona, mimo wątpliwości zgadza się na dokończenie tej książki. Zamieszkuje domu z rodziną Edyty, mężem i jej córką. Zaczyna się zagłębiać to, co Eliza już napisała i odkrywa, że przyjaciółka miała prawdopodobnie romans. Zaczyna tropić w tym uroczym miasteczku ślady Edyty, odkrywa przy okazji różne „podskórne” powiązania między znajomymi, przyjaciółmi. Dociera do tajemniczego mężczyzny, który był pierwowzorem bohatera książki Edyty i w końcu rozwiązuje zagadkę…

W tyle rozgrywa się proces rehabilitacji Elizy, a Alina pracując nad książką wraca do przyjaźni sprzed lat, zanurza się w życiu rodzinnym i towarzyskim, a przy okazji spotyka też swoją miłość.

„Dom na skraju klifu” Alex Cotter, tłumaczenie: Ewa Kleszcz (wyd. Wilga)

Dom na skraju klifu. Zygzakowata szczelina w ziemi. Morskie duchy w piwnicy. Zaginione dziecko. A w samym środku tego wiru tajemnic trzynastoletnia Faith. Gdzie podział się tata Faith i Noaha? Dlaczego zostawił rodzinę mieszkającą w starym domu na szczycie rozpadającego się klifu? I co oznaczają te dziwne nocne hałasy w piwnicy? Gdy w klifie pojawia się pęknięcie, które z każdym dniem się powiększa, Noah opowiada o spotkaniach z morskimi duchami, a potem znika, dalsze losy rodziny spadają na barki Faith. Czy trzynastolatka zdoła odnaleźć brata i sprowadzić ojca z powrotem, zanim wszystko, na czym jej zależy, runie do bezlitosnego morza?

„Natka i wyścig z jajkiem. Tom 4” Julia ChristiansRuth Quayle (wyd. Wilga)

Ciąg dalszy przygód rezolutnej dziewczynki. W czwartym tomie serii życie Natki po raz kolejny jest dla niej niesprawiedliwe. Dla przykładu Natka zawsze zajmuje ostatnie miejsce w klasowym wyścigu, chociaż to nie jej wina. A w szkolnym przedstawieniu nigdy dostaje dobrej roli. Do tego rodzice nie chcą jej zabrać na wystawę psów. Rezolutna dziewczynka ma jednak głowę pełną pomysłów i potrafi poradzić sobie z każdą sytuacją.

Natka to seria idealna dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać. Każdy tomik zawiera trzy osobne historyjki z życia głównej bohaterki. Tekst uzupełniają zabawne czarno-białe ilustracje.

„Nawiedzony Okręt” Maria Kuzniar, tłumaczenie: Ewa Borówka (wyd. Dwukropek)

Aisza spędza czas w zakurzonej rodzinnej tawernie w Sewilli, marząc o odległych krainach, o których może czytać tylko w książkach. W końcu zawsze słyszała, że dziewczyny nie mogą być odkrywcami. Jednak jej życie zmienia się na zawsze, gdy na jej drodze pojawia się pełen tajemnic Nawiedzony Okręt, statek który wypłynął prosto z legendy. Statek, którego załogę stanowią bezwzględne piratki. Już na pokładzie Aisza zaczyna zdawać sobie sprawę, że morze kryje w sobie więcej tajemnic, niż kiedykolwiek sobie wyobrażała. Załoga desperacko czegoś szuka, płynąc przez zdradzieckie wody i stając do konfrontacji ze strasznymi stworami i mroczną magią. Potrzeba całej siły i odwagi Aiszy, aby zdobyć zaufanie piratek i odkryć, czego tak rozpaczliwie szukają i dlaczego są gotowe postawić wszystko na szali.

„Stare kości” Lincoln ChildDouglas Preston, tłumaczenie: Jan Kraśko (wyd. Agora)

DWIE ZDETERMINOWANE KOBIETY ŁĄCZĄ SIŁY, BY ODKRYĆ JEDNĄ Z NAJBARDZIEJ PRZERAŻAJĄCYCH ZAGADEK W HISTORII USA!

Archeolożka Nora Kelly ma już kilka większych sukcesów zawodowych na koncie, kiedy zgłasza się do niej tajemniczy historyk Clive Benton. Ma dla niej propozycję nie do odrzucenia — podróż śladami tragicznej wyprawy Donnera, jednego z najbardziej zagadkowych i przerażających przedsięwzięć w historii USA.

W połowie XIX wieku grupa kilkudziesięciu pionierów razem z rodzinami wyruszyła ze Środkowego Zachodu do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia. Źle pokierowani osadnicy utknęli zimą w górach Sierra Nevada, a nieliczni ocaleni opowiadali potem przerażające historie o konfliktach, rozpaczy, głodzie, powolnej śmierci, a nawet aktach kanibalizmu... Zaintrygowana Nora zgadza się, gdy Clive wspomina o skarbie zakopanym przez uczestników feralnej wyprawy.

Tymczasem niedoświadczona agentka FBI Corrie Swanson wpada na trop powiązanych ze sobą morderstw w różnych miejscach świata i dostaje swoją pierwszą dużą sprawę. Co ma wspólnego historia dawnej wyprawy pionierów ze współczesnymi zbrodniami? Jakie jeszcze tajemnice skrywają nieprzyjazne góry Sierra Nevada? I czy każdy jest tym, za kogo się podaje?

„Słoiczki” Maja Jaszewska (wyd. Szelest)

Słynny na cały świat cytat mówi, że "życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co ci się trafi". Powieść Mai Jaszewskiej kusi dalszym ciągiem - tylko od ciebie zależy, jak się w nim rozsmakujesz.

To książka pełna niespodzianek. Wciągająca, zabawna, klimatyczna, z miłosną historią, wyrazistymi bohaterami i szczęśliwym zakończeniem.

Pikanterii fabule dodają spacery po współczesnej i dawnej Warszawie. Tą sprzed lat przywołują smakowite literackie anegdoty. Iwaszkiewicz, Dołęga-Mostowicz, Wieniawa- Długoszowski. No właśnie...Która z nas nie chciałaby dostać o poranku bukietu kwiatów z liścikiem:

„Szanowna Pani! Zeszłej nocy śniła mi się Pani w taki sposób, że poczułem się zobowiązany”.

Drogi Czytelniku, jako rodowita warszawianka napiszę bez ceremonii, spodziewaj się w „Słoiczkach” git wersalu i cwanej nawijki. KATARZYNA PAKOSIŃSKA

Józia to młoda, przywiązana do tradycji i rodzinnego domu dziewczyna z Podlasia.
Julka - buntowniczka, która ucieka z Krakowa przed przeszłością i apodyktycznym ojcem.

Obie przyjeżdżają do Warszawy w nadziei na lepsze jutro, znajdują pracę w nowoczesnym, lifestylowym czasopiśmie dla kobiet i rozpoczynają nowe życie.

Obie są słoiczkami.
Obcymi w Warszawie.
Przyjezdnymi.
Czy stolica będzie dla nich łaskawa?

„Wszyscy umarli” Anna Rozenberg (wyd. Czwarta Strona)

Kiedy bliska osoba znika bez śladu, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Inspektor David Redfern gotów jest rzucić pracę w policji w Woking, żeby tylko mieć czas na poszukiwanie zaginionej przyjaciółki. Jednak życie ma wobec niego inne plany.

W spokojnym miasteczku Pirbright, położonym nieopodal Woking, dochodzi do morderstwa lokalnego hodowcy koni. Choć Kenneth O’Malley zdecydowanie wolał towarzystwo zwierząt niż ludzi, trudno szukać w tym motywu zbrodni. Mieszkańcy, początkowo wstrząśnięci zabójstwem, szybko skrywają się za murem obojętności i kłamstw. Inspektor będzie musiał odkryć, który z nich pewnej jesiennej nocy spotkał się z ofiarą na zabytkowym cmentarzu.

Na tym jednak problemy się nie kończą. Rzucając się w wir pracy, inspektor straci z oczu głównego przeciwnika – tajemniczego Palacza, który wciąż zagraża bliskim Redferna. Jaką cenę będzie musiał zapłacić za swoją nieostrożność?

„Wszyscy umarli” to zaproszenie do udziału w śledztwie zmierzającym w nieoczywistym kierunku. To kryminał pełen emocji i zwrotów akcji, którego finał zaskoczy zarówno czytelników, jak i samego Davida Redferna.

„Taka tragedia w Tałtach” Marta Matyszczak (wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie)

W Tałtach, małej mazurskiej wiosce, w willi znanego piosenkarza pięciu starych przyjaciół świętuje Nowy Rok. Niestety, jeden z nich nie doczeka pokazu fajerwerków...

Dwa miesiące później u brzegu jeziora operator koparki natrafia na ciało mężczyzny. Sprawą zajmuje się komisarz Paweł Ginter. Czy przyczyn zabójstwa należy szukać w pamiętnej imprezie sylwestrowej? Okazuje się, że nie tylko koledzy nieboszczyka mieli motyw, by się go pozbyć. Podejrzanych jest więcej.

Tymczasem Rozalia Ginter, odnosząca sukcesy zawodowe weterynarka, a prywatnie żona komendanta, ma twardy orzech do zgryzienia. Ktoś poznał jej największą tajemnicę. Jeśli sekret wyjdzie na jaw, Rozalia trafi do więzienia.

Wszystkiemu przygląda się z boku kotka Burbur. I zapisuje pełne ironii spostrzeżenia w swoim nowym pamiętniku.

„Chłopak z sąsiedztwa” Alexa Lavenda (wyd. Lipstick Books)

On przystojny buntownik, który kocha motocykle, ale nie lubi samego siebie. Młody mężczyzna z przeszłością, która pozostawiła blizny na jego ciele i psychice.
Nie wierzy w miłość ani w to, że jest jej wart, a kobiety zmienia jak rękawiczki.

Ona delikatna, ciepła i pełna empatii, kocha się w nim od zawsze i ma nadzieję, że ON w końcu zauważy w niej atrakcyjną kobietę, nie tylko siostrę swojego przyjaciela.

Liwia i Igor znają się od dzieciństwa, kiedy Igor ma dwadzieścia lat, rodzinna tragedia zmusza go do opuszczenia miasteczka, w którym do teraz mieszkał. Liw wierzy, że on jest miłością jej życia i czeka na jego powrót…

Co wydarzy się, kiedy tych dwoje spotka się ponownie? Czy obezwładniające przyciąganie, chemia i fascynacja mogą przemienić się w miłość…?

„Darius Wspaniały niedoskonały” Adib Khorram, tłumaczenie: Marta Kowalska (wyd. Akapit Press)

Darius to pół-irański nastolatek mieszkający w Ameryce, który nie do końca czuje się sobą. Wie więcej o hobbitach i Star Treku niż o kontaktach z rówieśnikami, a jedyne, co łączy go z ojcem, to depresja.

Kiedy Darius dowiaduje się, że jego dziadek ma guza mózgu, jedzie odwiedzić go w Iranie z rodziną. Tamtejsza kultura i społeczeństwo na początku go szokują, ale gdy spotyka Sohraba, jego perska część siebie czuje się jak w domu. Tak rodzi się ich przyjaźń, a Darius wreszcie dowiaduje się więcej o sobie i swoim dziedzictwie.

„Diamentowy plac” Mercè Rodoreda, tłumaczenie: Anna Sawicka (wyd. Marginesy)

Rok 1930, Barcelona. Piękna Natàlia zostaje poproszona do tańca przez Quimeta. Pewny siebie młodzieniec oświadcza, że w ciągu roku się z nią ożeni. I dopina swego. Nazywa ją czule Colometą – Gołąbką – i kocha dziwną, egoistyczną miłością. Tymczasem przyszłość w pochłoniętej wojną Hiszpanii staje się coraz bardziej niepewna. Zaborczy i nieco dziecinny Quimet wpada na coraz to nowe pomysły zarobkowania, aż w końcu zaczyna hodować gołębie. Kiedy biznes upada, wyrusza na front. Natàlia z dwójką dzieci stara się przeżyć. Haruje dzień i noc i powoli traci wiarę w lepsze jutro. Szczęście się jednak do niej uśmiechnie.

Diamentowy plac to pięknie napisana powieść o bohaterstwie, za które nie otrzymuje się laurów. Opowieść o wielkich marzeniach i równie wielkich rozczarowaniach. Miłość jest tu zapomnianym skarbem odkrytym po latach bólu i przemocy. Rodoreda w pozbawiony sentymentalizmu sposób przedstawia życie zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w niezwykłej sytuacji. Opowiada o miłości codziennej, trudnej, a czasem niemożliwie wręcz wymagającej. Takiej, która zdarza się najczęściej.

„Moje miejsce na ziemi” Julia Navarro, tłumaczenie: Jerzy Żebrowski (wyd. Albatros)

Fernando, Catalina i Eulogio urodzili się i spędzili beztroskie dzieciństwo w tej samej dzielnicy Madrytu. W dorosłość wkraczają w najgorszym możliwym momencie: po wyniszczającej kraj wojnie domowej, w której ich rodziny nie stanęły po stronie zwycięzców. Każde z nich straciło kogoś bliskiego lub coś cennego. Radzą sobie jednak, jak mogą, w nowej rzeczywistości, próbują nawet cieszyć się małymi przyjemnościami dnia codziennego i chwytać chwile szczęścia. Dopóki kilka nierozważnych kroków nie postawi ich w sytuacji, w której będą musieli podjąć poważną decyzję.

Decydują się na ucieczkę z Hiszpanii – każde z innych powodów. A że Europa początku lat czterdziestych XX wieku nie jest najlepszym miejscem na podróżowanie, płyną do Aleksandrii, gdzie podobno zatrzymał się zaprzyjaźniony z nimi Marvin, młody amerykański poeta, z którym Catalina musi wyjaśnić pewne sprawy. Nie jest to jednak koniec ich odysei, raczej dopiero początek. Okazuje się bowiem, że w Egipcie nie są bezpieczni, a Amerykanin, z którym dziewczyna desperacko pragnie się spotkać, wciąż jej umyka.

Troje przyjaciół wraca do targanej wojną Europy. Los rzuci ich w różne miejsca – do Paryża, Londynu, Chile, Bostonu – i czekają ich jeszcze długie lata poszukiwań swojego miejsca na ziemi… jeśli takie w ogóle istnieje.

„Powroty do Auschwitz” Bogdan Bartnikowski (wyd. Prószyński i S-ka)

Czy można przestać myśleć o Auschwitz?

Przed oczami znów zjawia się obóz, wlokący się ludzie jak kościotrupy, na których zaczyna się w pewnym momencie patrzeć jak na coś normalnego, choć wiadomo, że jeszcze parę razy przesuną nogami i padną, i nikt ich nie podniesie. I jeszcze pamiętam te kominy buzujące ogniem dzień i noc. Długo leżysz, sen nie przychodzi, no, wreszcie przed oczami jakiś obraz zwykłego dnia, i nagle masz ci los! Znowu widzę obóz… I ja w nim jestem.

Bogdan Bartnikowski miał 12 lat kiedy w nocy z 11 na 12 sierpnia 1944 roku trafił do Auschwitz Birkenau. Dwadzieścia lat później zdecydował się jeszcze raz przekroczyć Bramę Śmierci. Ale Auschwitz się nie opuszcza. Wraca w dzień i w noc. Budzi koszmarem. Przez całe lata. I nie ma z niego ucieczki. To poruszające świadectwo o życiu w cieniu Auschwitz.

[kk]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
14.03.2022 16:02
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

jagusia 14.03.2022 11:04
Bibliotekarka

Nawiedzony Okręt moja 12 letnia córka była zachwycona. Ma nadzieję, że wielkanocny zajączek 😉 przyniesie jej drugą część 

Chętnie bym przeczytała  Wszyscy umarli oraz   Moje miejsce na ziemi mam nadzieję, że tym razem nie zawiodę się na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Nawiedzony Okręt  Wszyscy umarli  Moje miejsce na ziemi
LubimyCzytać 14.03.2022 10:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post